[D002] Fundamenty – szalowanie i zbrojenie ław

wykopy pod ławy fundamentowe w gruntach gliniastych
Szalowanie i zbrojenie ław fundamentowych

Cześć!

Ostatnimi dniami pogoda bardzo dopisała więc prace idą pełną parą. Już po kilku dniach na budowie pojawiły się zarysy fundamentów. Opiszę Wam zatem po kolei co się wydarzyło.

Wykop pod ławy fundamentowe

Kolejnego dnia po wytyczeniu położenia ław przez geodetę, na plac budowy zawitała koparka. Wykop pod ławy udało się zrobić bez problemu – bo na szczęście nie padało. Pomimo sprzyjających warunków gruntowych do zalewania ław bezpośrednio w wykopie, Inwestor zdecydował się na szalowanie i podbudowę z chudego betonu. Wzorowo! Wykopy zostały wykonane szerzej, a cały luźny grunt z dna wykopu wybrany, a następnie wszystko zalane chudym betonem.

Zbrojenie ław fundamentowych

Na chudym betonie zostało ułożone zbrojenie i z tego właśnie etapu mam dla Ciebie kilka zdjęć do obejrzenia poniżej. Jest to bardzo ważny etap, na którym trzeba zaangażować kierownika budowy do sprawdzenia. Po zabetonowaniu nie będzie już nic widać. Jak tutaj poszło wykonawcy? Bardzo dobrze, ale nie idealnie: zbrojenie zostało wykonane zgodnie z projektem, większość naroży zazbrojona prawidłowo, szalunki ustawione całkiem prosto. W projekcie nie ma trzpieni żelbetowych więc nie było potrzeby wystawiania prętów startowych. Jednocześnie można by się doczepić do kilku drobiazgów: miejscami zbrojenie nie było ustawione w osi ławy, zabrakło kilku prętów z połączeniach o kształcie litery “T”, w kilku miejscach zbrojenie ustawiono na kamieniach i drewnianych podkładkach, zapomniano o uziemieniu fundamentów. Na szczęście łatwo to wszystko poprawić i jutro będzie można betonować.

zbrojenie ławy fundamentowej
Zbrojenie ławy fundamentowej ułożone w szalunku - wymaga podniesienia i ustawienia na podkładkach
zbrojenie naroża ławy fundamentowej
Zbrojenie naroża ławy fundamentowej - wzmocnienie prętami w kształcie "L"
zbrojenie naroża ławy fundamentowej
Zbrojenie połączenia ławy w kształcie litery "T" - zabrakło dodatkowych prętów wzmacniających "L"
zbrojenie ław fundamentowych
Wzrokowa kontrola ustawienia zbrojenia i szalunków względem sznurka rozpiętego na ławach ciesielskich

O czym zapomniał projekt

W oryginalnym projekcie wszystkie kominy i schody opierają się na tych samych fundamentach co ściany nośne. Na etapie adaptacji zmieniono jednak kierunek biegu schodowego, a tym samym powinien pojawić się pod nim nowy fundament. Niestety adaptacja projektu już tego nie przewidziała i taki fundament nie został wykonany. Czy to źle? Nie koniecznie. Małą ławę można zrobić później należy jednak pamiętać o prawidłowej jego hydroizolacji tak aby odciąć możliwość podciągania kapilarnego z gruntu do schodów.

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

Betonowanie

Kolejny etap to zabetonowanie przygotowanego zbrojenia. Przy temperaturach na zewnątrz rzędu 25-30 stopni w cieniu, pielęgnacja czyli tzw. podlewanie betonu będzie dość trudna. Zbyt szybko schnący beton może mocno popękać dlatego warto tuż po zalaniu przykryć go folią tak aby zatrzymać wilgoć.

A jak wyglądają ławy po zabetonowaniu dowiemy się już za kilka dni.

budowa w praktyce
Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!