[D021] Czy ciepły montaż faktycznie jest ciepły?

ciepły vs zwykły montaż

Cześć!

Ponad rok temu, gdy relacjonowałem montaż okien przy budowie domu Tuluza VII. Pisałem wtedy, że część okien zostanie zamontowana przy użyciu tzw. ciepłego montażu, a część na zwykłą piankę montażową. Obiecałem też sprawdzenie, czy jak będzie różnica na termowizji obydwu rodzajów montażu. Dzisiaj nadszedł czas na dotrzymanie słowa, zatem zapraszam do krótkiej lektury.

Warunki pomiarów termowizyjnych

Przegląd okien i drzwi wykonałem w zamieszkałym już domu, ogrzewanym przez całą zimę, na początku marca 2022. Temperatura zewnętrzna wynosiła około -1°C, nie było wiatru. Prostą kamerą termowizyjną sprawdziłem różnice temperatur przy ramie okiennej i drzwiowej w kilku różnych oknach. W ten sposób porównałem przede wszystkim:

  • różnicę temperatur ściany, tuż przy ramie okiennej przy zwykłym vs ciepłym montażu;
  • różnicę temperatur parapetu przy ramie okiennej i na środku grubości ściany przy zwykłym parapecie vs przy “ciepłym” parapecie, czyli z podkładką XPS.

Wyniki pomiarów zebrałem w załączonym raporcie, który możesz pobrać TUTAJ. Natomiast same wnioski przeczytasz poniżej.

Czy ciepły montaż faktycznie jest ciepły?

Na zdjęciach termowizyjnych doskonale widać, że różnica temperatur ściany lub parapetu pomiędzy zwykłym, a ciepłym montażem jest tak mała, że właściwie pomijalna. Czyli jednym słowem: ciepły montaż nie zapewnia dodatkowej ciepłoty. Zaskoczony? Być może dla wielu czytelników jest to zaskoczenie, ale prawda jest taka, że “ciepły” montaż to tak naprawdę bardzo myląca nazwa. Na to jak bardzo montaż okna jest termoizolacyjny nie wpływa to czy jest on zamontowany przy użyciu zwykłej pianki montażowej, czy dużo droższej pianki rozprężnej. Termoizolacyjność montażu okna zależy od tego jak dobrze jego rama jest połączona z termoizolacją (tutaj styropianem) na ścianach. Np. na ile centymetrów styropian zachodzi na ramę okienną. Im bardziej zachodzi, tym lepsze ocieplenie. Patrząc przez ten pryzmat, ciepłym montażem można nazwać osadzenie okna w całości w warstwie ocieplenia, a nie zamocowanie go w murze przy życiu innego uszczelnienia.

czytaj dalej >>>

Dalsza część artykułu i komentarze widoczne są tylko dla zalogowanych użytkowników.

Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.