[D001] Badania gruntu, tyczenie budynku i zaczynamy!

tyczenie budynku
Widok na działkę od frontu

Cześć

Jeszcze w marcu pisałem, że oprócz poradnika budowlanego chcę przedstawić Ci na tym blogu również rzeczywisty przykład budowy wraz z kosztami. Niestety koronawirus trochę pomieszał Inwestorowi plany i przesunął rozpoczęcie budowy z maja na sierpień. Mimo to już wkrótce na placu budowy zawita firma wykonawcza i prace ruszą pełną parą. Przy tej okazji oprócz kosztów budowy przedstawię Ci również jej przebieg, kolejność prac i wybory z jakimi musiał się zmierzyć Inwestor podczas procesu budowy. Krótko mówiąc: zaczynamy!

Pozwolenie na budowę

Tutaj koronawirus namieszał najwięcej. Urzędy zamieniły się w fortecę nie do zdobycia, a złożenie i uzyskanie jakiegokolwiek dokumentu wiązało się z nadludzkim ćwiczeniem cierpliwości. Jednocześnie lokalne Starostwo zażądało uzupełnienia dokumentacji o projekt budowlany przyłącza wodociągowego powołując się na art. 33 ust. 1 ustawy Prawo Budowlane (tzn, że obiekt nie może funkcjonować bez przyłączy). Niestety uniemożliwiło to budowę domu “na pozwolenie” i przyłącza “ na zgłoszenie” tak jak proponowałem w poradniku “Budowa domu na działce rolnej i budowlanej 2020”. Czy urząd mógł tak zrobić, czy też nie, jest wątpliwe, ale “urząd ma zawsze rację” więc nie było rady. Inwestor zlecił wykonanie projektu przyłącza wodociągowego i od nowa czekał na pozwolenie na budowę.

Badania geotechniczne

Już nie raz pisałem na tym blogu jak ważne jest zrobienie badań geotechnicznych. Pomimo tego Inwestora przekonało dopiero ogłoszenie z okolicy, znalezione na OLX. Jego kopię  możesz przeczytać tutaj

Dom został wybudowany kilka lat temu, oczywiście bez badań geotechnicznych. Pomimo nadzoru budowy przez profesjonalną firmę, okazało się że głębsze warstwy gruntu są nienośne. Efekt? Dzisiaj dom nie nadaje się do zamieszkania: osiada tak mocno, że aż pękają ściany!

Potem już nie musiałem dłużej namawiać inwestora na przeprowadzenie badań 🙂 Teraz już przynajmniej wiemy co mamy: głównie gliny piaszczyste i piaski gliniaste, brak nawierconego zwierciadła wody gruntowej. Czyli grunty spoiste i brak wody na poziomie fundamentów – nie jest źle. Wycinek z omawianych badań zobaczysz poniżej.

badania geotechniczne dom jednorodzinny
Wyniki badań geotechnicznych

Geodezyjne tyczenie fundamentów

Już po uzyskaniu pozwolenia na budowę na działce pojawił się geodeta, który wytyczył położenie planowanego budynku. Wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką i w efekcie pomiędzy trawą i chwastami pojawiły się tajemniczo wyglądające drewniane słupki i poprzeczki, czyli tzw. ławy ciesielskie.

geodezyjne tyczenie fundamentów
Na zdjęciu widoczne ławy ciesielskie i wytyczone narożniki budynku.

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

Przygotowanie placu budowy

Na placu budowy stanął już klasyczny blaszak, który będzie magazynem materiałów i zapleczem socjalnym. W prosty sposób zostały też zabezpieczone znaki graniczne: dzięki wbitemu obok dużemu słupkowi będą widoczne dla koparkowego. Za kilka dni spodziewamy się podłączenia na miejscu zasilania elektrycznego i wody.

blaszak na budowę
Klasyczny blaszak posłuży jako magazyn materiałów i zaplecze budowy.
kamień graniczny
Znak graniczny zaznaczony przez wbicie obok wydokiego słupka.

Następny krok

Budowa powoli rusza do przodu, pierwsze prace ziemne rozpoczną się już za kilka dni. Jeżeli chcesz wiedzieć co i jak powinno się wydarzyć to zapraszam do artykułu: [B021] Wykopy pod ławy fundamentowe.

Zapraszam do kolejnego wpisu już za kilka dni.

budowa w praktyce

PS: Aktualne podsumowanie kosztów tej budowy znajdziesz tutaj.

Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!