[D013] Tynki gipsowe

Tynki gipsowe

Cześć!

Po ułożeniu przewodów i obsadzeniu puszek elektrycznych przyszedł czas na tynkowanie. Na przykładowej budowie domu Tuluza VII Inwestor zdecydował się na wykonanie tynków gipsowych. Zamysł jest taki, żeby zaoszczędzić nieco na pracach wykończeniowych i nie nakładać gładzi we wszystkich pomieszczeniach. Czy to się uda? Zapraszam do krótkiej relacji z ostatnich prac.

Tynki gipsowe czy cementowo-wapienne?

Wiele osób zastanawia się który rodzaj tynków będzie lepszym wyborem. Po wirtualnym świecie krążą legendy o rzekomych “zdrowych” właściwościach tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych. Ja do takich rewelacji podchodzę bardzo sceptycznie, bo zapoznałem się ze składem obydwu produktów i wiem, że różnica pomiędzy nimi jest naprawdę minimalna. Ale to temat na zupełnie inny artykuł…

W ogromnym skrócie można sprowadzić wybór tynków do dwóch punktów:

  1. tynki cem.-wap., które są twardsze, ale wymagają nałożenia gładzi gipsowej;
  2. tynki gipsowe, które są bardziej miękkie, ale dobrze położone są bardzo gładkie;

Tutaj Inwestor wybrał opcję nr 2. Przyjrzyjmy się zatem jak wykonawca poradził sobie z pracami i czy faktycznie da się uniknąć nakładania gładzi.

przygotowanie do tynkowania
Pomieszczenie przygotowane do tynkowania

Sprawdzenie jakości tynków

Podczas sprawdzania jakości tynków należy przyjrzeć się kilku najważniejszym elementom: narożnikom wewnętrznym, płaszczyznom ścian, narożnikom zewnętrznym i wnękom okiennym. Ogólna zasada sprawdzenia jest bardzo prosta: wszystkie narożniki muszą być proste, a kąty zachowane. Dopuszczalne odchyłki opisane są w wytycznych Instytutu Techniki Budowlanej (część B, zeszyt 1). Nie będę ich tu przytaczał, ale za to chcę zwrócić Twoją uwagę na najważniejsze miejsca, gdzie wymagane jest wręcz idealne wykonanie:

  • narożniki wewnętrzne w miejscach, gdzie planowana jest zabudowa, np. kuchenna lub wanna, prysznic, itp;
  • narożniki przy wnękach okiennych – krzywe lub mocno odchylone od pionu/poziomu narożniki będą bardzo widoczne w stosunku do ram okiennych;
  • płaszczyzna ścian jest szczególnie ważna w miejscach dobrze oświetlonych, czyli przy oknach skierowanych na wschód i zachód oraz w miejscach, gdzie będzie oświetlenie skierowane na ścianę;
  • prostoliniowość (lub jej bak) będą najbardziej widoczne na dole ściany, na poziomie listwy przypodłogowej i przy opaskach drzwiowych.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z wykonanych prac. Niestety nie oddają one w żaden sposób dokładności wykonania tynków, ale dają jedynie obraz najważniejszych do sprawdzenia miejsc.

tynkowanie ścian
Narożniki wewnętrzne są szczególnie ważne w kuchni i łazience, czyli tam gdzie planowana jest zabudowa
tynki gipsowe
Narożnik przy wnęce okiennej powinien być nie tylko pionowy, ale przede wszystkim równoległy d damy okiennej
narożniki zewnętrzne do tynkowania
Pionowość narożników zewnętrznych można sprawdzić zaraz po nałożeniu listew narożnych
tynk gipsowy
Narożniki zewnętrzne po otynkowaniu
gładkość tynków gipsowych
Gładkość powierzchni tynków gipsowych jest najlepiej widoczna pod światło
jakość wykonania tynków
Na poziomie przyszłej podłogi, tynki muszą być szczególnie równe. Wszelkie górki i dołki będą widoczne na listwie przypodłogowej
Jaki jest mój werdykt? Tynki wyszły bardzo dobrze i są naprawdę gładkie. W kilku miejscach przydadzą się drobne poprawki, ale moim subiektywnym zdaniem wiele pomieszczeń spokojnie nadaje się do malowania, bez potrzeby nakładania gładzi.

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

Wysychanie tynków gipsowych

Tynki gipsowe, dokładnie odwrotnie niż cementowo-wapienne, wiążą przez odparowanie wody. Pogoda robi się coraz lepsza, więc dom można wietrzyć a to bardzo przyspiesza wysychanie tynków. Do lata powinno być już całkiem sucho.

Etap tynków możemy uznać zatem za zakończony i myśleć o kolejnych pracach wykończeniowych. Następny krok to hydroizolacja posadzki na parterze.

Zapraszam do kolejnych wpisów!

budowa w praktyce
Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!