[B020] Geodezyjne tyczenie budynku

Witaj Inwestorze!

Po wielu miesiącach załatwiania papierów, planowania i wykonaniu prac przygotowawczych nadchodzi wreszcie ten pierwszy upragniony dzień budowy. Zanim jednak pojedziesz na działkę sprawdzić co się tam dzieje, chciałbym Ci przypomnieć jeszcze raz jaka jest Twoja rola na budowie. Jesteś Inwestorem, czyli osobą, która płaci ale i wymaga. Twoim zadaniem jest znalezienie wykonawcy, a potem kontrolowanie jakości jego prac. Szerzej pisałem o tym tutaj. Dlatego w kolejnych krokach nie będę opisywał szczegółowo jak daną pracę należy wykonać. Podpowiem za to jak sprawdzić, czy została dobrze wykonana. Zaczynamy!

Budujesz dom więc na pewno potrzebujesz dobrej umowy o roboty budowlane. Kliknij poniżej i pobierz darmowy wzór!

Geodeta i tyczenie budynku

Geodeta jest pierwszą osobą, która rozpoczyna prace na Twojej budowie. Najlepiej gdy jest to ta sama osoba, która wykonywała dla Ciebie Mapę do Celów Projektowych. Usługi wykonywane w pakiecie są tańsze, a dana osoba zna już Twoją działkę i lokalną sytuację geodezyjną. Poza tyczeniem domu możesz jednocześnie zlecić geodecie wytyczenie przebiegu przyłączy, np. wodociągowego. Zanim jednak zamówisz usługę warto, abyś dowiedział się co tak właściwie geodeta ma zrobić i dlaczego to jest potrzebne.

Tyczenie budynku a wymogi prawne

Zgodnie z Ustawą prawo Budowlane Art. 43, pkt. 1 budynki mieszkalne jednorodzinne muszą być wytyczone w terenie przed ich wybudowaniem, a po zakończeniu budowy musi dla nich zostać sporządzona geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza. Jednocześnie ta sama Ustawa mówi, że za wytyczenie obiektu w terenie odpowiedzialny jest kierownik budowy (Art. 22 ust. 3). W praktyce oznacza to, że jeżeli budynek (lub ewentualnie przyłącze) zostanie wybudowany nie w tym miejscu co trzeba to winą zostanie obarczony kierownik budowy. Oczywiście kierownik budowy samodzielnie wytyczyć budynku nie może – do tego potrzebna jest osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia geodezyjne.

Dlaczego wytyczenie planowanego budynku w terenie jest takie ważne? Dlatego, że pozwolenie na budowę, które uzyskałeś zostało wydane dla budynku, który ma znajdować się dokładnie w miejscu określonym na Planie Zagospodarowania Terenu. Architekt wykonujący ten rysunek nie wybrał miejsca przypadkowo. Lokalizacja każdego domu musi spełniać szereg wymogów prawnych, w szczególności być zgodna z Warunkami Zabudowy lub Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Muszą też zostać zachowane wymiaru domu, minimalne odległości od granic działki, od innych budynków, linia zabudowy i wysokość posadzki parteru. Jeżeli położenie lub wymiary budynku ulegną zmianie to konieczne będzie wykonanie projektu zamiennego, a skrajnym wypadku Nadzór Budowlany może nakazać rozbiórkę takiego obiektu!

Wiedząc to wszystko naturalne staje się wynajęcie uprawnionego geodety do fachowego wytyczenia położenia budynku. Ale czym właściwie jest to całe „tyczenie”?

Tyczenie osi konstrukcyjnych budynku

Tyczenie (lub wytyczenie) jest to nic innego jak wyznaczenie położenia budynku w terenie. W praktyce wygląda to następująco: Na podstawie rzutu fundamentów oraz Planu Zagospodarowania Terenu zawartych w projekcie Twojego domu, geodeta wyznacza na działce osie budynku. Można by powiedzieć, że przenosi wszystkie najważniejsze wymiary i osie budynku z papieru na powierzchnię działki.

Przeniesienie geometrii budynku następuje przez zaznaczenie na powierzchni terenu (zwykłym drewnianym kołkiem) jego punktów charakterystycznych, czyli zwykle narożników lub przecięcia osi konstrukcyjnych. Jako, że podczas pracy koparki wszystkie takie zaznaczenia zostaną zniszczone, konieczne jest też zaznaczenie położenia budynku poza obszarem wykopu. Służą do tego tzw. „ławy drutowe” zwane też „ławami ciesielskimi”. Takie ławy składają się z dwóch drewnianych słupków wbitych w ziemię z zamocowaną poziomą łączącą je deską. Jeżeli nic Ci to nie mówi to  już objaśniam o co w tym wszystkim chodzi.

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

rzut fundamentów osie konstrukcyjne
przykładowy rzut fundamentów z zaznaczonymi osiami konstrukcyjnymi
Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!