Cześć!
Tuż przed faktycznym rozpoczęciem prac budowlanych należy zapewnić ogrodzenie placu budowy, wodę, prąd oraz zorganizować jakieś zaplecze magazynowe i socjalne dla ekipy budowlanej. O ogrodzeniu pisałem już w poprzednim artykule [B016] Tymczasowe ogrodzenie placu budowy. Prąd i wodę prawdopodobnie zacząłeś już organizować znacznie wcześniej, przy okazji załatwiania formalności budowlanych. Zaplecze socjalne (szczególnie WC) najlepiej, gdy każdy wykonawca zapewni sobie sam. Co zatem trzeba jeszcze zrobić? Połączyć te składniki w całość tak, aby ułatwić wszystkim prowadzenie prac.
Organizacja placu budowy
Warto abyś rozważył poniższe aspekty zanim jeszcze na placu budowy pojawią się pierwsi pracownicy, a czasem nawet już na etapie projektowania.
1. Zabezpieczenie ważnych rzeczy na działce
Twoja działka musi być oczywiście ogrodzona i co do tego nie ma wątpliwości. Pamiętaj jednak, że podczas prac, a szczególnie prac ziemnych, gdy po Twojej działce jeździ koparka lub samochód ciężarowy, łatwo jest nie zauważyć różnych małych rzeczy na działce. Chodzi tutaj przede wszystkim o znaki graniczne, studzienkę wodomierzową, rozdzielnię elektryczną itp. To wszystko może łatwo ulec uszkodzeniu podczas przypadkowego „kontaktu” z łyżką koparki. Również większe rzeczy znajdujące się na działce, takie jak drzewa, istniejące budynki itp. można przypadkiem uszkodzić. Dlatego zalecam, aby jeszcze przed rozpoczęciem prac wyraźnie oznaczyć wszystkie ważne miejsca. Jak to zrobić? Najlepiej wbić drewniane słupki przy np. znaku granicznym i dodatkowo owinąć je kolorową taśmą. Im mniejsza działka tym większe ryzyko, że coś zostanie uszkodzone.
2. Magazynowanie materiałów
Powszechną praktyką na budowach jest ustawienie tymczasowego blaszanego garażu (tzw. blaszaka), który służy jako magazyn materiałów budowlanych, szatnia dla pracowników itp. i jest to bardzo dobre rozwiązanie. Natomiast jeszcze przed ustawieniem blaszaka na miejscu warto przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze: garaż powinien być ustawiony możliwie blisko wjazdu na działkę. Ułatwi to składowanie w nim materiałów budowlanych. Po drugie: zastanów się, czy ustawienie blaszaka w danym miejscu jest tymczasowe, czy może będziesz chciał zachować go tam na dłużej. Przy ustawieniu tymczasowym wystarczy zrobić jedynie prowizoryczny fundament np. z 4-6 betonowych stóp fundamentowych. Jeżeli będzie stał on w tym miejscu na dłużej to lepiej od razu zrobić docelowy fundament oraz posadzkę. Więcej informacji o fundamentach garaży blaszanych znajdziesz w instrukcji producenta.
Jak duży magazyn będzie potrzebny? Są okresy, w których miejsca potrzeba mniej, a są takie w których magazynowanych materiałów będzie więcej. Dlatego jako złoty środek polecam blaszaki o wymiarach 3x5m.