[D015] Instalacja wod-kan i ocieplenie posadzki

instalacja wod-kan w kotłowni

Cześć!

Na przykładowej budowie Tuluza VII kontynuujemy prace wewnątrz domu. Po instalacji elektrycznej i tynkach nadszedł czas na instalację wodno-kanalizacyjną. Jej wykonanie jest podzielone na dwa etapy. Najpierw to, co znajduje się pod ociepleniem posadzki, potem ogrzewanie podłogowe, czyli to co nad ociepleniem.

Woda ciepła, zimna

Na wcześniej wykonanej hydroizolacji posadzki parteru (i na poddaszu również) został wykonany pierwszy etap instalacji wod-kan. Jest to nic innego, jak rozprowadzenie po całym domu rur z ciepłą i zimną wodą, oraz przyłączy kanalizacji. Istnieje wiele możliwości co do wyboru materiału i sposobu rozprowadzania rur. Każde ma swoje wady i zalety, o czym można by napisać cały artykuł. Tutaj Inwestor w całości zaufał sprawdzonemu wykonawcy i w efekcie powstała instalacja z rur zgrzewanych polipropylenowych. Ogromną zaletą tego systemu jest bardzo dobra sztywność i schludne rozprowadzenie rur. Nie ma absolutnie żadnej potrzeby, aby rury były mocowane do posadzki, a więc nie dziurawią hydroizolacji. Rury prowadzone są zawsze w odcinkach prostych, a zakręty wykonane są pod kątem 90°. Bardzo ułatwia to szczelne dopasowanie do styropianu podłogowego, co bez wątpienia poprawi izolacyjność całej podłogi. Wady? Oczywiście, że są: każdy zakręt rurociągu, to jedno kolanko, czyli dwa połączenia i dwa potencjalne miejsca wycieku. Dlatego tak ważna jest tu współpraca ze sprawdzonym wykonawcą.

Nie wszystko jest jasne i masz wątpliwości? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

Kanalizacja

Instalacja kanalizacyjna zwykle nie stanowi dużego problemu dla wykonawcy. Mimo to uważam ją za bardzo ważną z punktu widzenia użytkownika domu, szczególnie w długim okresie czasu. W praktyce każda instalacja kanalizacyjna kiedyś się po prostu zapcha. Dlatego wszędzie, gdzie tylko się da warto stosować otwory rewizyjne. Średnica rur również im większa, tym lepiej. Na zdjęciach możesz zobaczyć trójnik rewizyjny na pionie kanalizacyjnym. Zostanie on później zabudowany obudową z płyt GK z drzwiczkami i miejmy nadzieje, że nigdy nie będzie potrzebny.

Ocieplenie posadzki

Wyżej opisane elementy instalacji wod-kan mogą znajdować się poza ocieplonym wnętrzem domu, czyli pod warstwą styropianu podłogowego. Dlatego leżą bezpośrednio na posadzce, a na nich Inwestor zdecydował się na ułożenie warstwy 20cm styropianu EPS 100 w dwóch warstwach 5+15cm.

Samo układanie styropianu nie jest trudne, ale dopasowanie pierwszej, 5-cio centymetrowej warstwy do rur na posadzce, jest już naprawdę żmudne. Dlatego należy tu zwrócić szczególną uwagę na dokładność prac wykonawcy. Tym bardziej, że praca ta będzie potem zakryta i kompletnie niewidoczna. A wszystkie braki w styropianie, to potencjalne miejsca ucieczki ciepła i możliwości osiadania gotowej podłogi. Dobrze wykonana praca, zajmuje przynajmniej kilkadziesiąt roboczogodzin (dla podłóg o powierzchni 150-200m2), czyli jeśli Twój wykonawca ułoży styropian w całym domu na 3 godziny przed wylewką, to możesz być pewny niskiej jakości…

Tutaj mam przyjemność zaprezentować Ci wzorowo i dokładnie ułożony styropian. A wszystko, dzięki temu, że Inwestor w ramach wolnego czasu i oszczędności zdecydował się na ułożenie go samodzielnie. Jak to mówią: “chcesz mieć zrobione dobrze, zrób sam” 😉

Wytrzymałość styropianu podłogowego

Styropian, styropianowi nierówny. Najpopularniejszym parametrem używanym, przy jego porównywaniu jest współczynnik przewodzenia ciepła “lambda”. Im większy mniejszy, tym lepiej – tu nie ma wątpliwości. Ale gdy po styropianie chcemy chodzić lub jeździć, to trzeba, aby miał on również odpowiednią wytrzymałość na ściskanie. Typowym wyborem jest tu styropian EPS 100, czyli o wytrzymałości na ściskanie 100kPa. Taki właśnie styropian mamy zastosowany na przykładowej budowie. Niestety doświadczenie pokazuje, że 100kPa, to za mało, żeby w dłuższym okresie uniknąć osiadania posadzek. Taki styropian potrafi osiąść z czasem nawet o kilka milimetrów i trzeba się z tym liczyć.

układanie styropianu pod wylewkę

Pracując na budowach ciągle spotykam się z tymi samymi błędami. Ty możesz ich łatwo uniknąć. Po prostu zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook!

Dodatkowo otrzymasz 10 plików pomocnych przy budowie domu i powiadomienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

Kolejny etap: podłogówka

Kolejny etap prac, to wykonanie ogrzewania podłogowego, czyli tzw. podłogówki. Jest to chyba najlepszy, dostępny dzisiaj sposób ogrzewania domu. Jak całość wygląda przekonamy się pewnie za kilka tygodni, więc już teraz zapraszam Cię na kolejną relację!

budowa w praktyce

12 komentarze do “[D015] Instalacja wod-kan i ocieplenie posadzki

 1. Jak w przypadku izolacji poziomej (papa) zainstalować zabudowę typu geberit który jest wiercony do podłoża ? Czy są na to jakieś sposoby czy musi być przerwana izolacja w tym miejscu aby stabilnie zamocować zabudowę
  Pozdrawiam

  1. Witaj Kamil!
   Na papie powinien znaleść się jeszcze styropian oraz wylewka. Każdą zabudowę będziesz mocował właśnie do tej drugiej wylewki, dlatego nie ma żadnego związku z papą pod spodem. Papa powinna być szczelna na całej powierzchni posadzki.
   Pozdrawiam

 2. Cześć Krystian,
  Hydroizolacja z papy i na to folia przed styropianem, tak widzę na zdj powyżej.
  Dlaczego folia jeszcze na papę?

  1. Witaj Zielony Dom!
   Folia na papie nie jest tutaj potrzebna. Inwestor zdecydował się założyć ją jako dodatkowe zabezpieczenie.

  2. Witaj Łukasz!
   Również niedawno spotkałem się z taką informacją, że papa rozpuszcza styropian i zacząłem przed tym przestrzegać inwestorów. Mimo, że nie udało mi się tego osobiście potwierdzić.
   Przy czym trzeba wiedzieć, że nie każda papa jest niebezpieczna dla styropianu i nie mam żadnych informacji na ile folia chroni przed tym zjawiskiem.
   Pozdrawiam

  1. Witaj Paweł!
   Rzeczywiście wkradł się błąd. Dziękuję za zwrócenie uwagi.
   Pozdrawiam

 3. Cześć Krystian.
  Zastanawiam się nad wyborem styropianu pod wylewki. W hurtowniach zapewniają że eps 80 jest wystarczający gdyż ma wytrzymałość na ściskanie do 2,4 tony/m2. Zastanawiam się czy przy grubości styropianu 20cm i 6 cm wylewki podłoga nie osiądzie o więcej niż 1 cm. Co polecałbyś w takiej sytuacji ? Ogrzewanie podłogowe w całym domu i garażu dwustanowiskowym.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Paweł.

  1. Witaj Paweł!
   Sprawa jest dużo bardziej złożona niż sprzedawcom się wydaje, a wytrzymałość na ściskanie nie ma wielkiego związku z jego osiadaniem. Jest to temat na osobny, obszerny artykuł techniczny, ale żeby Cię nie zanudzać opowiem tylko o kilku ważnych aspektach:
   -wytrzymałość na ściskanie nie oznacza, że styropian będzie mniej lub bardziej osiadał, tutaj decydującym parametrem jest liczba przy symbolu EPS (np. EPS80) – im wyższa, tym lepiej;
   -bardzo duży wpływ na osiadania ma grubość styropianu, im grubszy, tym bardziej osiada;
   -styropian, jak każde tworzywo sztuczne, będzie w długim czasie osiadał przy stałym obciążeniu. To jego naturalna cecha;
   -bardzo duży wpływ na osiadania ma jakość podłoża: równość, ilość instalacji przecinających styropian, itp.
   Z czystej matematyki wynika, że styropian, który opisałeś wyżej w idealnych warunkach nie powinien „zgnieść” się o więcej niż 0,1mm. Biorąc jednak pod uwagę wszystko co napisałem wyżej, praktyka pokazuje, że posadzki na nie równym podłożu, z dużą ilością instalacji, albo po prostu z wiekiem osiadają o kilka milimetrów. Nie możemy temu całkowicie zapobiec, ale staramy się minimalizować to zjawisko. Im lepszy styropian, tym bardziej redukujemy osiadania. Dlatego jako absolutne minimum powinno się stosować EPS100, a najlepiej EPS150 i lepsze.
   Pozdrawiam

 4. Cześć Krystian.
  Mógłbyś odnieść się do zagadnienia izolacji na gruncie a konkretnie czy można kłaść styropian na papę termozgrzewalną? Z Twojej relacji wynika, że tak ale czy na każdą papę?
  Pozdrawiam serdecznie.
  Witold

  1. Witaj Witold!
   Tak, można układać styropian na papie termozgrzewalnej. Styropianu nie można układać na podłożach zawierających rozpuszczalniki, gdy te jeszcze całkowicie nie odparowały (np. hydroizolacje z mas bitumicznych z rozpuszczalnikami).
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.