[D016] Podłogówka i posadzka

ogrzewanie podłogowe

Cześć!

W ostatniej relacji z budowy Tuluza VII pokazywałem jak zostały wykonane instalacje znajdujące się pod posadzką i samo ocieplenie posadzki. Kolejny krok to ogrzewanie podłogowe.

Podłogówka

We współczesnym budownictwie jednorodzinnym ogrzewanie podłogowe jest już właściwie standardem i nikogo nie dziwi. Samo wykonanie jest naprawdę proste, ale wymaga od wykonawcy nieco staranności. Rurki muszą być ułożone prosto i w równych odstępach od siebie tak, aby później nie było zimnych miejsc na podłodze. Ważne jest też solidne zamocowanie rurek do podłoża, zabezpieczenie ich peszlami na dylatacjach oraz brak zbędnych połączeń. I dokładnie tak została wykonana instalacja, którą widzisz na zdjęciach. Wszystko zgodnie ze sztuką.
dylatacja podłogówka
Rurki przechodzące przez dylatację są umieszczone w peszlach osłonowych

Folia pod ogrzewaniem podłogowym

Podstawowym elementem ogrzewania podłogowego są oczywiście rurki zatopione w wylewce betonowej. Ale nie jest to jedyny element, bo mamy przecież jeszcze błyszczącą folię, którą należy wyłożyć całą powierzchnię podłogi. Po co to się robi? Okazuje się, że ta niepozorna folia pełni kilka ważnych funkcji:

  • chroni styropian przed wodą technologiczną z posadzki – woda w styropianie powoduje utratę jego właściwości termoizolacyjnych;
  • stanowi paroizolację – tu należy uważać, aby nie zamknąć wody technologicznej w pułapce z której nie będzie mogła się wydostać!
  • odbija promieniowanie cieplne – należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe przekazuje ciepło do otoczenia przede wszystkim za pomocą radiacji, czyli promieniowania (tak samo jak słońce) i dopiero to promieniowanie ogrzewa powietrze i przedmioty w domu. Błyszcząca powierzchnia folii ma za zadanie odbijać to promieniowanie do wnętrza domu.

Ostatnią i najbardziej potrzebną funkcją folii z punktu widzenia użytkownika jest nadrukowana na niej kratka. Ułatwia ona pracę wykonawcy, ale też umożliwia odtworzenie przebiegu rurek na podstawie zdjęć! Dlatego przed betonowaniem posadzki koniecznie sfotografuj wszystkie pomieszczenia i zakamarki. Dzięki temu, po latach będziesz wiedział gdzie można wiercić w podłodze, a gdzie nie, a w razie awarii łatwiej znajdziesz miejsce problemu.

Dokładne ułożenie rurek w połączeniu z siatką narysowaną na folii pozwala znaleść rurki nawet po zabetonowaniu

Posadzka betonowa

Posadzka betonowa jest sprawdzonym sposobem na zatopienie w niej rurek od ogrzewnia podłogowego. Specjalistyczne firmy wykonują ją naprawdę szybko i dokładnie, ale tutaj, jak wszędzie, należy zwrócić uwagę na kilka detali. Najważniejsze są wszelkiego rodzaju dylatacje, które umożliwiają posadzce “rozciąganie się i kurczenie” przy zmianach temperatury podłogi. Powinniśmy mieć zatem kilka milimetrów pianki dylatacyjnej pomiędzy posadzką a ścianami oraz wokół wszystkich rur przechodzących przez beton. Z drugiej strony wiadomo, że powierzchnia betonu na całej kondygnacji na pewno popęka, więc należy jej wyznaczyć miejsca gdzie może, a gdzie nie. Stąd konieczne jest ponacinanie posadzki we wszystkich przejściach, narożnikach wypukłych i podzielenie dużych pomieszczeń na mniejsze części. I tutaj znów na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć wzorowo wykonaną posadzkę.

wylewka betonowa
Posadzka betonowa
dylatacja wokół rur
Pianka dylatacyjna oddziela posadzkę betonową od ściany i rur

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

Parter gotowy, ale piętro…

Jak widzisz, parter zaczyna nareszcie przypominać pomieszczenia mieszkalne, a nie plac budowy. Za to na poddaszu ciągle widać więźbę dachową, zatem pozostało jeszcze sporo pracy aż będzie można zamieszkać. W kolejnej relacji pokażę Ci co dzieje się na poddaszu.

Zapraszam!

budowa w praktyce
Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!