[D020] Podsumowanie kosztów budowy 2020-2022

Cześć!

Budowa domu według projektu Tuluza VII niemal dobiegła końca. Inwestor mieszka już w nowym domu i powoli pracuje nad wykończeniem ostatnich pokoi, łazienki na piętrze, schodów i elewacji (nie ma jeszcze warstwy tynku). Na zewnątrz zostało do wykonania jeszcze zagospodarowanie terenu, czyli podjazd, taras, schody do domu i ogrodzenie. Mimo to uznałem, że moment wprowadzenia się jest dobrym czasem na podsumowanie kosztów budowy i zakończenie tej serii wpisów. Dlatego przedstawiam Ci małe podsumowanie.

Ostatnie prace

W poprzedniej relacji [D019] Ocieplenie domu styropianem pokazywałem jak zostało wykonane ocieplenie i pierwsza warstwa elewacji. Do zrobienia pozostało jeszcze położenie ostatniej warstwy tynku cienkowarstwowego, ale Inwestor zostawił sobie to na wiosnę. Ponadto od ostatnich relacji pojawiły się też brakujące drzwi wejściowe, a na poddaszu zostały zamontowane płyty GK na skosach. Zrobiono też wstępne utwardzenie terenu przed wejściem do domu i podjazd do garażu.

Jednocześnie trwały też prace wykończeniowe wewnątrz, których już nie relacjonuję. Przede wszystkim mam tu na myśli wykończenie wszystkich pomieszczeń i ich umeblowanie. Dom w obecnej chwili jeszcze nie jest w 100% ukończony, ale jak najbardziej nadaje się już do zamieszkania. A koszty wyglądają następująco:

Kluczowe koszty budowy domu 2020-2022

Łączny koszt budowy do wyżej opisanego stanu wyniósł: 551.475 zł bez działki. Łączna powierzchnia pomieszczeń, wraz z garażem, etc. wynosi 136,94m2, co daje nam koszt do wprowadzenia się na poziomie 4.027zł/m2. Już teraz wiadomo, że nie jest to ostateczny koszt i śmiało można założyć, że po wykończeniu ostatnich pomieszczeń, schodów, elewacji i zagospodarowaniu działki łączna kwota przekroczy 600 tys złotych, a tym samym koszt jednostkowy przekroczy 4400zł/m2. Pokuszę się też o małe założenie, że gdyby całą tą budowę wykonać przy dzisiejszych cenach materiałów budowlanych i wykończyć dom w 100% (styczeń 2022), to koszt budowy domu pod klucz wynosiłby minimum 4800-5000zł/m2.

Z innych ciekawych, cząstkowych kosztów warto wyróżnić:

  • budowa stanu surowego otwartego: około 153 tys. zł, czyli 1117zł/m2 (zbudowane w 2020/2021)
  • budowa od SSO do stanu deweloperskiego: około 263 tys. zł, czyli 1920zł/m2 (wykonane w 2021)
  • wykończenie od stanu deweloperskiego do zamieszkania: około 135 tys. zł, czyli 985zł/m2 (wykonane w 2021)
  • wykończenie brakujących elementów wewnątrz i na zewnątrz domu, zagospodarowanie terenu, szacunkowo 100 tys. zł, czyli 730zł/m2 (planowane na 2022)
  • łącznie około 650 tys. zł, czyli 4750zł/m2

Podsumowanie

Na tym czas zakończyć serię wpisów relacjonujących budowę Tuluza VII. Chciałbym w tym miejscu podziękować Inwestorowi za możliwość zrobienia zdjęć i opisania dla Ciebie tej budowy. Mam nadzieję, że ten skrót pomoże Ci w samodzielnej budowie, a przede wszystkim w oszacowaniu kosztów budowy w 2022 roku.

Powodzenia w budowaniu!

budowa w praktyce

1 komentarz do “[D020] Podsumowanie kosztów budowy 2020-2022

  1. Dzięki Krystian za wiedze, którą się z nami dzielisz, opublikowanie kosztów budowy daje dobre rozeznanie w kosztach, jakie trzeba będzie ponieść budując obecnie dom. Podsumowanie kosztów budowy Tuluzy daje mi do myślenia nt własnych planów budowy. Przymierzam się do budowy domu również w woj.Pomorskim, ogólna powierzchnia ok 130m2 włącznie z garażem, czyli podobnie jak Tuluza. Działkę już mam, więc na podstawie Twoich wyliczeń można założyć, że całkowity koszt samej budowy pewnie przekroczy 600 tys. zł, mając nadzieję, że ceny materiałów już nie wzrosną.
    Z drugiej strony, mam w bliskiej okolicy ofertę deweloperską – dom wolnostojący o pow. ok 130m2 na działce ok. 1000m2 w stanie deweloperskim za 550 tys. zł, w cenie ocieplenie budynku z elewacją, dach, brama garażowa z podjazdem z kostki brukowej,ogrzewanie podłogowe oraz piec gazowy z wkopanym w ziemię zbiornikiem.
    Jako że nie znam się zbytnio na budowie zastanawiam się, czy samodzielna budowa przy obecnych kosztach nie będzie mnie kosztować tyle samo co wspomniana oferta dewelopera. Oczywiście decyzja należy do mnie, ale chciałbym prosić, abyś wyraził swoją opinię, czy na moim miejscu budowałbyś sam czy lepiej skorzystać z oferty dewelopera. Dodam, że na razie budowa na mojej działce nie jest jeszcze możliwa,bo nasza gmina odwleka wykonanie drogi do tej działki, a dom deweloperski będzie gotowy już za kilka miesięcy. Dziękuję i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.