[B031] Kanalizacja pod posadzką parteru

kanalizacja pod posadzką parteru
Rury kanalizacyjne przygotowane do ułożenia pod posadzką parteru

Witaj!

Gdy fundamenty są już zasypane nadchodzi czas na pierwszą pracę związaną z instalacjami w budynku. Tak, właśnie teraz jest ostatni moment na zastanowienie się nad rozmieszczeniem najważniejszych przyborów sanitarnych w przyszłych pomieszczeniach. Poza tym trzeba, jak zawsze, dobrać odpowiedni materiał do budowy kanalizacji i skontrolować wykonawcę. Jak to wszystko ogarnąć? 

Po pierwsze: planowanie

Nie jest to nic odkrywczego, już wielokrotnie pisałem o tym, że budowa rozpoczyna się od planowania. Nie inaczej jest w przypadku kanalizacji. Twój projekt na pewno przewiduje jakieś ustawienie mebli i przyborów sanitarnych w domu, ale czy na pewno ono Ci odpowiada? Pewnie nie do końca. Na tą chwilę ważne jest gdzie planujesz ustawić wszystko co musi mieć dostęp do kanalizacji: umywalki, wanny, prysznice, zmywarkę, kocioł (skropliny), instalację uzdatniania lub zmiękczania wody, wpusty podłogowe, odpływy liniowe i najważniejsze miskę ustępową. Warto również zastanowić się nad przebiegiem przewodu doprowadzającego powietrze do kominka oraz przepustu do wodociągu i innych przyłączy (które również wykonuje się z rury kanalizacyjnej). Na podstawie tych informacji wykonawca dobierze najlepszy przebieg rur kanalizacyjnych, które w dużej mierze będą znajdowały się w gruncie, więc po zalaniu betonu podkładowego nie będzie do nich dostępu. Trzeba zatem zaplanować wszystko wcześniej i dopilnować, aby wykonawca ułożył kanalizację mądrze. Czyli jak?

Po drugie: prostota

Kanalizacja, jest elementem budynku, który musi działać bez problemu przez wiele lat. Po zasypaniu dostęp do niej będzie możliwy tylko przez małe otwory rewizyjne, więc trzeba ją zrobić raz, a dobrze (chyba że kanalizacja będzie pod sufitem w piwnicy, ale to ostatnio coraz rzadziej spotykane rozwiązanie). A dobrze oznacza jak najprościej. Należy maksymalnie ograniczać ilość rur, załamań i wszelkich komplikacji jakie znajdą się pod powierzchnią posadzki. Najlepiej gdy podejścia kanalizacji do poszczególnych przyborów sanitarnych będą umiejscowione jak najbliżej ich docelowej lokalizacji. Planując ułożenie rur kanalizacyjnych pod powierzchnią posadzki warto spróbować sobie wyobrazić najgorszy scenariusz: że w gotowym domu, za kilkanaście lat kanalizacja się zapchała. Nikt już nie pamięta jak jest zrobiona, zdjęcia dawno się zgubiły, a rury trzeba pilnie udrożnić. W takim razie w którym miejscu będzie wprowadzony przewód do udrażniania rur? Czy uda się go wprowadzić  czy może jest po drodze zbyt dużo kolanek, trójników i zawiłości w których może utknąć? Czy odcinki proste bez żadnego dostępu i rewizji nie są zbyt długie? Przeanalizowanie całego układu rur pod tym kątem może zaoszczędzić sporo problemów w przyszłości.

Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!