[D012] – Instalacja elektryczna – wzorowe wykonanie

Cześć!

Po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego na budowie Tuluza VII, można było wreszcie przystąpić do prac wewnątrz domu. “Na pierwszy ogień” idzie instalacja elektryczna. Myślę, że to też ostatni moment na każdej budowie, kiedy należy przemyśleć układ pomieszczeń wewnętrznych. Przecież większość instalacji jest dopasowywana do konkretnej zabudowy, np. kuchennej, albo do umiejscowienia telewizora, mebli, itp.

Najlepsze rozmieszczenie kabli - górą i w bruzdach

Instalacja elektryczna to w dużej mierze łączenie konkretnego punktu (gniazda, łącznika, oświetlenia) z rozdzielnią elektryczną za pomocą przewodów. W efekcie, w całym domu układane są setki metrów przewodów. Żeby nad tym zapanować, mamy dwie zasadnicze możliwości ich układania: u góry, czyli w stropie lub w suficie podwieszanym, oraz z dołu, czyli w warstwie ocieplenia podłogi. Najlepsza, moim zdaniem, jest opcja pierwsza i właśnie takie rozwiązanie mamy na budowie Tuluza VII. Obejrzyj poniższe zdjęcia i zauważ, że maksymalnie dużo przewodów jest ukryte w stropie. Część, która przechodzi po ścianach znajduje się tuż pod sufitem. Po posadzce prowadzone jest tylko to, co nie zmieściło się “u góry”. Wyobraź sobie ile miejsca zajłęby te same przewody prowadzone na posadzce w peszlach. Pewnie w niektórych miejscach nie byłoby miejsca na ułożenie ocieplenia.

Druga sprawa związana z układaniem przewodów, to prowadzenie ich w bruzdach, czyli we wgłębieniach w ścianie. Nie jest to obowiązkiem i w wielu przypadkach można układać przewody na ścianie, wtedy też bez problemu powinny zostać przykryte tynkiem. Mimo to uważam, że bruzdy to bardzo dobra praktyka. Pozwalają układać kilka przewodów jeden na drugim, czyli mamy węższy “pas” zajmowany na ścianie. Mamy też mniejsze ryzyko, że później będzie widoczny ślad po przewodzie na gotowej ścianie.

przewody elektryczne w suficie
Przewody elektryczne prowadzone w bruzdach, pod sufitem i w stropie

Nie wszystko jest jasne i masz wątpliwości? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

Zabezpieczenie przewodów na posadzce

Przewody, które muszą znajdować się na posadzce powinny być dokładnie zabezpieczone przed uszkodzeniem. Instalacja elektryczna jest pierwsza, więc musi wytrzymać jeszcze prace kolejnych ekip. Na tej przykładowej budowie elektryk wykonał wzorową pracę, bo umieścił przewody nie w elastycznych peszlach, ale w sztywnych i grubych rurkach. Na czas tynkowania są przymocowane do podłogi, potem będą poluzowane, aby wykonać hydroizolację posadzki.

kable prowadzone po posadzce
Solidne zabezpieczenie przewodów biegnących po posadzce

Instalacja elektryczna na poddaszu

Na poddaszu instalacja prowadzona jest nie tylko po ścianach, ale również w dużej mierze po konstrukcji dachu. najczęściej przewody prowadzi się wtedy po bocznych ściankach krokwi co widać na poniższym zdjęciu. O ile samo prowadzenie przewodów i ich zabezpieczenie przed uszkodzeniem jest wzorowe, to taki sposób układania powoduje trudności na późniejszych etapach wykończenia poddasza. Zauważ, że trudno będzie tu szczelnie ułożyć wełnę mineralną między krokwiami. Wadą jest też fakt, że przewody będą w kilku miejscach przebijały paroizolację. Miejsca te wymagają potem dodatkowego uszczelnienia.

Czy można tego uniknąć? Można, ale trzeba podzielić pracę elektryka na etapy. W pierwszym prowadzi przewody tylko po ścianach, a w drugim, po wykonaniu ocieplenia i paroizolacji (przed płytami GK), co komplikuje koordynację prac na budowie. Nie ma rozwiązań idealnych.

instalacja elektryczna na poddaszu
Prowadzenie przewodów w rurkach osłonowych po krokwiach

Puszki elektryczne i rozdzielnia

Wszelkie gniazda lub łączniki na ścianach muszą posiadać własne puszki elektryczne w których będą zamontowane. Puszka, to niby tylko zwykły kawałek plastiku, ale cechują się jednym ważnym parametrem: głębokością. Im głębsze, tym lepsze bo łatwiej zmieścić w nich wszystkie złączki, a w przyszłości będzie można też dorzucić moduły inteligentnego domu.
puszki elektryczne
obsadzona puszka elektryczna do łącznika światła

Na tę chwilę, wszystkie przewody doprowadzone są do pustej rozdzielni elektrycznej. Można by je podłączyć teraz, ale czekamy jeszcze na docelowe przyłącze z zakładu energetycznego. Poza tym istnieje (niewielkie) ryzyko uszkodzenia elementów rozdzielni podczas kolejnych prac. Dlatego, samo podłączenie rozdzielni zostaje “na później”.

domowa rozdzielnia elektryczna
Rozdzielnia przygotowana do podłączenia

Pracując na budowach ciągle spotykam się z tymi samymi błędami. Ty możesz ich łatwo uniknąć. Po prostu zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook!

Dodatkowo otrzymasz 10 plików pomocnych przy budowie domu i powiadomienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

Kolejnym etapem prac będzie tynkowanie, które jak możesz zauważyć po zdjęciach, już się zaczęło. W kolejnym wpisie zdam relację z tego jak poszło 😉

budowa w praktyce

2 komentarzy do “[D012] – Instalacja elektryczna – wzorowe wykonanie

  1. Na zdjęciu podpisanym „Prowadzenie przewodów w rurkach osłonowych po krokwiach” nie powinno być czasem odstępu pomiędzy ścianą a krokwią w celu ocieplenia?

    1. Witaj Tomasz!
      Rzeczywiście powinien być odstęp pomiędzy krokwią, a ścianą na ocieplenie. Na zdjęciu tego nie widać, ale odstępu jest tam około 2-3cm, ale powinno być bardziej 5-10cm.
      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.