Wiedza

Kto czyta - nie błądzi

Budując swój dom nie musisz na nowo wymyślać koła. Odpowiedzi na większość Twoich pytań są już znane, wystarczy ich poszukać. Ja też nie wiem wszystkiego i często szukam pomocy w literaturze fachowej, normach, przepisach i Internecie. Żebyś nie musiał sam wertować tego wszystkiego zebrałem dla Ciebie najważniejsze publikacje w jednym miejscu.

Akty prawne

Ilość aktów prawnych mniej lub bardziej związanych z budową domu jest dość duża, ale oczywiście nie musisz znać wszystkich. Poniżej przytaczam tylko najważniejsze z nich. Jeżeli jednak będziesz szukał czegoś więcej to polecam stronę Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, gdzie znajdziesz wszystkie powiązane akty prawne.

Literatura

Jak się wybudować i nie zwariować

Sławomir Zając

Świetna książka która wprowadza początkującego czytelnika w rzeczywistość związaną z budową domu. Porusza wiele tematów związanych z ogólnie pojętą organizacją budowy, a przede wszystkim daje czytelnikowi pogląd jak wyglądają realia budowy domu. Uważam, że budowę domu powinieneś rozpocząć właśnie od przeczytania tej książki – tym bardziej, że stanowi bardzo dobry “wstęp” do bardziej technicznych informacji jakie przedstawiam na swoim blogu.

Powyższy przycisk to link afiliacyjny. Klikając go kupujesz książkę z mojego polecenia. Dla Ciebie cena pozostaje ta sama, ale ja dostaję prowizję od sprzedaży. W ten sposób wspierasz moją pracę i prowadzenie bloga.

Neufert. Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego

Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego ​

Neufert Ernst
Obszerna książka przeznaczona główne dla architektów. Jest kopalnią praktycznej dotyczącej wszelkich budynków, wnętrz i otoczenia. Warto do niej zajrzeć, jeżeli chcesz spróbować swoich sił przy projektowaniu własnego domu.

Słownik budowlany

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) – dokument ustalany przez radę gminy. Określa w jaki sposób może być zagospodarowany dany obszar (np. przeznaczony pod budowę domów) oraz jakie warunki muszą spełniać bydunki na tym obszarze. Jest dokumentem nadrzędnym w stosunku do Warunków Zabudowy.

Projekt –  zbiór czynności które musisz wykonać żeby osiągnąć określony cel. Może też w domyśle oznaczać projekt budowlany.

projekt budowlany – dokumentacja techniczna, w szczególności opisym rysunki i inne dokumenty związane z tym co ma zostać wybudowane. Projekt budowlany jest pojęciem występującym w przepisach prawa i musi spełniać pewne wymogi. Patrz sekcja: Akty prawne.

Warunki Zabudowy (WZ) – dokument, który określa jakie warunki musi spełniać dom aby uzyskał pozwolenie na budowę. Są to m.in. odległość od drogi, maksymalna wysokość, kąt nachylenia dachu itp WZ można otrzymać jedynie gdy w danym obszarze nie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Powyższe pozycje oczywiścienie wyczerpują całego ogromu dostępnej literatury budowlanej. Jeżelu uważasz, że warto coś tu dodać – napisz do mnie.

czytaj dalej >>>

Dalsza część artykułu i komentarze widoczne są tylko dla zalogowanych użytkowników.