[B040] Schody – rodzaje kształtu, konstrukcji i sposoby wykonania

schody żelbetowe

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki kształt schodów będzie najlepszy dla Twojego domu;
  • jakie wymagania stawiamy schodom aby były wygodne i bezpieczne;
  • z jakiego materiału najlepiej wykonać schody;
  • na co zwrócić uwagę przy zbrojeniu schodów żelbetowych;
  • jak kontrolować wykonawcę na budowie;

Witaj Inwestorze!

Jeśli budujesz dom z poddaszem użytkowym to jednym z niezbędnych elementów w Twoim domu będą schody. Łatwa, wygodna i bezpieczna komunikacja pomiędzy parterem i poddaszem jest ważna dla komfortu mieszkania. Oprócz tego schody mogą być też świetnym elementem wystroju wnętrza, albo pod schodami można urządzić mały schowek na przysłowiową miotłę i odkurzacz.

Na pewno wybrany przez Ciebie projekt domu określa jakie mają się znaleźć w nim schody. Znajdziesz tam kształt, wielkości, materiał, sposób wykończenia itp. Czasem zaproponowane rozwiązanie będzie Ci odpowiadało, czasem będziesz wolał zamienić je na coś innego. Przyjrzyjmy się zatem, od początku jakie mamy możliwości przy budowie schodów.

Podstawowe rodzaje schodów

Ze względu na kształt możemy wyróżnić wiele rodzajów schodów. W budownictwie jednorodzinnym możliwości są jednak stosunkowo małe, a ze względu na ograniczoną przestrzeń potrzebujemy schodów, które zajmą jak najmniej powierzchni użytkowej. Dlatego najpopularniejsze są:

  • Schody jednobiegowe – składają się tylko z jednego prostego ciągu stopni (biegu). Jest to najprostszy rodzaj schodów, ale wymaga dość długiego pomieszczenia aby je umiejscowić.
  • Schody dwubiegowe zwykłe ze spocznikiem – składają się z jednego biegu prostego, spocznika i drugiego biegu prostego skierowanego w przeciwną stronę (obróconego o 180 stopni względem pierwszego) W dalszym ciągu są to schody łatwe do wykonania, a dodatkowo są całkiem “kompaktowe”. Stąd ich bardzo duża popularność.
  • Schody dwubiegowe łamane ze spocznikiem – składają się z tych samych elementów co schody dwubiegowe zwykłe, a różnią się jedynie kierunkiem drugiego biegu, który zwykle ustawiony jest pod kątem 90 stopni względem pierwszego.
  • Schody dwubiegowe, zabiegowe (zwykłe i łamane) – Ilość i ułożenie biegów jest takie same jak w schodach dwubiegowych ze spocznikiem. Zasadniczą różnicą jest umiejscowienie stopni o trójkątnym kształcie w miejscu spocznika. Dzięki temu schody zabiegowe mogą być jeszcze mniejsze (zajmować mniejszą powierzchnię) od swoich odpowiedników ze spocznikiem. Z tego względu są one powszechnie stosowane w bardzo małych domach. Niestety trójkątne stopnie są mało wygodne, a dla dzieci i osób starszych mogą być wręcz niebezpieczne.
  • Schody kręcone – można wyróżnić w nich jeden zakrzywiony bieg schodowy składający się ze stopni o trójkątnym (lub trapezowym) kształcie. Zajmują bardzo małą powierzchnię, ale nie należą do wygodnych. Dlatego najlepiej nadają się jako schody mało uczęszczane, np. do pomieszczeń technicznych itp. Są również trudne do wykonania z żelbetu, a z drugiej strony można kupić gotowe schody kręcone drewniane lub stalowe do samodzielnego montażu.
rodzaje schodów
Rodzaje schodów

Wymagania jakie muszą spełniać schody wewnętrzne

Schody służą do komunikacji pomiędzy piętrami, dlatego muszą być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. To bardzo ogólne pojęcia, ale na szczęście możemy je dużo dokładniej zdefiniować za pomocą konkretnych wymiarów jakie muszą mieć schody. Zwykle Twój projekt architektoniczny zawiera odpowiednie wymiary i wystarczy po prostu je zastosować. Często jednak można spotkać się ze zmianami na etapie budowy, takimi jak zmiana schodów zabiegowych na schody ze spocznikiem (lub odwrotnie), zmiana wysokości kondygnacji itp. Dlatego chciałbym Ci przedstawić najważniejsze wymogi (wymiary) jakie muszą spełniać Twoje schody, tak aby w przypadku jakichkolwiek zmian dalej pozostały wygodne i bezpieczne. Są one zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i dla domów jednorodzinnych wyglądają następująco:

  • minimalna szerokość użytkowa biegu i spocznika (czyli między balustradą a ścianą lub pomiędzy dwoma balustradami) – 80cm; wygodna szerokość -100cm;
  • maksymalna wysokość stopnia 19cm;
  • zaleca się aby liczba stopni w jednym biegu wynosiła co najmniej 3;
  • zaleca się aby liczba stopni w jednym biegu wynosiła maksymalnie 17;
  • głębokość stopni w schodach zabiegowych i kręconych powinna wynosić co najmniej 25cm w odległości nie większej niż 40cm od poręczy balustrady wewnętrznej;
  • głębokość stopni powinna spełniać warunek 2h+s = 60cm do 65cm.

Ostatni z w/w warunków wygląda nieco zagadkowo, ale już wyjaśniam. Spełnienie tego równania oznacza, że schody będą wygodne w użytkowaniu. Mając zaprojektowane schody należy wykonać obliczenie w następujący sposób: 2x wysokość stopnia (h) + długość stopnia (s) powinna mieścić się w granicach od 60cm do 65cm. Przykładowo: wysokość stopnia h=17cm, głębokość stopnia s=29cm, mamy zatem: 2×17+29=63cm – czyli mieścimy się w zakresie 60-65cm. Jeżeli warunek nie jest spełniony, to powinieneś zwrócić się do architekta w celu poprawienia projektu schodów.

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

Uwaga!

W tym momencie konieczne należy zwrócić uwagę na fakt, że projekty architektoniczne podają wymiary schodów (również poziomów na piętrze i parterze) już z warstwami wykończeniowymi! Oznacza to, że jeśli planujesz zastosować schody żelbetowe z okładzinami drewnianymi to musisz to koniecznie uwzględnić na etapie wykonania. Dowiedz się jaka będzie rzeczywista grubość Twoich stropni i podstopni, jaki jest potrzebny luz montażowy i odejmij tą samą wartość od każdego stopnia. Zwykle będzie to około 4-5cm.

Uwaga!

Wysokość stopni dobrana jest tak, aby była wygodna (zwykle wysokość wynosi 16-19cm) i dzieliła wysokość pomiędzy podłogą parteru i podłogą piętra na równe części. Należy tu zwrócić szczególną uwagę na zachowanie dokładnej wysokości kondygnacji i wszystkich warstw wykończeniowych zgodnie z projektem. Zmiana wysokości kondygnacji spowoduje zmianę wysokości stopni i należy o tym pamiętać. Podobnie zmiana grubości warstw wykończeniowych podłogi na parterze lub na piętrze spowoduje, że pierwszy lub ostatni stopień będą znajdowały się na innej wysokości względem surowej konstrukcji.

Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!