Cześć!
Zima w tym roku niemal całkowicie zatrzymała wszystkie prace budowlane. Na naszej przykładowej budowie, od grudnia również niewiele się działo, bo czekaliśmy na montaż okien. Miały być za 2 miesiące, a finalnie były jeszcze miesiąc później. Podobno producenci stolarki mieli pod koniec 2020 roku ręce pełne roboty, bo przygotowywali szpitalne oddziały COVIDowe. Tak czy inaczej okna już są, więc przyjrzyjmy się im z bliska 🙂
Tzw. ciepły montaż okien
Jak wyglądają okna i cały dom, możesz zobaczyć na zdjęciach. Ale nie o wyglądzie chcę Ci opowiedzieć. Mamy tu okna 3 szybowe z ramą PCV znanego polskiego producenta w popularnym kolorze antracytowym z zewnątrz i białym wewnątrz. Najciekawsze są jednak szczegóły związane z montażem stolarki.
W Internecie możesz znaleźć wiele porad i opinii dotyczących ciepłego montażu. Jedni mówią, że warto. Inni, że to nic nie daje. Sposobów na ciepły montaż też można znaleźć co najmniej kilka. W efekcie z wyborem sposobu montażu i faktycznymi zaletami każdego z rozwiązań jest większe zamieszanie niż z wyborem właściwej stolarki. Nie chcę tu omawiać szczegółów technicznych i porównywać poszczególnych rozwiązań. Nie będę też szczegółowo analizował prawidłowości montażu i szukał błędów. Na to przyjdzie czas w osobnym artykule. Tutaj chcę Ci z przyjemnością przedstawić dużo bardziej praktyczne podejście: Inwestor zdecydował się na “ciepły montaż” w oknach, które uznał za najważniejsze, a zwykły montaż w pozostałych. Dzięki temu już następnej zimy będziemy mogli porównać kamerą termowizyjną jaka jest rzeczywista różnica!
Tymczasem opowiem Ci w telegraficznym skrócie o sposobach montażu okien na tej przykładowej budowie:
- Klasyczny montaż na piankę montażową. Część okien została zamontowana w najbardziej popularny w Polsce sposób, czyli na piankę montażową. Okno jest ustawione i wypoziomowane w otworze za pomocą plastikowych klinów, przykręcone do muru, a potem szczelina wypełniona zostaje pianką poliuretanową. Na tym koniec.
- “Ciepły montaż” w grubości muru z uszczelnieniem za pomocą taśmy rozprężnej. Pozostała część okien została zamontowana przy użyciu ciepłego parapetu XPS i taśmy rozprężnej zamiast pianki PU. Przed montażem wszystkie otwory okienne zostały otynkowane i wyrównane. Dodatkowo wszystkie szczeliny zostały uszczelnione (niestety dość oszczędnie) za pomocą specjalnego kleju.
Oprócz okien została zamontowana też segmentowa brama garażowa. Drzwi zewnętrzne są jeszcze prowizoryczne, tymczasowe. Dzięki temu nie uszkodzą się podczas nadchodzących prac wewnątrz: układania instalacji elektrycznej, hydraulicznej, tynków i posadzek.
POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"
Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00
Prace instalacyjne
Stolarka okienna i prowizoryczne drzwi oznaczają, że właśnie osiągnęliśmy stan surowy zamknięty. Można przystąpić zatem do prac wewnątrz. W pierwszej kolejności zaczynamy od instalacji elektrycznej. Ma być ona wykonana w bruzdach, a przewody prowadzone pod sufitem. Moim zdaniem to najlepsza metoda. Niestety przy temperaturach rzędu -10°C prace stanęły zaraz potem jak się zaczęły (przewodów nie można układać w ujemnych temperaturach). Podobnie jest z pokryciem dachowym – czekamy na ocieplenie.
Nie pozostaje mi zatem napisać nic więcej jak ciepłego dnia!
Kolejne relacje pokażę jak tylko pogoda pozwoli na dalsze prace.