[B016] Tymczasowe ogrodzenie placu budowy

Tymczasowe ogrodzenie placu budowy

Witaj!

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie Twojej budowy. Jednak zanim to nastąpi konieczne będzie przygotowanie placu bodowy, a w szczególności jego ogrodzenie. Jak je wykonać aby spełniało wszystkie wymagania prawne i jednocześnie dobrze pełniło swoją funkcję? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Wymagania jakie stawiają przepisy wobec ogrodzenia placu budowy

Konieczność wykonania ogrodzenia placu budowy wynika przede wszystkim z polskiego prawa. Wspomina o tym Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane w Art. 22, który nakłada na kierownika budowy obowiązek „odpowiedniego zabezpieczenia terenu budowy”. Jest to bardzo ogólne pojęcie, pod którym mieści się m.in. właśnie ogrodzenie. Ponadto zapis ten jasno stanowi, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo na budowie i kto musi zadbać o to żeby teren był ogrodzony. W praktyce oczywiście koszty ogrodzenia i tak ponosi inwestor.

Więcej szczegółów dotyczących ogrodzenia placu budowy znajdziemy w kolejnym dokumencie o nazwie: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Zapis w rozporządzeniu jest bardzo jasny dlatego przytoczę go w całości:

9. 1. Teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym.
2.
Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.
10. Ogrodzenie terenu budowy wykonuje się w taki sposób, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5m.

Oprócz wymogów prawnych warto też wykonać ogrodzenie z bardzo praktycznego powodu. Każde, nawet najprostsze ogrodzenie wyznacza granicę, której osoby postronne nie mogą przekraczać. Oczywiście nie zabezpieczy to budowy przed złodziejami i wandalami, ale spacerowiczom i ciekawskim daje jasny przekaz jak blisko mogą podejść.

Nie wszystko jest jasne i masz wątpliwości? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

Ogrodzenie tymczasowe czy stałe

Jeżeli zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem jest wykonanie ogrodzenia stałego czy tymczasowego to mam dla Ciebie kilka podpowiedzi:

 • Gdy musisz szczególnie mocno pilnować kosztów budowy (a tak naprawdę każdy musi) to wykonaj tanie ogrodzenie tymczasowe. Dlaczego? Bo ogrodzenie stałe to duży koszt, a ponoszenie go zanim jeszcze powstanie dom jest, moim zdaniem, zbyt rozrzutnym podejściem. Lepiej jest zostawić więcej pieniędzy na budowę domu niż wydać na początku pieniądze na ogrodzenie.
 • W przypadku małej i ciasnej działki najlepiej wykonać ogrodzenie tymczasowe. Dostawy materiałów i prace sprzętu na budowie mogą spowodować uszkodzenie ogrodzenia, zatem lepiej aby było ono jak najtańsze.
 • Ogrodzenie tymczasowe warto wykonać co najmniej w miejscach, gdzie później w wykopach będą prowadzone przyłącza: wodociągowe, kanalizacyjne, elektryczne, gazowe itp.
 • Docelowe ogrodzenie możesz wykonać, jeżeli masz pewność, że nie nadszarpnie ono Twojego budżetu już na początku budowy, a jednocześnie masz dużą działkę. W takim wypadku nie istnieje ryzyko uszkodzenia ogrodzenia sprzętem budowlanym, ale pomimo tego zalecam wykonanie fragmentu ogrodzenia od strony drogi dojazdowej jako tymczasowego. Umożliwi to demontaż w razie potrzeby oraz swobodny wjazd i manewrowanie dużym sprzętem.

W praktyce zalecam aby jako podstawowe rozwiązanie stosować ogrodzenie tymczasowe. Powinno być ono tanie w wykonaniu, a potem tanie w demontażu. Z czego zatem wykonać takie ogrodzenie?

Tymczasowe ogrodzenie placu budowy z siatki leśnej

Łatwo i tanio można wykonać ogrodzenie z drewnianych słupków i zwykłej siatki leśnej. Co będzie Ci do tego potrzebne?

 1. Siatka leśna o wysokości 150cm – kupisz ją tanio w Internecie. Sprzedawana jest w rolkach o różnej długości. Czasem można od razu dokupić skoble, czyli zakrzywione „gwoździe” do przybijania siatki do słupków.
 2. Słupki drewniane – powinny mieć wysokość około 200cm i średnicę 7-11cm. Wiosną i w dość miękkich gruntach (np., gdy wcześniej w tym miejscu było pole uprawne) można zaostrzyć takie słupki i wbić dużym młotem w grunt. Niestety w twardszych gruntach będzie to trudne i lepiej takie słupki po prostu wkopać.
  Skąd wziąć drewniane słupki? Możesz poszukać w Internecie lub okolicznych tartakach drewna, które przeznaczone jest na stemple budowlane. Możesz też zadzwonić do lokalnego nadleśnictwa i dowiedzieć się, czy nie mają na sprzedaż tzw. papierówki sosnowej lub żerdzi, czyli właśnie drewnianych słupków o długości około 2,5m. „Papierówka” występuje w różnych średnicach i nie zawsze znajdziesz to co potrzeba, ale warto zapytać.
  Jaki powinien być rozstaw słupków? W ogrodzeniach stałych słupki ustawia zwykle co 2,5-3m, ale w ogrodzeniu tymczasowym możesz zwiększyć ten rozstaw nawet do 4m.
 3. Deski, zawiasy do przygotowania bramy – bramę możesz wykonać na dwa sposoby. Pierwszy: zbić z desek ramkę, wypełnić siatką i zawiesić na słupkach. Drugi: wykonać bramę jako odchylane przęsło z siatki. Pomimo, że jest to mniej wygodne rozwiązanie to sprawdzi się wystarczająco dobrze.
 4. Wiertnica glebowa spalinowa– w przypadku gdy grunt na Twojej działce jest zbyt twardy aby wbić słupki, najlepiej wykonać otwory za pomocą wiertnicy. Taki sprzęt można wynająć w większych marketach budowlanych. Jeden dzień pracy w zupełności wystarczy aby wykonać otwory pod wszystkie słupki.

Gdy zgromadzisz wszystkie potrzebne rzeczy, samo wykonanie ogrodzenia działki o powierzchni 15 arów to zajęcie dla dwóch osób na jeden dzień.

Musisz się też liczyć z faktem, że ogrodzenie takie jest naprawdę tymczasowe. Nie ma możliwości pozostawienia go na kilka lat po budowie. Drewniane słupki zgniją w ziemi już po 2 latach, czyli wytrzymają dokładnie tyle ile maksymalnie powinna trwać budowa.

Ogrodzenie z siatki leśnej

Pracując na budowach ciągle spotykam się z tymi samymi błędami. Ty możesz ich łatwo uniknąć. Po prostu zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook!

Dodatkowo otrzymasz 10 plików pomocnych przy budowie domu i powiadomienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

Cena ogrodzenia tymczasowego

Koszt każdego ogrodzenia jest zależny od jego długości. W przypadku wyżej przedstawionego rozwiązania można przyjąć szacunkowo:

 1. Siatka leśna + skoble – około 120zł za 50mb – 2,20zł/mb
 2. Słupki – około 6zł/szt – 1,7zł/mb
 3. Wynajem wiertnicy glebowej – 150zł/dzień
 4. Robocizna – możesz to zrobić samodzielnie lub zapytać swojego wykonawcy o koszt. Szacunkowo nie powinien on przekroczyć 400zł za całość.

Przykładowo ogrodzenie o długości 130mb (działka o pow. 1000m2) będzie kosztowało około 660zł pod warunkiem, że wynajmiesz wiertnicę na 1 dzień i wszystkie prace wykonasz samodzielnie.

Buduj praktycznie

Najniższa cena

Samodzielne wykonanie ogrodzenia z siatki leśnej jest najtańszym rozwiązaniem. Jeżeli chcesz jeszcze bardziej zaoszczędzić to poszukaj jak najtańszych materiałów.

Najwyższa jakość

Jeżeli stawiasz na jakość to prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie od razu wybudowanie ogrodzenia stałego. Ale to temat na zupełnie inny artykuł.

Najkrótszy czas

Tymczasowe ogrodzenie z siatki leśnej jest nie tylko tanie, ale również bardzo szybkie w montażu i demontażu.

A jak Ty ogrodziłeś swój plac budowy? Ile to kosztowało? Podziel się proszę wiedzą w komentarzu pod tym wpisem.

Powodzenia w budowaniu!

budowa w praktyce

1 komentarz do “[B016] Tymczasowe ogrodzenie placu budowy

 1. Dwie rady:
  1. Jeśli na słupki robicie otwory, nie zakopujcie ich ziemią, zwłaszcza spoistą. Dużo lepiej jest załatwić trochę piasku, choćby kwarcowego z marketów (worek kosztuje kilka zł). Robota idzie dużo szybciej, słupek jest bardziej ukotwiony, a i wilgoci będzie miał mniej.
  2. Słupki w części zakopywanej warto obrać z kory i jeśli są w miarę suche – zaimpregnować.
  Jeśli budowa się przeciągnie, lub wykonanie ogrodzenia odłożycie w czasie, takie małe ulepszenie wydłuży żywotność Waszego ogrodzenia o przynajmniej sezon lub dwa… a to naprawdę dużo. Zwłaszcza jak wejdziecie w etap wykończeniówki (który inwestora wykańcza najbardziej) i zajmowanie się ogrodzeniem będzie ostatnią rzeczą na jaką będziecie mieć ochotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.