[B019] Prąd na budowie – najłatwiejszy sposób

Prąd na budowie

Witaj!

Zapewnienie zasilania elektrycznego na placu budowy jest jednym z najważniejszych zadań przed przystąpieniem do prac budowlanych. Jednocześnie budzi ono wiele pytań i wątpliwości natury technicznej oraz formalnej. Dlatego, zanim poświęcisz swój czas i energię na dochodzenie „jak podłączyć prąd na budowę”, przeczytaj ten artykuł. Podpowiadam jak wykonać przyłącze budowlane i uniknąć niepotrzebnych problemów.

W jaki sposób zasilać plac budowy

Zanim przejdziemy do rozwikłania aspektów technicznych i formalnych związanych z przyłączem elektrycznym warto zastanowić się co tak naprawdę jest Ci potrzebne. Oczywiście potrzebujesz prądu (a fachowo mówiąc: energii elektrycznej) do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych na placu budowy. Skąd zatem wziąć prąd na budowie? Teoretycznie masz do dyspozycji trzy możliwości, które przedstawiam Ci poniżej:

I. Zasilanie budowy od sąsiada

Jeżeli masz sąsiada, to pierwszym sposobem na zasilenie budowy, jaki przychodzi do głowy, jest podłączenie się przedłużaczem do niego. Z technicznego punktu widzenia jest to całkiem dobre rozwiązanie, ale uwaga: jest to nielegalne! Musisz zatem poszukać innych metod.

II. Agregat prądotwórczy

Prąd z agregatu prądotwórczego ma kilka istotnych zalet:

 • Jest całkowicie Twój – kupujesz go kiedy chcesz, likwidujesz kiedy chcesz;
 • Jest przenośny i całkowicie niezależny od zakładu energetycznego;
 • Agregat po zakończeniu budowy możesz sprzedać lub zostawić sobie „w razie co”;
 • W zupełności wystarcza do zasilania podstawowych urządzeń na placu budowy.

Niestety nie jest to rozwiązanie idealne. Najważniejsze wady agregatu prądotwórczego to:

 • Zbyt mała moc do zasilania agregatu tynkarskiego;
 • Konieczność zabezpieczenia przed kradzieżą;
 • Konieczność dostarczania na budowę paliwa;
 • Uruchamianie agregatu za każdym razem przed użyciem elektronarzędzia jest mało wygodne.

Znając już plusy i minusy prądu z agregatów możesz zdecydować, czy warto wybrać taką opcję. Moim zdaniem użycie agregatu jest szczególnie wskazane w tylko jednym przypadku. Gdy docelowe przyłącze energetyczne na Twojej działce będzie gotowe za kilka miesięcy, a do tego czasu chcesz wykonać roboty związane z budową SSO. Tynkowanie możesz zostawić na później, gdy będziesz miał już gotowe przyłącze (Ale uwaga: zasilenie budowy z przyłącza docelowego też kosztuje! Patrz poniżej). W wyżej opisanej sytuacji warto rozważyć opłacalność wykonania przyłącza tymczasowego.

Koszt zasilania placu budowy agregatem prądotwórczym zależy od kosztów samego agregatu oraz od ilości zużytego paliwa (czyli od ilości prac, jakie planujesz wykonać z jego użyciem). Bardzo zgrubnie możesz przyjąć, że nie warto kupować agregatu za mniej niż 2000zł, a koszt paliwa to przynajmniej 500zł.

III. Zasilanie placu budowy z przyłącza (z sieci energetycznej)

Jest to najlepszy pod względem technicznym sposób zasilania placu budowy. Gwarantuje bezpieczne użytkowanie i dostęp do prądu w każdym momencie. Niestety wiąże się z kosztami i formalnościami. To najczęściej stosowana metoda dlatego chciałbym jej poświęcić najwięcej uwagi.

Pierwszą ważną sprawą jest rozpoznanie, czy do Twojej działki jest już doprowadzone przyłącze energetyczne. Sprawa jest stosunkowo prosta: Jeżeli na granicy działki stoi „skrzynka elektryczna” to jest bardzo duża szansa, że masz już gotowe przyłącze docelowe. Istniejąca „skrzynka” czyli szafka, w której przygotowane jest miejsce na zamontowanie licznika, znacznie ułatwi i przyspieszy podłączenie placu budowy, ale nie oznacza to, że prąd na budowie już jest. Co ważne: niezależnie od tego, czy „skrzynka” na Twojej działce jest, czy też jej nie ma, będziesz musiał przejść podobną procedurę formalną wymaganą przez dostawcę energii. Zacznijmy zatem od początku i omówmy, co będzie Ci potrzebne.

Pracując na budowach ciągle spotykam się z tymi samymi błędami. Ty możesz ich łatwo uniknąć. Po prostu zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook!

Dodatkowo otrzymasz 10 plików pomocnych przy budowie domu i powiadomienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

Uwaga!

Słowo „przyłącze” w tym artykule występuje w trzech różnych znaczeniach, które warto poznać.

 • „Przyłącze” (docelowe lub tymczasowe) według oficjalnej definicji oznacza fragment sieci (np. energetycznej), czyli w praktyce odgałęzienie sieci elektrycznej zakończone „skrzynką”, w której znajduje się licznik. Jest ono wykonywane przez zakład energetyczny i jest jego własnością.
 • „Przyłącze” potocznie oznacza też fragment instalacji przyłączanej znajdujący się po stronie odbiorcy energii. W praktyce jest to wszystko co Ty masz podłączone na swojej działce za licznikiem energii elektrycznej.
 • „Przyłącze” oznacza jednocześnie dwa wyżej opisane elementy połączone razem. Mam tu na myśli wszystko co jest potrzebne aby doprowadzić prąd do rozdzielni na Twojej działce, czyi np. fragment sieci wykonany przez zakład energetyczny oraz fragment instalacji wykonany przez Ciebie.

Docelowe przyłącze energetyczne

Wykonanie docelowego przyłącza energetycznego do Twojego domu tak czy inaczej będzie potrzebne, więc warto zabrać się za nie jak najprędzej. Od momentu złożenia pierwszego wniosku do rzeczywistego rozpoczęcia użytkowania takiego przyłącza mija zwykle 12-16 miesięcy (tj. w przypadku Energa Operator). Przyspieszenie tego procesu jest bardzo trudne i zejście poniżej 8-9 miesięcy jest praktycznie niemożliwe. Od czego rozpocząć realizację przyłącza docelowego? Od złożenia do lokalnego zakładu energetycznego wniosku o wydanie Warunków Technicznych (WT) na przyłączenie do sieci. W skrócie co musisz zrobić: wejdź na stronę internetową lokalnego dystrybutora energii elektrycznej i znajdź zakładkę dotyczącą przyłączeń dla klientów indywidualnych. Tam przeczytasz wszystkie potrzebne informacje w jaki sposób podłączyć swój dom do sieci i jakie dokumenty będą do tego potrzebne. Instrukcja na stronie internetowej zwykle jest opisana na tyle jasno, że ten etap bez problemu przejdziesz samodzielnie.

Możesz się też spotkać się z sytuacją, gdy na Twojej działce stoi już „skrzynka elektryczna”. I co dalej? Niestety samo to, że coś stoi nie jest gwarancją, że masz już prąd na działce. Jeżeli kupiłeś działkę z istniejącą „skrzynką” to powinieneś dostać od sprzedającego dokumentację z tym związaną, np. umowę na wykonanie przyłącza lub Warunki Techniczne dla tego przyłącza. Dzięki takim dokumentom zorientujesz się z czym masz do czynienia (a czego ewentualnie brakuje do podłączenia dowiesz się w zakładzie energetycznym). W przypadku gdy nie masz żadnego z nich to konieczne będzie wystąpienie do zakładu energetycznego o wydanie WT dla przyłącza docelowego i przejście formalnej procedury podobnej do tej jak w przypadku, gdy przyłącza nie ma.

Więcej informacji związanych z wydaniem Warunków Technicznych znajdziesz w pkt. 2a poradnika [B008] Budowa domu na działce rolnej i budowlanej 2020 – krok po kroku, część 1/2.

Zakres rzeczy jakie należy wykonać, aby uzyskać przyłącze docelowe jest prawie taki sam jak w przypadku przyłącza tymczasowego. Dlatego poniżej omawiam obydwie opcje razem.

Kiedy warto zasilać plac budowy z przyłącza docelowego? Oczywiście wtedy gdy już jest ono zrobione, czyli można się po prostu podłączyć do istniejącej „skrzynki” (a jak to zrobić przeczytasz poniżej). Albo w przypadku, gdy właśnie kupiłeś działkę, a budowę planujesz rozpocząć dopiero za rok lub więcej.

skrzynka elektryczna ci dalej
szafka elektryczna na działce nie oznacza, że od razu możesz korzystać z prądu na budowie.

Tymczasowe przyłącze elektryczne krok po kroku

Długi wstęp teoretyczny mamy już za sobą, czas zatem przejść do bardziej praktycznego zagadnienia. Doskonale wiem, ile wątpliwości i pytań generuje problem tymczasowego zasilania placu budowy. Instrukcję formalnego postępowania znajdziesz na stronie internetowej lokalnego zakładu energetycznego i możesz ją przejść (w dużej części) samodzielnie. Pomimo tego zalecam, aby zabrać się za wykonanie przyłącza w inny sposób.

Budujesz dom więc na pewno potrzebujesz dobrej umowy o roboty budowlane. Kliknij poniżej i pobierz darmowy wzór!

1. Znajdź elektryka, który zrobi jak najwięcej za Ciebie

Chociaż może brzmieć to zaskakująco, taki jest właśnie najlepszy sposób na wykonanie tymczasowego przyłącza placu budowy. Już wyjaśniam dlaczego. Bo przyłącza elektrycznego nie możesz wykonać samodzielnie i potrzebny jest do tego elektryk z uprawnieniami. Nawet, jeżeli masz chęć zrozumienia i załatwienia wszystkich formalności samodzielnie to i tak ostatecznie będzie Ci potrzebna pieczątka i podpis elektryka, który wykonał instalację. Doświadczony elektryk zna lokalne wymogi narzucane przez zakład energetyczny oraz wie co i w jakiej kolejności należy zrobić. On też wykona przyłącze, którego potrzebujesz. Jeżeli sam nie jesteś elektrykiem, to tak naprawdę nie masz wyboru i w pewnym momencie będziesz musiał kogoś zatrudnić. Zrób to zatem jak najwcześniej. Może wydasz trochę więcej pieniędzy, ale zaoszczędzisz sobie sporo nerwów i czasu (Spróbuj zadzwonić na infolinię dowolnego zakładu energetycznego, a przekonasz się o czym mówię). Każde połączenie to przynajmniej kilkanaście minut zmarnowanych na czekaniu w kolejce do konsultanta).

Z drugiej strony warto, abyś wiedział za co elektrykowi płacisz i jak „z grubsza” wygląda cała procedura.

2. Ustalenie mocy przyłączeniowej dla placu budowy

Oprócz tego, że potrzebujesz na budowie „prądu” warto też określić jaki on ma być. Duża część elektronarzędzi budowlanych pracuje na napięciu 230V, a ich moc nie przekracza 2000W (2kW). Dzięki temu mogą pracować na zasilaniu 1-fazowym i przyłączu o jak najmniejszej mocy umownej, np. 6kW. Minimalnym kryterium będzie dla nich zapewnienie zabezpieczenia (czyli „bezpiecznika) co najmniej 16A (Uwaga: bezpieczniki 10A  lubią często „wyskakiwać” przy pracy narzędziami o mocy 2000W bez tzw. miękkiego startu!). Takie urządzenia będą bez problemu działały również przy zasilaniu z agregatu prądotwórczego.  Na takim przyłączu można bez problemu zrealizować SSO.

Niestety wyżej opisane przyłączenie nie gwarantuje, że da się uruchomić wszystkie urządzenia elektryczne. Dlaczego? Ponieważ wśród elektronarzędzi i maszyn budowlanych zdarzają się takie, które wymagają zasilania o napięciu 400V, czyli 3-fazowego. I właśnie takie przyłącze zabezpieczone na co najmniej 16A należy, moim zdaniem, traktować jako minimalne. Jego moc umowna będzie wynosiła przynajmniej 8kW. W większości przypadków możliwe jest zastąpienie takiego przyłącza 3-fazowym agregatem prądotwórczym. To przyłącze pozwoli już zrealizować wszystkie prace budowlane oprócz jednej: tynkowania.

Agregat do tynkowania maszynowego będzie prawdopodobnie największym konsumentem energii elektrycznej na Twojej budowie. Jest on potrzebny jedynie na kilka dni, ale jeżeli chcesz wykonać tynkowanie z przyłącza tymczasowego, to będziesz musiał je przystosować właśnie pod tą maszynę. Czego zatem potrzebujesz? Przyłącza 3-fazowego (400V – tzw. siłowego) z zabezpieczeniem głównym co najmniej 25A, co oznacza, że będziesz musiał zamówić moc umowną około 13kW lub więcej. Ponadto oprócz zabezpieczenia głównego (przed licznikiem) potrzebne będzie też zabezpieczenie w tymczasowej Rozdzielni Budowlanej (RB) nie mniejsze niż 20A typu C (czyli dla urządzeń o zwiększonym prądzie rozruchu). Takie przyłącze będzie też najdroższe spośród wszystkich tu opisanych ze względu na największą moc umowną i najdroższe elementy instalacji.

Ostatecznie jaką moc umowną najlepiej wybrać dla całej budowy? Najbezpieczniej wybrać większą moc, np. 13kW co daje gwarancje, że bez problemu zrealizujesz wszystkie prace od początku do końca budowy.

Jeżeli chcesz ustalić potrzebną moc przyłączeniową dla przyłącza docelowego (z którego zasilany będzie później Twój dom) to sprawdź jaka moc określona jest w projekcie. Porównaj ją z mocą jaką ustaliłeś dla zasilania placu budowy i wybierz większą z nich.

Jeśli jesteś na początku swojej przygody z budową domu, to może przyda Ci się:

3. Złożenie wniosku o warunki przyłączenia

Ten etap prac jest taki sam, niezależnie od tego, czy dotyczy przyłącza tymczasowego, czy docelowego. Samo wypełnienie wniosku jest dość łatwe i szeroko omówione na stronie internetowej lokalnego zakładu energetycznego. Kilka istotnych podpowiedzi znajdziesz w pkt. 2a poradnika [B008] Budowa domu na działce rolnej i budowlanej 2020 – krok po kroku, część 1/2. W przypadku wątpliwości możesz też zapytać swojego elektryka lub napisać komentarz pod tym wpisem.

Warto też, abyś zrozumiał co tak naprawdę dzieje się w momencie złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia. Gdy zakład energetyczny otrzyma Twój wniosek, zastanowi się i da odpowiedź w jaki sposób możesz zasilić swoją budowę lub docelowo swój dom (zależnie o co wnioskowałeś).

 • W przypadku docelowego przyłącza otrzymasz w odpowiedzi propozycję Umowy o przyłączenie (czyli na wykonanie przyłącza). Wystarczy ją podpisać (po wcześniejszym przeczytaniu!), a zakład energetyczny zabierze się za budowę przyłącza. Nie zwlekaj z tym, bo czas wykonania to zwykle około 1 rok. Na szczęście koszt wykonania jest obliczany ryczałtowo i jest znacznie mniejszy niż rzeczywisty koszt jaki poniesie zakład energetyczny.
  Jeżeli na Twojej działce stoi już „skrzynka elektryczna” to wystarczy żebyś upewnił się, czy faktycznie jest to złącze kablowo-pomiarowe, z którego możesz zasilać swój dom (lub plac budowy) i możesz pominąć ten krok.
 • W przypadku przyłącza tymczasowego zakład energetyczny wyznaczy miejsce, z którego na własny koszt możesz wykonać zasilanie placu budowy i określi warunki techniczne jakie musi ono spełniać. Co to w praktyce oznacza? Przykładowo punktem, z którego może być zasilana Twoja budowa jest właśnie stojąca na działce „skrzynka elektryczna” lub pobliski słup energetyczny.
  Żeby podłączyć zasilanie z tych miejsc musisz jeszcze najpierw podpisać Umowę o przyłączenie. W przeciwieństwie do przyłącza docelowego, tutaj to Ty poniesiesz koszty wykonania całej instalacji. A koszt jest zależny od tego gdzie będziesz się podłączał (słup czy „skrzynka” itp.) oraz od odległości z punktu przyłączenia do Twojej działki.
  Oczywiście ani na „skrzynce” ani na słupie nie ma gniazdka do którego możesz podłączyć elektronarzędzia. To jest miejsce w którym kończy się sieć należąca do zakładu energetycznego, a zaczyna przyłącze Twojej budowy. I w tym momencie będziesz musiał już koniecznie zacząć współpracę z elektrykiem.

Nie wszystko jest jasne i masz pytania? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

4. Wykonanie przyłącza placu budowy

Na podstawie warunków przyłączenia wiesz już w którym miejscu możesz podłączyć się do sieci. Od tej pory wszystkim powinien zająć się Twój elektryk. Musi on w szczególności wykonać:

 • Tymczasowe przyłącze – składa się ono z następujących elementów:
   • Szafy w której zostanie zainstalowany licznik i zabezpieczenie główne. Jeżeli podłączasz się do słupa energetycznego to szafa będzie powieszona na słupie. Jeżeli masz już na działce „skrzynkę elektryczną” to właśnie ona jest szafą, w której zostanie zainstalowany licznik i zabezpieczenie;
   • Przewodu, który połączy szafę licznikową z Rozdzielnię Budowlaną, tzw. „eRBetką”. Zwykle jest on zakopywany pod ziemią;
   • Rozdzielni budowlanej, czyli kolejnej „skrzynki”, która zawiera zabezpieczenia oraz gniazda wtykowe. RB będzie znajdowała się na działce, w dogodnym dla Ciebie miejscu i to właśnie do niej podłączane są wszystkie elektronarzędzia.
 • Dopełnić formalności wymagane przez zakład energetyczny. Pod tym hasłem kryje się przede wszystkim projekt tymczasowego przyłącza i oświadczenie/zgłoszenie o gotowości instalacji. Dokładnie jakie dokumenty są potrzebne dowiesz się od elektryka lub na stronie zakładu energetycznego – różnią się one zależnie od rejonu Polski.

Po zrealizowaniu tych prac będziesz musiał wnieść opłatę za przyłączenie. Możesz też dać odpowiednie upoważnienie Twojemu elektrykowi tak, aby załatwił wszystkie formalności za Ciebie.

Analogiczny zestaw prac i formalności trzeba wykonać, gdy podłączasz gotowy budynek do docelowego przyłącza energetycznego. Główną różnicą jest to, że przewód od licznika prowadzony jest bezpośrednio do domu a nie do RB.

5. Zawarcie umowy na dostarczenie energii elektrycznej

Po zrealizowaniu prac i zakończeniu formalności określonych w poprzednim punkcie dostaniesz od zakładu energetycznego dokument (różnie się nazywa, ale jego istotą jest poświadczenie, że przyłącze zostało wykonane i może być użytkowane), dzięki któremu będziesz mógł zawrzeć umowę na dostawę prądu. Po jej podpisaniu zostanie założony licznik i gotowe. Możesz budować!

Koszt tymczasowego przyłącza elektrycznego

Możliwości zasilenia placu budowy jest kilka. To którą wybierzesz zależy przede wszystkim od kosztów i czasu jaki możesz odczekać zanim rozpoczniesz budowę. Dla przykładu podpowiadam z jakimi kosztami możesz się zetknąć w dwóch konkretnych przypadkach.

A. Tymczasowe zasilanie placu budowy ze słupa energetycznego

Lista potrzebnych materiałów, prac i kosztów przy założeniu, że: punkt z którego będzie zasilana Twoja budowa znajduje się na słupie oddalonym o 50m od działki, wykonujesz przyłącze o mocy 13kW, małą RB wieszasz na tymczasowych słupkach lub na blaszaku:

 • Rozdzielnica licznikowa na słup, 3-fazowa z zabezpieczeniami 25A – 500zł;
 • Przewód ziemny YKY 4x5mm2 długości 60mb – 600zł;
 • Rozdzielnica budowlana z zabezpieczeniem 20A – 300zł;
 • Praca koparki do zakopania przewodu – 300zł;
 • Praca elektryka, w tym: podłączenie na słupie, podłączenie rozdzielnicy budowlanej, dokumentacja do zakładu energetycznego (projekt przyłącza, oświadczenie o gotowości instalacji) – 2500zł (podłączenie na słupie wymaga pracy podnośnika koszowego stąd wysoka cena);
 • Opłata za przyłączenie – około 100zł;

Razem – 4 300zł

Myślisz, że podane tu informacje mogą się jeszcze komuś przydać? Udostępnij je!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

B. Tymczasowe zasilanie placu budowy z istniejącej szafki na granicy działki

Lista potrzebnych materiałów, prac i kosztów przy założeniu, że: punkt z którego będzie zasilana Twoja budowa znajduje się w „skrzynce” na granicy działki, wykonujesz przyłącze o mocy 13kW, rozdzielnię elektryczną stawiasz tuż przy granicy działki:

 • Przewód ziemny YKY 4x5mm2 długości 5mb – 50zł;
 • Rozdzielnica budowlana ma fundamencie z zabezpieczeniem 20A – 700zł;
 • Praca elektryka, w tym: podłączenie rozdzielnicy budowlanej, dokumentacja do zakładu energetycznego (projekt przyłącza, oświadczenie o gotowości instalacji) – 1500zł;
 • Opłata za przyłączenie – około 100zł;

Razem – 2 350zł

Więcej informacji o rzeczywistych kosztach budowy znajdziesz też w artykule: [B014] Koszty budowy domu 2020 – Tuluza VII.

Skąd wziąć prąd na budowie?

Mam nadzieję, że tym artykułem udało mi się udzielić odpowiedzi na to ważne pytanie. Jak widzisz „skąd wziąć prąd?” zależy od wielu czynników i może oznaczać bardzo różne koszty. Dlatego jak zawsze, zanim przystąpisz do działania, zalecam abyś zastanowił się czego dokładnie potrzebujesz. Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie: kiedy i jakiej mocy zasilanie będzie potrzebne? Po drugie: który sposób zasilania wybrać, lub które sposoby można połączyć, tak aby rozwiązanie było jak najtańsze? Po trzecie: poszukaj elektryka z uprawnieniami, który pomoże Ci przejść całą procedurę i podpowie co wybrać.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania to śmiało zadaj je w komentarzu do tego wpisu.

Powodzenia!

budowa w praktyce

94 komentarzy do “[B019] Prąd na budowie – najłatwiejszy sposób

 1. Dzien dobry. Chce starac sie o zakonczenie budowy (starostwo) oraz uzytkowanie budynku. Czy jak mam podpisana umowe z Tauronem na prad docelowy oraz elektryk zlozyl oswiadczenie dla Tauronu ze instalacja jest wykonana prawidlowo CZY NADAL potrzebuje protokol odbioru instalacji elektrycznej (pomiary itp) czy sama umowa wystarczy dla starostwa? Dziekuje za pomoc

  1. Witaj manow!
   Zgłoszenie zakończenia budowy składa się do Powiatowego Inspektoratu Nadzóru Budowlanego (mimo że to starostwo wydaje decyzję o pozawoleniu na budowę).
   Aby zgłosić zakończenie budowy musisz mieć m.in. protokól odbioru z Tauronu. Umowa nie wystarczy.
   Pozdrawiam

 2. Witam mam pytanie szykuje się właśnie do wypełnienie wniosku o przyłącze. Mój dom jest na etapie stan surowy zamknięty za 2 miesiące wchodzi elektryk żeby założyć elektrykę w całym domu na wniosku są różne ponkty między innymi obiekt projektowany. Moje pytanie bo elektryk kazał mi właśnie to zaznaczyć na wniosku czy jeśli tak robię to energetyka potraktuje to automatycznie jako prąd budowlany czy będę jeszcze w innym dokumencie wnioskować o potrzebna taryfę. Wolała bym od razu przejść na prąd docelowy ponieważ do końca przyszłego roku zamierza oddać dom do użytku a podobno przejście z prądu budowlanego na docelowy trwa długo.
  Drugie pytanie czy ja mogę decydować gdzie stanie skrzynka ponieważ płot który w przyszłości stanie ok 2 metry od Lini działki mąż chce żeby skrzynka była postawiona przed płotem nie przy samej drodze. Czy to się da jakoś rozwiązać. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Witaj Marta!
   We wniosku powinnaś mieć możliwość wyboru czy chcesz przyłącze tymczasowe czy docelowe – i wybrać oczywiście docelowe. To na jakiej etapie jest budowa, czy na etapie projektowania czy innym, to odrębna sprawa.
   Skrzynka musi znajdować się na granicy działki, nie ma możliwości zamontowania jej w głębi. Można ją jedynie „przesuwać” po samej linii granicy.
   Pozdrawiam

 3. Witam. Mam problem z tym całym prądem i tylko z tym ponieważ papiery na pozwolenie już mam złożone i będę potrzebował prąd na czas budowy. Na działce miałem skrzynkę przy granicy ale przy zakupie nie otrzymałem żadnych dokumentów więc złożyłem wniosek o warunki i je otrzymalem następnie podpisałem umowę oraz opłaciłem opłatę przyłączeniowa i właśnie teraz nie wiem co dalej. Pozdrawiam

  1. Witaj Dawid!
   Jeśli podpisałeś umowę na prąd tymczasowy, to teraz już reszta należy do Ciebie. Musisz znaleźć elektryka z uprawnieniami, który wykona na Twój koszt przyłącze tymczasowe i załatwi jego dokumentację. Potem zakład energetyczny montuje licznik i gotowe.
   Pozdrawiam

 4. Witam . Może chciałbym zapytać o moją sytuację.
  Mam na działce skrzynkę docelową , ( firma wykonała przyłącze prądu) .
  Podczas podpisywania umowy dowiedziałem się że będę płacił abonament Ok 120 zł na miesiąc , wiec się wstrzymałem .
  Na działce mam garaż blaszany , postawiony tymczasowo .
  Proszę o podpowiedz , czy to tak musi być że jak niemam budynku mieszkalnego to muszę płacić abonament ?
  A z prądu będę korzystał sporadycznie (betoniarka do wymieszania zaprawy do fundamentów z bloczków betonowych, sporadycznie wiertarka , szlifierka kątowa .
  Mury planuje stawiać z solbetu na pianoklej ,

  1. Witaj Jacek!
   Jeśli chcesz mieć prąd, to niestety musisz płacić abonament. Można powiedzieć, że jest to stała opłata za samo posiadanie licznika. Możesz spróbować wywalczyć z dostawcą energii, aby skorzystać z „normalnej” taryfy G11, a nie „budowlanej „C11” dzięki czemu abonament będzie niższy.
   Pozdrawiam

 5. Dzień dobry,

  Planuję budowę domu na wiosnę. Zawnioskowałam już o prąd docelowy. Miałam plan, aby ten prąd docelowy służył mi na budowie. Wiele znajomych opowiada, że warto załatwić sobie już prąd docelowy na etapie przed budową domu, ponieważ ten tymczasowy ma wysoką taryfę itd. Idąc takim tropem złożyłam tylko wniosek o docelowy prąd. Już wysłałam podpisaną umowę do Tauron. Dziś zadzwoniłam zapytać jakie są postępy. Dopiero na tym etapie Pani mi wytłumaczyła, że prąd docelowy się „zakłada” do istniejącego już budynku, że nikt mi nie przyjedzie i nie założy prądy docelowego bez odebranego budynku. W tym momencie trochę nie wiem gdzie jest prawda. Mam słup na działce, czy faktycznie nikt mi nie założy prądu docelowego jak nie stoi tam budynek? Myślałam, że może się to odbyć w ten sposób, że do założonego prądu docelowego założymy rbtkę samodzielnie i jest… Będę wdzięczna za odpowiedź! Dziękuję i pozdrawiam!

  1. Witaj!
   Przyłącze docelowe zawsze jest do gotowego domu. Przy czym należy wiedzieć, że to przyłącze składa się z dwóch części: Twojej i Taurona. Tauron wykona swoją część do granicy Twojej działki, potem Ty musisz wykonać swoją od granic do domu i na końcu dopiero Tauron podłączy licznik.
   W Twojej sytuacji można zrobić 2 rzeczy:
   1. Poczekać aż Tauron zrobi swoją część przyłącza, czyli postawi skrzynkę na granicy działki i właśnie z tej skrzynki zawnioskujesz o przyłącze tymczasowe i postawisz przy niej RB.
   2. Od razu złożysz wniosek o przyłącze tymczasowe, a Tauron wskaże tylko gdzie możesz się podłączyć. Możliwe, że będzie to ten słup na działce.
   Pozdrawiam

 6. Budujecie dom czy macie zamiar budować, zgłaszajcie od razu docelowy prąd. Postawią skrzynkę, postawicie blaszak, dociągnijcie kabel, podłączcie, niech elektryk podpisze gotowość odbioru, umowa z ZE przez internet – wpiszcie: nowo wybudowany dom, za kilka dni podłączają licznik, zróbcie rozliczanie rzeczywiste – po co ma ktoś na Waszą działkę jeździć i spisywać i wszystko hula, nikt w nic nie wnika. Ja tak zrobiłem pół roku temu. Te taryfy budowlane są nielegalne – to dotyczy tylko firm, a nie prywatne osoby, oni chcą nas okraść jak zwykle zresztą;) Już samo to, że złodzieje dopiszą Wam do nowej umowy do taryfy literkę : k – opłata handlowa 23 PLN brutto za miesiąc. Ale to nie do uniknięcia chyba – w każdym bądź razie nie wnikam póki co. Prund jest 🙂 Pozdro.

 7. Dzień dobry, ależ Pan wszystko tak prosto i tresciwe opisuje, jestem pod wrażeniem.
  A moje pytanie brzmi. Otóż kupiłam dom murowany około 100m2 z 1978. Jest w bardzo dobrym stanie technicznym, została rozwiązana umowa przyłącza. Elektrycy przyjechali zdemontowali stary licznik w skrzynce w środku domu, wyrzucili „korki” bezpieczniki i w takim oto stanie kupiłam ten dom
  Cała instalacja elektryczna w środku została , jest ona stara ale działała do końca.
  Ja już zrobiłam doprowadzenie skrzynki do granicy działki i jest gotowa do podłączenia.
  I teraz najważniejsze kwestie.
  1. Czy wystarczy, że kupię kabel doprowadzający prąd od skrzynki przy granicy działki- do tej skrzynki w domu w której był licznik i podłączyć do niej i dopiero na spokojnie robić nową instalację?
  2. Czy kupić skrzynkę „erbetkę” i ją zamontować w domu i dopiero robić nową instalację?
  Proszę mnie poprowadzić po kolei co powinnam zrobić?
  Będę niezmiernie wdzięczna.
  Dziękuję i serdecznie pozdrawiam Agnieszka

  1. Witaj Agnieszko!

   Jeżeli w domu będzie prowadzony duży remont, w tym wymiana instalacji, to chyba najlepiej zrobić tymczasową, prostą rozdzielnię w budynku, w miejscu gdzie ma stanąć docelowa rozdzielna. Wtedy po prostu prowadzimy kabel zasilający do budynku i wszystko jest gotowe już do nowej instalacji, a jednocześnie nie ma ryzyka uszkodzenia nowej rozdzielni. Warto też omówić ten temat z elektrykiem, który będize robił instalację.

   Pozdrawiam

 8. Panie Krystianie, dziękuję za szybką odpowiedź. Zapomniałem dodać, że przed sąsiednią działką jest potrójna skrzynka, z której do sąsiadki jest doprowadzony prąd, i która w całości na pewno nie jest wykorzystana. Czy ta okoliczność może mieć znaczenie?

  1. Jeśli skrzynka jest blisko to powinno trochę przyspieszyć wykonanie przyłącza przez zakład energetyczny, ale nie daje żadnej gwarancji.

 9. Proszę o pomoc w wyborze optymalnego rozwiązania. Budowę planuję rozpocząć na przełomie kwietnia i maja 2022 roku, a ukończyć do wakacji 2023 roku. Wiem, że powinienem złożyć zarówno wniosek o przyłącze docelowe, jak i tymczasowe. Nie wiem tylko, czy we wniosku o przyłącze docelowe wnioskować również o możliwość zasilania placu budowy z przyłącza docelowego. Na granicy działki, którą nabyłem była kiedyś skrzynka, ale została później zdemontowana. Z góry dziękuję za pomoc. Brawa za świetny poradnik.

  1. Witaj Piotr,
   W Twojej sytuacji zakład energetyczny raczej nie zdąży do kwietnia zrobić przyłącza z którego zasilisz zarówno plac budowy jak i ukończony dom. Dlatego powinieneś złożyć dla osobne wnioski: pierwszy o przyłącze tymczasowe (które zrobisz samodzielnie na wiosnę), drugi o przyłącze docelowe z możliwością zasilenia placu budowy (może skorzystasz z tego zasilenia placu budowy, a może nie – wszystko zależy od postępu Twojej budowy i szybkości wykonania przyłącza, ale lepiej mieć to już wpisane).
   Pozdrawiam

 10. Witam Panie Krystianie, mam do Pana pytanie ponieważ nie rozumiem jak to z tym blaszakakiem i prądem. A mianowicie kupiłem działkę bez mediów, budowę zacznę w przyszłym roku na jesień ale chciałbym już złożyć wniosek o prąd docelowy, stad moje pytanie, czy mogę postawić sobie blaszaka 2×5, zrobić tam ala instalacje (gniazdka itp) i tam poprawadzic ten prąd który będzie docelowy później dla domu? a tym sposobem będę miał prąd na czas budowy niebudowlany.

  1. Witaj Jarek!
   Można zrobić przyłącze do budynku gospodarczego, ale pamiętaj, że musi on być wtedy postawiony legalnie, tzn. ze zgłoszeniem lub pozwoleniem budowy. Z drugiej strony, jeśli masz już projekt domu i zagospodarowania terenu to nie ma sensu kombinować z blaszakiem, tyko od razu wnioskować o zasilenie placu budowy i domu.

  2. Rozumiem ale budowa będzie trwała myśle 3 lata a prąd docelowy przyłącza mi pewnie w rok wiec już wtedy bym miał prąd niebudowlany na resztę budowy. Później bym ten prąd puścił do domu. A powiedzmy tak jak Pan pisze to bym musiał przez dwa lata płacić za prąd budowlany póki nie powstał by dom. Dobrze rozumiem? Chce po prostu uniknąć płacenia wyższej stawki i miec ten prąd docelowy po roku już w blaszaku a do tego roku pracować na agregacie

 11. Dzień Dobry,

  Bardzo ciekawy artykuł, który również zachęcił mnie do zgłębienia innych tekstów publikowanych na blogu. Nie mniej cały czas nurtuje mnie jeszcze kilak pytań. Budowę planuję prowadzić trybem gospodarczym przez trzy lata (fundamenty oraz garaż – 2022; Stan surowy – 2023 ; Wykończeniówka – 2024), obecnie jestem na etapie projektowania. Najbliższa skrzynka u sąsiada ok 95m od mojej działki. Lokalny elektryk poradził rozpoczęcie budowy na prądzie z generatora i od razu wnioskowanie o przyłącze docelowe – w związku z kosztami wykonania przyłącza tymczasowego i opłatami za taryfę budowlaną.

  1. Czy we wniosku do PGE powinienem w taki razie wybrać „Plac budowy i zasilanie docelowe” czy „zasilanie docelowe”? Zależy mi abym nie musiał realizować przyłącza tymczasowego

  2. Czy dobrym momentem na rozpoczęcie poboru prądu (do budowy) z przyłącza docelowego będzie okres prac prowadzących do SSO / SSZ (tzn. czerwiec / lipiec 2023)?

  Z góry dziękuję za podpowiedzi 🙂

  1. Witaj Daniel!
   W twojej sytuacji we wniosku powinieneś wybrać „plac budowy i zasilanie docelowe”.
   Myślę, że końcówka SSO, rozpoczęcie prac wykończeniowych, szczególnie prace tynkarskie to dobry moment na rozpoczęcie poboru prądu. Podczas prac na pewno sam będziesz widział jak bardzo prąd jest Ci potrzebny i kiedy faktycznie przyłącze będzie gotowe. Trudno to wszystko przewidzieć z tak dużym wyprzedzeniem.
   Pozdrawiam

 12. Witam,
  jakiekolwiek roboty budowlane powinniśmy rozpocząć na działce w lipcu/sierpniu 2022. Czy warto złożyć teraz wniosek o zasilanie docelowe (z przewidywanym czasem rozpoczęcia korzystania na jesieni 2022), a na wiosnę 2022 (czyli kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy) o zasilanie tymczasowe na czas budowy? Czy jednak samo zasilanie docelowe powinno się udać zrealizować, skoro mamy jeszcze ok. 9-10 miesięcy do początku budowy?
  Jak rozumiem w razie gdyby przedłużała się realizacja zasilania docelowego można zawczasu wystąpić o zasilanie tymczasowe?

  1. Witaj Bartosz!
   Myślę, że teraz jest dobry moment aby wnioskować o przyłącze docelowe, jego budowa trwa zwykle 10-15 miesięcy, a nawet dłużej. Nie ma pewności czy uda się je zrealizować przed rozpoczęciem Twojej budowy i dlatego, w razie potrzeby, na wiosnę 2022 możesz złożyć wniosek o przyłącze tymczasowe. Zależnie od rozwoju sytuacji będziesz mógł z niego skorzystać lub nie.

 13. Dzień dobry,
  świetny artykuł. Rozwiewa dużo więcej wątpliwości niż kontakt z samym operatorem.
  Mam działkę, która w teorii jest „uzbrojona”. Skrzynka jest przy granicy działki, ale nie wiem co jest w środku. Od sprzedającego nie otrzymałem, żadnego dokumentu odnośnie mediów więc jak rozumiem nie ma tam wykonanego przyłącza?
  Prąd na działce będzie potrzebny na lipiec/sierpień 2022. Wtedy planujemy rozpocząć budowę domu z prefabrykatów, czas budowy ok 3-4 miesiące + wykończenie.
  Czy w moim przypadku lepiej już teraz wystąpić o przyłącze docelowe i mieć nadzieje ze do tego czasu uda się je wykonać ? Jeśli termin będzie zbyt odległy to w między czasie wystąpić o przyłącze tymczasowe? Ile wcześniej? 2 msc przed planowanym rozpoczęciem wystarczy?
  Czy sam fakt, że przy granicy jest skrzynka w jakiś sposób wpływa na czas wykonania przyłącza docelowego czy nie ma to znaczenia?

  1. Witaj Piotr!
   Skrzynka na granicy Twojej działki może być właśnie skrzynką przyłączeniową. Niestety tego nie wiemy i dlatego najlepiej będzie zacząć od złożenia wniosku o wydanie warunków technicznych dla przyłącza docelowego i jednocześnie dla zasilenia placu budowy z tego przyłącza docelowego. Jeśli WT potwierdzą, że ta skrzynka jest właśnie skrzynką do przyłączenia Twojej działki, to po podpisaniu umowy zakład energetyczny zamontuje tam tylko licznik i już możesz korzystać z prądu zarówno na budowie jak i później dla domu. Jeśli jednak ta skrzynka nie jest Twoim przyłączem, to koniecznie podpisz jak najszybciej umowę na przyłącze docelowe i złóż kolejny wniosek o wydanie WT na przyłącze tymczasowe. Wykona je dla Ciebie elektryk, np. 2-3 miesiące przed rozpoczęciem budowy.

  2. Panie Krystianie,
   dziękuje za informację. WT dla przyłącza tymczasowego już mam, ponieważ nie byłem wcześniej świadomy czy trzeba wnioskować o konkretny rodzaj przyłącza czy operator sam określa co jest na ten moment lepszym rozwiązaniem.
   Do WT dla przyłącza tymczasowego dostałem informację, ze umowa w tym przypadku jest bezinwestycyjna po stronie Enea Operator. Czy to może właśnie oznaczać, że mój elektryk mógłby zrobić przyłącze „erbetki” pod skrzynkę przy działce?
   Czyli teraz jeśli chce złożyć wniosek o WT dla przyłącza docelowego to składam taki sam wniosek ale musze go inaczej uzupełnić? Co dokładnie ? Dla tymczasowego wpisałem przeznaczenie plac budowy. Tutaj dla docelowego tez w sumie to miałoby być wiec gdzie zaznaczyć ze chodzi mi o przyłącze docelowe ? Dopisać w uwagach? A w przeznaczenie wpisać sam plac budowy czy to + dom jednorodzinny? Pozostaje jeszcze kwestia, ze chyba żeby podpisać umowę o przyłącze docelowe musze mieć mapę zagospodarowania terenu od architekta? A to będę miał dopiero na początku roku.

  3. Co to przyłącza tymczasowego: w WT które posiadasz powinien być wskazany punkt do którego należy się podłączyć. Prawdopodobnie jest to właśnie skrzynka o której mowa i właśnie tam Twój elektryk podłączy RB, a Enea zamontuje licznik.
   Wniosek o WT docelowe jest bardzo podobny do tymczasowego, a różnica jest taka że musisz wpisać nie plac budowy, ale budynek mieszkalny jednorodzinny (myślę, że nie musisz pisać że chodzi o przyłącze docelowe). Różnić się może też moc przyłączeniowa. O WT możesz wnioskować już teraz, ale rzeczywiście aby podpisać umowę musisz mieć Plan zagospodarowania terenu. Poproś architekta aby zrobił go możliwie najszybciej.

 14. Dzień dobry, złożyłam wniosek o zasilenie placu budowy oraz przyłącze docelowe. Otrzymałam umowę do podpisania ale termin mam na kwiecień 2023… To jest dla mnie zbyt długi czas, ponieważ chciałabym za 4 miesiące rozpocząć prace budowlane, ponieważ otrzymaliśmy już pozwolenie na budowę. Dostałam informację z elektrowni, że Jeśli potrzebuję wcześniej prąd to należy złożyć wniosek tylko na plac budowy. PGE określa warunki przyłączenia na podstawie, których mój elektryk buduje przyłącze. Po wybudowaniu przyłącza i opłaceniu faktury za przydział mocy, zgłaszam się z oświadczeniem o gotowości do przyłączenia (oświadczenie elektryka) do PGE Dystrybucja w celu wydania dokumentu oraz potwierdzenie możliwości świadczenia usług dystrybucyjnych na podstawie , którego zawarłam umowę sprzedaży energii i umawiam się na montaż licznika.
  Teraz trochę zgłupiałam, proszę o pomoc czy dobrze to wszystko zinterpretowałam:
  Tymczasowe zasilenie wykonuje mój elektryk, a po wykonaniu przyłącza płacę taryfę budowlaną ? Czy mogę w tym samym czasie podpisywać umowę na zasilenie docelowe? Co jeśli ukończę roboty na SSZ a zasilanie docelowe nie będzie wykonane? Nadal będzie obowiązywała mnie taryfa budowlana?

  1. Witaj Joanno!
   Pierwsze co musisz wiedzieć to, że przyłącze docelowe i budowlane (tymczasowe) to są dwa zupełnie różne przyłącza i można (a w Twoim przypadku nawet trzeba) załatwić je niezależnie od siebie. Wniosek, który złożyłaś o przyłącze docelowe i zasilenie placu budowy oznacza, że PGE najpierw wybuduje Ci przyłącze docelowe, a potem umożliwi Ci z niego zasilenie zarówno placu budowy jak i domu – stąd termin na 2023. Podpisz tę umowę aby zapewnić sobie prąd w gotowym domu.
   Aby zasilić plac budowy już teraz powinnaś złożyć wniosek o przyłącze tymczasowe. Na podstawie warunków technicznych przyłącze to wykona Twój elektryk na Twój koszt i będziesz płaciła taryfę budowlaną (można się co do tego sprzeczać z PGE, temat ten był poruszony we wcześniejszych komentarzach). Po zakończeniu budowy po prostu rozwiążesz umowę na przyłącze tymczasowe, a Twój elektryk je zdemontuje.
   Jeśli ukończysz SSZ, a nie będzie przyłącza docelowego to cały czas możesz, a nawet powinnaś korzystać z przyłącza tymczasowego. Nawet jeśli przyłącze docelowe będzie gotowe znacznie szybciej niż dom, to też nic nie zmienia, bo dalej będziesz musiała korzystać z taryfy budowlanej, aż do momentu formalnego zakończenia budowy.
   Pozdrawiam

  2. Dziękuję za odpowiedź Panie Krystianie. Mam jeszcze jedno pytanie – czy napewno muszę korzystać z taryfy budowlanej do formalnego zakończenia budowy ? Gdzieś czytałam, że mogę zmienić taryfę jeśli będę miała stan surowy zamknięty.

  3. Taryfa „budowlana” to najbardziej sporny element zasilenia placu budowy. Ogólnie nie ma przepisu, który nakazuje stosowanie taryfy budowlanej C11 osobom prywatnym w czasie budowy. Mimo to zakłady energetycznie wymuszają na klientach takie rozwiązanie. Na zwykłą taryfę pozwalają przejść dopiero w momencie gdy budowa formalnie zostanie zakończona, a co najmniej w momencie, gdy masz wykonaną instalację elektryczną w budynku i podpisane Oświadczenie o gotowości instalacji przyłączanej.

 15. Cześć,

  Jestem obecnie na etapie adaptacji projektu, i składania pozwolenia na budowę ( plan zagospodarowania terenu mam gotowy)
  Zawnioskowałam o wydanie warunków przyłączenia docelowego do sieci energetycznej Energa ( z opcją zasilania placu budowy). Właśnie dostałam warunki oraz 2 umowy do podpisania. Jednak poza ich podpisaniem muszę wskazać także do kiedy dostarczę oświadczenie o gotowości instalacji przyłączanej. W umowie jest zapis, że jak nie dostarcza w przeciu 14 dni od wskazanej przeze mnie daty to mogą odstąpić od umowy.

  I w końcu moje pytanie, jaką wartość powinnam zawrzeć w polu datę rozpoczęcie pobierania prądu do celów budowlanych czy planowaną datę wykonania gotowej instalacji w planowanym domu?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Witaj Magda!
   Datę rozpoczęcia pobierania prądu do celów budowlanych wpisz orientacyjnie, zgodnie z tym kiedy planujesz zacząć budowę.
   Datę wykonania gotowej instalacji w domu również musisz spróbować przewidzieć, ale bezpieczniej dać ją z zapasem (żeby nie przekroczyć tego terminu i Energa nie rozwiązała umowy).
   Pozdrawiam

 16. Dzień dobry. Mam na działce przyłącze tymczasowe i taryfę budiwlaną. Teraz po 1,5 roku będą zakładać mi w granicy działki skrzynkę do przyłącza docelowego. Budynek jest w SSZ. Jak to załatwić żeby mieć już w budynku prąd w normalnej taryfie i zdemontować przyłącze budowlane. Czy trzeba rozwiązać umowę z przyłączem budowlabym i podpisać umowę z przyłączem doceliwym? Zależy mi na tym żeby nie płacić podwójnie. Poprostu chciałem mieć już podłącxone przyłącze doceliwe a zrezygnować z budowlanegi. Mam nadzieję, że w mlarę jasno to opisałem 🙂

  1. Witaj Rafał!
   Umowę na „normalną” taryfę, czyli np. G11 możesz zawrzeć dopiero po zakończeniu prac budowlanych. Jako minimum, musisz do zakładu energetycznego przedstawić oświadczenie o gotowości instalacji przyłączanej.
   Na chwilę obecną możesz rozwiązać umowę o przyłącze tymczasowe, zdemontować je i zawrzeć nową umowę na przyłącze budowlane, ale korzystając już z nowej „skrzynki’. Niestety dalej będzie to taryfa C11.
   Pozdrawiam

 17. A jak to jest z projektem przyłącza w przypadku nowo budowanego domu? Czy wystarczy tylko wrysować trasę przyłącza od granicy działki inwestora do domu i oznaczy to jako wewnętrzna linia zasilająca z odpowiednim opisem i załączyć do dokumentacji archtektoniczno – technocznej budynku, czy trzeba dalej extra płacić 1200zł od przyłącza (jest ich często 3szt) za projekty?

  1. Witaj Bartosz!
   Projekt od budynku do granicy działki wykonuje architekt lub projektant branży elektrycznej i płacisz za niego Ty. Zwykle jest to ta jedna, wewnętrza linia zasilająca o której pisałeś. Wszystko, co dzieje się poza działką, należy do zakładu energetycznego i będize wykonane na jego koszt.

 18. Witam, proszę o wskazanie w regulaminie jakiegokolwiek operatora definicji prądu budowlanego. Nie doszukałam się nigdzie. Są różne taryfy i tam również nie ma wypisanego przeznaczenia prądu tylko grupa odbiorców, tzn. taryfa G jest dla osób fizycznych, taryfa C dedykowana jest tylko dla działalności gospodarczej. Dlaczego zatem jesteśmy zmuszani podpisywać umowę w taryfie C, skoro jesteśmy osobami fizycznymi? budowa domu nigdzie nie jest skwalifikowana jako działalność gospodarcza.

  1. Witaj Mariolu!
   Nigdy nie widziałem definicji prądu budowlanego w żadnym dokumencie, bo prawdopodobnie taka wcale nie istnieje. Sytuacja o której piszesz to typowe i niestety powszechne „naciąganie” klienta na koszty przez zakład energetyczny. Normalnie nie polecam tego rozwiązania, bo to trudniejsza droga, ale jeśli masz czas i chęci, to najprawdopodobniej uda Ci się wymusić na operatorze przyłącze w taryfie G11.
   Pozdrawiam

 19. Dzień dobry! Zakupiłam działkę, budowę domu planuję za jakieś 2-3 lata, lecz teraz chcę się zabrać za podłączenie prądu docelowego. Czy jeśli na działce mam stodołę murowana to mogę złożyć wniosek na przyłączenie do budynku gospodarczego? Czy mogę też we wniosku zaznaczyć budynek mieszkalny- i czy wtedy będę musiała mieć plan zabudowy czy inne dokumenty oficjalne czy odręczny szkic ew. usytuowania domu na działce wystarczy? Dziękuję za odpowiedz!

  1. Witaj Paulino!
   Umowę na przyłącze docelowe do domu możesz podpisać z zakładem energetycznym dopiero, kiedy masz gotowy projekt zagospodarowania terenu podpisany przez architekta. Czyli musisz mieć już (przynajmniej częściowo) gotowy projekt budowlany.
   Jeśli projektu jeszcze nie masz, to możesz wnioskować o przyłącze tylko dla budynku gospodarczego. Później, gdy będziesz już bliżej budowy domu, złożysz nowy wniosek o nowe przyłącze dla domu.
   Pozdrawiam

 20. Witam – bardzo pomocny artykuł, ale nie znalazłam w nim odpowiedzi na sytuację w jakiej się znalazłam.
  Kupiłam działkę budowlaną ponad 2 lata temu – krótko po tym wystąpiłam o warunki przyłączenia i spełniając wszystkie formalności podpisałam umowę o wykonanie przyłącza docelowego w międzyczasie załatwiając wszystkie sprawy związane z pozwoleniem na budowę. Właśnie minęła data wykonania przyłącza docelowego (18 miesięcy), jednak żadne prace ze strony ZE nie zostały zrobione. Podwykonawca wyznaczony przez ZE kontaktował się ze mną dwa razy na przestrzeni ostatniego roku. W obydwu przypadkach spotkałam się z nim na miejscu i pokazywałam dokładną lokalizację w jakiej chciałabym mieć skrzynkę elektryczną – niestety na tym kontakt się urywał, a pytany kiedy nastąpią jakieś prace odpowiadał wymijająco (nie wiem czy przypadkiem na coś nie liczył…?).
  Jak się okazało po rozmowie z infolinia Tauronu – ZE wymaga ode mnie zgłoszenia gotowości do podłączenia domu (wraz z linią zalicznikową) przed wykonaniem jakichkolwiek prac ze swojej strony i tu pojawia się problem, gdyż dom jest w stanie surowym otwartym i myślałam, że po wykonaniu skrzynki przez ZE będę mogła wziąć z niej prąd na zasilenie placu budowy (w taryfie C).

  Czy ZE może stosować takie praktyki? Byłam przekonana, że sama skrzynka elektryczna powstanie bez konieczności zgłoszenia mojej gotowości do przyłączenia…

  1. Witaj Alicjo!
   Nie mam doświadczenia z Tauronem, ale rzeczywiście w ich procedurze przyłączenia kolejność jest taka, że najpierw powinnaś wykonać swoją część instalacji, a potem Tauron dopiero Cię podłączy. Przeczytaj dokładnie umowę, którą podpisałaś. Prawdopodobnie są tam zapisy mówiące, że najpierw Ty musisz dotrzymać konkretnych terminów (podpisania umowy, dostarczenia planu zagospodarowania terenu, wykonania własnej instalacji, itp.) a potem dopiero oni przystąpią do wykonania swojej części. Tauron, to duża firma i bardzo dokładnie przestrzegają zapisów swojej umowy. Zwykle są one dość zawiłe i to też może przysparzać kłopotów. W razie dalszych problemów proponuję, abyś poszukała lokalnego elektryka, który wykonuje przyłącza tymczasowe i możliwe, że on podpowie w czym problem.

 21. Witam, zastanawiam się nad moją sytuacją. Otóż budując dom miałam już podpisaną umowę z dostawcą energii, wykonane zostało przyłącze tymczasowe z którego korzystałam przez półtora roku. Ze względu na koszty poniesione z opłatami za prad budowlany zerwałam umowę i zdemontowali licznik. Teraz chciałabym wykonać przyłącze docelowe, które trochę potrwa zanim będzie gotowe i moje pytanie brzmi : czy mogę złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia dla przyłącza docelowego i sobie oczekiwać i jednoczesnie wnioskować o podpisanie umowy o prad budowlany do istniejącego przyłącza tymczasowego który wykonywał wcześniej elektryk. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  1. Witaj Michalina!
   Przyłącze tymczasowe i docelowe to dwa osobne tematy i można je wykonać zupełnie niezależnie. Jak najbardziej możesz wnioskować o przyłącze docelowe i w tym samym czasie podpisać umowę na przyłącze tymczasowe.

 22. Ja mam takie pytanie , u mnie budowa bedzie trwala kilka lat i chcialbym zapytac czy jest mozliwosc na pradzie tymczasowym lub docelowym zmiany mocy w trakcie budowy ? Powiedzmy przez dwa lata do ssz ok 6kv a pozniej na prace wykonczeniowe wiecej np 13 kv .

  1. Witaj Andrzej!
   Jak najbardziej można zmienić moc przyłączeniową w trakcie budowy. Trzeba po prostu wystąpić o nowe Warunki Techniczne, albo zawnioskować o zmianę starych.

 23. Witam. Czy jeżeli składałem wniosek do PGE o możliwości zapewnienia dostaw prądu dla instalacji jednofazowej do 5kW do działki na której chcę wybudować dom (zasilanie docelowe) to czy w wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej mogę zmienić instalację jednofazową na trójfazową bez konieczności ponownego składania wniosku o możliwości dostawy prądu? Dziękuję za odpowiedź.

 24. Fajny opis procedury przyłączenia, ale nie doszukałem się odpowiedzi na swój problem.
  Mam działkę rolną ( wykorzystywaną rekreacyjnie podobnie jak wszystkie działki sąsiednie) przez którą idzie kabel EN ale nie mam zrobionego przyłącza. Wnioskowałem o przyłącz docelowy na domek letniskowy, ale w harmonogramie wykonania PGE pisze, że aby przyłącz wykonali potrzebne jest zgłoszenie lub pozwolenie na budowę. Obecnie staram się o wydanie WZ, ale juz widzę, że będzie ciężko bo w sąsiedztwie jest kilka budynków, ale jak się okazuje to samowole budowlane. Na tą chwilę chciałbym podłączyć docelowo działkę obojętnie jak aby mieć prąd choćby w przyczepie kempingowej czy istnieje jakaś opcja żeby tego dokonać pomijając prąd budowlany? Prąd budowlany odpada bo warunki są wydane przez 4 działki w tym droga i trzeba by uzyskać zgodę na puszczenie przyłącza. Jest jeszcze coś takiego w PGE jak przyłącze ” urządzenia gospodarcze”

  1. Witaj Kamil!
   Właściwie sam doszedłeś do rozwiązania swojego problemu. Możesz w PGE wnioskować o podłączenie budynku gospodarczego, który nie wymaga pozwolenia na budowę, czyli np. popularnego blaszaka.

 25. Rozpoczęłam budowę . Złożyłam do Enei wniosek o docelowe przyłączenie do sieci- obiekt dom jednorodzinny. Umowa o przyłączenie do sieci została podpisana, koszty opłacone i teraz czekam na podpisanie umowy o dostarczenie energii. Umowa zapewne będzie na prąd budowalny i dlatego chce z tego zrezygnować bo na działce mam budynek gospodarczy do którego można podłączyć prąd tańszy. Czy mogę wypowiedzieć zawartą umowę i złożyć nowy wniosek o podłączenie pomieszczenia gospodarczego do prądu??. Dotychczasowe prace budowlane odbywały się na agregacie co w zupełności spełniało oczekiwania. Poza tym nie rozumiem dlaczego mam płacić holendarne kwoty za ,, licznik” w czasie kiedy z prądu nie korzystam ( np.zima) . Proszę o podpowiedź.

  1. Witaj Justyna!
   Jeśli podpisałaś umowę na przyłączenie do sieci to jeszcze nie znaczy, że będziesz musiała pobierać tzw. prąd budowlany. Jeżeli podpiszesz umowę na dostarczenie energii po odbiorze budynku, to będziesz mogła odbierać już „zwykły” prąd. Możliwe, że nie musisz podpisywać tej umowy wcześniej, jeśli w umowie nie ma zapisów, które nakładają na Ciebie obowiązek odbioru prądu w określonym terminie. Możliwe też, że to przyłącze na którego wykonanie czekasz można będzie wykorzystać do pomieszczenia gospodarczego, bez konieczności zrywania umowy.
   Tak czy inaczej pamiętaj, że pobór prądu „zwykłego” czyli taryfy np. G11 w trakcie trwania budowy jest nie zgodny z przepisami, gdyż powinno się korzystać z taryfy C11. Oczywiście jest to przepis, który ma na celu tylko podniesienie opłat dla klienta i nie niesie za sobą żądnych korzyści.
   Na Twoim miejscu dalej korzystałbym z agregatu, jeżeli jest wystarczający, a umowę na dostawę energii podpisał w momencie, kiedy będzie potrzebna (na czas prac tynkarskich albo po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku). Jeśli masz w umowie o przyłącze wyznaczony termin do którego musisz podpisać umowę o odbiór energii, to można napisać wniosek o jego przesunięcie.
   Mam nadzieję, że jeszcze bardziej nie zakręciłem :)Pozdrawiam

 26. Bardzo praktyczny materiał. Mam pytanie. Mam podpisaną umowę na dostawę prądu na działkę budowlaną do altanki/domku narzędziowego. Wybudowałem dom w stanie surowym zamkniętym. Chciałbym poprowadzić nowy kabel energetyczny na działkę, gdyż obecny został przerwany i jest stary (ale działa). Czy muszę zgłosić zmianę dostawy prądu nie do altanki, ale do domu. Co musze zrobić, aby nie popełnić błędu?

  1. Witaj robertjar!
   W trakcie budowy powinieneś mieć zgłoszony do zakładu energetycznego pobór prądu na cele budowy. Zgłoszenie odbioru energii do domu powinieneś zrobić po tym jak uzyskasz pozwolenie na użytkowanie.

 27. Cześć, dziękuję bardzo za super stronę z wieloma praktycznymi informacjami. Sytuacja u mnie wygląda następująco: obszar 80arów podzielony jest na 5 działek przy czym część środkowa biegnie pasem 4m od drogi gminnej (ślepej) i na środku ma „rondo”. Jestem właścicielem działki „dalej położonej od obecnej drogi asfaltowej” (pas 4m to grunt) oraz też 50% tej drogi jest moje. Słup energetyczny znajduje się w granicy działki (sąsiadki) przy drodze asfaltowej (60m w linii prostej do granicy mojej działki). Mam warunki na przyłącze tymczasowe i elektryk który mógłby to realizować mówi że lepiej zrobić to linią napowietrzną (prawdopodobnie 2 słupy). Moje pytania jakiej wysokości muszą być słupy? Skoro 50% drogi (wewnątrz działek) jest moje to jeśli słup(y) staną tam to czy muszę mieć zgodę 2 właściciela? Ewentualnie skąd pozyskać takie informacje? Czy ewentualne złącze docelowe może być wykonane napowietrznie do słupa w granicy mojej działki a potem po ziemią? Czy można negocjować umowę na przyłącze stałe z Tauronem, czy mogę się tylko zgodzić? Pozdrawiam.

  1. Witaj Kacp!
   Dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że mój blog Ci się przydał. Co do Twoich pytań to:
   1. Wysokość słupów elektrycznych zależy od tego jak daleko są ustawione między sobą. Chodzi o to, aby zwisający przewód nie był niżej niż 5m nad ziemią.
   2. Dla przyłącza tymczasowego nikt nie będzie wymagał od Ciebie formalnej zgody drugiego właściciela, ale warto przynajmniej aby go poinformować o tym co planujesz zrobić.
   3. Złącze docelowe w całości wykona za Ciebie Tauron i przy składaniu warunków technicznych masz wybór jakie przyłącze chcesz: napowietrzne, czy kablowe. Oczywiście zalecam wybrać kablowe.
   4. Nie spotkałem się z możliwością negocjacji umowy z Energą, Tauronem, czy innym dużym dostawcą energii.
   Pozdrawiam!

 28. Dzień Dobry,
  Zakupiłem działkę budowlaną wraz z projektem .
  Mam już przepisaną decyzję na siebie i chciałbym rozpocząć budowę.
  Na działce a raczej w jej granicy jest już skrzynka a sprzedający przekazał mi do nich KDT.
  Pytanie co teraz należy zrobić aby mieć prąd na działce? Czy jest możliwość wnioskowania odrazu o G11 czy będzie to musiała być taryfa C11 – jakie koszta?
  Proszę o doradzenie jak ten temat dalej poprowadzić.

  Z góry dziękuje Rafał.

  1. Witaj Rafał!
   Z tego co napisałeś rozumiem, że przyłącze do Twojej działki jest już gotowe i jedyne co pozostało do zrobienia to wykonanie tzw. „erbetki”, czyli tymczasowej rozdzielni na czas budowy. Jeśli tak, to powinieneś poszukać lokalnego elektryka, który zrobi taką rozdzielnię i załatwi formalności. Samodzielnie nic nie zrobisz, bo do tego potrzebne są uprawnienia elektryczne.
   Na początek, na czas budowy musisz skorzystać z taryfy C11. Cennik bez problemu znajdziesz na stronie Twojego dostawy energii. Taryfę G11 będziesz mógł wybrać dopiero po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku.

 29. Dzień dobry, proszę o pomoc wnioskowaliśmy o przyłączenie docelowe dostaliśmy warunki, umowę odesłaliśmy i teraz okazało się, że musimy czekać ok 14 miesięcy. A prąd potrzebujemy na wrzesień – październik (stawiamy dom szkieletowy wiec budowa potrwa ok. 4 miesięcy, ogrzewanie pompa ciepła wiec bez prądu ani rusz). W pobliżu działki znajduje się skrzynka dokładnie „obiekt złącze, szafka [nN]” moje pytanie czy możemy wnioskować o przyłączenie tymczasowe? Ewentualnie co robić? Pozdrawiam Diana

  1. Witaj Diano!
   14 miesięcy, to typowy czas oczekiwania na przyłącze docelowe i przy dużej dawce szczęścia można go skrócić do 8-10 miesięcy. Na czas budowy jak najbardziej możesz wnioskować o przyłącze tymczasowe. Będziesz je musiała wykonać na własny koszt, ale nie powinno to zająć dłużej niż miesiąc. Z przyłącza tymczasowego można też zasilić budynek w trakcie budowy wraz z urządzeniami. Z drugiej strony, bez przyłącza docelowego nie zakończysz formalności związanych z budową i nie będziesz mogła zgodnie z prawem zamieszkać w nowym domu.

 30. Dzień dobry,
  jestem posiadaczem 2 działek i współwłascicielem drogi dojazdowej, brak mediów i status działki rolnej Vklasa. Załatwiam media jako pierwszy. Brak w najbliższych 100m skrzynek i słupów. Chciałbym w obecnym roku złożyć wniosek o WZ ( w planie dom jednorodzinny i budynek gospodarczy). Z działki korzystam z rodziną rekreacyjnie. Mam postawiony blaszak (nie związany na stąłe z gruntem, altankę i kontener, wc)

  Chciałbym złożyć wniosek o WT na przyłącze docelowe.

  Czy docelowe złożyć na
  1) budynek mieszkalny
  2) plac budowy i budynek mieszkalny (taka możliwość na wniosku)
  3) budynek gospodarczy/altanka/urzadzenie itp

  Wstępnie wypełniłem formularz: 3 fazy, 14kW, 3000kWh.

  Jak postąpić „strategicznie” w moim przypadku?

  1. Witaj Piotr!
   Jeżeli planujesz budowę domu za kilkanaście miesięcy, to najlepszym wyborem będzie wnioskowanie o prąd docelowy na budynek mieszkalny i jednocześnie zasilenie placu budowy. Zasilenie budynku gospodarczego/altanki nie wnosi nic do sprawy, bo czas oczekiwania na przyłącze będzie podobny jak w przypadku domu. Jeżeli potrzebujesz zasilić plac budowy szybciej, to jedyną opcją jest przyłącze tymczasowe na własny koszt. Niestety może to być dość drogie rozwiązanie ze względu na odległość od sieci.

 31. Dzień dobry,
  Mamy już przyłącze budowlane i wiemy,że się czeka się na docelowy około 2 lat czy możemy już składać o przyłącze docelowe.
  W ciągu roku będziemy mieć wybudowany garaż do którego chcemy przyłączyć już prąd docelowy.

  1. Witaj Joanno!
   Jak najbardziej możesz już zacząć załatwiać formalności związane z przyłączem docelowym. Jeśli za rok chcesz podłączyć garaż to prawdopodobnie przyłącze docelowe nie będzie jeszcze gotowe.

 32. Witam. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że Pana artykuły są bardzo pomocne i dziękuje za wysiłek, który Pan w nie wkłada. Mój problem polega na tym, że budowy planuje na kilka lat i do końca nie wiem czy podpisanie umowy z zakładem energetycznym będzie dla mnie opłacalne. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o kosztach jakie ponosiłbym w czasie zerowego zużycia prądu na budowie. Chodzi mi o to, jakie składniki wchodząc w skład rachunku za prąd np. taryfy C11 podczas zerowego zużycia prądu (np. podczas zimowych przestojów). Dodam jeszcze, że w granicy mojej działki znajduje się skrzynka przyłączeniowa ale od sprzedawcy nie otrzymałem żadnego zaświadczania o wykonaniu przyłącza. Pozdrawiam.

  1. Witaj Kamilu!
   Dziękuję za miłe słowa.
   W czasie zerowego zużycia prądu będziesz ponosił tylko opłaty miesięczne stałe, takie jak opłata handlowa, abonament i inne drobne opłaty. Ceny mogą się zmieniać zależnie od zakładu energetycznego albo zwykle jest to około 30-40zł. Na ile Ci się to opłaca będziesz musiał zdecydować samodzielnie.
   Pozdrawiam

 33. Witam.
  Mam działkę z wydanymi Warunkami Zabudowy. Aktualnie jestem w trakcie uzyskiwania Pozwolenia na Budowę. Działka ma dostęp do ulicy (drogi gminnej) poprzez wewnętrzną drogę prywatną, której jestem w 40 % współwłaścicielem. W 2009r. otrzymałem informację, iż w związku z wnioskiem ENEA prowadzone jest przez Urząd Gminy postępowanie ws wybudowania dla wszystkich działek znajdującej się przy tej drodze Złączy Kontrolnych. Wg informacji ZK miały być posadowione na granicy każdej z działek. W 2010r wystąpiłem o warunki przyłączenia do sieci elektrycznej. Po otrzymaniu warunków przyłączenia zawarłem z ENEA umowę na przyłączenie do sieci. W 2011 wykonał dla wszystkich działek ZKP, z które zapłaciłem w dwóch ratach pełną opłatę (ponad 2 tys zł). W trakcie realizacji ZKP ENEA przesłała aneks do Warunków dot. zmiany lokalizacji szkrzynki ZKP z wcześniejszej przy granicy działki na zainstalowanie jej bezpośrednio przy drodze gminnej/wjeździe na drogę wewnętrzną. Zgodnie z zawartą umową na przyłączenie do sieci aby doprowadzić prąd do działki muszę wykonać na własny koszt instalację poza licznikową która na odcinku 50 m będzie przebiegała w drodze wewnętrznej a na pozostałym odcinku ok. 10 już na terenie mojej działki. Ze względu na różne informacje otrzymywane od ENEA , uprawnionych elektryków, architekta adaptującego proszę o odpowiedzi ws następujących kwestii:
  1) czy warunki o przyłączenie do sieci elektrycznej z 2010r ze względu na zawartą umowę przyłączeniową są aktualne ? Sąsiad, czynny elektryk z uprawnieniami twierdzi, że umowa podtrzymuje warunki. Jednak takiego zapisu wprost nie mam na umowie. Taki zapis mam z kolei w aktualnych warunkach o przyłączenie do sieci gazowej. Pani z punktu e-BOK ENEA poinformowała mnie po okazaniu jej warunków i umowy, że teraz powinienem wykonać instalację zalicznikową, zgłosić ją do odbioru, wystąpić o zainstalowanie licznika i w wystąpić o zawarcie umowy na dostawę energii. Architekt adoptujący mój projekt, zapytał w tej sprawie dobrze zorientowanego pracownika ENEA, który nie potrafił udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z kolei dzwoniąc na infolinię ENEA otrzymałem informację, że powinienem ponownie wystąpić o warunki.
  2) czy na wykonanie instalacji zalicznikowej / przeprowadzenie kabla w drodze wewnętrznej (moja działka jest trzecia w kolejności o drogi gminnej) pomimo, że jestem jej współwłaścicielem muszę wystąpić do innych, wszystkich współwłaścicieli (mężów i żon gdy działki mają współwłaścicieli) o zgody na wykonanie takiego przyłącza elektrycznego i gazowego ? Jestem pierwszą osobą, która zamierza budować się w tej lokalizacji.
  3) ile czasu może zająć mi uzyskanie przyłącza elektrycznego (za ok. 3 miesiące planuję rozpoczęcie prac budowlanych)
  4) jakie jeszcze inne kwestie są istotne w tej sytuacji ?

  1. Witaj Gregor!

   Twój problem jest bardziej problemem prawnym niż technicznym, ale spróbuję Ci pomóc na ile umiem. Odpowiadając na Twoje pytania:

   Ad. 1 Warunki są aktualne, o ile w samych warunkach nie ma terminu ważności albo zapisu, że wygasają w konkretnych sytuacjach. Jednak ze względu na wątpliwości zalecam zawnioskowanie o wydanie nowych WT. Nic to nie kosztuje, trwa maksymalni miesiąc, a porządkuje formalności. Następnie powinieneś wykonać instalację za-licznikową, złościć ją do odbioru i podpisać umowę.

   Ad. 2 To na jakich zasadach możesz prowadzić instalacje w drodze, której jesteś współwłaścicielem określa prawdopodobnie akt notarialny zakupu tej działki. Może on np. zezwalać na wykonanie instalacji bez wymaganej zgody innych współwłaścicieli. Jeżeli takiego zapisu nie ma, to prawdopodobnie będziesz potrzebował zgody pozostałych współwłaścicieli.

   Ad. 3 Jeżeli posiadasz już ZKP, nawet dość daleko od swojej działki, to przyłącze formalnie jest już gotowe. Twoim zdaniem jest jedynie podłączenie się do niego.

   Ad. 4 Sytuacja, którą opisałeś jest z jednej strony korzystna, bo ZKP już jest i wystarczy się do niego podłączyć i korzystać (oczywiście z zachowaniem wszelkich formalności). Utrudnieniem może być przeprowadzenie instalacji na większą odległość we wspólnej drodze, ale z tym też dasz sobie radę. Przebieg przyłącza określi architekt na projekcie budowlanym, a do uzyskania pozwolenia na budowę prawdopodobnie będziesz musiał uzyskać zgody wszystkich współwłaścicieli drogi (tzw. prawdo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane).

   Powodzenia!

 34. Witam. Mam już szafkę na granicy działki. Zapłaciłem fakturę ok. 1200zł, za przyłącze. Mam już stan surowy zamknięty. Wiem, że ludzie mieli docelowy prąd z taryfą dla ukończonego domu, chyba G11, mimo że nie był oddany budynek. Nie wiem jak to zorganizować. Elektrycy do których dzwoniłem, mówią że się nie da. Jest taka możliwość czy coś się zmieniło?

  1. Witaj Maćku!

   Następnym krokiem jaki musisz wykonać jest dostarczenie do zakładu energetycznego „oświadczenia o gotowości instalacji przyłączanej” (ten dokument nosi różne nazwy w różnych rejonach kraju). Na jego podstawie dostaniesz od zakładu energetycznego „oświadczenie o wykonaniu przyłącza” i właśnie ten dokument będzie Ci potrzebny do zawarcia umowy na dostawę energii. Umowę możesz zawszeć zarówno na taryfę G11 jak i inne, ale szczegółów dowiesz się od Twojego lokalnego dystrybutora energii.

 35. czy jak mam tymczasowe przylacze prad budowlany dom wybudowany w 3 miesiace a docelowe przylacze planowo za 15 miesięcy- czy do tego czasu moge korzystać z pradu budowlanego?

  1. Witaj Ana!
   Przyłącze budowlane da radę zasilać budynek, ale korzystanie z niego w zamieszkałym budynku jest nie możliwe ze względów formalnych. Dostawca energii nie pozwoli na zmianę z taryfy budowlanej (droższej) na „normalną” (tańszą) jeżeli budynek nie ma przyłącza docelowego. Ponadto nie można zgłosić zakończenia budowy do nadzoru budowlanego bez potwierdzenia wykonania przyłącza docelowego. A w budynku będącym formalnie w trakcie budowy nie można zamieszkać.

 36. WItam,
  wnioskowałem o wydanie warunków przyłączenia prądku na potrzeby budowy do działi, dostałem 2 umowy do podpisania, jednak termin wykonania to 14 miesiecy oraz koszt 1200 pln, Rozumiem, że dostałem umowę na łącze docelowe, czy powinienem zwrócić się o warunki tymczasowe? czy taka jest procedura przyłączenia?

  1. Witaj Krzysztofie!
   Umowa z terminem wykonania 14 miesięcy i płatnością, to umowa na przyłącze docelowe. Możesz poczekać na wykonanie tego przyłącza i z niego korzystać w czasie budowy. Jeśli Ci się spieszy, to musisz wnioskować o warunki techniczne na przyłącze tymczasowe i wykonać je na własny koszt. Wybór należy do Ciebie.

 37. Mam podpisaną umowę z PGE Obrót na realizacje przyłącza docelowego (prąd rekreacyjny), która powinna być zrealizowana za około 6-8 miesięcy. W międzyczasie zmieniłem plany i będę budował dom. Co zrobić, abym nie musiał budować tymczasowego przyłącza na tzw. prąd budowlany, ale od razu miał tę taryfę (budowlaną, c11) z docelowego przyłącza – skrzynki. Zależy mi na czasie i nie mogę czekać 6-8 miesięcy.

  1. Witaj Pawle,
   Jeżeli zależy Ci na czasie, to niestety musisz zrobić tymczasowe przyłącze budowlane. Czasem można przyspieszyć wykonanie przyłącza docelowego, ale zależy to tylko i wyłącznie od dobrej woli osób pracujących w PGE. Poza tym da się całość przyspieszyć raczej o kilka tygodni, a nie o kilka miesięcy.

 38. Dzień dobry,
  właśnie nabyłem działkę na której będę chciał zbudować dom. Myślę, że budowa ze względu na szereg formalności ruszy na wiosnę przyszłego roku. Chcę złożyć wniosek o przyłącze do PGE. We wniosku muszę podać parametry przyłącza placu budowy oraz zasilania docelowego. Czy dobrze rozumiem treść Pańskiego artykułu, że jeżeli nie będę szybko potrzebował rozpocząć budowy a mniej więcej za rok to wystarczy poprosić o przyłącze docelowe (zgodnie z info z PGE trzeba czekać około roku)? I korzystać z takiego przyłącza przez czas trwania budowy?
  Dodatkowo, jakie parametry powininem podać jeżeli chodzi o moc przyłączeniową oraz roczne zyżycie. Zakładam, że chociażby ze względu na planowaną budowę zasilanie powinno być 3 fazowe. Dom będzie ok. 140m2 zgodny z WT2021 opalany gazem ze standardowymi elektrycznymi urządzeniami domowymi. Z góry dziękuję za podpowiedź.

  1. Witaj Grzegorzu!
   Jak najbardziej w Twoim przypadku możesz od razu poprosić o przyłącze docelowe i z niego zasilić plac budowy, a potem dom. Podczas budowy będzie obowiązywała taryfa budowlana np. C11, a potem trzeba zmienić taryfę np. na G11.
   Co do mocy przyłączeniowej, to podczas normalnej eksploatacji domu o którym piszesz w zupełności wystarczy 10kW a może nawet mniej. Jednak ze względu na to że chcesz mieć instalację 3-fazową (bardzo słusznie) oraz na czas budowy będziesz prawdopodobnie potrzebował zabezpieczeń 25 amper dla agregatu tynkarskiego, to moc przyłączeniowa powinna być wyższa. Wielkość zabezpieczenia jest bezpośrednio powiązana z mocą przyłączeniową i np. Energa podaje dla zabezpieczenia 25A minimalną moc 12,5kW.
   Co najlepiej zrobić? Zadzwonić do 2-3 lokalnych tynkarzy i zapytać jakiego zabezpieczenia potrzebuje sprzęt na którym pracują . Zadzwonić do PGE (chyba że mają takie informacje na swojej stronie) jaką minimalną moc przyłączeniową wybrać do konkretnego zabezpieczenia i właśnie taką zamówić. Prawdopodobnie będzie to coś około 13-17kW.

  2. ależ szybka odpowiedź!
   Serdecznie raz jeszcze dziękuję i życzę jedynie sukcesów w prowadzeniu poradnika:-)

 39. Dzień dobry, dziękuję za artykuł. Planujemy budowę domu szkieletowego za 3 miesiące. Niestety, zakład energetyczny planuje udostępnić nam prąd (docelowy) dopiero 29 kwietnia – za rok! Czy jest szansa, że jeśli wystąpię o prąd na budowę, uzyskamy go szybciej? I czy będziemy mogli z niego korzystać aż do przyłączenia docelowego? (wiem, że będzie drożej…)

  1. Witaj Jarku!
   Jeśli wystąpisz o warunki techniczne na prąd budowlany to powinieneś otrzymać je w ciągu miesiąca albo nawet szybciej. Potem musisz zatrudnić elektryka, który zrobi przyłącze tymczasowe i dopełni formalności z zakładem energetycznym (na Twój koszt). Całość bez problemu powinna zmieścić się w 2 miesiącach.

  2. Czy takie przyłącze tymczasowe będzie mogło przez jakiś czas czas – w moim przypadku aż rok – zasilać dom? Na stronie Energy jest napisane, że jest to na 14 dni 🙁

  3. Witaj Paulino!

   Z technicznego punktu widzenia przyłącze tymczasowe jest zdolne zasilić dom tak samo jak przyłącze docelowe. Niestety takie praktyki są nie zgodne z przepisami.

 40. Czyli czy dobrze zrozumiałam. Czysto teoretycznie: zdecydowałam sie na przyłącz tymczasowy (budowa domu) z szafki, która najbliżej jest u sąsiada naprzeciwko (brak słupów energetycznych) płace 2350 (koszt przybliżony) i potem robię przyłącze docelowe (gdy dom ukończony, chyba ze moge wcześniej? ) I płace znowu do PGE za kabel, skrzynkę i usługę wykonania.

  1. A i jeszcze takie pytanie czy na którymś etapie potrzebuje pozwolenia na budowe?
   Jestem w fazie projektowania domu, które technicznie ma trwać ok 5 m-cy wiec dobrze by było wykorzystać ten czas chocby na załatwienie prądu tymczasowego.

  2. Witaj Anno!
   Tak, dobrze zrozumiałaś. Ale do wyboru masz więcej możliwości:
   Przyłącze tymczasowe możesz zrobić zupełnie bez żadnego projektu domu i pozwolenia na budowę w dowolnym momencie. Potrzebujesz jedynie Warunków Technicznych przyłącza tymczasowego i elektryka, który zrobi przyłącze. Całość trwa 1-2 miesiące.
   Wykonanie przyłącza docelowego możesz już rozpocząć na etapie projektowania budynku. Musisz wtedy złożyć wniosek do zakładu energetycznego o wydanie warunków przyłączenia. Razem z nimi otrzymasz umowę do podpisania. Po jej podpisaniu będziesz musiała dostarczyć Plan Zagospodarowania Terenu (zrobi go architekt), czyli fragment projektu budowlanego. Wtedy zakład energetyczny zajmie się budową przyłącza do granicy Twojej działki. Im szybciej się za to zabierzesz, tym lepiej bo czas oczekiwania na przyłącze docelowe to kilka-kilkanaście miesięcy.
   Jeżeli nie zależy Ci na czasie, to nie musisz robić przyłącza tymczasowego. Wtedy możesz po prostu zrobić przyłącze docelowe i z niego zasilić prac budowy.

 41. Dzień dobry, mam prąd podłączony tymczasowo do altanki, nie długo zaczynam budowę która będzie trwała około 2 miesięcy do stanu deweloperskiego (system modułowy) pewnie wcześniej prąd będzie podciągnięty z RB do domu. Czy zgłaszać rozpoczęcie budowy? Jezeli to będzie tak szybko czy ewentualnie zgłosić a po podłączeniu zmienic taryfę znowu na G11?
  Proszę o radę.
  Pozdrawiam

  1. Dzień dobry,
   Prąd, który zasila altankę, plac budowy czy zamieszkały budynek jest dokładnie taki sam. Różni się jedynie sposobem rozliczenia i ceną. Prą budowlany (najdroższy) jest rozliczany z taryfy np. C11 więc na czas budowy powinno się zmienić taryfę, a po zakończeniu budowy można ponownie zmienić np. na G11.

 42. Witam, super artykuł. Mam kilka pytań. Właśnie kupiłem działkę budowlaną, na której nie ma żadnych mediów. Przez kilka następnych lat(4-5) będę ją użytkował jako działkę rekreacyjną. W przyszłym roku planuję ogrodzenie i mały domek letniskowy nie związany na stałe z gruntem. Właśnie chciałem złożyć wniosek o przyłącze energetyczne i zastanawiam się jakie wybrać zważywszy na wyżej wymienione okoliczności. Czy lepiej jednofazowe, czy od razu trójfazowe? Czy docelowe na budowę i dom, czy od razu docelowe na dom, bo nie ukrywam, że te wszystkie niuanse, to dla mnie czarna magia. Chcę również nadmienić, że najbliższa skrzynka stoi na działce oddalonej o około 100 metrów. Pozdrawiam

  1. Witam
   Oczywiście w Pana przypadku możliwości jest kilka. Moim zdaniem, jeżeli jest Pan zdecydowany na to, że prędzej czy później, dom tam powstanie to postarałbym się od razu o przyłącze docelowe, trójfazowe. Niestety lokalny zakład energetyczny może nie chcieć zbudować przyłącza dopóki nie dostarczy Pan projektu zagospodarowania działki z narysowanym położeniem domu. W takim wypadku spróbowałbym zrobić przyłącze do np. budynku gospodarczego.
   Ponadto, tak jak pisałem w artykule, proponuję poszukać dobrego elektryka, który Panu pomoże w załatwieniu formalności. Tak, czy inaczej, jeżeli ma Pan czas to warto od razu zrobić przyłącze docelowe i trójfazowe. Dzięki temu nie trzeba wydawać pieniędzy po kilka razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.