Podstawowym sposobem zaopatrzenia placu budowy w wodę jest wcześniejsze wykonanie przyłącza z sieci wodociągowej. Jeżeli chcesz zapoznać się z formalnościami jakie należy przy dopełnić to przeczytaj mój poradnik [B009] Budowa domu na działce rolnej i budowlanej 2020 – krok po kroku, część 2/2. Znajdziesz tam kompletną ścieżkę wykonania przyłącza oraz informacje jak ją przejść niezależnie od uzyskania pozwolenia na budowę. W tym artykule chciałbym się skupić na kilku bardziej praktycznych aspektach.
Zacznijmy od tego, że czas potrzebny na wykonanie przyłącza wodociągowego jest dość długi (kilka miesięcy) właśnie ze względu na konieczność załatwienia wszystkich formalności. Przy okazji zalecam aby wykonać przyłącze w trybie „na zgłoszenie”, niezależnie od uzyskania pozwolenia na budowę dla domu. Dzięki temu, jeżeli zabierzesz się za to z odpowiednim wyprzedzeniem, samo przyłącze powstanie szybciej niż dom. Wtedy pozostałe dwie metody zapewnienia wody na placu budowy będą Ci zupełnie niepotrzebne.
Samo wykonanie od razu docelowego przyłącza wodociągowego jest najlepszym spośród przedstawionych tu sposobów. Niestety możliwość wykonania przyłącza jest uwarunkowana tym, czy w pobliżu Twojej działki przechodzi sieć wodociągowa. Jeśli nie będziesz miał możliwości podłączenia się do sieci, musisz skorzystać z drugiej metody.
Zanim przystąpisz do wykonania przyłącza wodociągowego warto zwrócić też uwagę na kwestię projektu i terminów. Projekt jest konieczny, aby zgłosić zamiar przystąpienia do budowy. Posiadanie dokumentacji jest też dużą zaletą, bo gwarantuje zgodność Twojej inwestycji z przepisami prawa i daje pogląd jak poprawnie wykonać takie przyłącze. Ponadto za przygotowanie dokumentacji i zgłoszenie budowy warto zabrać się jak najszybciej to możliwe, czyli już w momencie, gdy będziesz na etapie adaptacji gotowego projektu domu.
Jak wykonać takie przyłącze? Jest tylko jedna metoda, którą można polecić: wynajęcie do tego formy wykonawczej. Taka firma zwykle doskonale zna wytyczne lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego i pomoże w dopełnieniu formalności związanych z przyłączeniem do sieci.
Witam. Mam odzielny licznik wody do celów ogrodowych podlewanie zraszacze itp czy mogę wykorzystywać z niego wodę do celów budowlanych ( tynki posadzki itp)? Ta woda nie będzie trafiała do miejskiej oczyszczalni ścieków więc nie chciał bym płacić za ścieki.
Witaj Mati!
Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Odpowiedź prawdopodobnie znajdziesz w umowie z przedsiębiorstwem wodociągowym (tam powinno być okreśłone do czego można używać wody z tego licznika) lub w samym przedsiębiorstwie wodociągowym.
Pozdrawiam
Witam i dziękuję za artykuły. W związku z tym, że budowę planuję rozpocząć za ok. 2 lata a mam już działkę budowlaną a na niej rośnie kilka warzyw, chciałbym mieć wodę do podlewania ogródka. Jak najlepiej wykonać przyłącze żeby nie ponosić niepotrzebnych kosztów? Nie posiadam jeszcze projektu i nie wiem gdzie będzie docelowe miejsce podłączenia do budynku.
Witaj Daniel!
Zacznij od złożenia wniosku o wydanie warunków technicznych do lokalnego przedsiębiorstwa wod-kan. Na tej podstawie będziesz mógł wykonać projekt i uzyskać pozwolenie na budowę przyłącza. Przyłącze wybudujesz tylko do studzienki wodomierzowej, blisko granicy działki i stamtąd wyprowadzisz sobie kran do podlewania ogródka. Jest to koszt, który i tak będzie trzeba ponieść przy budowie domu, więc całość można zrobić wcześniej i z zapasem miejsca na dopasowanie do położenia domu.
Same przydatne artykuły znajduję na tym blogu. Mam tylko pytanie odnośnie wody w studni. Czy powinniśmy wykonywać testy takiej wody?
Witaj Dawidzie,
Nie ma obowiązku wykonywania badań wody ze studni na potrzeby budowy. Mimo to warto je zrobić jeśli studnia ma później być źródłem wody pitnej dla domu.
W bardzo uproszczony sposób można samodzielnie sprawdzić, czy woda nadaje się do betonów i zapraw na podstawie czterech parametrów:
-barwa – powinna odpowiadać barwie wody wodociągowej, czyli bez wyraźnego koloru;
-zapach – woda nie powinna mieć zgniłego zapachu;
-zawiesina – woda nie powinna zawierać wyraźnej zawiesiny (grudek, itp.)
-pH – powinno wynosić co najmniej 4;
Moja działka graniczy z rzeką. Czy dla celów budowlanych jest możliwy pobór wody z rzeki?
Witaj Robercie,
Możesz pobierać wodę z rzeki pod warunkiem, że będzie to nie więcej niż średnio 5m3 na dobę i nie wybudujesz w tym celu specjalnych urządzeń. W razie wątpliwości skontaktuj się z Regionalnym Zarządem Wód Polskich https://wody.gov.pl/dane-kontaktowe/regionalne-zarzady
Odrębną kwestią jest jakość wody z rzeki. Niestety nie mamy na nią żadnego wpływu i możemy tylko wzrokowo ocenić jej czystość. Najogólniej mówiąc: czysta woda z rzeki powinna się nadać do budowy, ale trudno tu dać gwarancję na jej czystość i skład.