Od rozpoczęcia prac budowlanych dzieli Cię już tylko jeden krok i jeden dokument. Jest to czysta formalność, ale bardzo ważna bo wiąże się z wyborem kierownika budowy. Do tego momentu mogłeś wszystkie dokumenty załatwić samodzielnie, a tam gdzie były potrzebne prace projektowe pomagał Ci architekt. Od teraz przechodzisz do fazy realizacji inwestycji a to oznacza, że Twoją pomocą będzie kierownik budowy z uprawnieniami budowlanymi. Jego zadaniem będzie nadzorowanie formalności, czyli m.in. podjęcie obowiązków kierownika budowy, prowadzenie dziennika budowy, dokumenty związane z zakończeniem budowy. Jednocześnie jest on odpowiedzialny za dopilnowanie prawidłowego wykonania kluczowych elementów budynku i bezpieczeństwo na budowie. Dlatego warto wybrać osobę sumienną i doświadczoną, która w razie potrzeby doradzi na każdym etapie prac. Niestety dobry kierownik budowy to wydatek rzędu minimum 2000zł. Im mniej znasz się na budowlance tym lepiej zainwestować w profesjonalistę.
Uwaga: wybór kierownika budowy jest jednym z podstawowych obowiązków Inwestora zgodnie z Prawem Budowlanym.
Pierwszą rzeczą o jaką powinieneś poprosić kierownika budowy to przygotowanie oświadczenia o sporządzeniu planu BIOZ (Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia) oraz o przyjęciu obowiązku kierowania budową. Do tego dokumentu musi też załączyć kopię swoich uprawnień budowlanych do kierowania robotami oraz aktualne potwierdzenie przynależności do właściwiej Izby Inżynierów Budownictwa. Kierownik budowy określi też czy potrzebne jest wykonanie planu BIOZ, a jeśli tak to przygotuje go dla Ciebie.
Gdy będziesz miał już w/w dokumenty możesz przystąpić do zgłoszenia robót do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB). Potrzebujesz do tego wzoru pisma pod nazwą „Zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych”, który powinieneś znaleźć w Internecie na stronie PINB lub w nadzorze. W zawiadomieniu należy podać oczywiście dane inwestora i dane dotyczące inwestycji, przewidywany czas rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych (nie jest to wiążące, ale nie można podać daty rozpoczęcia wcześniejszej niż data złożenia wniosku), liczbę osób na budowie (również nie jest to wiążące, dla domów jednorodzinnych zwykle będzie to maksymalnie 10). Jako załączniki należy dodać dokumenty otrzymane od kierownika budowy i kopię pozwolenia na budowę/ zaświadczenia o braku sprzeciwu. Gdy tylko złożysz zawiadomienie w nadzorze to budowę będziesz mógł rozpocząć już kolejnego dnia.
Na tym koniec formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Zanim jednak prace ruszą pełną parą musisz zadbać o coś jeszcze.
Świetny artykuł. Formalności u nas są w trakcie. Mam jednak pytanie dotyczące nie poruszanej chyba tutaj kwestii. Droga dojazdowa do naszej działki będzie wkrótce wykonana przez naszą gminę, jednak ostatni fragment drogi jest współwłasnością 4 właścicieli przylegającej do niej działek, w tym naszej.
Jako że nikt do tej pory nie ruszył z budową, jeśli nasza budowa ma w ogóle ruszyc, to pewnie będę musiał zapewnić dojazd do naszej działki we własnym zakresie. Czy możesz mi doradzić, jak najlepiej i w miarę możliwości najtaniej wykonać ten fragment drogi (ok 40m) tak aby mógł dojechać tam ciężki sprzęt?
Z góry dziękuję
Pozdrawiam
Emil
Witaj Emilu!
Tymczasowa droga dojazdowa to zawsze bardzo niewdzięczny temat. Jej wykonanie jest zwykle dość drogie, a potem trzeba robić wszystko jeszcze raz. Jednym z tańszych sposobów jest zrobienie tzw. nawierzchni Makadama, czyli w warstwach od dołu: podłoże piaskowe (np. 30cm), tłuczeń gruby (np. 20cm), tłuczeń drobny (np. 10cm). Wszystkie warstwy oczywiście odpowiednio zagęszczone. Solidnie wykonana nawierzchnia będzie potem nadawała się jako podbudowa pod drogę docelową. Można też zrobić drogę z żelbetowych płyt drogowych ułożonych tylko na podsypce piaskowej. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość skorzystania z płyt używanych i ponowne odsprzedanie ich po zakończeniu budowy.
Koszty musisz przeanalizować samodzielnie. Wszystko zależy od tego co w Twojej okolicy można tanio kupić.
Witam,
Chciałam dopytać jak wygląda sprawa przyłącza instalacji wod-kan jeśli mam działkę przy nowej drodze gminnej instalacja jest tylko doprowadzona do pierwszych domów, poźniej już nie a powstają nowe domki. Czy mam czekać aż gmina mnie podłączy? W ogóle gdzieś w internecie natknęłam się na artykuł, że pobieranie opłat za przyłącza przez gminę jest nie zgodne z prawem. Czy rzeczywiście tak jest?
Ps. Wspaniały blog super wszystko wyjaśnia i bardzo pomaga
Witaj Izabelo!
W sprawach przyłączenia do sieci wod-kan jest zawsze najwięcej wątpliwości, bo każda z gmin (i każde z przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych) rządzi się swoimi prawami. Jedno jest pewne: bierne czekanie na gminę lub PwiK jest najgorszym możliwym rozwiązaniem. Moim zdaniem powinnaś dowiedzieć się w gminie i w PWiK jak wygląda sprawa podłączenia do kolejnych domów. Może jest to już zlecone i wkrótce będzie wykonane, a może wręcz przeciwnie i będziesz musiała sama wszystko załatwić od początku. Nie mam tu lepszej rady, bo wszędzie jest inaczej.
Podobnie sprawa wygląda z opłatami za przyłącze. Czasem Inwestor musi wykonać wszystko na swój koszt, a czasem płaci tylko dla PWiK za przyłączenie i o nic się nie martwi. Wszędzie jest inaczej, ale na pewno jakieś koszty za przyłączenie trzeba będzie ponieść.
Witam ? świetny artykuł! Jednak szukam jednej konkretnej informacji i nie mogę jej odnaleźć. Mianowicie posiadam działkę w zabudowie zagrodowej. Z jednej strony działka przylega do drogi asfaltowej ale wjazd mamy z boku, z drogi gminnej o szerokości ok. 2.5m. Czy w tej sytuacji można uzyskać pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego? Wiem że prawo mówi o drodze o szerokości minimum 3 metry, czy tak jest też w przypadku działki rolnej? Pozdrawiam!
Witaj Izabelo!,
W Twojej sytuacji prawdopodobnie nie uzyskasz pozwolenia na budowę gdy zjazd z działki będzie na drogę o szerokości mniejszej niż 3m. Moim zdaniem powinnaś najpierw upewnić się jakie wymiary ma droga na mapie, bo możliwe że jest szersza niż w rzeczywistości. Drugą możliwością jest też zaplanowanie zjazdu na drogę asfaltową o której piszesz (chyba, że jest to autostrada ;). Dla pewności możesz zapytać w lokalnym urzędzie który zajmuje się wydaniem pozwolenia.
I tu nic sie nie zmiania.. najwyzsza jakosc 😀
Wciaz jestem pod wrazeniem fachowego podejscia do tematu! Krystian – tu jest wszsystko 🙂
Twoj blog spadł mi z nieba.
Jak widzisz wciaz tylko „słodzę” co świadczy tylko o dwoch rzeczach:
1. blog jest wspanialy
2. nie zaczelismy jeszcze wlasnych formalnosci i na razie teoretycznie wyglada mi OK (haha).