[B018] Woda na placu budowy

Woda na placu budowy

Witaj!

Woda na budowie jest niezbędna już od samego początku. Każda praca związana z betonem, zaprawą, cementem czy klejem wymaga wody, a po pracy trzeba umyć ręce i narzędzia. Dlatego o zapewnienie wody należy zadbać możliwie jak najszybciej, a najlepiej jeszcze przed przystąpieniem do pierwszych prac. Skąd zatem wziąć wodę na budowie? Są na to trzy sposoby, więc bez problemu wybierzesz dla siebie najlepszy.

Trzy sposoby zapewnienia wody na budowie

1. Przyłącze wodociągowe

Podstawowym sposobem zaopatrzenia placu budowy w wodę jest wcześniejsze wykonanie przyłącza z sieci wodociągowej. Jeżeli chcesz zapoznać się z formalnościami jakie należy przy dopełnić to przeczytaj mój poradnik [B009] Budowa domu na działce rolnej i budowlanej 2020 – krok po kroku, część 2/2. Znajdziesz tam kompletną ścieżkę wykonania przyłącza oraz informacje jak ją przejść niezależnie od uzyskania pozwolenia na budowę. W tym artykule chciałbym się skupić na kilku bardziej praktycznych aspektach.

Zacznijmy od tego, że czas potrzebny na wykonanie przyłącza wodociągowego jest dość długi (kilka miesięcy) właśnie ze względu na konieczność załatwienia wszystkich formalności. Przy okazji zalecam aby wykonać przyłącze w trybie „na zgłoszenie”, niezależnie od uzyskania pozwolenia na budowę dla domu. Dzięki temu, jeżeli zabierzesz się za to z odpowiednim wyprzedzeniem, samo przyłącze powstanie szybciej niż dom. Wtedy pozostałe dwie metody zapewnienia wody na placu budowy będą Ci zupełnie niepotrzebne.

Samo wykonanie od razu docelowego przyłącza wodociągowego jest najlepszym spośród przedstawionych tu sposobów. Niestety możliwość wykonania przyłącza jest uwarunkowana tym, czy w pobliżu Twojej działki przechodzi sieć wodociągowa. Jeśli nie będziesz miał możliwości podłączenia się do sieci, musisz skorzystać z drugiej metody.

Zanim przystąpisz do wykonania przyłącza wodociągowego warto zwrócić też uwagę na kwestię projektu i terminów. Projekt jest konieczny, aby zgłosić zamiar przystąpienia do budowy. Posiadanie dokumentacji jest też dużą zaletą, bo gwarantuje zgodność Twojej inwestycji z przepisami prawa i daje pogląd jak poprawnie wykonać takie przyłącze. Ponadto za przygotowanie dokumentacji i zgłoszenie budowy warto zabrać się jak najszybciej to możliwe, czyli już w momencie, gdy będziesz na etapie adaptacji gotowego projektu domu.

Jak wykonać takie przyłącze? Jest tylko jedna metoda, którą można polecić: wynajęcie do tego formy wykonawczej. Taka firma zwykle doskonale zna wytyczne lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego i pomoże w dopełnieniu formalności związanych z przyłączeniem do sieci.

Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!