[B006] Jak wybrać projekt domu część 4/4 – wizualizacja a rzeczywistość

Dworzec główny w Poznaniu - wizualizacja vs rzeczywistość
zdjęcie pochodzi ze strony bryla.pl

Dlaczego nie warto kierować się wizualizacją przy wyborze projektu.

Gdy przeglądasz gotowe projekty domów w Internecie, pierwsze co rzuca się w oczy to wizualizacja. Rzeczywiście, duże biura architektoniczne poświęcają bardzo dużo pracy aby zrobić na Tobie dobre wrażenie. Ludzie ogólnie są wzrokowcami i często kupują pod wpływem emocji. Jednak przy wyborze projektu domu kierowanie się emocjami jakie wzbudza w Tobie piękna wizualizacja to nie najlepsza droga. Dlatego w tym wpisie podpowiem Ci jak podejść do wyboru domu pod kątem jego estetyki.

Oczekiwania Inwestora kontra rzeczywistość

Nie bez powodu omawiam stronę wizualną projektu na samym końcu. Jest ona ważna, ale nie powinna być jedynym i najważniejszym kryterium przy wyborze domu. Dlaczego? Bo wizualizacja przedstawia idealny obrazek, idealnie wykonanego domu i otoczenia. Rzeczywistość w której nie liczą się koszty i czas budowy, nie liczą się czynniki zewnętrzne takie jak wygląd działki, sąsiedztwo, pogoda itp. A rzeczywistość bywa różna… Wizualizacja domu (wewnątrz jak i na zewnątrz) powinna służyć Ci jako pogląd jak MOŻE wyglądać Twój dom, gdy wykonasz wszystko zgodnie z projektem, a nie jak BĘDZIE wyglądał Twój dom gdy kupisz ten projekt. Przecież nie musisz wykonać wszystkiego dokładnie tak samo. Co więcej, bardzo mało prawdopodobne jest, że wykonasz wszystko dokładnie tak samo.

Pracując na budowach ciągle spotykam się z tymi samymi błędami. Ty możesz ich łatwo uniknąć. Po prostu zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook!

Dodatkowo otrzymasz 10 plików pomocnych przy budowie domu i powiadomienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

Przykład z Katowic

Chciałbym podać Ci jeden przykład, jak bardzo wstępne oczekiwania Inwestora rozminęły się z rzeczywistością. W 2015 roku Urząd Miasta w Katowicach opublikował wizualizację projektowanego Centrum Przesiadkowego „Sądowa”.  Miało się ono składać m.in. z dużej wiaty o bardzo nowoczesnym i lekkim wyglądzie. W roku 2019, gdy budowa była już w trakcie, Internet obiegło poniższe zdjęcie:

Katowice Centrum Przesiadkowe Sądowa
Zdjęcie pochodzi z portalu katowice.naszemiasto.pl

Jak widać wizualizacja (po lewej) i rzeczywistość (po prawej) rozbiegły się dość mocno. Oczywiście wizualizacja przedstawiona przez Urząd Miasta była bardzo wstępną koncepcją. Potem trzeba było ją dostosować do możliwości technicznych i budżetu Inwestora. Na koniec powstał projekt wykonawczy, który już nie wygląda tak spektakularnie. I z pięknej wizualizacji wyszło jak zawsze.

Przykład jest wręcz karykaturalny, ale jak najbardziej prawdziwy. W przypadku Twojego projektu domu może być trudno o tak dużą zmianę w stosunku do wizualizacji, jednak nie należy tego bagatelizować. Opieranie wyboru projektu domu na samej wizualizacji, bez zastanowienia się nad jego wielkością, funkcjonalnością, otoczeniem, jest po prostu błędem. Jak zatem podejść do tematu wizualizacji i strony estetycznej domu?

Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu wizualizacji domu?

Wizualizację elewacji i zagospodarowania terenu należy oglądać mądrze. Tzn., musisz pamiętać cały czas o dwóch istotnych rzeczach:

  • Wizualizacja pokazuje dom z gotową elewacją, w świetnie dobranej kolorystyce i dobrych materiałach. Oczywiście jest możliwe dokładne odwzorowanie kolorów i materiałów w rzeczywistości. Pamiętaj jednak, że pokazanie ich na wizualizacji nic nie kosztuje, a wykonanie ich na budowie to nie mały koszt. Najtańsza elewacja pokryta jednokolorowym tynkiem cienkowarstwowym jest stosunkowo tania, ale mało atrakcyjna. Dodanie drewna, betonu architektonicznego, okładzin ściennych, cegły, kamienia czy innych materiałów znacznie podnosi koszty. Zastanów się, czy na pewno wykonasz wszystko zgodnie z wizualizacją? Jeżeli nie to jak wpłynie to na wygląd całego domu?
  • Oprócz domu, na wizualizacji znajdziesz też całe zagospodarowanie terenu. Działka jest idealnie plaska, sąsiedzi są daleko, albo zamiast sąsiadów jest piękny widok. Do tego, wokół domu widoczny jest gotowy podjazd, chodniki, trawnik, rośliny, oświetlenie, ogrodzenie, meble ogrodowe i wiele innych elementów drobnej architektury. Wszystko zostało zaprojektowane z wielką starannością i wygląda świetnie. Jednak czy faktycznie wykonasz wszystko dokładnie tak samo? Jaki jest koszt tak wyglądającego otoczenia domu? Może masz małą działkę i już od razu widok będzie inny bo blisko są inne budynki? Może chcesz inaczej zagospodarować ogród, wykonać inny płot lub postawić na tarasie meble w innym kolorze. Jak nie zrobienie czegoś, albo zrobienie inaczej wpłynie na ostateczny wygląd całego otoczenia?

Podobnie wygląda sytuacja, gdy oglądamy wnętrza domów:

  • Wnętrze jest zaplanowane z dbałością o szczegóły. Nie mieszają się tam przypadkowe meble i kolory. A jednocześnie jest tam bardzo wiele detali, które nadają wnętrzu odpowiedni klimat: oświetlenie, zasłony, obrazy, meble, podłoga, sprzęty domowe, ozdoby, wykończenie ścian, schody, barierki itd. To wszystko istnieje na ekranie komputera, ale czy w rzeczywistości w ogóle da się kupić takie same albo chociaż podobne rzeczy? Ile one kosztują? Czy faktycznie chcesz wykonać właśnie takie oświetlenie, balustrady lub inne detale? Jak będzie wyglądało wnętrze gdy zmienisz w nim kolory, meble, itd.? Jak przedstawione wyposażenie pasuje do Twojego budżetu? Jaka jest funkcjonalność wnętrza?
  • Zmiany w projekcie, które wprowadzisz, takie jak zmiana wielkości okien, zmiana ustawienia ścianek działowych powodują, że wizualizacja projektu od razu staje się nieaktualna.

Gdy przyjrzysz się dokładniej wizualizacji i spróbujesz w wyobraźni odrzucić wszystkie rozwiązania, które Ci nie odpowiadają (czy to ze względu na wygląd, czy na cenę) to może okazać się, że otrzymasz zupełnie inny dom. Tak naprawdę ostateczny efekt wizualny nie zależy od tego co jest na wizualizacji projektu tylko od tego co rzeczywiście wykonasz. A to może się istotnie różnić.

Długi i skomplikowany artykuł? Nie wszystko jest jasne i masz pytania? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

Buduj praktycznie

Najniższa cena

Jeżeli chcesz wybudować dom, który będzie wyglądał równie pięknie na wizualizacji jak i w rzeczywistości to będzie to bardzo kosztowna droga. Jeżeli chcesz wybudować dom tani, to musisz zrezygnować z wielu detali i zastosować najprostsze rozwiązania. W takim wypadku absolutnie nie kieruj się wizualizacją przy wyborze domu.

Najwyższa jakość

Gdy zależy Ci na efektownym wyglądzie to wykonaj po prostu dom zgodnie z projektem elewacji. Dodatkowo możesz podjąć współpracę z Architektem (Architektami), którzy zaprojektują zagospodarowanie terenu najlepsze dla Twojej działki, oraz wnętrze dopasowane do Twoich oczekiwań.

Najkrótszy czas

Gdy chcesz budować szybko, postępuj podobnie jak w przypadku budowy tanio. Zrezygnuj z niekoniecznych detali na elewacji, wewnątrz jak i w otoczeniu domu.

Już czas wybrać projekt

Jest to ostatni wpis z serii „jak wybrać projekt domu”. Mam nadzieję, że po przeczytaniu i solidnym zastanowieniu się, dokonasz dobrego wyboru. Gdy będziesz musiał pójść na kompromis, pamiętaj, że najważniejsze aby projekt odpowiadał pod każdym względem Tobie i Twojej rodzinie.

Chętnie poznam też Twoje zdanie i doświadczenia związane z wyborem projektu domu. Jeżeli zechcesz się nimi podzielić, zostaw proszę komentarz pod dowolnym wpisem z tej serii.

budowa w praktyce

2 komentarzy do “[B006] Jak wybrać projekt domu część 4/4 – wizualizacja a rzeczywistość

  1. Zaczynając czytać ten cykl artykułów o wyborze projektu domu myślałem, że większość rzeczy wiem i wiele się nie dowiem, jednak się myliłem. Po przeczytaniu widzę, że jest wiele rzeczy na które wcześniej nie zwróciłem uwagi.

    Warto najpierw się doedukować i przeczytać chociażby takie artykuły, a dopiero potem szukać na stronie biur architektonicznych tych pięknych i błyszczących domów jak z katalogu, mając jednak z tyłu głowy że nikt tak dobrze nie zna naszych potrzeb jak my sami. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.