Wyżej opisane elementy instalacji wod-kan mogą znajdować się poza ocieplonym wnętrzem domu, czyli pod warstwą styropianu podłogowego. Dlatego leżą bezpośrednio na posadzce, a na nich Inwestor zdecydował się na ułożenie warstwy 20cm styropianu EPS 100 w dwóch warstwach 5+15cm.
Samo układanie styropianu nie jest trudne, ale dopasowanie pierwszej, 5-cio centymetrowej warstwy do rur na posadzce, jest już naprawdę żmudne. Dlatego należy tu zwrócić szczególną uwagę na dokładność prac wykonawcy. Tym bardziej, że praca ta będzie potem zakryta i kompletnie niewidoczna. A wszystkie braki w styropianie, to potencjalne miejsca ucieczki ciepła i możliwości osiadania gotowej podłogi. Dobrze wykonana praca, zajmuje przynajmniej kilkadziesiąt roboczogodzin (dla podłóg o powierzchni 150-200m2), czyli jeśli Twój wykonawca ułoży styropian w całym domu na 3 godziny przed wylewką, to możesz być pewny niskiej jakości…
Tutaj mam przyjemność zaprezentować Ci wzorowo i dokładnie ułożony styropian. A wszystko, dzięki temu, że Inwestor w ramach wolnego czasu i oszczędności zdecydował się na ułożenie go samodzielnie. Jak to mówią: “chcesz mieć zrobione dobrze, zrób sam” 😉
Jak w przypadku izolacji poziomej (papa) zainstalować zabudowę typu geberit który jest wiercony do podłoża ? Czy są na to jakieś sposoby czy musi być przerwana izolacja w tym miejscu aby stabilnie zamocować zabudowę
Pozdrawiam
Witaj Kamil!
Na papie powinien znaleść się jeszcze styropian oraz wylewka. Każdą zabudowę będziesz mocował właśnie do tej drugiej wylewki, dlatego nie ma żadnego związku z papą pod spodem. Papa powinna być szczelna na całej powierzchni posadzki.
Pozdrawiam
Cześć Krystian,
Hydroizolacja z papy i na to folia przed styropianem, tak widzę na zdj powyżej.
Dlaczego folia jeszcze na papę?
Witaj Zielony Dom!
Folia na papie nie jest tutaj potrzebna. Inwestor zdecydował się założyć ją jako dodatkowe zabezpieczenie.
jak nie położysz folii na papę,to ta papa z czasem rozpuści styropian
Witaj Łukasz!
Również niedawno spotkałem się z taką informacją, że papa rozpuszcza styropian i zacząłem przed tym przestrzegać inwestorów. Mimo, że nie udało mi się tego osobiście potwierdzić.
Przy czym trzeba wiedzieć, że nie każda papa jest niebezpieczna dla styropianu i nie mam żadnych informacji na ile folia chroni przed tym zjawiskiem.
Pozdrawiam
“lambda”. Im większy, tym lepiej – wkradł się błąd 🙂 Pozdrawiam serdecznie
Witaj Paweł!
Rzeczywiście wkradł się błąd. Dziękuję za zwrócenie uwagi.
Pozdrawiam
Cześć Krystian.
Zastanawiam się nad wyborem styropianu pod wylewki. W hurtowniach zapewniają że eps 80 jest wystarczający gdyż ma wytrzymałość na ściskanie do 2,4 tony/m2. Zastanawiam się czy przy grubości styropianu 20cm i 6 cm wylewki podłoga nie osiądzie o więcej niż 1 cm. Co polecałbyś w takiej sytuacji ? Ogrzewanie podłogowe w całym domu i garażu dwustanowiskowym.
Pozdrawiam serdecznie,
Paweł.
Witaj Paweł!
Sprawa jest dużo bardziej złożona niż sprzedawcom się wydaje, a wytrzymałość na ściskanie nie ma wielkiego związku z jego osiadaniem. Jest to temat na osobny, obszerny artykuł techniczny, ale żeby Cię nie zanudzać opowiem tylko o kilku ważnych aspektach:
-wytrzymałość na ściskanie nie oznacza, że styropian będzie mniej lub bardziej osiadał, tutaj decydującym parametrem jest liczba przy symbolu EPS (np. EPS80) – im wyższa, tym lepiej;
-bardzo duży wpływ na osiadania ma grubość styropianu, im grubszy, tym bardziej osiada;
-styropian, jak każde tworzywo sztuczne, będzie w długim czasie osiadał przy stałym obciążeniu. To jego naturalna cecha;
-bardzo duży wpływ na osiadania ma jakość podłoża: równość, ilość instalacji przecinających styropian, itp.
Z czystej matematyki wynika, że styropian, który opisałeś wyżej w idealnych warunkach nie powinien „zgnieść” się o więcej niż 0,1mm. Biorąc jednak pod uwagę wszystko co napisałem wyżej, praktyka pokazuje, że posadzki na nie równym podłożu, z dużą ilością instalacji, albo po prostu z wiekiem osiadają o kilka milimetrów. Nie możemy temu całkowicie zapobiec, ale staramy się minimalizować to zjawisko. Im lepszy styropian, tym bardziej redukujemy osiadania. Dlatego jako absolutne minimum powinno się stosować EPS100, a najlepiej EPS150 i lepsze.
Pozdrawiam
Cześć Krystian.
Mógłbyś odnieść się do zagadnienia izolacji na gruncie a konkretnie czy można kłaść styropian na papę termozgrzewalną? Z Twojej relacji wynika, że tak ale czy na każdą papę?
Pozdrawiam serdecznie.
Witold
Witaj Witold!
Tak, można układać styropian na papie termozgrzewalnej. Styropianu nie można układać na podłożach zawierających rozpuszczalniki, gdy te jeszcze całkowicie nie odparowały (np. hydroizolacje z mas bitumicznych z rozpuszczalnikami).
Pozdrawiam