Czyli zbrojone, betonowe elementy wykonywane na budowie. Mogą służyć jako nadproże, podciąg, belka, wieniec lub łączyć kilka funkcji jednocześnie. Mogą mieć dowolną długość, wysokość, szerokość i kształt. Dzięki tej uniwersalności stosuje się je wszędzie tam, gdzie nadproża prefabrykowane się nie sprawdzą. W budownictwie jednorodzinnym spotykane są najczęściej jako nadproża i podciągi nad otworami o dużej rozpiętości, np. otwór nad bramą garażową.
Typowe wymiary nadproża żelbetowego to szerokość równa szerokości ściany i wysokość min. 24cm. Minimalne stosowane zbrojenie składa się z 4 prętów głównych fi12 oraz strzemion. Dokładne wymiary, długość oparcia, ilość zbrojenia i rodzaj betonu każdorazowo muszą być dokładnie określone w projekcie.
Niestety nadproża żelbetowe wylewane na budowie mają też jedną istotną wadę. Do ich wykonania niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie szalunków i zbrojenia. Po zabetonowaniu trzeba odczekać kilka dni zanim będzie można przystąpić do dalszych prac. W konsekwencji każdy element żelbetowy przygotowywany na budowie wydłuża czas realizacji.
witam a co jesli w strefie podokiennej z jednej strony moge wypuscic prety tylko na 30 cm bo dalej mam trzpien i czy moge uzyc pretow fi 12 ?
Witaj Błażej!
Jeśli blisko otworu okiennego jest trzpień żelbetowy, to należy zbrojenie poziome wpuścić w trzpień w trakcie murowania ścian. Jeżeli trzpień jest wykonany wcześniej, to można nawiercić otwory w trzpieniu i osadzić w nich pręty zbrojeniowe na zaprawie.
Można użyć prętów fi12, ale spowoduje to zwiększenie grubości zaprawy.
Bardzo ciekawy artykuł, podoba mi się sposób w jaki jest napisany – jasno i klarownie, pozdrawiam 🙂
Ja ***, przecież zdjęcie nadproży ceramicznych czarno na białym pokazuje, że zostało to źle wykonane. To nadproże powinno być w pionie. Proszę zapoznać się z systemem, a potem wskazywać rozwiązania.
U mnie chcieli też tak robić, mimo, że niby mieli certyfikat i szkolenie Wienerbergera.
Tam między te ceramiczne nadproża wchodzi styropian celem ocieplenia i na pustak 25 cm to są 3 nadproża aż.
Witaj Dafi,
Jak najbardziej masz rację, że w systemie ścian nośnych Wienerberger nadproże powinno być ustawione w pionie i powinno mieć wypełnienie wełną/styropianem.
Zdjęcie, które zamieściłem w artykule pokazuje jednak zupełnie co innego. Jest to system ceramiczny Leier Strong zastosowany w ścianie działowej, a tam dopuszczalne jest stosowanie nadproży w poziomie. Jak widzisz, w tym artykule nie omawiam dokładnie nadproży ceramicznych, a to zdjęcie zamieściłem jedynie dla celów poglądowych jak wygląda prefabrykowane nadproże ceramiczne.
Na przyszłość proszę też o zachowanie kultury wypowiedzi i nie używanie wulgaryzmów.
Pozdrawiam 🙂
Nie widzę w artykule nic o nadprożach systemowych do gazobetonu. Występują na ogół w dwóch wersjach: samodzielna oraz współpracująca ze ścianą ponad nim.
Rozważam ich użycie, szczególnie do ścian działowych. Czy dałoby się uzupełnić wpis o tę opcję?
Witaj Tomku,
W tym artykule poruszam tylko najbardziej pupularne typy nadproży do ścian nośnych. Jak słusznie zauważyłeś, brakuje tutaj opisu kilku rozwiązań, m.in. nadproży z gazobetonu, nadproży prefabrykowanych sprężanych i innych. Nie planuję uzupełniania tego artykułu w najbliższym czasie, ale w kolejce czeka do napisania artykuł o ścianach wewnętrznych i nadprożach do nich przeznaczonych. Opisy rozwiązań mniej popularnych pojawią się jeszcze później.
Tymczasem dam krótką odpowiedź na Twoje pytanie: nadproża z gazboetonu są to nadproża prefabrykowane i posiadają wiele cech wspólnych z nadprożami L19. Najważniejszą ich zaletą, w stosunku do nadproży ze zwykłego betonu, jest lepsza termoizolacyjność. Dlatego warto je zastosować szczególnie do nadproży ścian zewnętrznych. W przypadku ścian działowych rodzaj nadproża nie ma aż tak dużego znaczenia więc moim zdaniem lepiej wybrać po prostu najtańsze rozwiązanie.
Przy murowaniu otworów okiennych warto uwzględnić jeszcze jedną istotną rzecz – podwaliny okienne czy też ciepły parapet.
Dzisiejsze wysokie normy izolacyjności przegrody ściany na tyle podnoszą koszt wykonania izolacji budynku, że nierozsądnie było by korzyści z tego płynące zniweczyć poprzez wprowadzenie mostków termicznych. Przy oknach największy mostek pojawia się na dolnej krawędzi okna i wynika z konieczności zamocowania tam parapetu. Problem ten dobrze rozwiązują podwaliny / ciepłe parapety, które umieszcza się pod ramą okienną. Wymagają więc obniżenia dolnej krawędzi otworu o ich wysokość – z reguły ok. 6cm. Podwaliny dzisiaj są już na tyle tanie, że naprawdę nie warto na nich oszczędzać. A pominięcie tego elementu na etapie murowania, skutkuje koniecznością podcinania muru na etapie przygotowania otworów pod montaż okien.