[B018] Woda na placu budowy

Woda na placu budowy

Witaj!

Woda na budowie jest niezbędna już od samego początku. Każda praca związana z betonem, zaprawą, cementem czy klejem wymaga wody, a po pracy trzeba umyć ręce i narzędzia. Dlatego o zapewnienie wody należy zadbać możliwie jak najszybciej, a najlepiej jeszcze przed przystąpieniem do pierwszych prac. Skąd zatem wziąć wodę na budowie? Są na to trzy sposoby, więc bez problemu wybierzesz dla siebie najlepszy.

Trzy sposoby zapewnienia wody na budowie

1. Przyłącze wodociągowe

Podstawowym sposobem zaopatrzenia placu budowy w wodę jest wcześniejsze wykonanie przyłącza z sieci wodociągowej. Jeżeli chcesz zapoznać się z formalnościami jakie należy przy dopełnić to przeczytaj mój poradnik [B009] Budowa domu na działce rolnej i budowlanej 2020 – krok po kroku, część 2/2. Znajdziesz tam kompletną ścieżkę wykonania przyłącza oraz informacje jak ją przejść niezależnie od uzyskania pozwolenia na budowę. W tym artykule chciałbym się skupić na kilku bardziej praktycznych aspektach.

Zacznijmy od tego, że czas potrzebny na wykonanie przyłącza wodociągowego jest dość długi (kilka miesięcy) właśnie ze względu na konieczność załatwienia wszystkich formalności. Przy okazji zalecam aby wykonać przyłącze w trybie „na zgłoszenie”, niezależnie od uzyskania pozwolenia na budowę dla domu. Dzięki temu, jeżeli zabierzesz się za to z odpowiednim wyprzedzeniem, samo przyłącze powstanie szybciej niż dom. Wtedy pozostałe dwie metody zapewnienia wody na placu budowy będą Ci zupełnie niepotrzebne.

Samo wykonanie od razu docelowego przyłącza wodociągowego jest najlepszym spośród przedstawionych tu sposobów. Niestety możliwość wykonania przyłącza jest uwarunkowana tym, czy w pobliżu Twojej działki przechodzi sieć wodociągowa. Jeśli nie będziesz miał możliwości podłączenia się do sieci, musisz skorzystać z drugiej metody.

Zanim przystąpisz do wykonania przyłącza wodociągowego warto zwrócić też uwagę na kwestię projektu i terminów. Projekt jest konieczny, aby zgłosić zamiar przystąpienia do budowy. Posiadanie dokumentacji jest też dużą zaletą, bo gwarantuje zgodność Twojej inwestycji z przepisami prawa i daje pogląd jak poprawnie wykonać takie przyłącze. Ponadto za przygotowanie dokumentacji i zgłoszenie budowy warto zabrać się jak najszybciej to możliwe, czyli już w momencie, gdy będziesz na etapie adaptacji gotowego projektu domu.

Jak wykonać takie przyłącze? Jest tylko jedna metoda, którą można polecić: wynajęcie do tego formy wykonawczej. Taka firma zwykle doskonale zna wytyczne lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego i pomoże w dopełnieniu formalności związanych z przyłączeniem do sieci.

Pracując na budowach ciągle spotykam się z tymi samymi błędami. Ty możesz ich łatwo uniknąć. Po prostu zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook!

Dodatkowo otrzymasz 10 plików pomocnych przy budowie domu i powiadomienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

2. Własna studnia

W miejscach, gdzie nie ma sieci wodociągowej nie pozostaje Ci nic innego jak wykonanie własnego ujęcia wody. Pewnym ułatwieniem jest tu fakt, iż studnia o głębokości do 30m i wydajności do 5m3/h, czyli dokładnie taka jakiej potrzebujesz do zaopatrzenia domu, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia. Natomiast ważnym obostrzeniem formalnym jest wymóg aby taki właśnie sposób zaopatrzenia budynku w wodę był określony w MPZP lub WZ. Ponadto studnia z której pobierana będzie woda pitna musi spełniać kilka kryteriów dotyczących jej lokalizacji opisanych w rozdziale 6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jest to temat na odrębny artykuł, a tutaj skupmy się na innej praktycznej kwestii.

Posiadanie własnego ujęcia ma jedną zasadniczą wadę: Ty jesteś odpowiedzialny za jakość własnej wody. A co gorsza nigdy nie wiadomo dokładnie jaka woda będzie w studni, dopóki jej nie wykonasz. W praktyce może to oznaczać, że otrzymasz wodę z dużą ilością zanieczyszczeń, które trzeba będzie odpowiednio filtrować aby nadawała się do picia. Z drugiej strony raczej (ale mogą być wyjątki) nie powinno to stanowić problemu przy poborze wody do celów budowlanych. Dlatego, jeżeli staniesz przed koniecznością wykonania własnego ujęcia wody, najlepiej skontaktować się ze specjalistyczną firmą, która takie ujęcie wykona i podpowie jak poprawić jakość wody.

Jest jeszcze jedna, ważna kwestia: każda studnia głębinowa potrzebuje pompy o zasilaniu elektrycznym. Jeżeli na Twojej działce nie ma prądu, to czym prędzej będziesz musiał się o niego postarać.

3. Zbiorniki z wodą

Jest to opcja, którą należy rozważyć jako ostateczność i rozwiązanie tymczasowe. Polega ona na zgromadzeniu na placu budowy jednego, bądź kilku zbiorników (np. o pojemności 1000L typu IBC) i okresowym napełnianiu ich wodą. Używane zbiorniki zwykle można kupić dość tanio i łatwo ustawić na budowie, jednak ich napełnianie może być kłopotliwe. O możliwość ich napełniania w pierwszej kolejności można zapytać lokalne przedsiębiorstwo wodociągowe.

woda na budowie
ZBIORNIK TYPU IBC o pojemności 1000L

Koszty

Każdy ze sposobów zaopatrzenia w wodę wiąże się z zupełnie innymi kosztami. Niestety bardzo trudno je oszacować i każdorazowo najlepiej pytać wykonawcę przyłącza wodociągowego lub studni o wstępny kosztorys. Najgorszą sytuacja jest w momencie, gdy musisz skorzystać z tymczasowego rozwiązania takiego jak zbiorniki na wodę, a później wykonać przyłącze docelowe. Wtedy koszty liczone są podwójnie i właśnie dlatego najlepiej unikać rozwiązań tymczasowych.

Samo użycie wody podczas budowy może sięgać kilkudziesięciu metrów sześciennych co przekłada się na kilkaset złotych kosztu związanego z budową.

Długi i skomplikowany artykuł? Nie wszystko jest jasne i masz pytania? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

Jeżeli masz inne doświadczenia lub pomysły na zapewnienie wody na placu budowy to proszę podziel się swoją wiedzą w komentarzu.

Powodzenia!

budowa w praktyce

8 komentarze do “[B018] Woda na placu budowy

 1. Witam. Mam odzielny licznik wody do celów ogrodowych podlewanie zraszacze itp czy mogę wykorzystywać z niego wodę do celów budowlanych ( tynki posadzki itp)? Ta woda nie będzie trafiała do miejskiej oczyszczalni ścieków więc nie chciał bym płacić za ścieki.

  1. Witaj Mati!
   Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Odpowiedź prawdopodobnie znajdziesz w umowie z przedsiębiorstwem wodociągowym (tam powinno być okreśłone do czego można używać wody z tego licznika) lub w samym przedsiębiorstwie wodociągowym.
   Pozdrawiam

 2. Witam i dziękuję za artykuły. W związku z tym, że budowę planuję rozpocząć za ok. 2 lata a mam już działkę budowlaną a na niej rośnie kilka warzyw, chciałbym mieć wodę do podlewania ogródka. Jak najlepiej wykonać przyłącze żeby nie ponosić niepotrzebnych kosztów? Nie posiadam jeszcze projektu i nie wiem gdzie będzie docelowe miejsce podłączenia do budynku.

  1. Witaj Daniel!
   Zacznij od złożenia wniosku o wydanie warunków technicznych do lokalnego przedsiębiorstwa wod-kan. Na tej podstawie będziesz mógł wykonać projekt i uzyskać pozwolenie na budowę przyłącza. Przyłącze wybudujesz tylko do studzienki wodomierzowej, blisko granicy działki i stamtąd wyprowadzisz sobie kran do podlewania ogródka. Jest to koszt, który i tak będzie trzeba ponieść przy budowie domu, więc całość można zrobić wcześniej i z zapasem miejsca na dopasowanie do położenia domu.

 3. Same przydatne artykuły znajduję na tym blogu. Mam tylko pytanie odnośnie wody w studni. Czy powinniśmy wykonywać testy takiej wody?

  1. Witaj Dawidzie,
   Nie ma obowiązku wykonywania badań wody ze studni na potrzeby budowy. Mimo to warto je zrobić jeśli studnia ma później być źródłem wody pitnej dla domu.
   W bardzo uproszczony sposób można samodzielnie sprawdzić, czy woda nadaje się do betonów i zapraw na podstawie czterech parametrów:
   -barwa – powinna odpowiadać barwie wody wodociągowej, czyli bez wyraźnego koloru;
   -zapach – woda nie powinna mieć zgniłego zapachu;
   -zawiesina – woda nie powinna zawierać wyraźnej zawiesiny (grudek, itp.)
   -pH – powinno wynosić co najmniej 4;

  1. Witaj Robercie,
   Możesz pobierać wodę z rzeki pod warunkiem, że będzie to nie więcej niż średnio 5m3 na dobę i nie wybudujesz w tym celu specjalnych urządzeń. W razie wątpliwości skontaktuj się z Regionalnym Zarządem Wód Polskich https://wody.gov.pl/dane-kontaktowe/regionalne-zarzady
   Odrębną kwestią jest jakość wody z rzeki. Niestety nie mamy na nią żadnego wpływu i możemy tylko wzrokowo ocenić jej czystość. Najogólniej mówiąc: czysta woda z rzeki powinna się nadać do budowy, ale trudno tu dać gwarancję na jej czystość i skład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.