Papa jaka jest, każdy widzi. Na tym krótkim i prostym etapie prac warto jednak zwrócić uwagę na dwa kluczowe detale gwarantujące szczelność.
Po pierwsze papa musi być układana na zakład z hydroizolacją (papą) poziomą, pod ścianami. W różnych artykułach na blogu wielokrotnie podkreślałem jak ważny jest właściwy dobór hydroizolacji poziomej pod ścianami. Gdyby jej nie było to albo taka papa zostałaby zniszczona przez wcześniejsze prace, zaś hydroizolacja posadzki nie miałaby się teraz z czym połączyć. Zastosowanie hydroizolacji poziomej z folii HDPE lub innej jest równie złym pomysłem. Folie nie łączy się z innymi materiałami hydroizolacyjnymi.
Po drugie papa musi być dokładnie zgrzana na zakładach. Zgrzewanie jest sztuką budowlaną wymagającą nieco wprawy od wykonawcy. Masa bitumiczna musi być odpowiednio rozgrzana. Przegrzanie papy spowoduje zniszczenie osnowy i “marszczenie” powierzchni. Zbyt słabe rozgrzanie spowoduje słabe sklejenie się papy i może powodować nieszczelności. Idealnie zgrzany zakład papy nie może być pomarszczony, a spod niego powinien wypłynąć pasek bitumu o szerokości około 5-10mm. Niestety na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć, że zgrzew jest zbyt słaby.
Mam pytanie, czy papa stosowana na chudziak musi posiadać atest alergiczny?
Jak do tej pory znalazłem jedną papę która takowy posiada.
Czy można zapytać o konkretny model papy która została użyta?
Witaj pitee!
Nie znam żadnych przepisów, które narzucają wymóg atestu alergicznego dla papy. Jeśli szukasz produktu najbardziej bezpiecznego dla zdrowia, to powinieneś użyć papy samoprzylepnej albo masy KMB, a nie zwykłej papy.
Niestety nie pamiętam jaka konkretnie papa jest na zdjęciu.
Pozdrawiam
Witam. Artykuł fajny, ale brakuje mi kilku informacji o które chcę dopytać.
1. Jaka papa termozgrzewalna nadaje się na do izolacji posadzki parteru? Jest wiele typów pap – wstępnego krycia, podkładowe itp.
2. Czy posadzkę parteru należy jakoś przygotować przed zgrzewaniem papy? Np. masą bitumiczną itp.
3. Czy papy samoprzylepne można zastosować zamiast termozgrzewalnej? (Na pewno ułatwi samodzielny montaż osobom niedoświadczonym w zgrzewaniu)
4. Czy papę należy wywinąć na ścianę czy wystarczy tylko połączyć z izolacją ścian nośnych?
5. Co w przypadku, gdy słupy nie mają pod sobą papy jako izolacji? Izolujemy ja jakoś inaczej? Moje słupy zostały wylane z betonu z dodatkiem W8.
Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam!
Witaj Piotr!
Odpowiadając na Twoje pytania:
Ad. 1. Papa wierzchniego krycia, termozgrzewalna, modyfikowana SBS, na osnowie poliestrowej (lepszej) lub szklanej (tańszej), grubości co najmniej 3mm (lepiej 4mm).
Ad. 2 Posadzka musi być sucha, następnie należy ją wyczyścić i zagruntować zgodnie z wytycznymi producenta papy. Zwykle stosuje się do tego emulsje asfaltowe, np. dysperbit.
Ad. 3 Papę samoprzylepną można stosować zamiennie z termozgrzewalną.
Ad. 4. Papę należy połączyć z izolacją poziomą pod ścianami, wywijanie to stary mit budowlany.
Ad. 5. Izolację poziomą słupów robi się ze szlamu sztywnego na poziomie izolacji pod ścianami i łączy je na zakład. Jeśli słupy są już wykonane to mamy kłopot, bo bardzo trudno zrobić ich izolację. Jedyna opcja to iniekcje uszczelniające, ale działają one podobnie jak beton W8 więc musimy liczyć na to, że podciąganie kapilarne będzie bardzo powolne.
Pozdrawiam
Cześć Krystian,
W odniesieniu do instalacji na hydroizolacji – jak najbardziej zgadzam się z Tobą, że nie wolno dziurawić warstwy hydroizolacji, jednak nasuwa mi się pytanie, jak w takim razie montować chociażby rury kanalizacyjne na posadzce, tak aby zachować odpowiedni spadek? Z reguły do tego celu stosuje się specjalne uchwyty z obejmą, które kotwi się do podłoża. Podobny problem dotyczy mocowania rur wodnych czy peszli od instalacji elektrycznej. Jak zachowujesz zatem całkowitą szczelność izolacji poziomej posadzki na swoich budowach w trakcie prowadzenia prac hydrauliczno-elektrycznych?
Pozdrawiam
Witaj Michał!
Duże rury kanalizacyjne (fi 110 i większe) układane są zwykle pod posadzką parteru więc nie mają żadnego wpływu na hydroizolacje. Mniejsze rury kanalizacyjne, zwykle na krótkich odcinkach wystarczy podeprzeć za pomocą kawałków styropianu lub puste przestrzenie wypełnić pianką montażową (i tak znajdują się w warstwie ocieplenia).
Instalacje wodociągowe najlepiej wykonać ze sztywnych rur z tworzywa sztucznego, wtedy nie ma potrzeby mocowania ich do posadzki.
Instalacje elektryczne najlepiej wykonywać w bruzdach na ścianach, a przejścia po podłodze tylko wtedy gdy to konieczne. Wtedy prowadzimy je nie w elastycznych peszlach, ale w sztywnych rurkach osłonowych. Dzięki temu również nie ma potrzeby mocowania ich do posadzki.
Pozdrawiam