Cześć!
Na przykładowej budowie Tuluza VII kontynuujemy prace wewnątrz domu. Po instalacji elektrycznej i tynkach nadszedł czas na instalację wodno-kanalizacyjną. Jej wykonanie jest podzielone na dwa etapy. Najpierw to, co znajduje się pod ociepleniem posadzki, potem ogrzewanie podłogowe, czyli to co nad ociepleniem.
Woda ciepła, zimna
Kanalizacja
Ocieplenie posadzki
Wyżej opisane elementy instalacji wod-kan mogą znajdować się poza ocieplonym wnętrzem domu, czyli pod warstwą styropianu podłogowego. Dlatego leżą bezpośrednio na posadzce, a na nich Inwestor zdecydował się na ułożenie warstwy 20cm styropianu EPS 100 w dwóch warstwach 5+15cm.
Samo układanie styropianu nie jest trudne, ale dopasowanie pierwszej, 5-cio centymetrowej warstwy do rur na posadzce, jest już naprawdę żmudne. Dlatego należy tu zwrócić szczególną uwagę na dokładność prac wykonawcy. Tym bardziej, że praca ta będzie potem zakryta i kompletnie niewidoczna. A wszystkie braki w styropianie, to potencjalne miejsca ucieczki ciepła i możliwości osiadania gotowej podłogi. Dobrze wykonana praca, zajmuje przynajmniej kilkadziesiąt roboczogodzin (dla podłóg o powierzchni 150-200m2), czyli jeśli Twój wykonawca ułoży styropian w całym domu na 3 godziny przed wylewką, to możesz być pewny niskiej jakości…
Tutaj mam przyjemność zaprezentować Ci wzorowo i dokładnie ułożony styropian. A wszystko, dzięki temu, że Inwestor w ramach wolnego czasu i oszczędności zdecydował się na ułożenie go samodzielnie. Jak to mówią: “chcesz mieć zrobione dobrze, zrób sam” 😉
Wytrzymałość styropianu podłogowego
Styropian, styropianowi nierówny. Najpopularniejszym parametrem używanym, przy jego porównywaniu jest współczynnik przewodzenia ciepła “lambda”. Im większy mniejszy, tym lepiej – tu nie ma wątpliwości. Ale gdy po styropianie chcemy chodzić lub jeździć, to trzeba, aby miał on również odpowiednią wytrzymałość na ściskanie. Typowym wyborem jest tu styropian EPS 100, czyli o wytrzymałości na ściskanie 100kPa. Taki właśnie styropian mamy zastosowany na przykładowej budowie. Niestety doświadczenie pokazuje, że 100kPa, to za mało, żeby w dłuższym okresie uniknąć osiadania posadzek. Taki styropian potrafi osiąść z czasem nawet o kilka milimetrów i trzeba się z tym liczyć.
POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"
Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00
Kolejny etap: podłogówka
Kolejny etap prac, to wykonanie ogrzewania podłogowego, czyli tzw. podłogówki. Jest to chyba najlepszy, dostępny dzisiaj sposób ogrzewania domu. Jak całość wygląda przekonamy się pewnie za kilka tygodni, więc już teraz zapraszam Cię na kolejną relację!