Witaj Inwestorze!
Mamy już za sobą omówienie najważniejszych prac związanych z budową stanu surowego. Cała konstrukcja stoi, na dachu jest wstępne krycie i można sobie wyobrazić jak dom będzie wyglądał z zewnątrz. Tymczasem w środku pozostał do zrobienia jeszcze jeden krok, czyli wykonanie ścianek działowych.
Materiały do budowy ścian działowych
O wyborze materiałów do budowy ścian nośnych pisałem obszernie w artykule [B033] Murowane ściany nośne parteru. Wszystkie podane tam zasady obowiązują również dla ścian działowych, więc zapraszam Cię do lektury tego artykułu jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości.
Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest murowanie ścianek działowych z tego samego materiału, z którego są zrobione ściany nośne. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić małą zmianę i wykorzystać zalety innego materiału. Przykładowo:
- użycie gazobetonu zamiast pustaków ceramicznych lub bloczków silikatowych pozwoli zmniejszyć obciążenie działające na strop i postawić ściankę w innym miejscu niż przewidywał projekt;
- użycie silikatu w domu z gazobetonu zwiększy jego masę, a tym samym bezwładność cieplną i poprawi właściwości akustyczne;
- użycie pustaków ceramicznych zamiast gazobetonu pozwoli zmniejszyć grubość niektórych ścianek przy zachowaniu podobnej nośności.
Jakiej grubości powinny być ściany działowe?
Producenci różnych materiałów oferują nam do budowy ścian działowych całkiem sporo możliwości: od 6cm aż do 18cm. Z jednej strony dobrze jest mieć ściany grubsze, bo mają lepszą izolacyjność akustyczną, termiczną, przenoszą większe obciążenia i ułatwiają ukrycie w nich instalacji. Z drugiej strony grubsza ściana, to większy ubytek przestrzeni w domu. Gdzie jest złoty środek?
Moim zdaniem, niezależnie od wybranego materiału, najlepiej sprawdzają się ściany o grubości 11-12cm. Można w nich bez problemu ukryć instalację elektryczną i hydrauliczną, można na nich zawiesić szafki kuchenne, a ubytek powierzchni jest jeszcze akceptowalny.
Ściany cieńsze, grubości 8-10cm mogą być również stosowane, ale trzeba mieć na uwadze ich ograniczenia: nie można zawieszać szafek kuchennych, instalacje elektryczne lepiej prowadzić na murze, a nie w bruzdach. Ścianki grubości 8cm świetnie sprawdzają się zatem na bardzo małych przestrzeniach lub jako ścianki dodatkowe, np. obudowa ściany kolankowej na poddaszu.
Ściany o grubości 14-18cm (a nawet 24cm) również mają swoje zastosowanie w domach jednorodzinnych. Są szczególnie przydatne, gdy jakieś pomieszczenie chcemy szczególnie oddzielić od pozostałych. Przykładowo:
- warto zastosować grubszą ścianę o lepszych parametrach akustycznych pomiędzy kotłownią a pomieszczeniami mieszkalnymi;
- można poprawić izolacyjność cieplną pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi, a nieogrzewanymi, np. spiżarnią, wiatrołapem, garażem.
Jak widzisz możliwości “pomieszania” różnych materiałów i różnych grubości w jednym domu jest całkiem sporo. Zanim zaczniesz wybierać najlepszy materiał do każdego pomieszczenia osobno, chcę Cię z góry przestrzec przed nadmiernym komplikowaniem życia wykonawcy. Może to doprowadzić do pomyłki, a w niekorzystnych warunkach może również powodować pęknięcia na tynku, na styku różnych materiałów. Dlatego wybierz świadomie jeden materiał na ściany nośne i jeden na ściany działowe. Dodatkowe materiały i grubości wprowadzaj tylko w uzasadnionych przypadkach.
Uwaga
Ten artykuł poświęcam tylko ścianom działowym murowanym z tradycyjnych materiałów. Nie jest to jedyna możliwość podzielenia pomieszczeń na mniejsze i w wielu przypadkach bardzo dobrze sprawdzi się też lekka ściana z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu stalowym. Ale to temat na zupełnie inny artykuł…
POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"
Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00
Kiedy murować ściany działowe
Murowanie ścian działowych to jedna z ostatnich prac stanu surowego. Do ich budowy można przystąpić, gdy mamy komplet ścian nośnych i strop lub więźbę dachową. Tylko w ten sposób możemy prawidłowo dowiązać ściany działowe do nośnych i wytyczyć ich ostateczną wysokość. Ustawienie ścianek działowych na samym końcu, powoduje też, że żaden z elementów konstrukcyjnych nie będzie się na nich opierał. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych pęknięć.
Warto też pamiętać, że murowanie ścian działowych, to ostatni moment na ustalenie finalnego podziału pomieszczeń. Im więcej szczegółów związanych z układem i wyposażeniem pomieszczeń uda się przewidzieć teraz, tym lepiej. Jeżeli planujesz wprowadzenie zmian w rozmieszczeniu ścianek, to zwróć uwagę na kilka aspektów:
- czasem w posadzce parteru przewidziane są wzmocnienia lub zbrojenie po ściankami działowymi i właśnie tam najlepiej je ustawiać;
- stropy gęstożebrowe powinny posiadać wbudowane wzmocnienia pod cięższe ściany murowane. Przeniesienie ściany znajdującej się na stropie, wymaga uzgodnienia z projektantem. W stropach monolitycznych ścianki zwykle można przesuwać bez żadnego problemu;
- z formalnego punktu widzenia, zmiana w ścianach działowych jest zaliczana do zmian nieistotnych i nie wymaga zmian w projekcie.