Ja, Ty i Blog

Ja

Witaj, na moim Blogu! Ja mam na imię Krystian i na początek chcę Ci opowiedzieć coś o sobie. Moja styczność z budownictwem zaczęła się pod koniec ubiegłego wieku, gdy jako dziecko przyglądałem się budowie domu moich rodziców. Później wybrałem studia budowlane, a obecnie pracuję w firmie deweloperskiej przy realizacji inwestycji. Innymi słowy zajmuję się tym, żeby na przysłowiowym polu powstał budynek. Prywatnie jestem mężem i ojcem dwójki dzieci, mieszkam w małej wsi w północnej części Polski.

Moje dotychczasowe zajęcie nauczyło mnie: jak planować, jak budować i jak kontrolować wszystko co dzieje się przed, w trakcie i po zakończeniu budowy. Z drugiej strony wiem (bo ciągle odpowiadam na pytania znajomych) jak zawiły i trudny jest proces budowlany dla osób budujących swój dom po raz pierwszy. Jeżeli właśnie znalazłeś się w takiej sytuacji to dobrze trafiłeś…

Ty

Skoro wiesz już trochę o mnie to pozwolę sobie przejść na Ty i opowiedzieć coś o Tobie.

Jeżeli trafiłeś na ten blog to wnioskuję, że podjąłeś już decyzję o budowie własnego domu lub może jesteś już nawet w trakcie. Moje gratulacje! Właśnie zostałeś Inwestorem w rozumieniu przepisów naszego polskiego Prawa budowlanego. I pamiętaj proszę, że ilekroć będę pisał o Inwestorze, będę miał na myśli Ciebie. To ważna i odpowiedzialna funkcja, bo komu innemu jak nie Tobie najbardziej zależy, żeby zbudować wymarzony dom? Od teraz będziesz odpowiedzialny za zorganizowanie całego procesu budowy, nie tylko przed rodziną, znajomymi i  bankiem ale też w świetle prawa. Brzmi poważnie, ale spokojnie. Po prostu czytaj dalej…

Dygresja: Droga czytelniczko, proszę wybaczyć. Pisząc ten blog będę stosował uproszczenie językowe, tzn. pisał do czytelnika w formie męskiej, żeby uniknąć ciągłego dodawania końcówek typu -eś/aś do wyrazów. Nie oznacza to jednak, że treść bloga jest skierowania wyłącznie do panów.

Blog

Stworzyłem ten Blog po to, żeby przeprowadzić Cię krok po kroku przez cały proces budowy własnego domu. Nie znajdziesz tutaj pustych haseł typu: „złóż wniosek o pozwolenie na budowę”. Chcę Ci przedstawić konkretnie co i jak, po kolei trzeba zrobić, żeby taki przykładowy wniosek złożyć. Co więcej: to nie jest blog typu „zrób to sam”, nie będę pokazywał jak murować ściany. Za to jako świadomy Inwestor powinieneś wiedzieć z czego zbudować te ściany, ile to kosztuje i jak sprawdzić, czy zostały dobrze wykonane. Chcę, pokazać Ci jak zarządzać czasem, budżetem i jakością, pomóc podejmować decyzje i pokazać jak nadzorować wykonawstwo. Taka jest właśnie Twoja rola jako Inwestora i jednocześnie nadzorującego na budowie, szczególnie tej prowadzonej metodą gospodarczą. Jeżeli natomiast zlecasz budowę pod klucz… sytuacja jest właściwie bez zmian. Nawet jeśli sam nie będziesz wykonywał wielu z tych prac to Twoja obecność na budowie, znajomość zagadnień i po prostu kontrola tego co się dzieje jest bardzo ważna, a wręcz konieczna. Dużo łatwiej jest kontrolować wszystko na bieżąco niż na końcu inwestycji odebrać klucze i zdziwić się co to jest.

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz: wszystko co opisuję na Blogu wynika z mojej wiedzy technicznej, praktyki budowlanej, Prawa Budowlanego, norm, przepisów itp., ale też mojego prywatnego doświadczenia. Oznacza to, że nie zawsze moje zdanie będzie obiektywne, nie zawsze będzie zgodne z Twoimi oczekiwaniami, doświadczeniem i wieloma sytuacjami. Dlatego, jeżeli masz własne doświadczenia i opinie gorąco zachęcam, żebyś dzielił się nimi w komentarzach. I dlatego też, mimo, że dokładam wszelkich starań, żeby Ci doradzić – to Ty ostatecznie jesteś odpowiedzialny za swoje decyzje, a z prawnego punktu widzenia też Twój kierownik budowy i to on powinien mieć decydujący głos w wątpliwych kwestiach.

No to zaczynamy >>>

PS.: Ten blog jest rozszerzeniem bloga-dziennika budowy, który prowadziliśmy wraz z Żoną pod adresem www.budowawpraktyce.blogspot.pl Zajrzyj tam i sprawdź jak wyglądała budowa naszego domu w 2017 roku.

Powodzenia w budowaniu!

budowa w praktyce