[B019] Prąd na budowie – najłatwiejszy sposób

Prąd na budowie

Witaj!

Zapewnienie zasilania elektrycznego na placu budowy jest jednym z najważniejszych zadań przed przystąpieniem do prac budowlanych. Jednocześnie budzi ono wiele pytań i wątpliwości natury technicznej oraz formalnej. Dlatego, zanim poświęcisz swój czas i energię na dochodzenie „jak podłączyć prąd na budowę”, przeczytaj ten artykuł. Podpowiadam jak wykonać przyłącze budowlane i uniknąć niepotrzebnych problemów.

W jaki sposób zasilać plac budowy

Zanim przejdziemy do rozwikłania aspektów technicznych i formalnych związanych z przyłączem elektrycznym warto zastanowić się co tak naprawdę jest Ci potrzebne. Oczywiście potrzebujesz prądu (a fachowo mówiąc: energii elektrycznej) do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych na placu budowy. Skąd zatem wziąć prąd na budowie? Teoretycznie masz do dyspozycji trzy możliwości, które przedstawiam Ci poniżej:

I. Zasilanie budowy od sąsiada

Jeżeli masz sąsiada, to pierwszym sposobem na zasilenie budowy, jaki przychodzi do głowy, jest podłączenie się przedłużaczem do niego. Z technicznego punktu widzenia jest to całkiem dobre rozwiązanie, ale uwaga: jest to nielegalne! Musisz zatem poszukać innych metod.

II. Agregat prądotwórczy

Prąd z agregatu prądotwórczego ma kilka istotnych zalet:

 • Jest całkowicie Twój – kupujesz go kiedy chcesz, likwidujesz kiedy chcesz;
 • Jest przenośny i całkowicie niezależny od zakładu energetycznego;
 • Agregat po zakończeniu budowy możesz sprzedać lub zostawić sobie „w razie co”;
 • W zupełności wystarcza do zasilania podstawowych urządzeń na placu budowy.

Niestety nie jest to rozwiązanie idealne. Najważniejsze wady agregatu prądotwórczego to:

 • Zbyt mała moc do zasilania agregatu tynkarskiego;
 • Konieczność zabezpieczenia przed kradzieżą;
 • Konieczność dostarczania na budowę paliwa;
 • Uruchamianie agregatu za każdym razem przed użyciem elektronarzędzia jest mało wygodne.

Znając już plusy i minusy prądu z agregatów możesz zdecydować, czy warto wybrać taką opcję. Moim zdaniem użycie agregatu jest szczególnie wskazane w tylko jednym przypadku. Gdy docelowe przyłącze energetyczne na Twojej działce będzie gotowe za kilka miesięcy, a do tego czasu chcesz wykonać roboty związane z budową SSO. Tynkowanie możesz zostawić na później, gdy będziesz miał już gotowe przyłącze (Ale uwaga: zasilenie budowy z przyłącza docelowego też kosztuje! Patrz poniżej). W wyżej opisanej sytuacji warto rozważyć opłacalność wykonania przyłącza tymczasowego.

Koszt zasilania placu budowy agregatem prądotwórczym zależy od kosztów samego agregatu oraz od ilości zużytego paliwa (czyli od ilości prac, jakie planujesz wykonać z jego użyciem). Bardzo zgrubnie możesz przyjąć, że nie warto kupować agregatu za mniej niż 2000zł, a koszt paliwa to przynajmniej 500zł.

III. Zasilanie placu budowy z przyłącza (z sieci energetycznej)

Jest to najlepszy pod względem technicznym sposób zasilania placu budowy. Gwarantuje bezpieczne użytkowanie i dostęp do prądu w każdym momencie. Niestety wiąże się z kosztami i formalnościami. To najczęściej stosowana metoda dlatego chciałbym jej poświęcić najwięcej uwagi.

Pierwszą ważną sprawą jest rozpoznanie, czy do Twojej działki jest już doprowadzone przyłącze energetyczne. Sprawa jest stosunkowo prosta: Jeżeli na granicy działki stoi „skrzynka elektryczna” to jest bardzo duża szansa, że masz już gotowe przyłącze docelowe. Istniejąca „skrzynka” czyli szafka, w której przygotowane jest miejsce na zamontowanie licznika, znacznie ułatwi i przyspieszy podłączenie placu budowy, ale nie oznacza to, że prąd na budowie już jest. Co ważne: niezależnie od tego, czy „skrzynka” na Twojej działce jest, czy też jej nie ma, będziesz musiał przejść podobną procedurę formalną wymaganą przez dostawcę energii. Zacznijmy zatem od początku i omówmy, co będzie Ci potrzebne.

Myślisz, że podane tu informacje mogą się jeszcze komuś przydać? Udostępnij je!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Uwaga!

Słowo „przyłącze” w tym artykule występuje w trzech różnych znaczeniach, które warto poznać.

 • „Przyłącze” (docelowe lub tymczasowe) według oficjalnej definicji oznacza fragment sieci (np. energetycznej), czyli w praktyce odgałęzienie sieci elektrycznej zakończone „skrzynką”, w której znajduje się licznik. Jest ono wykonywane przez zakład energetyczny i jest jego własnością.
 • „Przyłącze” potocznie oznacza też fragment instalacji przyłączanej znajdujący się po stronie odbiorcy energii. W praktyce jest to wszystko co Ty masz podłączone na swojej działce za licznikiem energii elektrycznej.
 • „Przyłącze” oznacza jednocześnie dwa wyżej opisane elementy połączone razem. Mam tu na myśli wszystko co jest potrzebne aby doprowadzić prąd do rozdzielni na Twojej działce, czyi np. fragment sieci wykonany przez zakład energetyczny oraz fragment instalacji wykonany przez Ciebie.

Docelowe przyłącze energetyczne

Wykonanie docelowego przyłącza energetycznego do Twojego domu tak czy inaczej będzie potrzebne, więc warto zabrać się za nie jak najprędzej. Od momentu złożenia pierwszego wniosku do rzeczywistego rozpoczęcia użytkowania takiego przyłącza mija zwykle 12-16 miesięcy (tj. w przypadku Energa Operator). Przyspieszenie tego procesu jest bardzo trudne i zejście poniżej 8-9 miesięcy jest praktycznie niemożliwe. Od czego rozpocząć realizację przyłącza docelowego? Od złożenia do lokalnego zakładu energetycznego wniosku o wydanie Warunków Technicznych (WT) na przyłączenie do sieci. W skrócie co musisz zrobić: wejdź na stronę internetową lokalnego dystrybutora energii elektrycznej i znajdź zakładkę dotyczącą przyłączeń dla klientów indywidualnych. Tam przeczytasz wszystkie potrzebne informacje w jaki sposób podłączyć swój dom do sieci i jakie dokumenty będą do tego potrzebne. Instrukcja na stronie internetowej zwykle jest opisana na tyle jasno, że ten etap bez problemu przejdziesz samodzielnie.

Możesz się też spotkać się z sytuacją, gdy na Twojej działce stoi już „skrzynka elektryczna”. I co dalej? Niestety samo to, że coś stoi nie jest gwarancją, że masz już prąd na działce. Jeżeli kupiłeś działkę z istniejącą „skrzynką” to powinieneś dostać od sprzedającego dokumentację z tym związaną, np. umowę na wykonanie przyłącza lub Warunki Techniczne dla tego przyłącza. Dzięki takim dokumentom zorientujesz się z czym masz do czynienia (a czego ewentualnie brakuje do podłączenia dowiesz się w zakładzie energetycznym). W przypadku gdy nie masz żadnego z nich to konieczne będzie wystąpienie do zakładu energetycznego o wydanie WT dla przyłącza docelowego i przejście formalnej procedury podobnej do tej jak w przypadku, gdy przyłącza nie ma.

Więcej informacji związanych z wydaniem Warunków Technicznych znajdziesz w pkt. 2a poradnika [B008] Budowa domu na działce rolnej i budowlanej 2020 – krok po kroku, część 1/2.

Zakres rzeczy jakie należy wykonać, aby uzyskać przyłącze docelowe jest prawie taki sam jak w przypadku przyłącza tymczasowego. Dlatego poniżej omawiam obydwie opcje razem.

Kiedy warto zasilać plac budowy z przyłącza docelowego? Oczywiście wtedy gdy już jest ono zrobione, czyli można się po prostu podłączyć do istniejącej „skrzynki” (a jak to zrobić przeczytasz poniżej). Albo w przypadku, gdy właśnie kupiłeś działkę, a budowę planujesz rozpocząć dopiero za rok lub więcej.

skrzynka elektryczna ci dalej
szafka elektryczna na działce nie oznacza, że od razu możesz korzystać z prądu na budowie.

Tymczasowe przyłącze elektryczne krok po kroku

Długi wstęp teoretyczny mamy już za sobą, czas zatem przejść do bardziej praktycznego zagadnienia. Doskonale wiem, ile wątpliwości i pytań generuje problem tymczasowego zasilania placu budowy. Instrukcję formalnego postępowania znajdziesz na stronie internetowej lokalnego zakładu energetycznego i możesz ją przejść (w dużej części) samodzielnie. Pomimo tego zalecam, aby zabrać się za wykonanie przyłącza w inny sposób.

1. Znajdź elektryka, który zrobi jak najwięcej za Ciebie

Chociaż może brzmieć to zaskakująco, taki jest właśnie najlepszy sposób na wykonanie tymczasowego przyłącza placu budowy. Już wyjaśniam dlaczego. Bo przyłącza elektrycznego nie możesz wykonać samodzielnie i potrzebny jest do tego elektryk z uprawnieniami. Nawet, jeżeli masz chęć zrozumienia i załatwienia wszystkich formalności samodzielnie to i tak ostatecznie będzie Ci potrzebna pieczątka i podpis elektryka, który wykonał instalację. Doświadczony elektryk zna lokalne wymogi narzucane przez zakład energetyczny oraz wie co i w jakiej kolejności należy zrobić. On też wykona przyłącze, którego potrzebujesz. Jeżeli sam nie jesteś elektrykiem, to tak naprawdę nie masz wyboru i w pewnym momencie będziesz musiał kogoś zatrudnić. Zrób to zatem jak najwcześniej. Może wydasz trochę więcej pieniędzy, ale zaoszczędzisz sobie sporo nerwów i czasu (Spróbuj zadzwonić na infolinię dowolnego zakładu energetycznego, a przekonasz się o czym mówię). Każde połączenie to przynajmniej kilkanaście minut zmarnowanych na czekaniu w kolejce do konsultanta).

Z drugiej strony warto, abyś wiedział za co elektrykowi płacisz i jak „z grubsza” wygląda cała procedura.

2. Ustalenie mocy przyłączeniowej dla placu budowy

Oprócz tego, że potrzebujesz na budowie „prądu” warto też określić jaki on ma być. Duża część elektronarzędzi budowlanych pracuje na napięciu 230V, a ich moc nie przekracza 2000W (2kW). Dzięki temu mogą pracować na zasilaniu 1-fazowym i przyłączu o jak najmniejszej mocy umownej, np. 6kW. Minimalnym kryterium będzie dla nich zapewnienie zabezpieczenia (czyli „bezpiecznika) co najmniej 16A (Uwaga: bezpieczniki 10A  lubią często „wyskakiwać” przy pracy narzędziami o mocy 2000W bez tzw. miękkiego startu!). Takie urządzenia będą bez problemu działały również przy zasilaniu z agregatu prądotwórczego.  Na takim przyłączu można bez problemu zrealizować SSO.

Niestety wyżej opisane przyłączenie nie gwarantuje, że da się uruchomić wszystkie urządzenia elektryczne. Dlaczego? Ponieważ wśród elektronarzędzi i maszyn budowlanych zdarzają się takie, które wymagają zasilania o napięciu 400V, czyli 3-fazowego. I właśnie takie przyłącze zabezpieczone na co najmniej 16A należy, moim zdaniem, traktować jako minimalne. Jego moc umowna będzie wynosiła przynajmniej 8kW. W większości przypadków możliwe jest zastąpienie takiego przyłącza 3-fazowym agregatem prądotwórczym. To przyłącze pozwoli już zrealizować wszystkie prace budowlane oprócz jednej: tynkowania.

Agregat do tynkowania maszynowego będzie prawdopodobnie największym konsumentem energii elektrycznej na Twojej budowie. Jest on potrzebny jedynie na kilka dni, ale jeżeli chcesz wykonać tynkowanie z przyłącza tymczasowego, to będziesz musiał je przystosować właśnie pod tą maszynę. Czego zatem potrzebujesz? Przyłącza 3-fazowego (400V – tzw. siłowego) z zabezpieczeniem głównym co najmniej 25A, co oznacza, że będziesz musiał zamówić moc umowną około 13kW lub więcej. Ponadto oprócz zabezpieczenia głównego (przed licznikiem) potrzebne będzie też zabezpieczenie w tymczasowej Rozdzielni Budowlanej (RB) nie mniejsze niż 20A typu C (czyli dla urządzeń o zwiększonym prądzie rozruchu). Takie przyłącze będzie też najdroższe spośród wszystkich tu opisanych ze względu na największą moc umowną i najdroższe elementy instalacji.

Ostatecznie jaką moc umowną najlepiej wybrać dla całej budowy? Najbezpieczniej wybrać większą moc, np. 13kW co daje gwarancje, że bez problemu zrealizujesz wszystkie prace od początku do końca budowy.

Jeżeli chcesz ustalić potrzebną moc przyłączeniową dla przyłącza docelowego (z którego zasilany będzie później Twój dom) to sprawdź jaka moc określona jest w projekcie. Porównaj ją z mocą jaką ustaliłeś dla zasilania placu budowy i wybierz większą z nich.

3. Złożenie wniosku o warunki przyłączenia

Ten etap prac jest taki sam, niezależnie od tego, czy dotyczy przyłącza tymczasowego, czy docelowego. Samo wypełnienie wniosku jest dość łatwe i szeroko omówione na stronie internetowej lokalnego zakładu energetycznego. Kilka istotnych podpowiedzi znajdziesz w pkt. 2a poradnika [B008] Budowa domu na działce rolnej i budowlanej 2020 – krok po kroku, część 1/2. W przypadku wątpliwości możesz też zapytać swojego elektryka lub napisać komentarz pod tym wpisem.

Warto też, abyś zrozumiał co tak naprawdę dzieje się w momencie złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia. Gdy zakład energetyczny otrzyma Twój wniosek, zastanowi się i da odpowiedź w jaki sposób możesz zasilić swoją budowę lub docelowo swój dom (zależnie o co wnioskowałeś).

 • W przypadku docelowego przyłącza otrzymasz w odpowiedzi propozycję Umowy o przyłączenie (czyli na wykonanie przyłącza). Wystarczy ją podpisać (po wcześniejszym przeczytaniu!), a zakład energetyczny zabierze się za budowę przyłącza. Nie zwlekaj z tym, bo czas wykonania to zwykle około 1 rok. Na szczęście koszt wykonania jest obliczany ryczałtowo i jest znacznie mniejszy niż rzeczywisty koszt jaki poniesie zakład energetyczny.
  Jeżeli na Twojej działce stoi już „skrzynka elektryczna” to wystarczy żebyś upewnił się, czy faktycznie jest to złącze kablowo-pomiarowe, z którego możesz zasilać swój dom (lub plac budowy) i możesz pominąć ten krok.
 • W przypadku przyłącza tymczasowego zakład energetyczny wyznaczy miejsce, z którego na własny koszt możesz wykonać zasilanie placu budowy i określi warunki techniczne jakie musi ono spełniać. Co to w praktyce oznacza? Przykładowo punktem, z którego może być zasilana Twoja budowa jest właśnie stojąca na działce „skrzynka elektryczna” lub pobliski słup energetyczny.
  Żeby podłączyć zasilanie z tych miejsc musisz jeszcze najpierw podpisać Umowę o przyłączenie. W przeciwieństwie do przyłącza docelowego, tutaj to Ty poniesiesz koszty wykonania całej instalacji. A koszt jest zależny od tego gdzie będziesz się podłączał (słup czy „skrzynka” itp.) oraz od odległości z punktu przyłączenia do Twojej działki.
  Oczywiście ani na „skrzynce” ani na słupie nie ma gniazdka do którego możesz podłączyć elektronarzędzia. To jest miejsce w którym kończy się sieć należąca do zakładu energetycznego, a zaczyna przyłącze Twojej budowy. I w tym momencie będziesz musiał już koniecznie zacząć współpracę z elektrykiem.

4. Wykonanie przyłącza placu budowy

Na podstawie warunków przyłączenia wiesz już w którym miejscu możesz podłączyć się do sieci. Od tej pory wszystkim powinien zająć się Twój elektryk. Musi on w szczególności wykonać:

 • Tymczasowe przyłącze – składa się ono z następujących elementów:
   • Szafy w której zostanie zainstalowany licznik i zabezpieczenie główne. Jeżeli podłączasz się do słupa energetycznego to szafa będzie powieszona na słupie. Jeżeli masz już na działce „skrzynkę elektryczną” to właśnie ona jest szafą, w której zostanie zainstalowany licznik i zabezpieczenie;
   • Przewodu, który połączy szafę licznikową z Rozdzielnię Budowlaną, tzw. „eRBetką”. Zwykle jest on zakopywany pod ziemią;
   • Rozdzielni budowlanej, czyli kolejnej „skrzynki”, która zawiera zabezpieczenia oraz gniazda wtykowe. RB będzie znajdowała się na działce, w dogodnym dla Ciebie miejscu i to właśnie do niej podłączane są wszystkie elektronarzędzia.
 • Dopełnić formalności wymagane przez zakład energetyczny. Pod tym hasłem kryje się przede wszystkim projekt tymczasowego przyłącza i oświadczenie/zgłoszenie o gotowości instalacji. Dokładnie jakie dokumenty są potrzebne dowiesz się od elektryka lub na stronie zakładu energetycznego – różnią się one zależnie od rejonu Polski.

Po zrealizowaniu tych prac będziesz musiał wnieść opłatę za przyłączenie. Możesz też dać odpowiednie upoważnienie Twojemu elektrykowi tak, aby załatwił wszystkie formalności za Ciebie.

Analogiczny zestaw prac i formalności trzeba wykonać, gdy podłączasz gotowy budynek do docelowego przyłącza energetycznego. Główną różnicą jest to, że przewód od licznika prowadzony jest bezpośrednio do domu a nie do RB.

5. Zawarcie umowy na dostarczenie energii elektrycznej

Po zrealizowaniu prac i zakończeniu formalności określonych w poprzednim punkcie dostaniesz od zakładu energetycznego dokument (różnie się nazywa, ale jego istotą jest poświadczenie, że przyłącze zostało wykonane i może być użytkowane), dzięki któremu będziesz mógł zawrzeć umowę na dostawę prądu. Po jej podpisaniu zostanie założony licznik i gotowe. Możesz budować!

Koszt tymczasowego przyłącza elektrycznego

Możliwości zasilenia placu budowy jest kilka. To którą wybierzesz zależy przede wszystkim od kosztów i czasu jaki możesz odczekać zanim rozpoczniesz budowę. Dla przykładu podpowiadam z jakimi kosztami możesz się zetknąć w dwóch konkretnych przypadkach.

A. Tymczasowe zasilanie placu budowy ze słupa energetycznego

Lista potrzebnych materiałów, prac i kosztów przy założeniu, że: punkt z którego będzie zasilana Twoja budowa znajduje się na słupie oddalonym o 50m od działki, wykonujesz przyłącze o mocy 13kW, małą RB wieszasz na tymczasowych słupkach lub na blaszaku:

 • Rozdzielnica licznikowa na słup, 3-fazowa z zabezpieczeniami 25A – 500zł;
 • Przewód ziemny YKY 4x5mm2 długości 60mb – 600zł;
 • Rozdzielnica budowlana z zabezpieczeniem 20A – 300zł;
 • Praca koparki do zakopania przewodu – 300zł;
 • Praca elektryka, w tym: podłączenie na słupie, podłączenie rozdzielnicy budowlanej, dokumentacja do zakładu energetycznego (projekt przyłącza, oświadczenie o gotowości instalacji) – 2500zł (podłączenie na słupie wymaga pracy podnośnika koszowego stąd wysoka cena);
 • Opłata za przyłączenie – około 100zł;

Razem – 4 300zł

B. Tymczasowe zasilanie placu budowy z istniejącej szafki na granicy działki

Lista potrzebnych materiałów, prac i kosztów przy założeniu, że: punkt z którego będzie zasilana Twoja budowa znajduje się w „skrzynce” na granicy działki, wykonujesz przyłącze o mocy 13kW, rozdzielnię elektryczną stawiasz tuż przy granicy działki:

 • Przewód ziemny YKY 4x5mm2 długości 5mb – 50zł;
 • Rozdzielnica budowlana ma fundamencie z zabezpieczeniem 20A – 700zł;
 • Praca elektryka, w tym: podłączenie rozdzielnicy budowlanej, dokumentacja do zakładu energetycznego (projekt przyłącza, oświadczenie o gotowości instalacji) – 1500zł;
 • Opłata za przyłączenie – około 100zł;

Razem – 2 350zł

Więcej informacji o rzeczywistych kosztach budowy znajdziesz też w artykule: [B014] Koszty budowy domu 2020 – Tuluza VII.

Ten artykuł to jedynie ułamek informacji jakie będą Ci potrzebne przy budowie domu. Zapisz się na newsletter i dowiedz się więcej!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

Skąd wziąć prąd na budowie?

Mam nadzieję, że tym artykułem udało mi się udzielić odpowiedzi na to ważne pytanie. Jak widzisz „skąd wziąć prąd?” zależy od wielu czynników i może oznaczać bardzo różne koszty. Dlatego jak zawsze, zanim przystąpisz do działania, zalecam abyś zastanowił się czego dokładnie potrzebujesz. Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie: kiedy i jakiej mocy zasilanie będzie potrzebne? Po drugie: który sposób zasilania wybrać, lub które sposoby można połączyć, tak aby rozwiązanie było jak najtańsze? Po trzecie: poszukaj elektryka z uprawnieniami, który pomoże Ci przejść całą procedurę i podpowie co wybrać.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania to śmiało zadaj je w komentarzu do tego wpisu.

Powodzenia!

Krystian 🙂

24 komentarze do “[B019] Prąd na budowie – najłatwiejszy sposób

 1. Witam.
  Mam działkę z wydanymi Warunkami Zabudowy. Aktualnie jestem w trakcie uzyskiwania Pozwolenia na Budowę. Działka ma dostęp do ulicy (drogi gminnej) poprzez wewnętrzną drogę prywatną, której jestem w 40 % współwłaścicielem. W 2009r. otrzymałem informację, iż w związku z wnioskiem ENEA prowadzone jest przez Urząd Gminy postępowanie ws wybudowania dla wszystkich działek znajdującej się przy tej drodze Złączy Kontrolnych. Wg informacji ZK miały być posadowione na granicy każdej z działek. W 2010r wystąpiłem o warunki przyłączenia do sieci elektrycznej. Po otrzymaniu warunków przyłączenia zawarłem z ENEA umowę na przyłączenie do sieci. W 2011 wykonał dla wszystkich działek ZKP, z które zapłaciłem w dwóch ratach pełną opłatę (ponad 2 tys zł). W trakcie realizacji ZKP ENEA przesłała aneks do Warunków dot. zmiany lokalizacji szkrzynki ZKP z wcześniejszej przy granicy działki na zainstalowanie jej bezpośrednio przy drodze gminnej/wjeździe na drogę wewnętrzną. Zgodnie z zawartą umową na przyłączenie do sieci aby doprowadzić prąd do działki muszę wykonać na własny koszt instalację poza licznikową która na odcinku 50 m będzie przebiegała w drodze wewnętrznej a na pozostałym odcinku ok. 10 już na terenie mojej działki. Ze względu na różne informacje otrzymywane od ENEA , uprawnionych elektryków, architekta adaptującego proszę o odpowiedzi ws następujących kwestii:
  1) czy warunki o przyłączenie do sieci elektrycznej z 2010r ze względu na zawartą umowę przyłączeniową są aktualne ? Sąsiad, czynny elektryk z uprawnieniami twierdzi, że umowa podtrzymuje warunki. Jednak takiego zapisu wprost nie mam na umowie. Taki zapis mam z kolei w aktualnych warunkach o przyłączenie do sieci gazowej. Pani z punktu e-BOK ENEA poinformowała mnie po okazaniu jej warunków i umowy, że teraz powinienem wykonać instalację zalicznikową, zgłosić ją do odbioru, wystąpić o zainstalowanie licznika i w wystąpić o zawarcie umowy na dostawę energii. Architekt adoptujący mój projekt, zapytał w tej sprawie dobrze zorientowanego pracownika ENEA, który nie potrafił udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z kolei dzwoniąc na infolinię ENEA otrzymałem informację, że powinienem ponownie wystąpić o warunki.
  2) czy na wykonanie instalacji zalicznikowej / przeprowadzenie kabla w drodze wewnętrznej (moja działka jest trzecia w kolejności o drogi gminnej) pomimo, że jestem jej współwłaścicielem muszę wystąpić do innych, wszystkich współwłaścicieli (mężów i żon gdy działki mają współwłaścicieli) o zgody na wykonanie takiego przyłącza elektrycznego i gazowego ? Jestem pierwszą osobą, która zamierza budować się w tej lokalizacji.
  3) ile czasu może zająć mi uzyskanie przyłącza elektrycznego (za ok. 3 miesiące planuję rozpoczęcie prac budowlanych)
  4) jakie jeszcze inne kwestie są istotne w tej sytuacji ?

  1. Witaj Gregor!

   Twój problem jest bardziej problemem prawnym niż technicznym, ale spróbuję Ci pomóc na ile umiem. Odpowiadając na Twoje pytania:

   Ad. 1 Warunki są aktualne, o ile w samych warunkach nie ma terminu ważności albo zapisu, że wygasają w konkretnych sytuacjach. Jednak ze względu na wątpliwości zalecam zawnioskowanie o wydanie nowych WT. Nic to nie kosztuje, trwa maksymalni miesiąc, a porządkuje formalności. Następnie powinieneś wykonać instalację za-licznikową, złościć ją do odbioru i podpisać umowę.

   Ad. 2 To na jakich zasadach możesz prowadzić instalacje w drodze, której jesteś współwłaścicielem określa prawdopodobnie akt notarialny zakupu tej działki. Może on np. zezwalać na wykonanie instalacji bez wymaganej zgody innych współwłaścicieli. Jeżeli takiego zapisu nie ma, to prawdopodobnie będziesz potrzebował zgody pozostałych współwłaścicieli.

   Ad. 3 Jeżeli posiadasz już ZKP, nawet dość daleko od swojej działki, to przyłącze formalnie jest już gotowe. Twoim zdaniem jest jedynie podłączenie się do niego.

   Ad. 4 Sytuacja, którą opisałeś jest z jednej strony korzystna, bo ZKP już jest i wystarczy się do niego podłączyć i korzystać (oczywiście z zachowaniem wszelkich formalności). Utrudnieniem może być przeprowadzenie instalacji na większą odległość we wspólnej drodze, ale z tym też dasz sobie radę. Przebieg przyłącza określi architekt na projekcie budowlanym, a do uzyskania pozwolenia na budowę prawdopodobnie będziesz musiał uzyskać zgody wszystkich współwłaścicieli drogi (tzw. prawdo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane).

   Powodzenia!

 2. Witam. Mam już szafkę na granicy działki. Zapłaciłem fakturę ok. 1200zł, za przyłącze. Mam już stan surowy zamknięty. Wiem, że ludzie mieli docelowy prąd z taryfą dla ukończonego domu, chyba G11, mimo że nie był oddany budynek. Nie wiem jak to zorganizować. Elektrycy do których dzwoniłem, mówią że się nie da. Jest taka możliwość czy coś się zmieniło?

  1. Witaj Maćku!

   Następnym krokiem jaki musisz wykonać jest dostarczenie do zakładu energetycznego „oświadczenia o gotowości instalacji przyłączanej” (ten dokument nosi różne nazwy w różnych rejonach kraju). Na jego podstawie dostaniesz od zakładu energetycznego „oświadczenie o wykonaniu przyłącza” i właśnie ten dokument będzie Ci potrzebny do zawarcia umowy na dostawę energii. Umowę możesz zawszeć zarówno na taryfę G11 jak i inne, ale szczegółów dowiesz się od Twojego lokalnego dystrybutora energii.

 3. czy jak mam tymczasowe przylacze prad budowlany dom wybudowany w 3 miesiace a docelowe przylacze planowo za 15 miesięcy- czy do tego czasu moge korzystać z pradu budowlanego?

  1. Witaj Ana!
   Przyłącze budowlane da radę zasilać budynek, ale korzystanie z niego w zamieszkałym budynku jest nie możliwe ze względów formalnych. Dostawca energii nie pozwoli na zmianę z taryfy budowlanej (droższej) na „normalną” (tańszą) jeżeli budynek nie ma przyłącza docelowego. Ponadto nie można zgłosić zakończenia budowy do nadzoru budowlanego bez potwierdzenia wykonania przyłącza docelowego. A w budynku będącym formalnie w trakcie budowy nie można zamieszkać.

 4. WItam,
  wnioskowałem o wydanie warunków przyłączenia prądku na potrzeby budowy do działi, dostałem 2 umowy do podpisania, jednak termin wykonania to 14 miesiecy oraz koszt 1200 pln, Rozumiem, że dostałem umowę na łącze docelowe, czy powinienem zwrócić się o warunki tymczasowe? czy taka jest procedura przyłączenia?

  1. Witaj Krzysztofie!
   Umowa z terminem wykonania 14 miesięcy i płatnością, to umowa na przyłącze docelowe. Możesz poczekać na wykonanie tego przyłącza i z niego korzystać w czasie budowy. Jeśli Ci się spieszy, to musisz wnioskować o warunki techniczne na przyłącze tymczasowe i wykonać je na własny koszt. Wybór należy do Ciebie.

 5. Mam podpisaną umowę z PGE Obrót na realizacje przyłącza docelowego (prąd rekreacyjny), która powinna być zrealizowana za około 6-8 miesięcy. W międzyczasie zmieniłem plany i będę budował dom. Co zrobić, abym nie musiał budować tymczasowego przyłącza na tzw. prąd budowlany, ale od razu miał tę taryfę (budowlaną, c11) z docelowego przyłącza – skrzynki. Zależy mi na czasie i nie mogę czekać 6-8 miesięcy.

  1. Witaj Pawle,
   Jeżeli zależy Ci na czasie, to niestety musisz zrobić tymczasowe przyłącze budowlane. Czasem można przyspieszyć wykonanie przyłącza docelowego, ale zależy to tylko i wyłącznie od dobrej woli osób pracujących w PGE. Poza tym da się całość przyspieszyć raczej o kilka tygodni, a nie o kilka miesięcy.

 6. Dzień dobry,
  właśnie nabyłem działkę na której będę chciał zbudować dom. Myślę, że budowa ze względu na szereg formalności ruszy na wiosnę przyszłego roku. Chcę złożyć wniosek o przyłącze do PGE. We wniosku muszę podać parametry przyłącza placu budowy oraz zasilania docelowego. Czy dobrze rozumiem treść Pańskiego artykułu, że jeżeli nie będę szybko potrzebował rozpocząć budowy a mniej więcej za rok to wystarczy poprosić o przyłącze docelowe (zgodnie z info z PGE trzeba czekać około roku)? I korzystać z takiego przyłącza przez czas trwania budowy?
  Dodatkowo, jakie parametry powininem podać jeżeli chodzi o moc przyłączeniową oraz roczne zyżycie. Zakładam, że chociażby ze względu na planowaną budowę zasilanie powinno być 3 fazowe. Dom będzie ok. 140m2 zgodny z WT2021 opalany gazem ze standardowymi elektrycznymi urządzeniami domowymi. Z góry dziękuję za podpowiedź.

  1. Witaj Grzegorzu!
   Jak najbardziej w Twoim przypadku możesz od razu poprosić o przyłącze docelowe i z niego zasilić plac budowy, a potem dom. Podczas budowy będzie obowiązywała taryfa budowlana np. C11, a potem trzeba zmienić taryfę np. na G11.
   Co do mocy przyłączeniowej, to podczas normalnej eksploatacji domu o którym piszesz w zupełności wystarczy 10kW a może nawet mniej. Jednak ze względu na to że chcesz mieć instalację 3-fazową (bardzo słusznie) oraz na czas budowy będziesz prawdopodobnie potrzebował zabezpieczeń 25 amper dla agregatu tynkarskiego, to moc przyłączeniowa powinna być wyższa. Wielkość zabezpieczenia jest bezpośrednio powiązana z mocą przyłączeniową i np. Energa podaje dla zabezpieczenia 25A minimalną moc 12,5kW.
   Co najlepiej zrobić? Zadzwonić do 2-3 lokalnych tynkarzy i zapytać jakiego zabezpieczenia potrzebuje sprzęt na którym pracują . Zadzwonić do PGE (chyba że mają takie informacje na swojej stronie) jaką minimalną moc przyłączeniową wybrać do konkretnego zabezpieczenia i właśnie taką zamówić. Prawdopodobnie będzie to coś około 13-17kW.

  2. ależ szybka odpowiedź!
   Serdecznie raz jeszcze dziękuję i życzę jedynie sukcesów w prowadzeniu poradnika:-)

 7. Dzień dobry, dziękuję za artykuł. Planujemy budowę domu szkieletowego za 3 miesiące. Niestety, zakład energetyczny planuje udostępnić nam prąd (docelowy) dopiero 29 kwietnia – za rok! Czy jest szansa, że jeśli wystąpię o prąd na budowę, uzyskamy go szybciej? I czy będziemy mogli z niego korzystać aż do przyłączenia docelowego? (wiem, że będzie drożej…)

  1. Witaj Jarku!
   Jeśli wystąpisz o warunki techniczne na prąd budowlany to powinieneś otrzymać je w ciągu miesiąca albo nawet szybciej. Potem musisz zatrudnić elektryka, który zrobi przyłącze tymczasowe i dopełni formalności z zakładem energetycznym (na Twój koszt). Całość bez problemu powinna zmieścić się w 2 miesiącach.

 8. Czyli czy dobrze zrozumiałam. Czysto teoretycznie: zdecydowałam sie na przyłącz tymczasowy (budowa domu) z szafki, która najbliżej jest u sąsiada naprzeciwko (brak słupów energetycznych) płace 2350 (koszt przybliżony) i potem robię przyłącze docelowe (gdy dom ukończony, chyba ze moge wcześniej? ) I płace znowu do PGE za kabel, skrzynkę i usługę wykonania.

  1. A i jeszcze takie pytanie czy na którymś etapie potrzebuje pozwolenia na budowe?
   Jestem w fazie projektowania domu, które technicznie ma trwać ok 5 m-cy wiec dobrze by było wykorzystać ten czas chocby na załatwienie prądu tymczasowego.

  2. Witaj Anno!
   Tak, dobrze zrozumiałaś. Ale do wyboru masz więcej możliwości:
   Przyłącze tymczasowe możesz zrobić zupełnie bez żadnego projektu domu i pozwolenia na budowę w dowolnym momencie. Potrzebujesz jedynie Warunków Technicznych przyłącza tymczasowego i elektryka, który zrobi przyłącze. Całość trwa 1-2 miesiące.
   Wykonanie przyłącza docelowego możesz już rozpocząć na etapie projektowania budynku. Musisz wtedy złożyć wniosek do zakładu energetycznego o wydanie warunków przyłączenia. Razem z nimi otrzymasz umowę do podpisania. Po jej podpisaniu będziesz musiała dostarczyć Plan Zagospodarowania Terenu (zrobi go architekt), czyli fragment projektu budowlanego. Wtedy zakład energetyczny zajmie się budową przyłącza do granicy Twojej działki. Im szybciej się za to zabierzesz, tym lepiej bo czas oczekiwania na przyłącze docelowe to kilka-kilkanaście miesięcy.
   Jeżeli nie zależy Ci na czasie, to nie musisz robić przyłącza tymczasowego. Wtedy możesz po prostu zrobić przyłącze docelowe i z niego zasilić prac budowy.

 9. Dzień dobry, mam prąd podłączony tymczasowo do altanki, nie długo zaczynam budowę która będzie trwała około 2 miesięcy do stanu deweloperskiego (system modułowy) pewnie wcześniej prąd będzie podciągnięty z RB do domu. Czy zgłaszać rozpoczęcie budowy? Jezeli to będzie tak szybko czy ewentualnie zgłosić a po podłączeniu zmienic taryfę znowu na G11?
  Proszę o radę.
  Pozdrawiam

  1. Dzień dobry,
   Prąd, który zasila altankę, plac budowy czy zamieszkały budynek jest dokładnie taki sam. Różni się jedynie sposobem rozliczenia i ceną. Prą budowlany (najdroższy) jest rozliczany z taryfy np. C11 więc na czas budowy powinno się zmienić taryfę, a po zakończeniu budowy można ponownie zmienić np. na G11.

 10. Witam, super artykuł. Mam kilka pytań. Właśnie kupiłem działkę budowlaną, na której nie ma żadnych mediów. Przez kilka następnych lat(4-5) będę ją użytkował jako działkę rekreacyjną. W przyszłym roku planuję ogrodzenie i mały domek letniskowy nie związany na stałe z gruntem. Właśnie chciałem złożyć wniosek o przyłącze energetyczne i zastanawiam się jakie wybrać zważywszy na wyżej wymienione okoliczności. Czy lepiej jednofazowe, czy od razu trójfazowe? Czy docelowe na budowę i dom, czy od razu docelowe na dom, bo nie ukrywam, że te wszystkie niuanse, to dla mnie czarna magia. Chcę również nadmienić, że najbliższa skrzynka stoi na działce oddalonej o około 100 metrów. Pozdrawiam

  1. Witam
   Oczywiście w Pana przypadku możliwości jest kilka. Moim zdaniem, jeżeli jest Pan zdecydowany na to, że prędzej czy później, dom tam powstanie to postarałbym się od razu o przyłącze docelowe, trójfazowe. Niestety lokalny zakład energetyczny może nie chcieć zbudować przyłącza dopóki nie dostarczy Pan projektu zagospodarowania działki z narysowanym położeniem domu. W takim wypadku spróbowałbym zrobić przyłącze do np. budynku gospodarczego.
   Ponadto, tak jak pisałem w artykule, proponuję poszukać dobrego elektryka, który Panu pomoże w załatwieniu formalności. Tak, czy inaczej, jeżeli ma Pan czas to warto od razu zrobić przyłącze docelowe i trójfazowe. Dzięki temu nie trzeba wydawać pieniędzy po kilka razy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Budujesz swój dom i chcesz uniknąć błędów?

Nie dowiesz się wszystkiego o budowie z jednego artykułu. Zapisz się na newsletter, a otrzymasz powiadomienia o nowych treściach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.