Witaj Inwestorze!
Budowa domu to poważna, życiowa decyzja. Wielokrotnie spotykam się z lękiem, obawami, a czasem wręcz niechęcią do podjęcia się trudów budowy. To całkowicie naturalne dla osób, które pierwszy raz mają styczność z budową domu. Ale nie martw się, jest na to rada. Rozłożenie całej budowy na czynniki pierwsze i dokładne przeanalizowanie wszystkich aspektów z nią związanych pozwala wyłapać wszystkie trudności jeszcze zanim powstaną 🙂
A jak to zrobić? Służy do tego tzw. analliza SWOT, o której w gościnnym artykule opowie nam Filip Samczuk. Poniżej znajdziesz jego porady na ten temat. Zapraszam do lektury!
Pozdrawiam
Krystian Lemkowski
Artykuł gościnny: analiza SWOT dla budujących dom
Nazywam się Filip Samczuk i od 10 lat zarządzam firmą Well Done Business, która tworzy profesjonalne biznesplany. W tym krótkim artykule pokażę Ci jak wykorzystać jedno z klasycznych narzędzi biznesowych przy budowie własnego domu.
W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na budowę własnego domu jako inwestycję na przyszłość. Jednak tak jak w każdym przedsięwzięciu, tak i tutaj mamy do czynienia zarówno z korzyściami, jak i potencjalnym ryzykiem. Stąd, jak najbardziej na miejscu jest przeprowadzenie analizy SWOT (Strengths – Mocne Strony, Weaknesses – Słabe Strony, Opportunities – Szanse, Threats – Zagrożenia) dla takiego przedsięwzięcia. Analiza SWOT to technika używana do identyfikacji i oceny potencjału oraz zagrożeń projektu. Jest powszechnie używana w biznesie (np. w biznes planie firmy), ale można ją stosować także do projektów realizowanych w życiu prywatnym. Analiza SWOT jest narzędziem strategicznym, które pomaga organizacjom skoncentrować się na swoich siłach, minimalizować słabości, znaleźć nowe szanse i ograniczyć zagrożenia. Jest to kluczowy element procesu planowania strategicznego.
Silne strony oraz słabe strony dotyczą tzw. czynników wewnętrznych przedsięwzięcia. Inaczej mówiąc, są to elementy, na które masz wpływ lub które dotyczą bezpośrednio charakteru inwestycji. Przykłady to lokalizacja czy też cena zakupu ziemi (odpowiednio atrakcyjna lub nieatrakcyjna).
Szanse i zagrożenia to okoliczności zewnętrzne, które mają lub mogą mieć wpływ na realizowaną inwestycję. W przypadku inwestycji budowlanej mogą to być czynniki takie jak np. wzrost cen materiałów budowlanych czy rosnący popyt na nieruchomości.
Poniżej znajdziesz przykładową analizę SWOT dla inwestycji polegającej na budowie niewielkiego domu jednorodzinnego pod Warszawą.
Mocne Strony (Strengths)
- Kontrola nad projektem: budując własny dom, mamy pełną kontrolę nad jego projektem – od lokalizacji, poprzez rozkład pomieszczeń, aż do wykończenia wnętrza. Pozwala to na dopasowanie domu do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. W szczególności ma to wymiar doboru odpowiednich wykonawców prac jak i wyposażenia.
- Wzrost wartości w czasie (ROI – return on investment): przy odpowiednim zarządzaniu projektem, wartość nowo wybudowanego domu może przewyższać koszty inwestycji, co w rezultacie przekłada się na szybki zysk.
- Podwyższenie standardu życia: wybudowany od podstaw dom to nie tylko zadowolenie z osiągnięcia celu, ale także możliwość poprawy standardu i jakości życia.
- Lokalizacja: w aglomeracji warszawskiej w ostatnich latach ceny nieruchomości istotnie wzrosły i trend ten wg wszelkich prognoz zostanie podtrzymany w przyszłości. Przy doborze lokalizacji należy wziąć pod uwagę kwestie takie jak m.in. dostęp do usług publicznych, natężenie ruchu, hałas, jakość powietrza, uciążliwość sąsiadów.
- Energooszczędność: w przypadku doboru odpowiednich materiałów i instalacji rozwiązań takich jak m.in. panele fotowoltaiczne, można istotne obniżyć koszty użytkowania nieruchomości.
- Wsparcie specjalistów: doświadczona ekipa budowlana oraz inni specjaliści, oszczędzą wielu potencjalnych kłopotów. Znajomość takich osób może też obniżyć koszty realizacji.
Słabe Strony (Weaknesses)
- Wysoki koszt: budowa domu jest kosztowna, a wiele rzeczy może pójść nie tak, co zwiększa ryzyko finansowe. Błędy w projekcie, niewłaściwe zarządzanie budową, nieprzewidziane wydatki, mogą doprowadzić do przekroczenia założonego budżetu. W dobie wysokiej inflacji, koszty mogą wzrosnąć tylko z powodu długości procesu budowy.
- Czasochłonność: budowa domu to proces, który może trwać wiele miesięcy, a nawet lat. To oznacza, że właściciel musi poświęcić dużo czasu na nadzorowanie budowy, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów.
- Stres: budowa domu to źródło stresu. Problemy z dostawcami, trudności w realizacji projektu, zmiany w planie – to wszystko może powodować duże napięcie emocjonalne.
Szanse (Opportunities)
- Stały wzrost wartości rynku nieruchomości: rynki nieruchomości w wielu regionach rosną, co oznacza, że wartość nieruchomości prawdopodobnie wzrośnie w przyszłości. Teza ta zdecydowanie dotyczy największych aglomeracji miejskich w Polsce w tym Warszawy.
- Rządowe programy pomocowe: istnieją różne programy rządowe mające na celu pomoc w budowie własnego domu, co może zniwelować część kosztów lub ułatwić dostęp do finansowania (kredytu).
- Rozwój technologii: budując dom, można skorzystać z najnowszych technologii i materiałów budowlanych, które są ekologiczne i energooszczędne. Daje to szansę na obniżenie przyszłych kosztów utrzymania domu i przyczynia się do ochrony środowiska.
Zagrożenia (Threats)
- Zmiany na rynku nieruchomości: wraz z fluktuacją rynku nieruchomości, wartość domu może spaść, co może przekładać się na straty finansowe. W szczególności dotyczy to domów położonych w mniej atrakcyjnych lokalizacjach. W przypadku korzystnych lokalizacji, ryzyko jest niewielkie.
- Nieprzewidziane trudności w problemie budowy: podczas budowy mogą wystąpić różne problemy, takie jak problemy z gruntem, pęknięcia, wycieki, które mogą znacząco zwiększyć koszty budowy. Trudno przewidzieć je w 100% na etapie planowania.
- Zmiany w prawie budowlanym lub niekorzystne decyzje administracyjne: prawo budowlane jest często zmieniane i może wpłynąć na plany budowy, co może opóźnić proces i zwiększyć koszty. To samo dotyczy aktów prawa miejscowego, które mogą mieć bezpośredni wpływ na budowę.
- Zabudowa okolicy: budowa domu to zazwyczaj inwestycja długoterminowa (za wyjątkiem tzw. „flipów”), dlatego warto dowiedzieć się jaki jest plan architektoniczny dla całej okolicy w tym dla miejsc aktualnie niezabudowanych. Po to aby mieć pewność, że za kilka lat nie powstanie tam np. droga szybkiego ruchu, fabryka czy inna uciążliwa inwestycja.
- Warunki środowiskowe: aktualnie wielu deweloperów realizuje inwestycje na terenach, które wcześniej były uznawane za zalewowe. W przypadku powodzi, możesz stracić cały dobytek. Przed wyborem lokalizacji, upewnij się że dom będzie bezpieczny od wszelkich zagrożeń atmosferycznych.
Każde przedsięwzięcie ma swoje mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia. Kluczem do sukcesu jest zidentyfikowanie oraz zrozumienie tych czynników. A następnie staranne planowanie. Analiza SWOT to tylko jedno z narzędzi, które mogą pomóc w tym procesie. Pamiętaj jednak, że każda sytuacja jest inna, dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów – inżynierów i architektów, doradców finansowych, a nawet prawników, którzy pomogą zrozumieć i zminimalizować ryzyko związane z budową własnego domu. Jeżeli chcesz zrealizować budowę domu bez stresu i niemiłych niespodzianek, „zbuduj” wokół siebie zespół zaufanych i doświadczonych specjalistów.