Zgodnie z Ustawą prawo Budowlane Art. 43, pkt. 1 budynki mieszkalne jednorodzinne muszą być wytyczone w terenie przed ich wybudowaniem, a po zakończeniu budowy musi dla nich zostać sporządzona geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza. Jednocześnie ta sama Ustawa mówi, że za wytyczenie obiektu w terenie odpowiedzialny jest kierownik budowy (Art. 22 ust. 3). W praktyce oznacza to, że jeżeli budynek (lub ewentualnie przyłącze) zostanie wybudowany nie w tym miejscu co trzeba to winą zostanie obarczony kierownik budowy. Oczywiście kierownik budowy samodzielnie wytyczyć budynku nie może – do tego potrzebna jest osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia geodezyjne.
Dlaczego wytyczenie planowanego budynku w terenie jest takie ważne? Dlatego, że pozwolenie na budowę, które uzyskałeś zostało wydane dla budynku, który ma znajdować się dokładnie w miejscu określonym na Planie Zagospodarowania Terenu. Architekt wykonujący ten rysunek nie wybrał miejsca przypadkowo. Lokalizacja każdego domu musi spełniać szereg wymogów prawnych, w szczególności być zgodna z Warunkami Zabudowy lub Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Muszą też zostać zachowane wymiaru domu, minimalne odległości od granic działki, od innych budynków, linia zabudowy i wysokość posadzki parteru. Jeżeli położenie lub wymiary budynku ulegną zmianie to konieczne będzie wykonanie projektu zamiennego, a skrajnym wypadku Nadzór Budowlany może nakazać rozbiórkę takiego obiektu!
Wiedząc to wszystko naturalne staje się wynajęcie uprawnionego geodety do fachowego wytyczenia położenia budynku. Ale czym właściwie jest to całe „tyczenie”?
Witam. Na rys 2 pokazane jest ze sciana fundamentowa jest na jednym poziomie z górą deski a więc 0.00. Czy tak mamy murować ścianę fundamentową ? Czy na 0.00 nie powinna byc gotowa posadzka juz w domu ?
Witaj Piotr!
Wszystkie rzędne budynku wynikają z Twojego projektu. Nie sugeruj się rzednymi na zdjęciu, bo to tylko przykład. Zwykle góra ściany fundamentowej znajduje się 20-30cm poniżej poziomu 0,00.