[D015] Instalacja wod-kan i ocieplenie posadzki

instalacja wod-kan w kotłowni

Cześć!

Na przykładowej budowie Tuluza VII kontynuujemy prace wewnątrz domu. Po instalacji elektrycznej i tynkach nadszedł czas na instalację wodno-kanalizacyjną. Jej wykonanie jest podzielone na dwa etapy. Najpierw to, co znajduje się pod ociepleniem posadzki, potem ogrzewanie podłogowe, czyli to co nad ociepleniem.

Woda ciepła, zimna

Na wcześniej wykonanej hydroizolacji posadzki parteru (i na poddaszu również) został wykonany pierwszy etap instalacji wod-kan. Jest to nic innego, jak rozprowadzenie po całym domu rur z ciepłą i zimną wodą, oraz przyłączy kanalizacji. Istnieje wiele możliwości co do wyboru materiału i sposobu rozprowadzania rur. Każde ma swoje wady i zalety, o czym można by napisać cały artykuł. Tutaj Inwestor w całości zaufał sprawdzonemu wykonawcy i w efekcie powstała instalacja z rur zgrzewanych polipropylenowych. Ogromną zaletą tego systemu jest bardzo dobra sztywność i schludne rozprowadzenie rur. Nie ma absolutnie żadnej potrzeby, aby rury były mocowane do posadzki, a więc nie dziurawią hydroizolacji. Rury prowadzone są zawsze w odcinkach prostych, a zakręty wykonane są pod kątem 90°. Bardzo ułatwia to szczelne dopasowanie do styropianu podłogowego, co bez wątpienia poprawi izolacyjność całej podłogi. Wady? Oczywiście, że są: każdy zakręt rurociągu, to jedno kolanko, czyli dwa połączenia i dwa potencjalne miejsca wycieku. Dlatego tak ważna jest tu współpraca ze sprawdzonym wykonawcą.

Kanalizacja

Instalacja kanalizacyjna zwykle nie stanowi dużego problemu dla wykonawcy. Mimo to uważam ją za bardzo ważną z punktu widzenia użytkownika domu, szczególnie w długim okresie czasu. W praktyce każda instalacja kanalizacyjna kiedyś się po prostu zapcha. Dlatego wszędzie, gdzie tylko się da warto stosować otwory rewizyjne. Średnica rur również im większa, tym lepiej. Na zdjęciach możesz zobaczyć trójnik rewizyjny na pionie kanalizacyjnym. Zostanie on później zabudowany obudową z płyt GK z drzwiczkami i miejmy nadzieje, że nigdy nie będzie potrzebny.

Ocieplenie posadzki

Wyżej opisane elementy instalacji wod-kan mogą znajdować się poza ocieplonym wnętrzem domu, czyli pod warstwą styropianu podłogowego. Dlatego leżą bezpośrednio na posadzce, a na nich Inwestor zdecydował się na ułożenie warstwy 20cm styropianu EPS 100 w dwóch warstwach 5+15cm.

Samo układanie styropianu nie jest trudne, ale dopasowanie pierwszej, 5-cio centymetrowej warstwy do rur na posadzce, jest już naprawdę żmudne. Dlatego należy tu zwrócić szczególną uwagę na dokładność prac wykonawcy. Tym bardziej, że praca ta będzie potem zakryta i kompletnie niewidoczna. A wszystkie braki w styropianie, to potencjalne miejsca ucieczki ciepła i możliwości osiadania gotowej podłogi. Dobrze wykonana praca, zajmuje przynajmniej kilkadziesiąt roboczogodzin (dla podłóg o powierzchni 150-200m2), czyli jeśli Twój wykonawca ułoży styropian w całym domu na 3 godziny przed wylewką, to możesz być pewny niskiej jakości…

Tutaj mam przyjemność zaprezentować Ci wzorowo i dokładnie ułożony styropian. A wszystko, dzięki temu, że Inwestor w ramach wolnego czasu i oszczędności zdecydował się na ułożenie go samodzielnie. Jak to mówią: “chcesz mieć zrobione dobrze, zrób sam” 😉

Wytrzymałość styropianu podłogowego

Styropian, styropianowi nierówny. Najpopularniejszym parametrem używanym, przy jego porównywaniu jest współczynnik przewodzenia ciepła “lambda”. Im większy mniejszy, tym lepiej – tu nie ma wątpliwości. Ale gdy po styropianie chcemy chodzić lub jeździć, to trzeba, aby miał on również odpowiednią wytrzymałość na ściskanie. Typowym wyborem jest tu styropian EPS 100, czyli o wytrzymałości na ściskanie 100kPa. Taki właśnie styropian mamy zastosowany na przykładowej budowie. Niestety doświadczenie pokazuje, że 100kPa, to za mało, żeby w dłuższym okresie uniknąć osiadania posadzek. Taki styropian potrafi osiąść z czasem nawet o kilka milimetrów i trzeba się z tym liczyć.

układanie styropianu pod wylewkę

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

Kolejny etap: podłogówka

Kolejny etap prac, to wykonanie ogrzewania podłogowego, czyli tzw. podłogówki. Jest to chyba najlepszy, dostępny dzisiaj sposób ogrzewania domu. Jak całość wygląda przekonamy się pewnie za kilka tygodni, więc już teraz zapraszam Cię na kolejną relację!

budowa w praktyce
Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!