Witaj Inwestorze!
W ostatnich dwóch krokach zasypaliśmy wnętrze ław fundamentowych oraz ułożyliśmy rury kanalizacyjne. W tym kroku nadszedł czas na wylewkę betonową. To bardzo miły etap, bo oznacza że właśnie kończymy prace ziemne i zamykamy stan zerowy. Zanim to jednak nastąpi opowiem Ci dlaczego wylewka betonowa nie jest potrzebna i dlaczego warto ją wykonać. Dokładnie tak: jest niepotrzebna i lepiej ją zrobić.
Do czego służy wylewka betonowa?
Pamiętasz jak w artykule o zasypywaniu fundamentów pisałem o funkcjach jakie musi spełniać dobra zasypka? Przypominam: funkcję konstrukcyjną i hydroizolacyjną. Dokładnie tak samo sytuacja wygląda w przypadku wylewki betonowej. W końcu stanowi ona jeden z elementów całej posadzki na gruncie. Logiczne prawda? Ale na tym nie koniec: zauważ, że skoro już masz zasypkę, czyli nośną warstwę konstrukcyjną i bardzo dobrą warstwę przerywającą podciąganie kapilarne to po co Ci kolejna warstwa betonowa, która pełni te same funkcje? Powiedzmy to sobie otwarcie: nie potrzebujesz tej warstwy! Jak najbardziej możliwe jest wykonanie hydroizolacji bezpośrednio na zagęszczonej zasypce, a następnie ułożenie na niej ocieplenia i dopiero wtedy wylewki betonowej z zatopionym ogrzewaniem podłogowym. To wszystko prawda i taki układ jak najbardziej będzie działał prawidłowo (dokładnie tak samo jak płyta fundamentowo-grzewcza), ale jednocześnie bardzo odradzam żeby tak robić z powodów praktycznych. O co tu właściwie chodzi? Wyjaśnię Ci wszystko po kolei.
1. Wylewka betonowa czyli konstrukcja
Wiesz już, że w pierwszej kolejności warstwę konstrukcyjną stanowi grunt zasypowy. Wylewka betonowa nie zwiększa nośności tego gruntu i nie spowoduje, że osiadania będą mniejsze. Pod względem konstrukcyjnym nie wnosi nic istotnego. Pomimo tego w projektach typowych często można się spotkać z wylewką grubości nawet 15cm i zbrojeniem jak w stropie przemysłowym. Takie rozwiązanie nie ma żadnego technicznego uzasadnienia.
Pomimo to jak najbardziej zalecam, aby wylewkę betonową zrobić ze względów praktycznych:
- wylewka zabezpiecza zagęszczony grunt przed naruszeniem podczas dalszych prac;
- na wylewce dużo łatwiej jest chodzić, pracować, składować materiały, ustawić rusztowanie lub stemple.
2. Wylewka betonowa, a hydroizolacja
Grunt zasypowy pod wylewką pełni funkcję hydroizolacyjną dzięki przerywaniu podciągania kapilarnego. Wylewka betonowa podciągania nie przerywa a wręcz przeciwnie. Pomimo to warto ją wykonać również ze względów hydroizolacyjnych. Na wylewce łatwo jest wykonać solidną hydroizolację. Będzie ona stanowiła drugą i szczelną barierę przed wodą pochodzącą z gruntu.
W efekcie wylewka pomimo że potrzebna nie jest znacznie ułatwia i poprawia jakość wykonania kolejnych prac. Zastanówmy się zatem jak ją prawidłowo wykonać.