[B006] Jak wybrać projekt domu część 4/4 – wizualizacja a rzeczywistość

Dworzec główny w Poznaniu - wizualizacja vs rzeczywistość
zdjęcie pochodzi ze strony bryla.pl

Dlaczego nie warto kierować się wizualizacją przy wyborze projektu.

Gdy przeglądasz gotowe projekty domów w Internecie, pierwsze co rzuca się w oczy to wizualizacja. Rzeczywiście, duże biura architektoniczne poświęcają bardzo dużo pracy aby zrobić na Tobie dobre wrażenie. Ludzie ogólnie są wzrokowcami i często kupują pod wpływem emocji. Jednak przy wyborze projektu domu kierowanie się emocjami jakie wzbudza w Tobie piękna wizualizacja to nie najlepsza droga. Dlatego w tym wpisie podpowiem Ci jak podejść do wyboru domu pod kątem jego estetyki.

Oczekiwania Inwestora kontra rzeczywistość

Nie bez powodu omawiam stronę wizualną projektu na samym końcu. Jest ona ważna, ale nie powinna być jedynym i najważniejszym kryterium przy wyborze domu. Dlaczego? Bo wizualizacja przedstawia idealny obrazek, idealnie wykonanego domu i otoczenia. Rzeczywistość w której nie liczą się koszty i czas budowy, nie liczą się czynniki zewnętrzne takie jak wygląd działki, sąsiedztwo, pogoda itp. A rzeczywistość bywa różna… Wizualizacja domu (wewnątrz jak i na zewnątrz) powinna służyć Ci jako pogląd jak MOŻE wyglądać Twój dom, gdy wykonasz wszystko zgodnie z projektem, a nie jak BĘDZIE wyglądał Twój dom gdy kupisz ten projekt. Przecież nie musisz wykonać wszystkiego dokładnie tak samo. Co więcej, bardzo mało prawdopodobne jest, że wykonasz wszystko dokładnie tak samo.

Przykład z Katowic

Chciałbym podać Ci jeden przykład, jak bardzo wstępne oczekiwania Inwestora rozminęły się z rzeczywistością. W 2015 roku Urząd Miasta w Katowicach opublikował wizualizację projektowanego Centrum Przesiadkowego „Sądowa”.  Miało się ono składać m.in. z dużej wiaty o bardzo nowoczesnym i lekkim wyglądzie. W roku 2019, gdy budowa była już w trakcie, Internet obiegło poniższe zdjęcie:

Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!