Jest to często jedno pomieszczenie, pełniące dwie funkcje jednocześnie. W przypadku kuchni otwartej na salon jadalnia może być częściowo przeniesiona do salonu. Kuchnia jest pomieszczeniem bardzo ważnym przy planowaniu domu ze względu na funkcjonalność i koszty. Planując to pomieszczenie warto wybiec mocno do przodu i zastanowić się nad dokładnym ustawieniem mebli kuchennych i AGD. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania odnośnie przeznaczenia kuchni: to miejsce tylko do odgrzewania posiłków, czy miejsce pracy Pani/Pana domu? Jak wiele szafek i sprzętów będzie potrzebne? Jak duży stół, blat roboczy, ile krzeseł, jaka lodówka? Kuchnia zamknięta, czy otwarta na salon? Jeżeli masz trudności, żeby sobie to wszystko wyobrazić to szukaj inspiracji w Internecie, sklepach i prasie. Spróbuj wybrać taką kuchnię, która nie tylko się Tobie podoba, ale przede wszystkim ma odpowiednią ilość miejsca do Twoich potrzeb. Przytoczę tutaj dwa różne przykłady: Przykład 1. Kuchnia dla dwóch osób, które większość czasu spędzają poza domem. Może być otwarta na salon bo nie będzie w niej wiele gotowania. Nie będzie też wiele sprzętów kuchennych i składników. Może wystarczyć jedna duża lodówka, mały stół dla 2 osób, mały blat kuchenny i podstawowe AGD (mikrofalówka, piekarnik, płyta grzewcza, zmywarka). Przykład 2. Kuchnia dla rodziny 2+2 w tym osoby lubiącej gotować. Kuchnia musi być wyraźnie większa ze swobodnym dostępem do wszystkich szafek i sprzętów. Będą one często używane więc też lepiej postawić na sprzęty AGD wysokiej jakości. Oczywiście konieczny będzie duży stół z 4 krzesłami, duży blat roboczy, a może nawet wyspa. Ilość szafek musi pomieścić większą ilość AGD, naczyń itp. A dodatkowo większy zapas składników do gotowania i pieczenia. Jeżeli to ciągle nie wystarczy to warto przemyśleć dodatkową spiżarnię. Dobrze gdy taka często używana kuchnia jest zamknięta, lub częściowo zamknięta. Nie tylko po to żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się zapachów po całym domu (do tego służy głównie okap) ale też po to, żeby innym domownikom nie przeszkadzać hałasem.
Jak widzisz kuchnia może być pomieszczeniem bardzo skomplikowanym. Wykończenie kuchni – podłoga, kafelki, meble, AGD i inne są znaczącym kosztem w budowie domu. Miejsce ustawienia zlewozmywaka, zmywarki oraz sprzętów elektrycznych (w tym tych przestawnych, stojących na blacie) też warto zaplanować. Konieczne tam będzie doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków oraz umiejscowienie gniazdek elektrycznych. Pracy z planowaniem kuchni jest sporo, jednak dobrze zaplanowana odwdzięczy się wysokim komfortem użytkowania.
Jaką powierzchnię zatem przyjąć na początek? Bardzo minimalistyczna kuchnia wraz z jadalnią (w formie aneksu) to minimum 8m2. Dla rodziny 2+2 jako rozsądne minimum warto przyjąć 12-16m2. Kuchnia z jadalnią o powierzchni 20-25m2 jest już naprawdę przestronna i taką powierzchnię polecałbym dla rodzin z większą ilością dzieci, osób mocno związanych z gotowaniem lub domów bardzo dużych, luksusowych. Jeżeli wolisz oddzielić kuchnię od jadalni to w przybliżeniu możesz podzielić powyższe liczy przez 2 i uzyskasz wtedy wielkość każdego z pomieszczeń osobno.