[B003] Jak wybrać projekt domu część 1/4 – określ potrzeby

Jak wybrać najlepszy projekt domu

Dobry projekt to taki, który spełnia Twoje potrzeby

Gdy podejmujesz decyzję o budowie domu zaczynasz jednocześnie szukać jakiegoś projektu. Przeglądasz strony Internetowe, katalogi itp. Projektów jest tak dużo, że trudno nawet policzyć i kompletnie nie wiadomo od czego zacząć szukanie. Jeżeli tak masz to przerwij dalsze poszukiwania i zacznij od solidnego przemyślenia: czego szukam?

Żeby dobrze określić swoje potrzeby będziesz potrzebował co najmniej kilku tygodni. Ten wpis przeczytasz dużo szybciej, ale później czeka Cię praca własna. Dlatego daj sobie czas na przemyślenia, pośpiech w tym temacie nie jest wskazany. Na chwilę zapomnij też o tym jak dom ma wyglądać, jaki ma być układ pomieszczeń i ustawienie na działce. Tym zajmiemy się później.

Dom funkcjonalny teraz i w przyszłości

Na początku zacznij od odpowiedzenia sobie na kilka bardzo ogólnych pytań i zapisz odpowiedzi na kartce:

  1. Ile osób ma mieszkać w domu?
  2. Jak długo planujesz mieszkać w tym domu? – inaczej zaplanujesz dom na 10 lat, zaś inaczej taki do końca życia;
  3. Jaki jest wiek mieszkańców?
  4. Jaki jest tryb życia mieszkańców? – spróbuj opisać jak dużo czasu spędzacie w domu, jak dużo poza domem, jak dużo w pracy, sami czy z większą ilością osób? Może ktoś pracuje w domu?
  5. Czy liczba mieszkańców domu może zmienić się w przyszłości? Jeśli tak, to kto będzie w nim mieszkał? – szczególnie istotny punkt gdy spodziewasz się dzieci, a może nawet dzieci i ich rodzin?
  6. Jak zmieni się tryb życia mieszkańców w przyszłości? – zmiany ze względu na wiek, upodobania, zdrowie;
  7. Co jest dla Ciebie najważniejsze w budowie: koszty, czas, jakość?
  8. Jakie są Twoje oczekiwania odnośnie domu jako budynku? – np. czy lubisz majsterkować i sam coś naprawiać, remontować i usprawniać? Może chcesz raz wybudować i już się tym nie zajmować?
  9. Czy członkowie rodziny mają specjalne wymagania? – np. nie chcą chodzić po schodach ze względu na podeszły wiek?

Oczywiście łatwiej jest określić stan obecny niż przyszłość. Możesz powiedzieć, że przecież nie masz pojęcia co się wydarzy za 10 lat. Masz rację. Lepiej jednak jest rozsądnie zaplanować i spróbować przewidzieć co będzie w przyszłości niż nie zrobić nic. Przecież pewne jest, że dzieci dorastają, a dorośli się starzeją i z upływem lat potrzeby się zmieniają.

Jeżeli nie jesteś singlem to jeszcze nie koniec pytań. Twój punkt widzenia może nie być wystarczający dlatego zapytaj też innych domowników o zdanie. Przecież to ma być Wasz wspólny dom. Te żmudne rozważania powinny dać Ci dobrą podstawę do kolejnego kroku.

Jak duży dom jest Ci potrzebny?

Wielkość domu, który spełni Twoje oczekiwania to po prostu suma wielkości wszystkich pomieszczeń. Poniżej znajdziesz listę z pomieszczeniami, które mogą znajdować się w Twoim przyszłym domu wraz z omówieniem i przykładowymi powierzchniami.

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

Kuchnia, jadalnia

Jest to często jedno pomieszczenie, pełniące dwie funkcje jednocześnie. W przypadku kuchni otwartej na salon jadalnia może być częściowo przeniesiona do salonu. Kuchnia jest pomieszczeniem bardzo ważnym przy planowaniu domu ze względu na funkcjonalność i koszty. Planując to pomieszczenie warto wybiec mocno do przodu i zastanowić się nad dokładnym ustawieniem mebli kuchennych i AGD. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania odnośnie przeznaczenia kuchni: to miejsce tylko do odgrzewania posiłków, czy miejsce pracy Pani/Pana domu? Jak wiele szafek i sprzętów będzie potrzebne? Jak duży stół, blat roboczy, ile krzeseł, jaka lodówka? Kuchnia zamknięta, czy otwarta na salon? Jeżeli masz trudności, żeby sobie to wszystko wyobrazić to szukaj inspiracji w Internecie, sklepach i prasie. Spróbuj wybrać taką kuchnię, która nie tylko się Tobie podoba, ale przede wszystkim ma odpowiednią ilość miejsca do Twoich potrzeb. Przytoczę tutaj dwa różne przykłady: Przykład 1. Kuchnia dla dwóch osób, które większość czasu spędzają poza domem. Może być otwarta na salon bo nie będzie w niej wiele gotowania. Nie będzie też wiele sprzętów kuchennych i składników. Może wystarczyć jedna duża lodówka, mały stół dla 2 osób, mały blat kuchenny i podstawowe AGD (mikrofalówka, piekarnik, płyta grzewcza, zmywarka). Przykład 2. Kuchnia dla rodziny 2+2 w tym osoby lubiącej gotować. Kuchnia musi być wyraźnie większa ze swobodnym dostępem do wszystkich szafek i sprzętów. Będą one często używane więc też lepiej postawić na sprzęty AGD wysokiej jakości. Oczywiście konieczny będzie duży stół z 4 krzesłami, duży blat roboczy, a może nawet wyspa. Ilość szafek musi pomieścić większą ilość AGD, naczyń itp. A dodatkowo większy zapas składników do gotowania i pieczenia. Jeżeli to ciągle nie wystarczy to warto przemyśleć dodatkową spiżarnię. Dobrze gdy taka często używana kuchnia jest zamknięta, lub częściowo zamknięta. Nie tylko po to żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się zapachów po całym domu (do tego służy głównie okap) ale też po to, żeby innym domownikom nie przeszkadzać hałasem.

Jak widzisz kuchnia może być pomieszczeniem bardzo skomplikowanym. Wykończenie kuchni – podłoga, kafelki, meble, AGD i inne są znaczącym kosztem w budowie domu. Miejsce ustawienia zlewozmywaka, zmywarki oraz sprzętów elektrycznych (w tym tych przestawnych, stojących na blacie) też warto zaplanować. Konieczne tam będzie doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków oraz umiejscowienie gniazdek elektrycznych. Pracy z planowaniem kuchni jest sporo, jednak dobrze zaplanowana odwdzięczy się wysokim komfortem użytkowania.

Jaką powierzchnię zatem przyjąć na początek? Bardzo minimalistyczna kuchnia wraz z jadalnią (w formie aneksu) to minimum 8m2. Dla rodziny 2+2 jako rozsądne minimum warto przyjąć 12-16m2. Kuchnia z jadalnią o powierzchni 20-25m2 jest już naprawdę przestronna i taką powierzchnię polecałbym dla rodzin z większą ilością dzieci, osób mocno związanych z gotowaniem lub domów bardzo dużych, luksusowych. Jeżeli wolisz oddzielić kuchnię od jadalni to w przybliżeniu możesz podzielić powyższe liczy przez 2 i uzyskasz wtedy wielkość każdego z pomieszczeń osobno.

Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!