Podczas sprawdzania jakości tynków należy przyjrzeć się kilku najważniejszym elementom: narożnikom wewnętrznym, płaszczyznom ścian, narożnikom zewnętrznym i wnękom okiennym. Ogólna zasada sprawdzenia jest bardzo prosta: wszystkie narożniki muszą być proste, a kąty zachowane. Dopuszczalne odchyłki opisane są w wytycznych Instytutu Techniki Budowlanej (część B, zeszyt 1). Nie będę ich tu przytaczał, ale za to chcę zwrócić Twoją uwagę na najważniejsze miejsca, gdzie wymagane jest wręcz idealne wykonanie:
- narożniki wewnętrzne w miejscach, gdzie planowana jest zabudowa, np. kuchenna lub wanna, prysznic, itp;
- narożniki przy wnękach okiennych – krzywe lub mocno odchylone od pionu/poziomu narożniki będą bardzo widoczne w stosunku do ram okiennych;
- płaszczyzna ścian jest szczególnie ważna w miejscach dobrze oświetlonych, czyli przy oknach skierowanych na wschód i zachód oraz w miejscach, gdzie będzie oświetlenie skierowane na ścianę;
- prostoliniowość (lub jej bak) będą najbardziej widoczne na dole ściany, na poziomie listwy przypodłogowej i przy opaskach drzwiowych.
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z wykonanych prac. Niestety nie oddają one w żaden sposób dokładności wykonania tynków, ale dają jedynie obraz najważniejszych do sprawdzenia miejsc.
Cześć
Co sądzisz o tynkach gipsowe w garażu który jest w bryle budynku? Czy może wybrać cementowo- wapienne?
Jeśli garaż jest dobrze wentylowany i ogrzewany, to można zastosować tynk gipsowy. Ale mimo wszystko, na wszelki wypadek zalecam tynk cem-wap.