[D018] Przyłącza, zagospodarowanie terenu i kotłownia

przyłącze gazowe

Cześć!

Czas na kolejną relację z budowy domu Tuluza VII. Tym razem mam dla Ciebie zbiór kilku różnych tematów, które albo zbiegły się w czasie, albo po prostu nie wspominałem o nich wcześniej. Zapraszam!

Kocioł gazowy i przyłącze

Najważniejsza nowość jest taka, że można już uruchomić ogrzewanie domu! W ostatnich dniach został zamontowany jednofunkcyjny, kondensacyjny kocioł gazowy, a zakład gazowy wykonał przyłącze. Po próbach szczelności, można było odkręcić przysłowiowy “kurek” i uruchomić kocioł. Teraz można przystąpić do wygrzewania posadzek i poczuć pierwsze ciepło w nowym domu.

Z rzeczy powiązanych warto wspomnieć też o stacji zmiękczania wody, na którą zdecydował się Inwestor. Nie ulega wątpliwości, że jest to dodatkowy koszt (rzędu 3000zł), który na etapie budowy można spokojnie pominąć. Mimo to uważam to za bardzo dobry krok. W przypadku gdy w Twojej okolicy woda jest bardzo twarda, to system zmiękczania zwróci się po kilku latach. Miękka woda znacznie wydłuża żywotność wszystkich urządzeń, które potrzebują jej w normalnej pracy (pralka, zmywarka, żelazko, kran, prysznic), a także znacznie ułatwia utrzymanie czystości w domu (WC, umywalka, prysznic, itp.). Ale uwaga: popłuczyny (czyli pozostałości po regeneracji złoża) ze stacji zmiękczania wody, są bardzo szkodliwe dla przydomowych oczyszczalni ścieków! W efekcie trudno połączyć obydwie rzeczy. Na “szczęście” na tej przykładowej budowie nie ma przydomowej oczyszczalni, bo jest szambo.

kocioł gazowy
Kocioł gazowy (wiszący), zasobnik ciepłej wody użytkowej (stojący z lewej) oraz stacja zmiękczania wody (stojąca z prawej)

Szambo i wodociąg

W najbliższej okolicy nie ma kanalizacji do której można by się podłączyć. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zabrania budowy przydomowych oczyszczalni (i tak by było trudno ze względu na glinę), pozostaje zatem wykonanie szamba. Łatwa budowa i niskie koszty na początku będą miały konsekwencje w postaci dość wysokich i regularnych kosztów wywozu ścieków.

Tak czy inaczej, szambo oraz wodociąg zostały wykonane w tzw. “międzyczasie”. Prace zajęły zaledwie po kilka godzin, a ponad terenem widać teraz tylko studzienkę do szamba i zasuwę do wodociągu.

przyłącze wodociągowe
Przyłącze wodociągowe i studzienka wodomierzowa

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

Zagospodarowanie terenu

Przy okazji prac ziemnych (wodociąg, szambo) warto było skorzystać z obecności koparki na budowie. Wykonała ona pierwsze, zgrubne wyrównywanie terenu wokół domu, kształtowanie skarp i podjazdów. Na tym etapie widać już zarys przyszłego terenu. Ostateczne ukształtowanie terenu odbędzie się na późniejszym etapie prac brukarskich.
Tuluza VII
Wstępne wyrównanie terenu wokół budynku
Zima zbliża się dużymi krokami, a Inwestor ma nadzieję, że najbliższe święta Bożego Narodzenia spędzi już w nowym domu. Czy się uda? Myślę, że tak, o ile nie będzie niespodzianek z dostępnością materiałów wykończeniowych i rzetelnością fachowców. Następny krok: ocieplenie ścian zewnętrznych.
budowa w praktyce
Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!