[B011] Jak wybrać firmę do budowy domu

jak wybrać firmę do budowy domu

Witaj! Mam nadzieję, że wybrałeś już swój wymarzony projekt domu i jesteś już w trakcie załatwiania pozwolenia na budowę. Pozornie nie wiele się dzieje, ale to bardzo dobrze. Pora na kolejny  ważny krok: wybór ekipy, która zamieni marzenie w rzeczywistość!

Jakiej firmy szukać do budowy domu?

Zanim zaczniesz szukać wykonawcy do budowy domu najpierw musisz się zastanowić czego od niego oczekujesz. Czy ma być to budowa „pod klucz”, stan deweloperski, a może budujesz systemem gospodarczym i potrzebujesz ekipy tylko na jeden z etapów budowy? Zasada jest dość prosta: im więcej prac powierzysz jednej firmie tym łatwiej dla Ciebie (przynajmniej teoretycznie), ale więcej zapłacisz. Dlaczego? Bo firma, która realizuje budowy „pod klucz” sama nie robi wszystkiego. Część prac, np. instalacje elektrycznie, instalacja grzewcza, tynki itd. jest zlecana do innych firm, tzw. podwykonawców, a generalny wykonawca dodaje do każdej z tych prac swoją marżę. W kompleksowej usłudze wliczone są też koszty związane z organizacją całej budowy takie jak: wynagrodzenie kierownika budowy, koszty związane z organizacją zaplecza budowy itp. a do tego znów dodawana jest marża. W uproszczeniu można przyjąć, że marża naliczana jest jako procent od całkowitych kosztów inwestycji. Zatem im więcej ktoś zrobi za Ciebie, tym więcej marży sobie naliczy.

Ten poradnik kieruję szczególnie do osób, które planują samodzielnie organizować jak najwięcej rzeczy, czyli budują systemem gospodarczym. Jeżeli jesteś jedną z nich to na pewno będziesz musiał zadbać o ekipy budowlane, które wykonają:

  • Stan surowy otwarty,
  • Pokrycie dachowe,
  • Montaż okien i drzwi,
  • Instalacje elektryczne,
  • Instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, ogrzewania,
  • Tynki wewnętrzne,
  • Posadzki,
  • Ocieplenie budynku i elewacja,
  • Ocieplenie dachu, sucha zabudowa, prace wykończeniowe,
  • Nadzór budowy,
  • I inne zależnie od potrzeb.

Jak widzisz firm potrzebnych na Twojej budowie może być całkiem sporo. Często zdarza się, że jedna firma ogólnobudowlana wykona wiosną stan surowy, a potem ponownie pojawi się u Ciebie zimą, aby pracować nad wykończeniem wnętrza. Nie ma w tym nic złego i jeżeli jest to sprawdzona ekipa to jak najbardziej można skorzystać z jej wszechstronności. Należy jednak bardzo uważać na firmy, które zajmują się wszystkim samodzielnie. Połączenie murarza, elektryka, hydraulika i kafelkarza w jednej osobie nie wróży zwykle nic dobrego. Każdy rodzaj prac ma swoje tajniki, wymaga specjalnego sprzętu, wiedzy i doświadczenia. Tutaj najlepiej kierować się przysłowiem: „jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego”.

Jak znaleźć ekipę do budowy domu?

Zaczynamy poszukiwania najlepszego wykonawcy

Masz już wstępne wyobrażenie czego potrzebujesz. Zatem czas zająć się znalezieniem tego najlepszego wykonawcy. Podpowiedzi, które Ci przestawię poniżej są na tyle uniwersalne, że możesz je zastosować niezależnie od tego do jakiej pracy szukasz firmy ani jaki zakres chcesz jej powierzyć.

Po pierwsze: na budowie tak samo jak w ruchu drogowym – obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Branża budowlana ciągle się rozwija i staje się coraz bardziej nowoczesna. Podnoszą się standardy budowy i standardy obsługi klienta, ale niestety nie zawsze i nie wszędzie. Ogromna ilość trwających budów w Polsce w ostatnich latach spowodowała wzrost zapotrzebowania na fachowców. Przez to zdarza się, że na budowy trafili ludzie bez żadnych kwalifikacji i doświadczenia, a czym to skutkuje chyba nie muszę nikomu wyjaśniać. Dlatego, jeżeli nie znasz firmy z którą prowadzisz rozmowy musisz obowiązkowo włączyć swoją czujność i sprawdzić z kim masz do czynienia.

Po drugie: każdą firmę musisz zacząć szukać z minimum półrocznym wyprzedzeniem. I to z dwóch powodów. Dlatego że, profesjonalne firmy mają ustalony z górny plan prac na naprawdę długi okres czasu do przodu i trzeba się z nimi umówić sporo wcześniej. I dlatego, że szukając z wyprzedzeniem dajesz sobie czas na sprawdzenie firm, porównanie ofert, podpisanie umowy i wszelkie prace przygotowawcze. Pośpiech i szukanie ekipy do pracy „na już” bardzo mocno podnoszą ryzyko że coś pójdzie nie tak.

Po trzecie: zapisz sobie dokładnie czego oczekujesz od danej firmy. W szczególności jakie prace mają wykonać, w jakim standardzie, jakie materiały, jaki termin i wszystko co Ci przychodzi do głowy. Oczywiście ustalenia możesz potem uszczegółowić i zmienić, ale to Ty musisz wiedzieć czego chcesz. A zadaniem wykonawcy jest Ci doradzić i wybudować dobrze.

3 metody poszukiwania najlepszej ekipy do budowy domu

Mogę polecić Tobie trzy metody na znalezienie dobrego wykonawcy prac budowlanych. Każda ma swoje wady i zalety, więc najlepiej korzystać ze wszystkich jednocześnie. Oto one:

1. Poszukiwanie wśród znajomych

Jest to dość oczywisty sposób poszukiwania. Jeżeli znasz osoby, które niedawno (w ciągu ostatnich 2-3 lat) budowały dom w Twojej okolicy to zasięgnij od nich informacji. Najważniejszym kryterium Twojego wyboru jest rzetelność i fachowość wykonawcy z punktu widzenia Inwestora. Wszystkie ekipy z którymi Twoi znajomi mieli problemy powinieneś od razu skreślić z listy poszukiwań. Niestety może się zdarzyć, że nie znasz nikogo kto ostatnimi czasy budował dom albo nie ma wśród wykonawców nikogo godnego polecenia. W takim wypadku spróbuj kolejnej metody.

2. Przegląd okolicznych placów budowy

Na pewno nie jesteś jedyną osobą, która buduje dom w okolicy. W promieniu kilkunastu kilometrów powinieneś znaleźć przynajmniej kilka placów budowy, na które warto pojechać i zapytać właściciela (a nie robotników!) o opinie na temat danej firmy. Uwaga: nie możesz wchodzić jako osoba nieupoważniona na plac czyjejś budowy i jest to bardzo niestosowne. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawdzić na tablicy budowy kto jest Inwestorem i zadzwonić na podany tam numer telefonu. Możesz też zapytać pracujące osoby czy można się spotkać z Inwestorem i kiedy najłatwiej go zastać. Zwróć też uwagę na to jak wygląda plac budowy. Bałagan i jedna osoba która kręci się bez celu nie świadczą dobrze o firmie budowlanej.

Opinie o wykonawcach od osób nieznajomych są równie cenne jak od znajomych, bo zwykle nie mają oni żadnego interesu w przekazaniu nieprawdziwej oceny o danej firmie.

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

3. Szukanie w Internecie

Jest to dobra metoda szukania firm budowlanych z jednym bardzo dużym ALE. Nie chodzi mi tutaj o szukanie ogłoszeń firm budowlanych, ani nawet opinii o firmach. Chodzi o szukanie ludzi, którzy dzielą się swoimi opiniami, np. na forach internetowych lub grupach dyskusyjnych. Ogłoszenia i opinie pod którymi nikt się nie podpisał albo nie jesteś w stanie się z taką osobą skontaktować należy traktować jako bezwartościowe. Chodzi o to, żebyś miał pewność, że osoba pisząca coś w Internecie wydaje swoją opinię w sposób uczciwy i bezinteresowny. A w razie potrzeby mógł coś dopytać albo poczytać więcej wypowiedzi tej osoby. Dlaczego to takie ważne? Internet jest medium, w którym każdy może pisać wszystko, więc musisz bardzo mocno filtrować informacje które do Ciebie docierają.

Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!