Więźba dachowa już gotowa? Jeśli tak, to nadszedł czas na małą przerwę od prac budowlanych, bo trzeba najpierw dopełnić tradycji – zawiesić wianek na więźbie dachowej i zorganizować małą imprezę. W tym artykule, wyjaśnię Ci o co właściwie chodzi z wiechą i jakie obowiązki ciążą tu na Inwestorze 😉
Tradycyjna wiecha przetrwała do dziś
Wiecha, zwana też wierzchowe lub wiankowe, to bardzo stara tradycja budowlana i jedna z niewielu, które zachowały się do dzisiaj. W swojej pierwotnej wersji polegała na zawieszeniu wieńca z plecionych gałązek i kwiatów na pierwszej ustawionej krokwi. Miało to zapewnić szczęście mieszkańcom nowego domu, a nieodłącznym elementem rytuału była gościna dla pracujących na budowie i znajomych.
Współcześnie zwyczaj ten, w lekko zmienionej formie, praktykuje się na małych jak i dużych budowach. Wianek zawieszony jest w najwyższym punkcie dachu po zakończeniu montażu więźby dachowej lub po osiągnięciu stanu surowego otwartego. Potem jest świętowanie.
Kto i jak wykonuje wianek?
Wianek zwykle robi się z tego co jest dostępne w najbliższej okolicy: gałązek drzew i kwiatów. Może on być też przyozdobiony kolorowymi wstążkami oraz symbolem młotka i piły. Zrobienie i zawieszenie wianka leży po stronie wykonawcy stanu surowego i raczej nie trzeba mu przypominać o tym obowiązku. Częściej to wiszący wianek przypomina Inwestorowi o tym, że nadszedł czas na imprezę.
Obowiązek Inwestora, czyli impreza
Wianek na budowie oznacza, że czas na świętowanie. Niepisanym obowiązkiem inwestora jest zorganizowanie poczęstunku dla wykonawcy. W ten sposób dziękuje on budowlańcom za trud pracy włożonej w budowę. Nie musi to być wystawna kolacja, ale należy zadbać o kilka prostych rzeczy:
Czas – umów się z wykonawcą na konkretny termin po zakończeniu prac. Może to być np. popołudnie po skończonej pracy. I kolejnego dnia lepiej nie planować żadnych ważnych spraw od samego rana.
Miejsce – gdy został osiągnięty już stan surowy otwarty lub zamknięty, to poczęstunek można zorganizować na budowie pod dachem lub na świeżym powietrzu. Wykonawca pomoże w zorganizowaniu prowizorycznego stołu i ławek jeśli go o to poprosisz.
Jedzenie – na wiankowym nie może zabraknąć jedzenia. Świetnie sprawdzają się klasyczne potrawy oraz coś słodkiego na deser. Nie jestem specjalistą w tym zakresie dlatego o przygotowanie listy przykładowych potraw poprosiłem moją Żonę. Część kulinarną artykułu wraz gotowymi przepisami znajdziesz kilka akapitów niżej.
Napoje – obowiązkowym punktem każdego posiłku są napoje. Co oczywiste potrzebne będą soki, woda, napoje gazowane itp. Tradycyjnie nie może zabraknąć też alkoholu. Osobiście uważam, że aby impreza się udała, ale nie przeciągnęła do rana, na stół najlepiej postawić kilka piw lub tylko symboliczną ilość wódki (chyba, że masz inne preferencje ;). Za to każdy członek ekipy budowlanej powinien dostać po “połówce” do domu w ramach podziękowania.
Wiecha bez imprezy
Zdaję sobie sprawę, że niektórzy Inwestorzy nie mają ochoty na organizowanie imprezy i świętowanie wspólnie z wykonawcą. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to dobrym i powszechnie akceptowanym rozwiązaniem jest wręczenie osobom, które pracowały na budowie, klasycznej “połówki”.
Jak przygotować “wiechę”?
Inwestorzy, którzy chcą samodzielnie i zgodnie z tradycją świętować wiechę mają przed sobą kolejne wyzwanie, czyli zorganizowanie imprezy dla ekipy w domu, gdy nie ma jeszcze kuchni a czasem nawet prądu i bieżącej wody. Jeśli jesteś w takiej sytuacji to zapraszam do dalszej lektury.
Organizacja
Na budowie często panują dosłownie “polowe” warunki. Stąd pierwszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego cateringu. Drugie rozwiązanie, dla osób lubiących gotowanie, to samodzielne przygotowanie posiłków. Niezależnie od opcji, którą wybierzesz, razem z moją Żoną, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad organizacyjnych.
Umów się z wykonawcą, aby to on zapewnił stół i miejsca do siedzenia – to będzie jego jedyne zadanie przy przygotowywaniu poczęstunku.
Przygotuj jednorazowe sztućce, talerze i kubki, rolkę ręczników papierowych. Dodatkowym miłym akcentem będzie obrus.
Kup napoje (gazowane, soki, woda) keczup oraz musztardę. Pieczywo takie jak chleb czy bułki można kupić lub też pokusić się o upieczenie własnoręcznie (przepis na jeden z takich chlebków poniżej).
Przygotuj jedzenie (z catheringu) lub upiecz i ugotuj samodzielnie zgodnie z poniższymi poradami.
Menu na wiechę
Zatem przejdźmy do samego menu. Przy dobrej pogodzie świetnie sprawdzi się impreza w stylu grila lub ogniska. Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem grillowania to możesz wszystko spokojnie przygotować w domu i ciepłe dowieść na plac budowy. A skoro grill, to podstawowym i prostym w przygotowaniu daniem mogą być upieczone kiełbaski.
Gdy zdecydujesz się na upieczenie ich w domu, naczynie szklane lub blaszkę na której się piekły szczelnie owijamy folią aluminiową (błyszczącą stroną do środka!) a następnie w koc, tak aby nie wystygły. W ten sposób można przewieźć dowolnie przygotowane mięso. Poniżej podaję przepis na kiełbaski w najprostszej wersji. Zaś wielbiciele grillowania na pewno doskonale znają wiele innych sposobów na przygotowanie mięsa. Osoby nie specjalizujące się w grillowaniu mogą też kupić już pokrojone i odpowiednio doprawione, gotowe dania.
Przepis na kiełbaski
Przejdźmy do podstawowej wersji kiełbasek przygotowanych w domowym piekarniku. Potrzebne będą kiełbaski, cebula, naczynie do pieczenia, ewentualnie sól.
Pamiętajmy, by kiełbaski naciąć w paski a nawet w kratkę, tak jak na zdjęciu poniżej.
Cebulę kroimy w plastry i rozkładamy na wysmarowanej tłuszczem formie. Na cebuli rozkładamy ponacinane kiełbaski. Ewentualnie solimy. Wstawiamy do nagrzanego 220°C piekarnika (termo obieg) i pieczemy do momentu, aż kiełbaski będą gotowe. Nie podam tu dokładnego czasu, ponieważ to zależy od ilości samych kiełbasek. Gdy jedna strona będzie już wypieczona, należy kiełbaski obrócić i dopiec z drugiej strony. Poniżej przed i po upieczeniu.
Pierwsze bardzo proste w przygotowaniu danie już mamy gotowe!
Przepis na surówkę
Do mięsa warto podać też choćby jedną surówkę. Poniżej podaję przepis na prostą surówkę z kapusty pekińskiej z brzoskwiniami, która świetnie smakuje z mięsem. Do jej wykonania potrzebujemy:
60-70dag kapusty pekińskiej (1 większa główka);
1 puszka brzoskwiń w syropie;
7 dag rodzynek;
1 mały słoik majonezu;
3 łyżki śmietany (można pominąć);
1 łyżeczka curry, sól, pieprz.
Kapustę oczyścić, umyć i drobno poszatkować. Brzoskwinie odsączyć z syropu i pokroić na małe kawałki. Rodzynki umyć, zalać gorącą wodą, aby zmiękły, następnie odcedzić. Wszystkie składniki starannie wymieszać. W osobnej miseczce połączyć śmietanę z majonezem i przyprawami. Sosem polać surówkę i wstawić na 1 godzinę do lodówki. Tuż przed podaniem, nawet już na budowie wymieszać.
Dodatki i przepis na chleb
Jako dodatki świetnie sprawdzą się ogórki kiszone oraz smalec. Warto też dodać śledzie w oleju albo mięsną sałatkę gyros. Dlatego świetnym pomysłem jest upieczenie domowego chlebka.
Chleb
Składniki na 1 duży chlebek:
550 g mąki pszennej chlebowej (typ 450);
2 łyżeczki soli;
15 g masła, roztopionego;
115 g płatków owsianych (błyskawiczne lub górskie);
8 g suchych drożdży (1 opakowanie);
150 ml letniego mleka;
2 łyżki miodu lub cukru;
225 ml letniej wody;
Zdjęcia zamieszczone poniżej pokazują wykonanie z podwójnej porcji ;), stąd 3 blaszki.
Mąkę wymieszać z suchymi drożdżami i solą (piekąc z podwójnej porcji nie podwajamy ilości soli). Dodać płatki owsiane, mleko, wodę i miód(lub cukier). Wymieszać za pomocą drewnianej łyżki, na koniec wlać roztopione (ale nie gorące!) masło. Ręcznie wyrobić ciasto, by było gładkie i elastyczne. Uformować kulę, włożyć do miski, przykryć , pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (ok. 90 minut).
Po tym czasie ciasto krótko wyrobić, ukształtować bochenki, można też wsadzić do podłużnych foremek (tzw. keksówek). Przykryć ściereczką i pozostawić do drugiego wyrośnięcia na ok. 40 minut. Przed pieczeniem można posmarować mlekiem.
Piec w temperaturze 220ºC (piekarnik góra – dół) przez 15 minut, potem temperaturę obniżyć do 190ºC i piec dodatkowe 25 minut. Kolejno chlebek można wyciągnąć z foremek i piec 15 minut aż chleb będzie brązowy i po uderzeniu od spodu usłyszymy głuchy odgłos.
Deser
Jako deser można podać domowe ciasto. Moim zdaniem najlepiej sprawdzi się drożdżowe z sezonowymi owocami świetnie się sprawdzi. Odradzam wszelkie kremy, śmietany i galaretki. Ciasta te wymagają specjalnego przechowywania, aby zachowały swoją formę. Natomiast taką drożdżówkę bez problemu można wziąć do ręki i szybko zjeść.
Życzymy udanej imprezy!
W artykule tym w dość luźny sposób opisaliśmy tradycję wiechy na małych budowach i podaliśmy Ci kilka możliwości jej zorganizowania. Celowo też zmieściliśmy kilka bardzo prostych przepisów tak aby zachęcić nawet osoby o mniejszych zdolnościach kulinarnych, do samodzielnego przygotowania poczęstunku. Dobry wykonawca na pewno to doceni i zapamięta.
Ostateczny wybór w jaki sposób zorganizujesz te małe święto, jak zawsze należy do Ciebie. Jeśli tylko masz ochotę, to podziel się w komentarzu w jaki sposób przebiegała “wiecha” u Ciebie.
Udanego świętowania!
PS: Przepisy na kiełbaski i surówkę pochodzą z naszego domowego zeszytu, natomiast przepis na chleb ze strony mojewypieki.com
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych przez cookies dla zapewnienia prawidłowego działania strony internetowej oraz zbierania i analizy danych o ruchu na stronie.ZgodaNie wyrażam zgodyPolityka prywatności