[B004] Jak wybrać projekt domu część 2/4 – idealny układ pomieszczeń

Jak rozplanować układ pomieszczeń w domu?

W poprzednim wpisie dokładnie opisałem jak określić ilość i wielkość pomieszczeń w domu, która będzie dla Ciebie najlepsza. Jeżeli masz już to rozpisane to możemy przejść dalej, do zastanowienia się nad układem pomieszczeń. Nie będziemy się jednak zajmowali projektowaniem domu – to jest zadanie dla Architekta. A jeżeli wybierasz spośród gotowych projektów to tak naprawdę Twoim zadaniem jest sprawdzenie, czy projekt odpowiada Twoim potrzebom. Niestety oprócz tych potrzeb są też pewne ograniczenia, np. formalne.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy

Te dwa dokumenty (w skrócie MPZP i WZ) są ustalane przez organy administracji publicznej w celu określenia co, gdzie i jak można budować. Są tam zapisane zwykle takie warunki jak: maksymalna wysokość i ilość kondygnacji; kąt i kształt połaci dachowej; maksymalna powierzchnia zabudowy; maksymalna szerokość elewacji frontowej itp. W praktyce oznacza to, że będziesz musiał wybrać taki projekt, który nawiązuje do okolicznej zabudowy. Sprawdź dokładnie zapisy w tych dokumentach już na etapie szukania projektu. Ograniczenia tam zawarte mogą w dość istotny sposób ograniczyć Twój wybór.

Jeżeli nie zapoznałeś się jeszcze z MPZP lub WZ dla swojej działki to zrób to koniecznie. Najdokładniejsze informacje znajdziesz w Urzędzie Miasta lub Gminy. Tam dowiesz się czy Twoja działka jest objęta MPZP czy też nie. Jeżeli nie to będziesz musiał złożyć wniosek o wydanie WZ.

Jeśli nie wiesz jak zabrać się za formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę to zapraszam do artykułu [B008] Budowa domu na działce rolnej i budowlanej 2020 – krok po kroku.

Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Jeżeli MPZP lub WZ ogranicza Twój wybór domu parterowego lub z poddaszem użytkowym to możesz pominąć ten akapit. Jeżeli jednak obie możliwości są dopuszczalne to pora zastanowić się co wybrać? Poniżej znajdziesz porównanie najważniejszych cech obydwu rodzajów domów. Nie zawsze są to jednoznaczne wady lub zalety. Musisz zastanowić się jak każda z cech jest dla Ciebie ważna i jak bardzo odpowiada Twoim potrzebom.

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

Jak widzisz w powyższej tabeli wcale nie poruszam kwestii wyglądu domu i pomieszczeń. Strona estetyczna każdego projektu jest bardzo indywidualnym aspektem i  musisz się na nią zastanowić samodzielnie.

Chociaż wybór pomiędzy domem parterowym, a z poddaszem użytkowym jest bardzo ważny dla całej budowy to kryteria wyboru są dość jasne i proste. Znasz już też wady i zalety obu rozwiązań. Zastanów się który zestaw cech bardziej Ci odpowiada i to wystarczy aby podjąć decyzję.

Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!