[B003] Jak wybrać projekt domu część 1/4 – określ potrzeby

Jak wybrać najlepszy projekt domu

Dobry projekt to taki, który spełnia Twoje potrzeby

Gdy podejmujesz decyzję o budowie domu zaczynasz jednocześnie szukać jakiegoś projektu. Przeglądasz strony Internetowe, katalogi itp. Projektów jest tak dużo, że trudno nawet policzyć i kompletnie nie wiadomo od czego zacząć szukanie. Jeżeli tak masz to przerwij dalsze poszukiwania i zacznij od solidnego przemyślenia: czego szukam?

Żeby dobrze określić swoje potrzeby będziesz potrzebował co najmniej kilku tygodni. Ten wpis przeczytasz dużo szybciej, ale później czeka Cię praca własna. Dlatego daj sobie czas na przemyślenia, pośpiech w tym temacie nie jest wskazany. Na chwilę zapomnij też o tym jak dom ma wyglądać, jaki ma być układ pomieszczeń i ustawienie na działce. Tym zajmiemy się później.

Dom funkcjonalny teraz i w przyszłości

Na początku zacznij od odpowiedzenia sobie na kilka bardzo ogólnych pytań i zapisz odpowiedzi na kartce:

  1. Ile osób ma mieszkać w domu?
  2. Jak długo planujesz mieszkać w tym domu? – inaczej zaplanujesz dom na 10 lat, zaś inaczej taki do końca życia;
  3. Jaki jest wiek mieszkańców?
  4. Jaki jest tryb życia mieszkańców? – spróbuj opisać jak dużo czasu spędzacie w domu, jak dużo poza domem, jak dużo w pracy, sami czy z większą ilością osób? Może ktoś pracuje w domu?
  5. Czy liczba mieszkańców domu może zmienić się w przyszłości? Jeśli tak, to kto będzie w nim mieszkał? – szczególnie istotny punkt gdy spodziewasz się dzieci, a może nawet dzieci i ich rodzin?
  6. Jak zmieni się tryb życia mieszkańców w przyszłości? – zmiany ze względu na wiek, upodobania, zdrowie;
  7. Co jest dla Ciebie najważniejsze w budowie: koszty, czas, jakość?
  8. Jakie są Twoje oczekiwania odnośnie domu jako budynku? – np. czy lubisz majsterkować i sam coś naprawiać, remontować i usprawniać? Może chcesz raz wybudować i już się tym nie zajmować?
  9. Czy członkowie rodziny mają specjalne wymagania? – np. nie chcą chodzić po schodach ze względu na podeszły wiek?

Oczywiście łatwiej jest określić stan obecny niż przyszłość. Możesz powiedzieć, że przecież nie masz pojęcia co się wydarzy za 10 lat. Masz rację. Lepiej jednak jest rozsądnie zaplanować i spróbować przewidzieć co będzie w przyszłości niż nie zrobić nic. Przecież pewne jest, że dzieci dorastają, a dorośli się starzeją i z upływem lat potrzeby się zmieniają.

Jeżeli nie jesteś singlem to jeszcze nie koniec pytań. Twój punkt widzenia może nie być wystarczający dlatego zapytaj też innych domowników o zdanie. Przecież to ma być Wasz wspólny dom. Te żmudne rozważania powinny dać Ci dobrą podstawę do kolejnego kroku.

Jak duży dom jest Ci potrzebny?

Wielkość domu, który spełni Twoje oczekiwania to po prostu suma wielkości wszystkich pomieszczeń. Poniżej znajdziesz listę z pomieszczeniami, które mogą znajdować się w Twoim przyszłym domu wraz z omówieniem i przykładowymi powierzchniami.

Kuchnia, jadalnia

Jest to często jedno pomieszczenie, pełniące dwie funkcje jednocześnie. W przypadku kuchni otwartej na salon jadalnia może być częściowo przeniesiona do salonu. Kuchnia jest pomieszczeniem bardzo ważnym przy planowaniu domu ze względu na funkcjonalność i koszty. Planując to pomieszczenie warto wybiec mocno do przodu i zastanowić się nad dokładnym ustawieniem mebli kuchennych i AGD. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania odnośnie przeznaczenia kuchni: to miejsce tylko do odgrzewania posiłków, czy miejsce pracy Pani/Pana domu? Jak wiele szafek i sprzętów będzie potrzebne? Jak duży stół, blat roboczy, ile krzeseł, jaka lodówka? Kuchnia zamknięta, czy otwarta na salon? Jeżeli masz trudności, żeby sobie to wszystko wyobrazić to szukaj inspiracji w Internecie, sklepach i prasie. Spróbuj wybrać taką kuchnię, która nie tylko się Tobie podoba, ale przede wszystkim ma odpowiednią ilość miejsca do Twoich potrzeb. Przytoczę tutaj dwa różne przykłady: Przykład 1. Kuchnia dla dwóch osób, które większość czasu spędzają poza domem. Może być otwarta na salon bo nie będzie w niej wiele gotowania. Nie będzie też wiele sprzętów kuchennych i składników. Może wystarczyć jedna duża lodówka, mały stół dla 2 osób, mały blat kuchenny i podstawowe AGD (mikrofalówka, piekarnik, płyta grzewcza, zmywarka). Przykład 2. Kuchnia dla rodziny 2+2 w tym osoby lubiącej gotować. Kuchnia musi być wyraźnie większa ze swobodnym dostępem do wszystkich szafek i sprzętów. Będą one często używane więc też lepiej postawić na sprzęty AGD wysokiej jakości. Oczywiście konieczny będzie duży stół z 4 krzesłami, duży blat roboczy, a może nawet wyspa. Ilość szafek musi pomieścić większą ilość AGD, naczyń itp. A dodatkowo większy zapas składników do gotowania i pieczenia. Jeżeli to ciągle nie wystarczy to warto przemyśleć dodatkową spiżarnię. Dobrze gdy taka często używana kuchnia jest zamknięta, lub częściowo zamknięta. Nie tylko po to żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się zapachów po całym domu (do tego służy głównie okap) ale też po to, żeby innym domownikom nie przeszkadzać hałasem.

Jak widzisz kuchnia może być pomieszczeniem bardzo skomplikowanym. Wykończenie kuchni – podłoga, kafelki, meble, AGD i inne są znaczącym kosztem w budowie domu. Miejsce ustawienia zlewozmywaka, zmywarki oraz sprzętów elektrycznych (w tym tych przestawnych, stojących na blacie) też warto zaplanować. Konieczne tam będzie doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków oraz umiejscowienie gniazdek elektrycznych. Pracy z planowaniem kuchni jest sporo, jednak dobrze zaplanowana odwdzięczy się wysokim komfortem użytkowania.

Jaką powierzchnię zatem przyjąć na początek? Bardzo minimalistyczna kuchnia wraz z jadalnią (w formie aneksu) to minimum 8m2. Dla rodziny 2+2 jako rozsądne minimum warto przyjąć 12-16m2. Kuchnia z jadalnią o powierzchni 20-25m2 jest już naprawdę przestronna i taką powierzchnię polecałbym dla rodzin z większą ilością dzieci, osób mocno związanych z gotowaniem lub domów bardzo dużych, luksusowych. Jeżeli wolisz oddzielić kuchnię od jadalni to w przybliżeniu możesz podzielić powyższe liczy przez 2 i uzyskasz wtedy wielkość każdego z pomieszczeń osobno.

Długi i skomplikowany artykuł? Nie wszystko jest jasne i masz pytania? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

Spiżarnia

To małe i często niedoceniane pomieszczenie. W mojej opinii spiżarnia jest „ukrytą” częścią kuchni. Służy do magazynowania przedmiotów i jedzenia, które nie muszą być pod ręką w kuchni. Jednocześnie jest pomieszczeniem dużo tańszym w budowie. Nie wymaga tak wysokiego standardu wykończenia, a za meble często wystarczą zwykłe regały. W takim pomieszczeniu można pomieścić bardzo dużo jednocześnie oszczędzając na miejscu w kuchni i meblach kuchennych. W praktyce można powiedzieć, że im większa będzie spiżarnia tym mniejsza ilość magazynowanych rzeczy w kuchni. Minimalna powierzchnia to taka do której można wstawić regały i jednocześnie wejść i się obrócić czyli około 2m2. Spiżarnia wielkości 3-4m2 będzie wystarczająca dla rodziny 2+2.

Salon

Pod tym pojęciem należy rozumieć pokój dzienny, pokój do wypoczynku, centralne miejsce w domu gdzie wspólnie przebywają domownicy. Zanim określisz jego wielkość przemyśl w jaki sposób chcesz go używać. Jeżeli ma znajdować się tam tylko kanapa, fotel i stolik do kawy to zmieścisz się w kilkunastu metrach kwadratowych. Jednak często w salonie znajdują się też inne rzeczy: stół z krzesłami, szafka na telewizor lub inne meble, kominek itp. Jeżeli masz małe dzieci możesz też po prostu chcieć trochę pustego miejsca na podłodze do zabawy. Możesz też połączyć funkcję salonu z jadalnią. Zanim ostatecznie określisz swoje zapotrzebowanie na miejsce w tym pomieszczeniu weź pod uwagę jeszcze jedno: zwykle jest to miejsce, w którym przebywa się najczęściej i najdłużej. Warto, żeby było po prostu komfortowo duże. Jako minimum dla rodziny z dziećmi można przyjąć 20m2 (przy założeniu, że umiejscowisz tam stół lub po prostu trochę wolnego miejsca). Salon powyżej 30m2 będzie już przesadnie duży w codziennym użytkowaniu.

Warto zaznaczyć, że salon może też pełnić dodatkową funkcję komunikacyjną. Przykładowo: żeby dostać się do kuchni trzeba przejść przez salon lub w salonie umieszczone są schody. W takim wypadku możliwe, że trzeba będzie (ale nie koniecznie) dodać kolejnych kilka m2 do powierzchni.

Pokoje, sypialnie

Pokoje jednoosobowe, służące jednocześnie jako sypialnia (np. pokoje dziecięce) zawierają zwykle typowe meble takie jak łóżko, biurko i szafa. Wielkość takiego pomieszczenia powinna wynosić minimalne 9-10m2, natomiast maksymalnie około 15m2. Większa powierzchnia to większy komfort dla dziecka podczas zabawy lub podczas spotkań z kolegami.

Pokoje dwuosobowe lub też innymi słowy sypialnie dwuosobowe również zawierają często podobny zestaw mebli: duże łóżko, szafki nocne, szafa. Jest to zwykle pomieszczenie, które służy od spania i magazynowania ubrań i nie spędzasz w nim dużo czasu (nie licząc snu). Dzięki temu nie musi być też nazbyt duże. Za minimum warto przyjąć 11-12m2. Jeżeli w sypialni ma się też znajdować coś dodatkowego np. toaletka lub łóżeczko małego dziecka warto dodać kolejne 3-4m2. Powierzchnia powyżej 18-20m2 będzie już nie wykorzystana na co dzień.

Garderoba

Pomieszczenie, które nie jest konieczne w każdym domu i przy oszczędnej budowie spokojnie można z niego zrezygnować. Z drugiej strony to małe pomieszczenie może zastąpić kilka szaf na rzadziej używane ubrania lub też służyć jako schowek na różności. Garderoba pomaga zaoszczędzić miejsca w innych pomieszczeniach (głównie pokojach) w sposób analogiczny jak spiżarnia. Po prostu stanowi pomieszczenie gdzie na małej przestrzeni można zmagazynować bardzo dużo rzeczy. Powierzchnia to około 2-4m2.

Łazienka

Łazienka jest pomieszczeniem, które wymaga więcej uwagi podczas planowania, ze względu na koszty. Wykończenie tego pomieszczenia jest zwykle dość drogie (dużo kafelkowania, specjalne meble łazienkowe, przybory sanitarne itd.), dlatego warto szczegółowo przemyśleć jego funkcje. Po pierwsze co w łazience ma się znajdować? Obowiązkowo będą do zlew, miska ustępowa i niewielka szafka, ale oprócz tego mogą być tam jeszcze prysznic, wanna, pralka, bidet, podwójny zlew i inne. Najlepiej zrobić sobie listę potrzebnego wyposażenia i na tej podstawie ocenić potrzebną powierzchnię. W liczbach przedstawia się to następująco: mała łazienka z prysznicem około 4m2, mała łazienka z wanną i pralką 6m2, wygodna łazienka z wanną i pralką 8m2. Jeszcze większe powierzchnie raczej nie będą wykorzystane w codziennym użytkowaniu, a ze względu na koszty wykończenia istotnie wpłyną na budżet budowy.

WC, toaleta

Jest to dodatkowe pomieszczenie, które warto mieć w przypadku dwóch i więcej domowników. Znajdują się tam jedynie miska ustępowa i zlew, więc jego powierzchnia powinna być jak najmniejsza. Wystarczy już nawet 1,5m2. W przypadku małych projektów zdarza się również, że WC połączone jest z pomieszczeniem gospodarczym, w którym znajduje się kocioł gazowy lub pralka. Wtedy powierzchnia musi być odpowiednio większa, np. 4-5m2.

Kotłownia

Jest to pomieszczenie gospodarcze przeznaczone główne po to aby umieścić tam kocioł grzewczy (popularnie nazywany piecem) i inne elementy instalacji grzewczej. Jednak faktyczna funkcja tego pomieszczenia zależy w dużej mierze od tego jaki rodzaj ogrzewania wybierzemy.

Ogrzewanie na paliwo gazowe, olejowe, pompy ciepła

Możemy przyjąć, że te rodzaje ogrzewania są czyste, tzn. nie brudzą pomieszczenia w którym znajduje się kocioł i instalacja. Nie wymagają też przechowywania paliwa (jest przechowywane na zewnątrz domu) więc w praktyce wystarczy małe pomieszczenie ze swobodnym dostępem do kotła i instalacji. Może to być nawet 2m2 lub mniej. Jednak tak małe pomieszczenie warto połączyć funkcjonalnie z innym. Jest to pomieszczenie gospodarcze, ale jednocześnie czyste, więc można tam postawić pralkę lub urządzić schowek. Może też być jednocześnie pomieszczeniem przejściowym do garażu. W takim wypadku jego powierzchnia będzie zależna od dodatkowej funkcji jaką ma spełniać.

Ogrzewanie na paliwo stałe w workach, dozowanie automatyczne

Ogrzewanie domu paliwem stałym wiąże się z koniecznością przechowywania sporej ilości paliwa w domu lub poza nim. W przypadku eko-gorszku lub pelletu będzie to około 3-4 tony rocznie dla domu o powierzchni około 150m2. To spora ilość paliwa, a magazynowanie go w kotłowni spowoduje, że będzie ona ogromna. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest magazynowanie większości paliwa na zewnątrz domu (np. w zewnętrznym garażu lub wiacie). Wtedy w kotłowni utrzymujemy jedynie zapas na najbliższy czas – maksymalnie kilkaset kilogramów w okresie zimowym. Ponadto zasypywanie kotła paliwem stałym i jego czyszczenie zawsze wiąże się z zabrudzeniem okolicy. Dlatego takiej kotłowni nie warto łączyć funkcjonalnie z innym pomieszczeniem. Powierzchnia powinna wynosić minimum 7-8m2 a najlepiej 9-10m2 jeżeli kotłowania jest jednocześnie przejściem do garażu. W tym miejscu mam jeszcze jedną bardzo ważną uwagę: gotowe projekty domów najczęściej mają kotłownie przewidziane na paliwo gazowe – czyli stanowczo za małą dla paliw stałych!

Jeśli jesteś na początku swojej przygody z budową domu, to może przyda Ci się:

Ogrzewanie na paliwo stałe luzem

Coraz mniej popularny sposób ogrzewania drewnem lub węglem luzem wymusza bardzo dużo miejsca do przechowywania paliwa. Można zorganizować kotłownię w sposób podobny jak przy paliwie workowanym jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Przy dodawaniu paliwa luzem z kotła często wydobywa się dym, który powoduje, że pomieszczenie kotłowni jest bardzo brudne. Paliwo luzem najlepiej przechowywać blisko kotła bo jego transport z innego miejsca jest bardzo uciążliwy. Dlatego stanowczo odradzam takie rozwiązanie w nowych domach. Ewentualnie taką kotłownię warto umiejscowić jedynie w piwnicy.

Pomieszczenie gospodarcze

Pod tym pojęciem kryje się wiele potrzeb, które mogą być zaspokojone w różnych miejscach. Przykładowo może to być pomieszczenie służące za kotłownię gazową i jednocześnie jako schowek na przysłowiowe miotły lub inne pomieszczenie magazynowe. Jedno jest pewne. Pomieszczenie do przechowywania „różności” jest niezbędne w każdym domu. Jeżeli „różności” są przechowywane w garderobie, spiżarni, kotłowni lub innych miejscach to wydzielone pomieszczenie gospodarcze nie jest potrzebne. Jeżeli natomiast inne pomieszczenia są na tyle małe, że nie ma gdzie postawić odkurzacza to konieczne będzie dodatkowe pomierzenie. Dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie pomieszczenia gospodarczego pod schodami (jeżeli jest to możliwe). Pomieszczenie na „różności” powinno mieć powierzchnię 3-5m2.

Wiatrołap, przedsionek

Jest to pierwsze pomieszczenie do którego wchodzi się z zewnątrz. Jego zadaniem jest oddzielenie wnętrza i zewnętrza domu. Jest to szczególnie przydatne w zimne, w wietrzne dni. Nie na wszystkich projektach jest odrębnym pomieszczeniem – czasem stanowi części większego holu lub korytarza. W praktyce służy do tego, żeby zostawić tam buty i ubrania przy wchodzeniu/wychodzeniu z domu. Jako minimum należy przyjąć 2m2 przy małej rodzinie. Wygodny wiatrołap powinien mieć 3-5m2 i może też pełnić funkcję magazynową (np. szafa ubraniowa). Nadmiernie duży wiatrołap będzie nie wykorzystaną przestrzenią (chyba, że postawisz tam szafę), jednak warto przyjąć większy ze względu na komfort kilku osób wychodzących/wchodzących jednocześnie.

Korytarz, komunikacja

Klasyczne korytarze rozumiane jako długie i wąskie pomieszczenia powinny być traktowane jako zło konieczne. Podobnie jak każda powierzchnia służąca do komunikacji powinna być możliwie jak najmniejsza. Jest to też sygnał jak dobrze przemyślany jest projekt. Dobre projekty ograniczają taką powierzchnię do minimum. Dlaczego? Jest to powierzchnia, za którą płacisz podczas budowy, ogrzewasz i utrzymujesz a służy tylko do tego żeby przez nią jak najszybciej przejść do innego pomieszczenia. Oczywiście jest potrzebna i trzeba ją przyjąć w całkowitej kalkulacji. Szacunkowo będzie to około 5-10m2 dla każdego piętra. Można spotkać też projekty w których funkcja komunikacji „ukryta” jest w innych pomieszczeniach, np. w salonie. Jest to często dobre rozwiązanie, ale o funkcjonalności i układzie pomieszczeń napiszę więcej następnym razem.

Klatka schodowa – w domach piętrowych

Schody pełnią przede wszystkim funkcję komunikacyjną. Dlatego muszą być wygodne i dobrze umiejscowione. Często zdarzają się projekty gdzie – dla oszczędności powierzchni – schody znajdują się w salonie i nie mają wyraźnie wyodrębnionej klatki schodowej. Takie rozwiązanie ma dobre i złe strony. Dobrą stroną jest fakt, że schody zajmują małą powierzchnię lub miejsce pod nimi można zagospodarować jako części salonu. Można też wykonać schody jako element dekoracyjny. Niestety w takim wypadku nie ma możliwości wykorzystania przestrzeni pod schodami na przydatny schowek, małe WC lub kotłownię. Schody w salonie mają też różny kształt i wymiary – nie zawsze są naprawdę wygodne. Wybierając projekt domu z poddaszem użytkowym trzeba mieć świadomość, że wszystko co jest na poddaszu trzeba wnieść tam po schodach – meble, rzeczy codziennego użytku itp. Wchodzenie po wąskich schodach zabiegowych jest czasami wręcz niebezpieczne (szczególnie dla osób starszych i dzieci). Dlatego na wielkości klatki schodowej nie warto mocno oszczędzać. Minimalna powierzchnia wydzielonej funkcjonalnie klatki schodowej to około 4m2, najlepiej jeżeli jest to 5,0-5,5m2.

Garaż

Nie każdy chce mieć garaż na samochód wbudowany w bryle budynku jednak bez wątpienia jest to komfortowe rozwiązanie. A jeżeli na działce nie ma innego budynku gospodarczego lub oddzielnego garażu to, moim zdaniem, garaż przy domu jest obowiązkowy. Oczywiście podstawową funkcją garażu jest przechowywanie w nim samochodu. Do tego potrzebne jest minimum 20m2. Należy zwrócić uwagę na projekty w których są garaże o mniejszej powierzchni, np. 18m2. Moim zdaniem są niekomfortowe. Dlaczego? Współczesny samochód klasy średniej ma długość około 4,5m i szerokość około 1,8m a po otwarciu drzwi 3,6m. Oznacza to że żeby otworzyć lewe i prawe drzwi jednocześnie potrzeba właśnie garażu o szerokości 3,6m. Jest to też wystarczająca szerokość żeby swobodnie przy samochodzie przejść. Dodatkowo garaż powinien być minimum 1m dłuższy niż samochód – z przodu parkujemy przy ścianie a z tyłu można swobodnie przejść i otworzyć bagażnik. Można by na tym poprzestać gdyby nie fakt, że w garażu trzyma się też wiele innych rzeczy: rowery, narzędzia ogrodowe, narzędzia do majsterkowania itd.. W takim wypadku garaż po prostu pełni funkcję magazynową i musi być większy o kolejne 3-5m2. W przypadku garażu na dwa samochody minimalną powierzchnią będzie około 35m2 (przy szerokości 6,3m) + ewentualny dodatek na magazynowanie i majsterkowanie.

Inne pomieszczenia

Zastanów się czy Ty lub inni domownicy nie mają dodatkowych potrzeb związanych z pomieszczeniami w domu. Możliwe, że prowadzisz w domu własną firmę i potrzebujesz do tego pomieszczenia biurowego. Jeżeli będzie tam tylko biurko, krzesło i regał to wystarczy 6-8m2. Może też być tak, że ze względu na Twoje hobby (np. krawiectwo) potrzebujesz pomieszczenia z dużym stołem i maszyną do szycia, albo lubisz majsterkować i musisz mieć większy garaż. Wielkość pomieszczenia, która jest zależna od Twoich indywidualnych potrzeb musisz określić na podstawie tego co ma się w nim znajdować.

Piwnica

Najczęściej nie jest to jedno pomieszczenie lecz kilka znajdujących się pod parterem. W dzisiejszych czasach odchodzi się od budowy domów podpiwniczonych ze względu na koszty. Piwnicę trzeba traktować w przybliżeniu jako dodatkową kondygnację o znaczącej powierzchni i znaczących kosztach budowy. Jakie zalety ma piwnica i kiedy warto ją wykonać? Gdy dom budowany jest na skarpie i możliwe jest wykorzystanie piwnicy do zniwelowania różnicy poziomów (ale w ogólności nie polecam budowania się na skarpie). Piwnica może też być potrzebna gdy, z jakiegoś powodu, potrzebujesz dodatkowych pomieszczeń technicznych, np. dużej kotłowni, pomieszczenia do majsterkowania itp. Budowa piwnicy jest natomiast nie wskazana jeżeli na Twojej działce są wysokie wody gruntowe lub jeżeli chcesz mieć tam garaż – lepiej go zrobić na poziomie terenu.

Strych

Zwykle co do strychu nie ma specjalnych wymagań jednak warto zwrócić uwagę na to czy po prostu jest. W każdym dom są takie rzeczy, które trzeba gdzieś schować żeby leżały i czekały na to aż się przydadzą albo aż się je wyrzuci (np. puste kartony do różnych urządzeń). Strych jest do tego dobrym miejscem. Dlatego dobrze jeżeli po prostu jest. W szczególnych przypadkach na strychu umieszcza się też elementy instalacji wentylacyjnych lub innych.

Pracując na budowach ciągle spotykam się z tymi samymi błędami. Ty możesz ich łatwo uniknąć. Po prostu zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook!

Dodatkowo otrzymasz 10 plików pomocnych przy budowie domu i powiadomienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

Podsumowanie potrzeb

Mając już pewne wyobrażenie tego co jest Ci potrzebne przejdźmy dalej do podsumowania powierzchni. Żeby było łatwiej możesz skorzystać z poniższej tabeli, którą przygotowałem jako wzór. Czysty arkusz do wydruku wraz z przykładem możesz pobrać za darmo po zapisaniu się na newsletter. Oczywiście wszystkie powierzchnie jakie opisałem powyżej to tylko moja subiektywna propozycja. Jeżeli uważasz inaczej – śmiało wpisz swoje wartości.

Zanim przystąpisz do wypełniania tabeli mam jeszcze jedną radę. Porównuj wpisywane wielkości z pomieszczeniami które znasz. Nawet osoby z dobrą wyobraźnią przestrzenną mają trudności z wyobrażeniem sobie czy łazienka o powierzchni 6m2 to dużo czy mało. Dlatego warto zmierzyć pomieszczenia w których teraz żyjesz (lub u Twoich znajomych) tak aby mieć punkt odniesienia. Pamiętaj przy tym, że na postrzeganie wielkości pomieszczania wpływa jego wysokość. Tzn. wysokie pomieszczenie w starej kamienicy wydaje się większe niż takie samo w nowym budownictwie.

Jak rozumieć wynik?

Po podsumowaniu wielkości wszystkich pomieszczeń w tabeli otrzymasz orientacyjną powierzchnię domu jaki spełni Twoje oczekiwania. Tak właściwie to otrzymasz dwie różne powierzchnie: użytkową i ogólną, całkowitą. Po co to rozróżnienie? Powierzchnia użytkowa i sposób jej obliczania są określone przepisami prawa więc dokładnie wiadomo co jest a co nie jest w niej uwzględnione. A nie są uwzględnione strychy, garaże, kotłownie i inne pomieszczenia techniczne. Jak łatwo zauważyć jest to powierzchnia zaniżona w stosunku do sumy wszystkich powierzchni, ale za to jest ona tak samo liczona w każdym projekcie. Druga powierzchnia ogólna jest po prostu sumą wszystkich pomieszczeń i ona też jest zwykle podana w projekcie lub na stronie internetowej projektu. Może być tam nazwana inaczej (całkowita, suma powierzchni itp.). albo może nie mieć nazwy. Warto porównywać obydwie wartości i wybrać kilka projektów, które są najbliższe Twoim wymaganiom. Ostatecznej selekcji dokonasz później na podstawie układu pomieszczeń i usytuowania budynku na działce.

A co z powierzchnią użytkową na poddaszu? Przecież pod skosami jest liczona inaczej. Tak, to prawda, ale na tym etapie nie ma to znaczenia. Przyjęta przez Ciebie powierzchnia (użytkowa) pomieszczeń na poddaszu (np. pokoi) jest w przybliżeniu poprawna. W rzeczywistości powierzchnia podłogi w tym pomieszczeniu będzie po prostu większa, ale skos dachu zabierze jej funkcjonalność. Często też powierzchnie pokoi na poddaszu będą większe niż oczekujesz. Na tą chwilę przyjmijmy, że tak po prostu jest. Więcej o tym znajdziesz w kolejnym wpisie.

Myślisz, że podane tu informacje mogą się jeszcze komuś przydać? Udostępnij je!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Jak jeszcze lepiej dopasować powierzchnie do swoich potrzeb?

Zauważ, że funkcje niektórych pomieszczeń można połączyć w jednym. Przykładowo pod klatką schodową może znajdować się pomieszczenie gospodarcze, schowek. W salonie może być uwzględniona funkcja komunikacyjna, tzn. przejścia z jednego pomieszczenia do drugiego. Taka optymalizacja często już jest przeprowadzona w gotowych projektach i pomaga Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy bo mniejsza powierzchnia to niższy koszt budowy.

Jeżeli znalazłeś projekt, który co do powierzchni ogólnej spełnia Twoje oczekiwania, ale podział pomieszczeń nie jest idealny to nic nie szkodzi. Często można lekko zmienić układ lub proporcje pomieszczeń przez przestawienie ścianek działowych. Najlepiej zapytać autora projektu co można zmienić a czego nie.

Buduj praktycznie

Najniższa cena

Jeżeli zależy Ci, żeby budowa domu była jak najtańsza to na tym etapie szukaj oszczędności w powierzchni domu. Każdy 1m2 mniej to oszczędność min. 2000zł na całości inwestycji. Ale uwaga! Zmniejszanie ma też swoje granice rozsądku. Na bardzo małych powierzchniach musisz przechować zwykle tyle samo rzeczy co na większych. A żeby tego dokonać musisz wydać więcej pieniędzy na regały, półki, szafy i inne rzeczy pomagające organizować przechowywanie. Trzeba tutaj znaleźć złoty środek.
Możesz też przenieść funkcję garażu i magazynowania narzędzi ogrodowych, rowerów itp. Do zewnętrznego garażu, np. blaszaka. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż budowa większego garażu przy domu.

Najwyższa jakość

Na etapie ustalenia wymagań jakość domu należy rozumieć jako komfort jego użytkowania. Większy, dom będzie bardziej komfortowy dla użytkowników niż mały i ciasny. Ale uwaga! Po przekroczeniu granicy 200-250m2 dalszy przyrost już nie poprawia znacząco komfortu, a jedynie zwiększa koszty budowy i utrzymania.

Najkrótszy czas

Im mniejszy dom, mniej pomieszczeń, im prostszy projekt tym krótsza budowa.

budowa w praktyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.