Konieczność wykonania ogrodzenia placu budowy wynika przede wszystkim z polskiego prawa. Wspomina o tym Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane w Art. 22, który nakłada na kierownika budowy obowiązek „odpowiedniego zabezpieczenia terenu budowy”. Jest to bardzo ogólne pojęcie, pod którym mieści się m.in. właśnie ogrodzenie. Ponadto zapis ten jasno stanowi, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo na budowie i kto musi zadbać o to żeby teren był ogrodzony. W praktyce oczywiście koszty ogrodzenia i tak ponosi inwestor.
Więcej szczegółów dotyczących ogrodzenia placu budowy znajdziemy w kolejnym dokumencie o nazwie: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Zapis w rozporządzeniu jest bardzo jasny dlatego przytoczę go w całości:
9. 1. Teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym.
2. Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.
10. Ogrodzenie terenu budowy wykonuje się w taki sposób, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5m.
Oprócz wymogów prawnych warto też wykonać ogrodzenie z bardzo praktycznego powodu. Każde, nawet najprostsze ogrodzenie wyznacza granicę, której osoby postronne nie mogą przekraczać. Oczywiście nie zabezpieczy to budowy przed złodziejami i wandalami, ale spacerowiczom i ciekawskim daje jasny przekaz jak blisko mogą podejść.