[D005] Zbrojenie stropu i schodów

Cześć!

Typowa dla października pogoda lekko spowalnia prace na budowie, ale nie odpuszczamy. To ostatni moment, żeby zabetonować strop, nie martwiąc się o przymrozki. Sprawdźmy zatem co wykonawcy udało się zrobić przez ostatnie dwa tygodnie.

Prefabrykowany strop gęstożebrowy typu Teriva

Popularnym rozwiązaniem przy budowie domów jest zastosowanie stropu gęstożebrowego, czyli składającego się z żeber (belek) i pustaków wypełniających. Jednym z rodzajów takiego stropu jest tzw. Teriva i jego odpowiedniki. Na tej budowie zastosowano dokładnie takie rozwiązanie, a jedyną istotną różnicą jest nazwa producenta.

Pierwszy etap budowy stropu był następujący: na ścianach nośnych wymurowano kształtki szalunkowe “L” z keramzytobetonu. To właśnie na nich ułożone zostały kolejne elementy, czyli belki i pustaki. Na czas montażu belki podparte są od spodu tzw. stemplami. Dzięki temu strop nie zmieni swojego kształtu podczas prac i betonowania. Wykonanie tego etapu nie sprawiło wykonawcy żadnego problemu i co do jakości ułożenia elementów nie mam żadnych zastrzeżeń. Kolejny krok to zbrojenie.

strop gęstożebrowy teriva
Układanie belek i pustaków stropowych.
stemple stropu
Podpory montażowe na czas betonowania stropu, tzw. stemple.

Zbrojenie wieńców

Jedną ze składowych  zbrojenia stropu jest zbrojenie wieńców, czyli zbrojenie nad ścianami nośnymi. Na zdjęciach widać zbrojenie wieńca w jego najpopularniejszej odmianie, czyli 4 pręty fi12 połączone strzemionami co 25cm. Na ścianach podłużnych (równoległych do kalenicy) będą później wykonane ściany kolankowe. Ich wysokość wynosi zaledwie 26cm, dlatego projekt zakłada wykonanie ich całkowicie ze zbrojonego betonu. W efekcie zbrojenie wieńców podłużnych jest zmodyfikowane i strzemiona wystają powyżej poziomu stropu tak, aby później je zabetonować w ścianie kolankowej. W garażu, gdzie nie ma stropu, a na wieńcu będzie opierała się więźba dachowa mamy jeszcze jeden detal: wieniec stanowi jednocześnie nadproża okienne i stosunkowo duże nadproże bramy garażowej. Ze względu na większą rozpiętość nadproże to wymaga dodatkowych prętów głównych i strzemion. I tu powoli zaczynają się błędy… Ale o tym za chwilę.
zbrojenie wieńca stropowego
Zbrojenie wieńca i jednocześnie nadproży nad garażem. W nadprożu bramy garażowej strzemiona powinny być dodatkowo zagęszczone w strefie oparcia na murze.

Żebra rozdzielcze i belki wymianu

Stropy gęstożebrowe mają jedną, bardzo przydatną cechę: dowolny pustak szalunkowy można wyjąć, zamienić na płaską kształtkę szalunkową i wykonać w tym miejscu belkę żelbetową, ukrytą w stropie.
Jeden rodzaj takich belek, stanowią żebra rozdzielcze: tutaj występują one jedynie w połowie rozpiętości stropu. Zbrojenie żebra rozdzielczego to minimum 2 pręty fi 12 oraz strzemiona jednocięte co 15cm.
Drugi rodzaj to belki wymianu, czyli ukryte w stropie zbrojenie belki żelbetowej, które służy do podwieszenia na niej np. innej belki stropowej. Na tej budowie również mamy taką sytuację. W miejscu kominów nie da się przecież oprzeć belki systemowej na ścianie. Pustak kominowy ma zbyt małą nośność aby opierać na nim cokolwiek i powinien być oddylatowany od stropu za pomocą przekładki z wełny mineralnej. Rozwiązaniem jest właśnie podwieszenie tej jednej belki prefabrykowanej na dwóch sąsiednich za pomocą belki wymianu. Niestety w projekcie zabrakło szczegółów tego rozwiązania… Ale o tym za chwilę.

Żebro rozdzielcze w stropie teriva
Żebro rozdzielcze w stropie gęstożebrowym.

Zbrojenie górne stropu siatkami

Zbrojenie dolne stropu gęstożebrowego zawarte jest w prefabrykowanych belkach stropowych. Dodatkowe, górne zbrojenie stropu wykonuje się na budowie. Jest ono potrzebne w stosunkowo małej ilości i jedynie w strefie podporowej, czyli nad wieńcem i w odległości około 50cm od niego. Zbrojenie to można w prosty sposób zrobić za pomocą siatki zbrojeniowej. Na zdjęciach możesz zobaczyć, że wykonawca pokrył siatkami cały strop. Nie jest to potrzebne. Dużo lepiej jest dać siatki nad podporami, tak aby uzyskać ciągłość zbrojenia nad wieńcem, niż pokryć dokładnie cały strop. Górne zbrojenie stropu na środku jego rozpiętości nie dodaje ani trochę wytrzymałości.
zbrojenie stropu teriva siatkami
Siatki zbrojeniowe zastosowane jako górne zbrojenie stropu. Z punktu widzenia wytrzymałości potrzebne są nad ścianami nośnymi. W środku rozpiętości stropu nie są potrzebne.

Zbrojenie betonowej wylewki przy schodach

Ostatnim elementem stropu, który wymagał zazbrojenia jest mały “balkonik” znajdujący się przy schodach. Stanowi on jedną powierzchnię razem z całym stropem, ale ma zupełnie inną konstrukcję. Jest zaprojektowany dokładnie tak jak balkon: w całości ze zbrojonego betonu, wylewanego na budowie. Nie jest to element trudny w wykonaniu, ale tu znów projekt zbrojenia dał o sobie znać… Ale o tym za chwilę.

Błędy w zbrojeniu stropu i wieńców

Jak już się pewnie domyślasz projektant na spółkę z wykonawcą zrobili kilka błędów. Na szczęście nie są one tak duże żeby budynek się od nich zawalił, ale na pewno trzeba będzie je poprawić. Przedstawię Ci pokrótce o co chodzi, abyś na swojej budowie wiedział co sprawdzić i od razu zwrócił uwagę na te detale.

  1. Błąd w zbrojeniu wieńca garażu – w miejscu gdzie wieniec stanowi jednocześnie nadproże, konieczne jest zastosowanie dodatkowego zbrojenia głównego i sprzemion. Rysunek tego zbrojenia znajduje się w projekcie, ale wykonawca z rozpędu zapomiał o strzemionach.
  2. Kominy przecinające wieniec – w miejscach, gdzie w grubości ściany nośnej ukryty jest komin mamy dwa problemy: komin przecina wieniec i jednocześnie nie ma na czym oprzeć belki stropowej. Radą na to jest zastosowanie belek wymianu. Taka belka pozwala powiesić systemową belkę stropową i jednocześnie zapewnić ciągłość wieńca. Aby tak się stało, belki wymianu muszą być odpowiednio dłuższe niż kominy, a ich zbrojenie połączone ze zbrojeniem wieńca, np. za pomocą prętów w kształcie litery “L” dokładnie tak jak w narożach ław fundamentowych. Niestety ani projekt ani wykonawca nie przewidzieli takich szczegółów.
  3. Zbrojenie górne siatkami – jest potrzebne jedynie w strefie podporowej. Na środku rozpiętości stanowi zbędny wydatek.
  4. Zbrojenie wylewki betonowej przy schodach –  balkony, zgodnie ze sztuką, zbroi się przede wszystkim za pomocą prętów układanych u góry i projekt rzeczywiście to przewiduje. Ten konkretny “balkonik” podparty jest na dwóch krawędziach, zatem zbrojony jest górą w dwóch kierunkach. Problem polega jednak na tym, że zbroić należy wzdłuż krótszego boku. Zbrojenie górą musi przechodzić z balkonu w strop i mieć tam odpowiednią długość zakotwienia. W tym przypadku projekt przewiduje rozwiązanie dokładnie odwrotne. Zbrojenie górą układane jest wzdłuż dłuższej krawędzi i kotwione w stropie. Natomiast zbrojenie wzdłuż krótszej krawędzi kończy się już w wieńcu i wcale nie wchodzi w strop. Trochę dziwne rozwiązanie.
  5. Otwory w stropie, takie jak otwory na kominy lub otwór na klatkę schodową powinno zbroić się za pomocą dodatkowych prętów ukośnych, przy narożach otworów. Same pustaki kominowe powinny być również oddzielone od stropu za pomocą dylatacji z wełny mineralnej (gr. 2cm) Niestety projekt nie przewiduje jednego ani drugiego.
zbrojenie wokół komina
Komin ukryty w ścianie nośnej przecina wieniec. Warto uciąglić wieniec i "ominąć" nim komin z jednej strony.
belka wymianu
Po obu stronach komina zastosowano belki wymianu. Warto je połączyć prętami "L" ze zbrojeniem wieńca. Wokół komina należy też zastosować zbrojenie ukośne wokół otworu.
zbrojenie schodów żelbetowych
Błędne zbrojenie biegu schodowego. Zbrojenie dolne biegu powinno przechodzić w górne stropu i odwrotne. Na drugim planie widać zbrojenie "balkoniku" zaprojektowane i wykonane w odwrotnych niż zazwyczaj kierunkach.

Schody żelbetowe dwubiegowe ze spocznikiem

Oprócz stropu ekipa budowlana pracowała jednocześnie nad przygotowaniem szalunków i zbrojenia schodów. Będą one zalewane jednocześnie ze stropem. Oryginalnie w projekcie schody zaprojektowane były jako całkowicie drewniane, samonośne. Zgaduję, że było tak aby projektant miał mniej pracy i nie musiał rysować zbrojenia. W adaptacji projektu architekt zmienił nieco wymiary i położenie schodów oraz przeprojektował je na żelbetowe. Niestety przeprojektował tylko z nazwy bo on również nie uznał za stosowne narysowanie zbrojenia. Tym samym cała odpowiedzialność za schody została przerzucona na wykonawcę. Co o tym sądzę? Że to karygodne podejście obydwu projektantów. W efekcie sytuacja wygląda tak: pod schodami nie został zaprojektowany i wykonany fundament. Będą oparte na wylewce betonowej poziomu zero. Wykonawca dysponuje na budowie jedynie wymiarami schodów, ale układ zbrojenia musiał wymyślić sobie sam. No i niestety do końca się to udało. Zbrojenie dolnego biegu schodowego powinno przechodzić jako ciągłe w spocznik na półpiętrze. Podobnie zbrojenie górnego biegu schodowego powinno przechodzić jako ciągłe górą w strop. Tymczasem zbrojenie w obu przypadkach prowadzone jest cały czas dołem. Więcej na ten temat napiszę innym razem, w osobnym artykule poświęconym schodom. Najważniejszy wniosek dla Ciebie jest taki: projekt musi zawierać zbrojenie schodów i nie można tego pozostawiać wykonawcy.
Opisany wyżej stan rzeczy ma jeszcze jedną wadę: hydroizolacja schodów wykonana jest z papy ułożonej na wylewce poziomu zero. Niestety papa jest w wielu miejscach przebita przez pręty zbrojeniowe i o szczelności hydroizolacji nie ma mowy. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest hydroizolacja z masy polimerowo cementowej.

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

zbrojenie schodów żelbetowych
Wykonawca zbroił schody bez żadnego projektu, stąd jego autorskie rozwiązanie na połączenie z posadzką. Dziurawa "hydroizolacja" z papy również nie gwarantuje 100% szczelności.
zbrojenie schodów żelbetowych
Zbrojenie spocznika jest prawidłowe, ale połączenie dolneg biegu schodowego ze spocznikiem ma dokładnie ten sam błąd co w połączeniu górnego biegu ze stropem.

Betonowanie stropu

strop gęstożebrowy

Po zakończeniu poprawek zbrojarskich będzie można przystąpić do betonowania stropu. Potem pielęgnacja betonu, demontaż szalunków i budowanie poddasza. Jednym słowem: zapraszam na kolejne relacje!

budowa w praktyce
Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!