[B015] 10 porad jak panować nad kosztami budowy domu

Witaj Inwestorze!

W całym procesie budowlanym nie sposób, chociaż na chwilę, zapomnieć o kosztach. Zawsze mogłyby być niższe, a pieniądze znikają z konta szybciej niż postępuje budowa. Skąd się biorą takie problemy i jak im zaradzić? Najczęściej stąd, że zbyt mało uwagi poświęca się na prawidłowe przygotowanie kosztorysu, a później na stałe kontrolowanie wydatków. Dlatego przygotowałem dla Ciebie 10 praktycznych porad jak poradzić sobie z wydatkami podczas budowy domu.

Zanim rozpocznie się budowa

1. Dobrze zaplanuj budżet

Fakt, że przed rozpoczęciem budowy trzeba oszacować ile będzie ona kosztowała wydaje się oczywisty. Jednak zagadnienie to jest znacznie szersze niż tylko określenie ile pieniędzy musisz mieć, aby wybudować dom. Ważne jest, żeby budżet był zaplanowany możliwie najbardziej szczegółowo dla każdego etapu prac. Osobno dla stanu surowego, osobno dla instalacji, osobno dla wykończenia itp. Dużo więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule [B013] Jak oszacować rzeczywiste koszty budowy domu. To jednak ciągle nie wszystko. Musisz też uwzględnić, że koszt budowy może zmieniać się w czasie, mogą pojawić się niespodziewane wydatki lub dokonasz koniecznych zmian w projekcie już w trakcie trwania budowy. Wszystkiego nie da się przewidzieć, dlatego trzeba być przygotowanym na niespodzianki. Więcej detali, które warto uwzględnić znajdziesz poniżej.

2. Porównaj swoje koszty z innymi budowami

Dobrym źródłem wiedzy o kosztach Twojej budowy jest ich porównanie z innymi, znanymi Ci budowami. Szczególnie warto porównywać się z budowani z ostatniego roku lub trwającymi i jednocześnie takimi, których Inwestor dobrze kontroluje wydatki. Żeby nie być gołosłownym przygotowałem dla Ciebie właśnie takie podsumowanie kosztów, które znajdziesz w artykule [B014] Koszty budowy domu 2020 – Tuluza VII. Jednak mam też ważne zastrzeżenia do takich porównań. Nie można ich traktować jako wyceny Twojej budowy. Każda budowa jest inna, każdy Inwestor ma inne podejście do ceny, jakości i czasu budowy, i każdy na co innego stawia nacisk. Każdy dom powstaje w innym miejscu i w innych warunkach gruntowych, więc różne będą koszty materiałów i robocizny. Porównanie stanu surowego może być jeszcze miarodajne, jednak porównanie kosztów wykończenia może się skrajnie różnić ze względu na ceny w wyposażeniu i standardzie wykończenia.

Jak zatem rozsądnie porównać koszty budowy? Po pierwsze: porównuj koszty dla całej budowy jak i dla poszczególnych etapów w przeliczeniu na 1m2 powierzchni domu (nie tylko powierzchni użytkowej, ale powierzchni wszystkich pomieszczeń). Po drugie: porównuj koszty, ale nie przyjmuj, że czyjeś koszty będą takie same jak Twoje. Jest to zależne od zbyt wielu czynników i można się naprawdę mocno pomylić.

Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!