[D014] Hydroizolacja na posadzce parteru

Cześć!

Po wykonaniu tynków, ale przed przystąpieniem do prac hydraulicznych mamy w domu do zrobienia jeszcze jeden “detal”. Chodzi o hydroizolację posadzki na parterze. Powszechnie stosuje się do tego folię budowlaną, która niestety jest słabym zabezpieczeniem przed wodą. Dlatego na budowie Tuluza VII Inwestor zdecydował się na dużo lepsze rozwiązanie, czyli papę.

Hydroizolacja posadzki z papy termozgrzewalnej

Hydroizolacja na wylewce parteru jest ostatnią barierą pomiędzy gruntem, a wnętrzem domu. Jeżeli nie będzie szczelna (a folie nie są) to właściwie nic nie blokuje podciągania kapilarnego przed dostawaniem się do styropianu na posadzce i do kolejnych warstw podłogi. Prostym i skutecznym zabezpieczeniem jest tutaj papa termozgrzewalna. I właśnie takie rozwiązanie możesz zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Ten artykuł to jedynie ułamek informacji jakie będą Ci potrzebne przy budowie domu. Zapisz się na newsletter i dowiedz się więcej!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

Jakość wykonania hydroizolacji

Papa jaka jest, każdy widzi. Na tym krótkim i prostym etapie prac warto jednak zwrócić uwagę na dwa kluczowe detale gwarantujące szczelność.

Po pierwsze papa musi być układana na zakład z hydroizolacją (papą) poziomą, pod ścianami. W różnych artykułach na blogu wielokrotnie podkreślałem jak ważny jest właściwy dobór hydroizolacji poziomej pod ścianami. Gdyby jej nie było to albo taka papa zostałaby zniszczona przez wcześniejsze prace, zaś hydroizolacja posadzki nie miałaby się teraz z czym połączyć. Zastosowanie hydroizolacji poziomej z folii HDPE lub innej jest równie złym pomysłem. Folie nie łączy się z innymi materiałami hydroizolacyjnymi.

Po drugie papa musi być dokładnie zgrzana na zakładach. Zgrzewanie jest sztuką budowlaną wymagającą nieco wprawy od wykonawcy. Masa bitumiczna musi być odpowiednio rozgrzana. Przegrzanie papy spowoduje zniszczenie osnowy i “marszczenie” powierzchni. Zbyt słabe rozgrzanie spowoduje słabe sklejenie się papy i może powodować nieszczelności. Idealnie zgrzany zakład papy nie może być pomarszczony, a spod niego powinien wypłynąć pasek bitumu o szerokości około 5-10mm. Niestety na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć, że zgrzew jest zbyt słaby.

hydroizolacja z papy na posadzce
Hydroizolacja posadzki z papy, połączona z hydroizolacją poziomą pod ścianą parteru

Długi i skomplikowany artykuł? Nie wszystko jest jasne i masz pytania? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

Instalacje na hydroizolacji

Nawet mimo niedoskonałości hydroizolacja posadzki z papy jest bez wątpienia dużo lepszym rozwiązaniem niż popularna folia. Teraz trzeba tylko dopilnować, aby papa nie została zniszczona przez kolejną ekipę od instalacji hydraulicznych. Pamiętaj, że w gotowej hydroizolacji obowiązuje całkowity zakaz wiercenia i robienia jakichkolwiek otworów! A kolejny etap prac to instalacja hydrauliczna, o której napiszę w kolejnych relacjach.

Do następnego wpisu!

budowa w praktyce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Budujesz swój dom i chcesz uniknąć błędów?

Nie dowiesz się wszystkiego o budowie z jednego artykułu. Zapisz się na newsletter, a otrzymasz powiadomienia o nowych treściach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.