[D014] Hydroizolacja na posadzce parteru

Cześć!

Po wykonaniu tynków, ale przed przystąpieniem do prac hydraulicznych mamy w domu do zrobienia jeszcze jeden “detal”. Chodzi o hydroizolację posadzki na parterze. Powszechnie stosuje się do tego folię budowlaną, która niestety jest słabym zabezpieczeniem przed wodą. Dlatego na budowie Tuluza VII Inwestor zdecydował się na dużo lepsze rozwiązanie, czyli papę.

Hydroizolacja posadzki z papy termozgrzewalnej

Hydroizolacja na wylewce parteru jest ostatnią barierą pomiędzy gruntem, a wnętrzem domu. Jeżeli nie będzie szczelna (a folie nie są) to właściwie nic nie blokuje podciągania kapilarnego przed dostawaniem się do styropianu na posadzce i do kolejnych warstw podłogi. Prostym i skutecznym zabezpieczeniem jest tutaj papa termozgrzewalna. I właśnie takie rozwiązanie możesz zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Nie wszystko jest jasne i masz wątpliwości? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

Jakość wykonania hydroizolacji

Papa jaka jest, każdy widzi. Na tym krótkim i prostym etapie prac warto jednak zwrócić uwagę na dwa kluczowe detale gwarantujące szczelność.

Po pierwsze papa musi być układana na zakład z hydroizolacją (papą) poziomą, pod ścianami. W różnych artykułach na blogu wielokrotnie podkreślałem jak ważny jest właściwy dobór hydroizolacji poziomej pod ścianami. Gdyby jej nie było to albo taka papa zostałaby zniszczona przez wcześniejsze prace, zaś hydroizolacja posadzki nie miałaby się teraz z czym połączyć. Zastosowanie hydroizolacji poziomej z folii HDPE lub innej jest równie złym pomysłem. Folie nie łączy się z innymi materiałami hydroizolacyjnymi.

Po drugie papa musi być dokładnie zgrzana na zakładach. Zgrzewanie jest sztuką budowlaną wymagającą nieco wprawy od wykonawcy. Masa bitumiczna musi być odpowiednio rozgrzana. Przegrzanie papy spowoduje zniszczenie osnowy i “marszczenie” powierzchni. Zbyt słabe rozgrzanie spowoduje słabe sklejenie się papy i może powodować nieszczelności. Idealnie zgrzany zakład papy nie może być pomarszczony, a spod niego powinien wypłynąć pasek bitumu o szerokości około 5-10mm. Niestety na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć, że zgrzew jest zbyt słaby.

hydroizolacja z papy na posadzce
Hydroizolacja posadzki z papy, połączona z hydroizolacją poziomą pod ścianą parteru

Pracując na budowach ciągle spotykam się z tymi samymi błędami. Ty możesz ich łatwo uniknąć. Po prostu zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook!

Dodatkowo otrzymasz 10 plików pomocnych przy budowie domu i powiadomienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

Instalacje na hydroizolacji

Nawet mimo niedoskonałości hydroizolacja posadzki z papy jest bez wątpienia dużo lepszym rozwiązaniem niż popularna folia. Teraz trzeba tylko dopilnować, aby papa nie została zniszczona przez kolejną ekipę od instalacji hydraulicznych. Pamiętaj, że w gotowej hydroizolacji obowiązuje całkowity zakaz wiercenia i robienia jakichkolwiek otworów! A kolejny etap prac to instalacja hydrauliczna, o której napiszę w kolejnych relacjach.

Do następnego wpisu!

budowa w praktyce

6 komentarze do “[D014] Hydroizolacja na posadzce parteru

 1. Mam pytanie, czy papa stosowana na chudziak musi posiadać atest alergiczny?
  Jak do tej pory znalazłem jedną papę która takowy posiada.
  Czy można zapytać o konkretny model papy która została użyta?

  1. Witaj pitee!
   Nie znam żadnych przepisów, które narzucają wymóg atestu alergicznego dla papy. Jeśli szukasz produktu najbardziej bezpiecznego dla zdrowia, to powinieneś użyć papy samoprzylepnej albo masy KMB, a nie zwykłej papy.
   Niestety nie pamiętam jaka konkretnie papa jest na zdjęciu.
   Pozdrawiam

 2. Witam. Artykuł fajny, ale brakuje mi kilku informacji o które chcę dopytać.
  1. Jaka papa termozgrzewalna nadaje się na do izolacji posadzki parteru? Jest wiele typów pap – wstępnego krycia, podkładowe itp.
  2. Czy posadzkę parteru należy jakoś przygotować przed zgrzewaniem papy? Np. masą bitumiczną itp.
  3. Czy papy samoprzylepne można zastosować zamiast termozgrzewalnej? (Na pewno ułatwi samodzielny montaż osobom niedoświadczonym w zgrzewaniu)
  4. Czy papę należy wywinąć na ścianę czy wystarczy tylko połączyć z izolacją ścian nośnych?
  5. Co w przypadku, gdy słupy nie mają pod sobą papy jako izolacji? Izolujemy ja jakoś inaczej? Moje słupy zostały wylane z betonu z dodatkiem W8.
  Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam!

  1. Witaj Piotr!
   Odpowiadając na Twoje pytania:
   Ad. 1. Papa wierzchniego krycia, termozgrzewalna, modyfikowana SBS, na osnowie poliestrowej (lepszej) lub szklanej (tańszej), grubości co najmniej 3mm (lepiej 4mm).
   Ad. 2 Posadzka musi być sucha, następnie należy ją wyczyścić i zagruntować zgodnie z wytycznymi producenta papy. Zwykle stosuje się do tego emulsje asfaltowe, np. dysperbit.
   Ad. 3 Papę samoprzylepną można stosować zamiennie z termozgrzewalną.
   Ad. 4. Papę należy połączyć z izolacją poziomą pod ścianami, wywijanie to stary mit budowlany.
   Ad. 5. Izolację poziomą słupów robi się ze szlamu sztywnego na poziomie izolacji pod ścianami i łączy je na zakład. Jeśli słupy są już wykonane to mamy kłopot, bo bardzo trudno zrobić ich izolację. Jedyna opcja to iniekcje uszczelniające, ale działają one podobnie jak beton W8 więc musimy liczyć na to, że podciąganie kapilarne będzie bardzo powolne.
   Pozdrawiam

 3. Cześć Krystian,
  W odniesieniu do instalacji na hydroizolacji – jak najbardziej zgadzam się z Tobą, że nie wolno dziurawić warstwy hydroizolacji, jednak nasuwa mi się pytanie, jak w takim razie montować chociażby rury kanalizacyjne na posadzce, tak aby zachować odpowiedni spadek? Z reguły do tego celu stosuje się specjalne uchwyty z obejmą, które kotwi się do podłoża. Podobny problem dotyczy mocowania rur wodnych czy peszli od instalacji elektrycznej. Jak zachowujesz zatem całkowitą szczelność izolacji poziomej posadzki na swoich budowach w trakcie prowadzenia prac hydrauliczno-elektrycznych?

  Pozdrawiam

  1. Witaj Michał!
   Duże rury kanalizacyjne (fi 110 i większe) układane są zwykle pod posadzką parteru więc nie mają żadnego wpływu na hydroizolacje. Mniejsze rury kanalizacyjne, zwykle na krótkich odcinkach wystarczy podeprzeć za pomocą kawałków styropianu lub puste przestrzenie wypełnić pianką montażową (i tak znajdują się w warstwie ocieplenia).
   Instalacje wodociągowe najlepiej wykonać ze sztywnych rur z tworzywa sztucznego, wtedy nie ma potrzeby mocowania ich do posadzki.
   Instalacje elektryczne najlepiej wykonywać w bruzdach na ścianach, a przejścia po podłodze tylko wtedy gdy to konieczne. Wtedy prowadzimy je nie w elastycznych peszlach, ale w sztywnych rurkach osłonowych. Dzięki temu również nie ma potrzeby mocowania ich do posadzki.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.