[B011] Jak wybrać firmę do budowy domu

jak wybrać firmę do budowy domu

Witaj! Mam nadzieję, że wybrałeś już swój wymarzony projekt domu i jesteś już w trakcie załatwiania pozwolenia na budowę. Pozornie nie wiele się dzieje, ale to bardzo dobrze. Pora na kolejny  ważny krok: wybór ekipy, która zamieni marzenie w rzeczywistość!

Jakiej firmy szukać do budowy domu?

Zanim zaczniesz szukać wykonawcy do budowy domu najpierw musisz się zastanowić czego od niego oczekujesz. Czy ma być to budowa „pod klucz”, stan deweloperski, a może budujesz systemem gospodarczym i potrzebujesz ekipy tylko na jeden z etapów budowy? Zasada jest dość prosta: im więcej prac powierzysz jednej firmie tym łatwiej dla Ciebie (przynajmniej teoretycznie), ale więcej zapłacisz. Dlaczego? Bo firma, która realizuje budowy „pod klucz” sama nie robi wszystkiego. Część prac, np. instalacje elektrycznie, instalacja grzewcza, tynki itd. jest zlecana do innych firm, tzw. podwykonawców, a generalny wykonawca dodaje do każdej z tych prac swoją marżę. W kompleksowej usłudze wliczone są też koszty związane z organizacją całej budowy takie jak: wynagrodzenie kierownika budowy, koszty związane z organizacją zaplecza budowy itp. a do tego znów dodawana jest marża. W uproszczeniu można przyjąć, że marża naliczana jest jako procent od całkowitych kosztów inwestycji. Zatem im więcej ktoś zrobi za Ciebie, tym więcej marży sobie naliczy.

Ten poradnik kieruję szczególnie do osób, które planują samodzielnie organizować jak najwięcej rzeczy, czyli budują systemem gospodarczym. Jeżeli jesteś jedną z nich to na pewno będziesz musiał zadbać o ekipy budowlane, które wykonają:

 • Stan surowy otwarty,
 • Pokrycie dachowe,
 • Montaż okien i drzwi,
 • Instalacje elektryczne,
 • Instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, ogrzewania,
 • Tynki wewnętrzne,
 • Posadzki,
 • Ocieplenie budynku i elewacja,
 • Ocieplenie dachu, sucha zabudowa, prace wykończeniowe,
 • Nadzór budowy,
 • I inne zależnie od potrzeb.

Jak widzisz firm potrzebnych na Twojej budowie może być całkiem sporo. Często zdarza się, że jedna firma ogólnobudowlana wykona wiosną stan surowy, a potem ponownie pojawi się u Ciebie zimą, aby pracować nad wykończeniem wnętrza. Nie ma w tym nic złego i jeżeli jest to sprawdzona ekipa to jak najbardziej można skorzystać z jej wszechstronności. Należy jednak bardzo uważać na firmy, które zajmują się wszystkim samodzielnie. Połączenie murarza, elektryka, hydraulika i kafelkarza w jednej osobie nie wróży zwykle nic dobrego. Każdy rodzaj prac ma swoje tajniki, wymaga specjalnego sprzętu, wiedzy i doświadczenia. Tutaj najlepiej kierować się przysłowiem: „jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego”.

Jak znaleźć ekipę do budowy domu?

Zaczynamy poszukiwania najlepszego wykonawcy

Masz już wstępne wyobrażenie czego potrzebujesz. Zatem czas zająć się znalezieniem tego najlepszego wykonawcy. Podpowiedzi, które Ci przestawię poniżej są na tyle uniwersalne, że możesz je zastosować niezależnie od tego do jakiej pracy szukasz firmy ani jaki zakres chcesz jej powierzyć.

Po pierwsze: na budowie tak samo jak w ruchu drogowym – obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Branża budowlana ciągle się rozwija i staje się coraz bardziej nowoczesna. Podnoszą się standardy budowy i standardy obsługi klienta, ale niestety nie zawsze i nie wszędzie. Ogromna ilość trwających budów w Polsce w ostatnich latach spowodowała wzrost zapotrzebowania na fachowców. Przez to zdarza się, że na budowy trafili ludzie bez żadnych kwalifikacji i doświadczenia, a czym to skutkuje chyba nie muszę nikomu wyjaśniać. Dlatego, jeżeli nie znasz firmy z którą prowadzisz rozmowy musisz obowiązkowo włączyć swoją czujność i sprawdzić z kim masz do czynienia.

Po drugie: każdą firmę musisz zacząć szukać z minimum półrocznym wyprzedzeniem. I to z dwóch powodów. Dlatego że, profesjonalne firmy mają ustalony z górny plan prac na naprawdę długi okres czasu do przodu i trzeba się z nimi umówić sporo wcześniej. I dlatego, że szukając z wyprzedzeniem dajesz sobie czas na sprawdzenie firm, porównanie ofert, podpisanie umowy i wszelkie prace przygotowawcze. Pośpiech i szukanie ekipy do pracy „na już” bardzo mocno podnoszą ryzyko że coś pójdzie nie tak.

Po trzecie: zapisz sobie dokładnie czego oczekujesz od danej firmy. W szczególności jakie prace mają wykonać, w jakim standardzie, jakie materiały, jaki termin i wszystko co Ci przychodzi do głowy. Oczywiście ustalenia możesz potem uszczegółowić i zmienić, ale to Ty musisz wiedzieć czego chcesz. A zadaniem wykonawcy jest Ci doradzić i wybudować dobrze.

Pracując na budowach ciągle spotykam się z tymi samymi błędami. Ty możesz ich łatwo uniknąć. Po prostu zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook!

Dodatkowo otrzymasz 10 plików pomocnych przy budowie domu i powiadomienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

3 metody poszukiwania najlepszej ekipy do budowy domu

Mogę polecić Tobie trzy metody na znalezienie dobrego wykonawcy prac budowlanych. Każda ma swoje wady i zalety, więc najlepiej korzystać ze wszystkich jednocześnie. Oto one:

1. Poszukiwanie wśród znajomych

Jest to dość oczywisty sposób poszukiwania. Jeżeli znasz osoby, które niedawno (w ciągu ostatnich 2-3 lat) budowały dom w Twojej okolicy to zasięgnij od nich informacji. Najważniejszym kryterium Twojego wyboru jest rzetelność i fachowość wykonawcy z punktu widzenia Inwestora. Wszystkie ekipy z którymi Twoi znajomi mieli problemy powinieneś od razu skreślić z listy poszukiwań. Niestety może się zdarzyć, że nie znasz nikogo kto ostatnimi czasy budował dom albo nie ma wśród wykonawców nikogo godnego polecenia. W takim wypadku spróbuj kolejnej metody.

2. Przegląd okolicznych placów budowy

Na pewno nie jesteś jedyną osobą, która buduje dom w okolicy. W promieniu kilkunastu kilometrów powinieneś znaleźć przynajmniej kilka placów budowy, na które warto pojechać i zapytać właściciela (a nie robotników!) o opinie na temat danej firmy. Uwaga: nie możesz wchodzić jako osoba nieupoważniona na plac czyjejś budowy i jest to bardzo niestosowne. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawdzić na tablicy budowy kto jest Inwestorem i zadzwonić na podany tam numer telefonu. Możesz też zapytać pracujące osoby czy można się spotkać z Inwestorem i kiedy najłatwiej go zastać. Zwróć też uwagę na to jak wygląda plac budowy. Bałagan i jedna osoba która kręci się bez celu nie świadczą dobrze o firmie budowlanej.

Opinie o wykonawcach od osób nieznajomych są równie cenne jak od znajomych, bo zwykle nie mają oni żadnego interesu w przekazaniu nieprawdziwej oceny o danej firmie.

3. Szukanie w Internecie

Jest to dobra metoda szukania firm budowlanych z jednym bardzo dużym ALE. Nie chodzi mi tutaj o szukanie ogłoszeń firm budowlanych, ani nawet opinii o firmach. Chodzi o szukanie ludzi, którzy dzielą się swoimi opiniami, np. na forach internetowych lub grupach dyskusyjnych. Ogłoszenia i opinie pod którymi nikt się nie podpisał albo nie jesteś w stanie się z taką osobą skontaktować należy traktować jako bezwartościowe. Chodzi o to, żebyś miał pewność, że osoba pisząca coś w Internecie wydaje swoją opinię w sposób uczciwy i bezinteresowny. A w razie potrzeby mógł coś dopytać albo poczytać więcej wypowiedzi tej osoby. Dlaczego to takie ważne? Internet jest medium, w którym każdy może pisać wszystko, więc musisz bardzo mocno filtrować informacje które do Ciebie docierają.

Istnieją też inne możliwości szukania ekipy do budowy domu lub wykonania instalacji, ale nie będę ich tu omawiał bo po prostu ich nie polecam. Zauważ też, że wszystkie powyższe metody są bardzo do siebie podobne. Po prostu szukasz rzetelnych opinii od Inwestorów. Nie szukasz wszelkich opinii, nie szukasz opinii wykonawcy o nim samym, nie szukasz opinii ludzi z lokalnego sklepu budowlanego ani od kierownika budowy. Szukasz tylko i wyłącznie opinii ludzi niezależnych od branży. Fakt, w ten sposób możesz pominąć niektóre firmy (i to nawet całkiem dobre), ale to jest najbezpieczniejszy sposób.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Gdy już znajdziesz kilka firm z dobrymi opiniami dopiero wtedy warto przejść do sprawdzania ich referencji, poprzednich realizacji, doświadczenia itp. Koniecznie spotkaj się z właścicielem danej firmy osobiście i porozmawiaj o swoich planach, terminach itp. W szczególności musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • Jak duża jest firma. Do budowy jednego domu wystarczą nawet 2 osoby, ale tak małe firmy obarczone są ryzykiem, że jak ktoś nie przyjdzie do pracy to budowa stoi. Lepiej szukać firm, które zatrudniają przynajmniej kilka osób. Wtedy budowa idzie wyraźnie szybciej.
 • Jakie firma ma doświadczenie i jakimi realizacjami może się pochwalić. Każda firma, która budowała domy jednorodzinne raczej nie powinna mieć kłopotów z kolejną budową. Chyba, że budujesz coś nietypowego jak np. dom pasywny, dom na płycie fundamentowej itp. Wszystkie nietypowe rzeczy mogą być zbyt dużym wyzwaniem dla mało doświadczonej ekipy. Jeżeli dostaniesz adresy budów, które już zostały zakończone (albo jeszcze lepiej gdy trwają!) możesz też pojechać na miejsce i porozmawiać z Inwestorem. Oceniaj wszystko sam i pamiętaj, że na pewno nie dostałeś adresu do miejsca, gdzie źle się mówi o danej firmie.
 • Dowiedz się jaki zakres prac wykonuje dana firma i na których etapach budowy możesz z nimi współpracować. Oczywiście ekipy od tynków będą potrzebne tylko przy tynkowaniu, ale może zajmują się też później układaniem gładzi na ścianach? Albo czy wykonawca instalacji elektrycznej po jej zakończeniu znika z budowy czy ma też dostęp do osoby z uprawnieniami, która wykona pomiary instalacji? Czy firma ogólnobudowlana zapewnia własnego kierownika budowy? Oczywiście nie musisz korzystać z tych wszystkich opcji (a czasem wręcz lepiej unikać takich połączeń), ale warto o nich wiedzieć.
 • Czy firma ma odpowiedni sprzęt do realizacji danej pracy? Każdy fachowiec musi mieć swój podstawowy sprzęt albo umieć wypożyczyć sprzęt specjalistyczny. Niestety w XXI wieku ciągle zdarzają się przypadki, w których „fachowiec” nie ma podstawowych narzędzi i czeka na Inwestora aż mu wszystko załatwi. Taka sytuacja jest niedopuszczalna.
 • Jak wygląda organizacja budowy. Ile osób pracuje na budowie jednocześnie, ile czasu trwa budowa i jej poszczególne etapy? Kto organizuje zaplecze budowy takie jak magazyn materiałów, toaletę, wodę, prąd itp. Dobra firma zwykle wszystko zorganizuje za Ciebie, jednak będziesz musiał za to dopłacić. Najważniejsze jest jednak to, czy właściciel firmy potrafi panować nad organizacją czasu pracy, dostaw materiałów i wszystkiego co się dzieje na budowie. Jeżeli na to wszystko nie ma żadnego planu i nie możesz dowiedzieć się ile dokładnie potrwa budowa (albo będzie trwała podejrzanie długo) to istnieje ryzyko, że na budowie będzie panował chaos. W takim wypadku Tobie również będzie trudno kontrolować to co się dzieje. Może się też okazać, że firma np. 3 osoba realizuje jednocześnie 5 domów i każdemu obiecała, że wybudują dom w pół roku. W rzeczywistości raczej nie będzie to możliwe. Idealnie jest gdy dostaniesz informacje ile dokładnie potrwa każdy z etapów budowy i co masz zorganizować samodzielnie a co zapewni wykonawca.
 • W jakich terminach wykonawca będzie mógł rozpocząć i zakończyć prace. To dość oczywiste pytanie o to czy Twój plan da się zrealizować w zakładanym terminie. Praktyczna uwaga: jeżeli nie masz jeszcze pozwolenia na budowę i nie masz pewności kiedy ono będzie to zalecam ostrożność w planowaniu dokładnego terminu. Formalności zwykle trwają dłużej niż się wydaje.
 • W jaki sposób będziecie się rozliczać. Podstawową sprawą jest podpisanie umowy i tutaj nie ma wyjątków. Jeżeli firma nie chce podpisać umowy to należy po prostu podziękować za spotkanie. Co powinno znaleźć się w umowie to temat na osobny artykuł. Na tym etapie ważne jest ustalenie sposobu płatności za poszczególne etapy prac. Jedyną akceptowalną metodą płatności jest płatność PO wykonaniu pracy. Żadne zaliczki nie wchodzą w grę. Oczywiście może też być tak, że firma jest mała i nie może finansować kilku budów jednocześnie. W takim wypadku należy po prostu ustalić częstsze terminy płatności, np. w połowie i na końcu danego etapu. A w wypadku gdy zakup materiałów leży po stronie firmy możesz ten element wziąć na siebie, a wykonawcy płacić jedynie za wykonanie robót.
 • Czy właściciel firmy ma jakieś pytania? Tak, powinien mieć. Gdy szukasz firmy budowlanej pierwszy raz na pewno nie wyjaśniłeś wszystkiego i sam masz wiele wątpliwości. Firma (a w szczególności jej właściciel) powinien słuchać co do niego mówisz i logicznie odpowiadać na pytania, a nie tylko prowadzić monolog w stylu „będzie Pan zadowolony”. Podczas budowy pojawia się wiele pytań i wątpliwości, które należy wyjaśniać na bieżąco. Nie wszystkie oczywiście wymagają Twojej interwencji, ale jednocześnie nie może być tak, że budowa idzie do przodu bez Twojego udziału a o wszystkim decyduje ktoś inny „bo my zawsze tak robimy”. W praktyce powinno to wyglądać tak: przed budową ustalasz z wykonawcą w jaki sposób (np. z jakich materiałów i w jakim terminie ma być wykonany dany etap) a następnie jest on dokładnie tak realizowany. Przez cały czas jesteś w kontakcie z wykonawcą a w razie wątpliwości Ty (i kierownik budowy) jesteś osobą decyzyjną. Sytuacja, w której przyjeżdżasz na budowę i zastajesz wykonaną pracę inaczej niż to było ustalone i inaczej niż jest w projekcie i bez Twojej (i kierownika budowy) wiedzy jest niedopuszczalna.

Jeżeli porozmawiałeś z potencjalnym wykonawcą i żaden z powyższych punktów nie wzbudził Twojego niepokoju to jesteś na dobrej drodze, ale na tym nie koniec. Warto udać się na trwającą lub niedawno zakończoną budowę tego wykonawcy i sprawdzić czy jest faktycznie tak jak mówił. Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania.

Wycena Twojej inwestycji

Jeżeli nadal uważasz, że ten wykonawca jest naprawdę solidny i rzetelny (a idealnie jest gdy masz na tym etapie jeszcze przynajmniej trzech do wyboru) to nadszedł moment na rozmowę o konkretnych pieniądzach.

Gdy  kupiłeś projekt gotowy to prawdopodobnie masz w zestawie (lub musiałeś za niego dopłacić) kompletny obmiar, tzn. zestawienie z podaniem ilości i rodzaju materiałów potrzebnych do budowy. Przekaż jeden egzemplarz projektu i obmiaru do wglądu dla firmy budowlanej tak, aby na jego podstawie mogła dokonać wyceny. Zastanów się też samodzielnie co w tej wycenie ma być. Czy tylko robocizna, czy robocizna z materiałem? Czy ma być też uwzględniony sprzęt na wynajem taki jak koparka itp.? Czy cena ma zawierać jakieś dodatkowe elementy takie jak organizacja placu budowy (zaplecze socjalne), kierownika budowy, geodetę? Jakie etapy prac maja być ujęte w ofercie: stan zerowy, stan surowy otwarty, izolacje fundamentów, izolacje dachu? Wypisz to wszystko samodzielnie tak, aby każda firma do której zwracasz się z ofertą miała określony dokładnie ten sam zakres prac.

Profesjonalnie przygotowana oferta powinna zawierać dokładnie opisany zakres i wyłączenia (tzn. czego nie zawiera) wraz z podaniem cen. Oferta w której jest napisane „zakres zgodnie z zapytaniem” i cena jest bezużyteczna. Powinieneś wymagać co najmniej rozróżnienia na koszty materiałów i robocizny oraz na każdy z etapów prac z osobna. Tylko w taki sposób będziesz mógł porównać koszty z innymi ofertami.

Potrzebujesz co najmniej dwóch a najlepiej trzech ofert do porównania. Nawet w przypadku, gdy tylko jedna firma wzbudziła Twoje zaufanie i już jesteś zdecydowany powierzyć jej budowę to potrzebujesz dodatkowych ofert. Jest to tak naprawdę kolejny etap potwierdzania rzetelności wykonawcy i ewentualnego sprawdzenia błędów. Wszystkie oferty, które otrzymasz powinny być podobnie wycenione (po to właśnie szczegółowo opisałeś zakres prac). Różnica pomiędzy ofertami większa niż 25% powinna już wzbudzać wątpliwości. Jeżeli jedna z ofert jest wyraźnie tańsza to czy na pewno uwzględniła ona wszystkie materiały i prace dokładnie takie o jakie prosiłeś? W przypadku gdy jedna oferta jest wyraźnie droższa również powinieneś dopytać, co i dlaczego zostało w niej policzone. Zauważ, że cena nie jest tutaj najważniejszym kryterium wyboru odpowiedniego wykonawcy. Ważniejsze od najniższej ceny jest to aby cena zawierała wszystko to co potrzeba a jednocześnie dawała jak największą gwarancję jakości firmy.

Czego wykonawca nie powinien mieć w zakresie prac?

Najwygodniej jest, gdy wykonawca zapewnia jednocześnie sprawdzenie robót. Czyli gdy firma ogólnobudowlana posiada też kierownika budowy a firma od instalacji elektrycznej osobę, która dokona pomiarów końcowych i wystawi protokoły. Zwykle jest to też rozwiązanie korzystne ekonomicznie, bo przy stałej współpracy pomiędzy firmami ostatecznie klient (czyli Ty) dostajesz dobrą cenę za usługę. Pomimo tych zalet znowu trzeba zastanowić się nad kwestią zaufania do wykonawcy. Bo kiedy kierownik budowy i wykonawca mają wspólny interes (finansowy) to niestety nie zawsze możesz liczyć na rzetelny nadzór. Innymi słowy: im masz większe obawy co do rzetelności wykonawcy tym lepiej jest powierzyć nadzór w ręce kogoś niezależnego. W szczególnych wypadkach, gdy naprawdę nie chcesz zajmować się kontrolowaniem budowy możesz też dodatkowo zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego. Pamiętaj jednak, że musi być to osoba całkowicie niezwiązana z wykonawcą, bo przecież w sytuacjach wątpliwych ma być po Twojej stronie.

W przypadku gdy masz ograniczone zaufanie do wykonawcy warto zastanowić się też po czyjej stronie będzie leżało zamawianie materiałów.

Długi i skomplikowany artykuł? Nie wszystko jest jasne i masz pytania? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

Kto powinien zamawiać materiały?

Tak naprawdę jest to kwestia umowna i zależy od Twoich preferencji. Zanim zdecydujesz zwróć uwagę na dwa aspekty: ceny i terminowych dostaw.

Ceny materiałów budowlanych które widzisz na półkach w markecie są to ceny jednostkowe dla klientów indywidualnych i zawierają 23% podatku VAT. Przy większych zakupach możesz (a nawet powinieneś) negocjować te ceny. W praktyce możesz wynegocjować zwykle około 5-10%, a więc w skali całego domu wcale nie mało. Z drugiej strony nie masz żadnego wpływu na podatek VAT i zawsze będziesz musiał go zapłacić w pełnej wysokości 23%. Zaletą samodzielnego zamawiania materiałów jest pełna kontrola nad budżetem inwestycji, jakością materiałów i terminami dostaw. Z drugiej strony jest to bardzo angażujące zajęcie. Wymaga wiedzy o materiałach, czasu na ich zamówienie i ciągłego pilnowania czy na budowie jest wszystko czego potrzeba. Dlatego możesz zdecydować się na powierzenie zamawiania materiałów swojemu wykonawcy. Wtedy to on będzie odpowiedzialny za pilnowanie dostaw na czas, a ewentualny przestój na budowie z powodu braku materiałów nie będzie Twoim zmartwieniem. Firmy budowlane zwykle mogą też kupować materiały w bardzo korzystnych cenach (bo kupują dużo i cały czas), często nawet lepszych niż rabat, które Ty uzyskasz. A co ważne, gdy rozliczasz się z firmą za całość budowy (np. za całą instalację ogrzewania a nie osobno za materiały i za robociznę) to stosuje się stawkę 8% VAT na wszystko. Jest to najlepsza opcja pod względem finansowym. Tylko jak zwykle jest jedno „ale” dotyczące niezbyt uczciwych praktyk. Zdarza się, że wykonawcy dodatkowo zarabiają na materiałach budowlanych. Kupują je w dobrych cenach a „sprzedają” razem z usługą już po cenie jaka widnieje na półce. Albo co gorsza budują z tańszego materiału, a naliczają cenę jak za lepszy. A bywa i tak, że wykonawcy wcale nie przejmują się kosztem materiałów (w przypadku gdy umówieni są z Inwestorem jedynie na cenę robocizny a materiały mają po prostu zamówić) i kupują wszystko bez żadnych negocjacji i zastanawiania się nad tym co lepsze a co tańsze.

Jak widzisz w kwestii ustalenia kto zamawia materiały znowu cały wybór opiera się o rzetelność i Twoje zaufanie do wykonawcy.

Jak uniknąć problemów z wykonawcą?

Wiesz już jak szukać i jaki powinien być najlepszy wykonawca. Warto też, abyś wiedział jaki być nie powinien:

 • Unikaj firm, które nie mają własnego podstawowego sprzętu. Nie każda firma musi dysponować koparką albo podnośnikiem, ale takie rzeczy jak narzędzia ręczne i podstawowe elektronarzędzia to absolutna podstawa.
 • Unikaj skrajnie małych firm (2-3 osobowych) do prac ogólnobudowlanych. To że firma jest mała nie znaczy, że prace zostaną źle wykonane. Niestety tak mały zespół może mieć trudności z dotrzymaniem terminu szczególnie w przypadku gdy buduje kilka domów jednocześnie.
 • Unikaj wykonawców, którzy nie pilnują porządku na budowie. Jeżeli właściciel firmy nie narzucił swoim pracownikom standardu pracy, nie nauczył ich dbania o własne narzędzia i trzymania porządku to nie możesz liczyć, że będą należycie obchodzili się z materiałami, które im powierzysz. Widziałem sytuacje w których pracownicy pozostawiali niczym nie zabezpieczone worki z cementem na budowie. Nikt ich nie nauczył, że takie rzeczy trzeba chować przed deszczem. Bo przecież jak zmoknie to Inwestor i tak zapłaci za nowe.
 • Unikaj firm, które nie chcą podpisać umowy. Nigdy nie wiesz z jakiego powodu nie chcą, a taka opcja nie gwarantuje Ci że budowa w ogóle zostanie ukończona. Podobnie należy unikać firm, które jeszcze przed rozpoczęciem prac żądają wpłacenia zaliczki.
 • Unikaj firm z którymi nie da się dogadać. Zdarzają się ludzie, którzy wszystko wiedzą najlepiej, traktują Inwestora z góry bo „on i tak się nie zna” i robią wszystko po swojemu „bo my zawsze tak robimy”. Taka współpraca jest bardzo trudna i nie zawsze udaje się wybudować to co Ty chcesz.
 • Przy wyborze wykonawcy nie kieruj się przede wszystkim ceną. Ani tą najwyższą ani tą najniższą. Ceny należy porównywać i brać pod uwagę, ale decydującym czynnikiem przy wyborze wykonawcy jest jego rzetelność i solidność, którą oceniasz na podstawie opinii innych ludzi (również budujących dom).
 • Nie wybieraj firmy dlatego, że jest polecana przez kierownika budowy, kogoś ze sklepu budowlanego lub inną osobę z branży budowlanej.
 • Uważaj na firmy w których jest duża rotacja pracowników. Często może się to wiązać z problemami kadrowymi i niewielkim doświadczeniem nowych osób na budowie.

Jak widzisz wybór odpowiedniego wykonawcy na każdym etapie budowy domu to jedna z ważniejszych decyzji jakie musisz podjąć. Oczywiście nigdy nie przewidzisz co się wydarzy w przyszłości jednak im bardziej rozeznasz sytuację tym masz większe szanse na uniknięcie kłopotów. Zauważ też, że firmy wykonawcze mają bezpośredni wpływ na Twój budżet, jakość i czas budowy.

Podsumowanie

Na samo koniec jeszcze jedna porada: każda ekipa wymaga nadzoru z Twojej strony i poczucia, że ktoś im patrzy na ręce. Różnica polega tylko na tym, że dobrą ekipę trzeba doglądać od czasu do czasu, zaś złą bez przerwy.

Sporo już wiesz, teraz czas na szukanie.

PS: Jeżeli masz już za sobą wybór ekipy to proszę podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach. Twoja wiedza jest cenna!

Powodzenia!

budowa w praktyce

2 komentarzy do “[B011] Jak wybrać firmę do budowy domu

 1. Hej Krystian,

  Dzięki za obszerny artykuł, na razie czekam na projekt konstrukcyjny od projektanta i już niedługo będę mógł zacząć poszukiwania 🙂

  Znalazłem jedną mała literówkę na górze artykułu:

  „[…] Każdy rodzaj prac ma swoje tajniki, wymaga specjalnego sprzęt(U), wiedzy i doświadczenia.[…]”

  P.S.
  Poznałem Twój blog z grupy od Sławomira Zająca

  1. Witaj Adam!

   Dziękuję za zwrócenie uwagi, już poprawiłem. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.