[B032] Wylewka betonowa na poziomie zero

Stan zero

Witaj Inwestorze!

W ostatnich dwóch krokach zasypaliśmy wnętrze ław fundamentowych oraz ułożyliśmy rury kanalizacyjne. W tym kroku nadszedł czas na wylewkę betonową. To bardzo miły etap, bo oznacza że właśnie kończymy prace ziemne i zamykamy stan zerowy. Zanim to jednak nastąpi opowiem Ci dlaczego wylewka betonowa nie jest potrzebna i dlaczego warto ją wykonać. Dokładnie tak: jest niepotrzebna i lepiej ją zrobić.

Do czego służy wylewka betonowa?

Pamiętasz jak w artykule o zasypywaniu fundamentów pisałem o funkcjach jakie musi spełniać dobra zasypka? Przypominam: funkcję konstrukcyjną i hydroizolacyjną. Dokładnie tak samo sytuacja wygląda w przypadku wylewki betonowej. W końcu stanowi ona jeden z elementów całej posadzki na gruncie. Logiczne prawda? Ale na tym nie koniec: zauważ, że skoro już masz zasypkę, czyli nośną warstwę konstrukcyjną i bardzo dobrą warstwę przerywającą podciąganie kapilarne to po co Ci kolejna warstwa betonowa, która pełni te same funkcje? Powiedzmy to sobie otwarcie: nie potrzebujesz tej warstwy! Jak najbardziej możliwe jest wykonanie hydroizolacji bezpośrednio na zagęszczonej zasypce, a następnie ułożenie na niej ocieplenia i dopiero wtedy wylewki betonowej z zatopionym ogrzewaniem podłogowym. To wszystko prawda i taki układ jak najbardziej będzie działał prawidłowo (dokładnie tak samo jak płyta fundamentowo-grzewcza), ale jednocześnie bardzo odradzam żeby tak robić z powodów praktycznych. O co tu właściwie chodzi? Wyjaśnię Ci wszystko po kolei.

1. Wylewka betonowa czyli konstrukcja

Wiesz już, że w pierwszej kolejności warstwę konstrukcyjną stanowi grunt zasypowy. Wylewka betonowa nie zwiększa nośności tego gruntu i nie spowoduje, że osiadania będą mniejsze. Pod względem konstrukcyjnym nie wnosi nic istotnego. Pomimo tego w projektach typowych często można się spotkać z wylewką grubości nawet 15cm i zbrojeniem jak w stropie przemysłowym. Takie rozwiązanie nie ma żadnego technicznego uzasadnienia.

Pomimo to jak najbardziej zalecam, aby wylewkę betonową zrobić ze względów praktycznych:

 • wylewka zabezpiecza zagęszczony grunt przed naruszeniem podczas dalszych prac;
 • na wylewce dużo łatwiej jest chodzić, pracować, składować materiały, ustawić rusztowanie lub stemple.

Nie wszystko jest jasne i masz wątpliwości? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

2. Wylewka betonowa, a hydroizolacja

Grunt zasypowy pod wylewką pełni funkcję hydroizolacyjną dzięki przerywaniu podciągania kapilarnego. Wylewka betonowa podciągania nie przerywa a wręcz przeciwnie. Pomimo to warto ją wykonać również ze względów hydroizolacyjnych. Na wylewce łatwo jest wykonać solidną hydroizolację. Będzie ona stanowiła drugą i szczelną barierę przed wodą pochodzącą z gruntu.

W efekcie wylewka pomimo że potrzebna nie jest znacznie ułatwia i poprawia jakość wykonania kolejnych prac. Zastanówmy się zatem jak ją prawidłowo wykonać.

Z jakiego betonu zrobić wylewkę?

Wylewka betonowa, zwana też często chudym betonem składa się oczywiście z samego betonu ale również zbrojenia. Klasa betonu, grubość wylewki, ilość i rozmieszczenie zbrojenia są opisane w Twoim projekcie. Niestety zdarza się, że są tam opisane rozwiązania całkowicie absurdalne. Co w takim wypadku zrobić? Najlepiej skonsultować się z projektantem i kierownikiem budowy. Moim zdaniem, przy prawidłowo zagęszczonej podsypce fundamentów można zastosować wylewkę grubości 10cm bez tradycyjnego zbrojenia prętami. Jednocześnie warto użyć zbrojenia rozproszonego w postaci drobnych włókien polipropylenowych (z tworzywa sztucznego). Zadaniem tych włókien jest wzmocnienie betonu w całej jego objętości. Zmniejsza ono znacznie ilość rys i pęknięć, a co za tym idzie poprawia jakość podłoża pod przyszłą hydroizolację. Nie warto tutaj stosować zbrojenia rozproszonego stalowego ze względu na (małe ale jednak) ryzyko korozji.

Optymalną klasą betonu do wykonania wylewki wydaje się C12/15 (dawniej oznaczanej B15). Ma ona w zupełności wystarczającą wytrzymałość,

W tym momencie warto również wspomnieć o pogrubieniu wylewki pod ścianami działowymi. Tak jak pisałem wcześniej: nie jest ono potrzebne i jeśli wykonawca go nie zrobi to ściana na pewno się nie zawali (o ile zasypka jest prawidłowo zagęszczona). Praktyka pokazuje jednak, że takie pogrubienie do np. 20cm i dołożenie dwóch prętów zbrojeniowych średnicy 12mm połączonych strzemionami w kształcie litery “S” to minimalny koszt i warto je wykonać. Zapobiega ono minimalnym osiadaniem, które z kolei powodują mikro pęknięcia ścian działowych w miejscach gdzie są one słabsze (w bruzdach na przyłącza kanalizacyjne lub wodne).

Prawidłowe wykonanie wylewki betonowej

Jak to zwykle na budowie bywa, na poprawne wykonanie tego elementu składa się kilka czynników. Oto one:

 1. Zakończenie poprzednich etapów pracy – przed przystąpieniem do betonowania wylewki należy zakończyć wszystkie poprzednie etapy. Szczególną uwagę warto zwrócić na wykonanie kanalizacji oraz poprawne zagęszczenie i wyrównanie całej zasypki. Trzeba również zabezpieczyć wszystkie otwory kanalizacyjne (i ewentualnie innych instalacji) przed zabetonowaniem.
 2. W miejscach ścianek działowych i innych planowanych obciążeń warto pogrubić wylewkę do około 20cm i ułożyć w niej zbrojenie. Rysunek takiego rozwiązania znajdziesz poniżej.
 3. Na zasypce warto ułożyć folię budowlaną o grubości minimum 0,2mm (najlepiej 0,5mm) na zakłady około 20-30cm. Folia służy tylko do tego aby świeża mieszanka betonowa nie oddawała wody i nie mieszała się z gruntem zasypowym. Folia po prostu poprawi jakość samego betonu i jego trwałość. Dużo obszerniej ten temat poruszałem przy okazji omawiania ław zabetonowanych w gruncie. Teraz zasada jest ta sama.
  W przypadku gdy masz trudne warunki gruntowe i wysoką wodę gruntową, warto się zastanowić nad zastosowaniem bardziej szczelnej warstwy pod betonem jako dodatkowego zabezpieczenia. Dobrym i stosunkowo ekonomicznym rozwiązaniem jest zastąpienie zwykłej folii membraną kubełkową (kubełkami w górę) i sklejenie jej na zakładach za pomocą taśmy butylowej.
 4. Wylewka betonowa powinna pracować (czyli osiadać) niezależnie od otaczających ją ścian i wszelkich instalacji. Aby tak było, potrzebne jest wykonanie dylatacji, czyli oddzielenia różnych materiałów. W tym celu należy wszystkie przejścia instalacji przez posadzkę owinąć pianką dylatacyjną lub nałożyć na nie rurę PVC o większej średnicy. Wzdłuż ścian fundamentowych również dobrze jest zastosować dylatację z wcześniej ułożonej folii kubełkowej (najlepiej z warstwą poślizgową) lub pianki dylatacyjnej.
 5. Wylewka betonowa powinna być wykonana za jednym razem w całości. Przerwy w betonowaniu mogą spowodować osłabienie i pękanie w miejscu połączenia nowego i starego betonu. Oprócz tego wylewkę należy dobrze zawibrować i co najważniejsze wyrównać.
  Pozornie beton podkładowy nie wymaga wielu zabiegów wykończeniowych, ale to błędne rozumowanie. Na tej właśnie wylewce konieczne będzie późniejsze wykonanie hydroizolacji, ułożenie styropianu i instalacji wodnej. Im gładsza i bardziej równa powierzchnia tym lepiej. Na nierównej powierzchni trudno będzie wykonać hydroizolację i łatwiej ją uszkodzić. Duże nierówności spowodują też, że styropian podłogowy będzie słabo dolegał, co może w konsekwencji doprowadzić do osiadań posadzki. Ponadto w czasie budowy wylewka betonowa po prostu się brudzi, i łatwiej posprzątać gdy beton jest gładki.
  Po zakończeniu betonowania, wylewkę należy pielęgnować tak samo jak każdy beton, czyli zadbać żeby nie oddawał zbyt szybko wody. W tym celu pod wylewką znajduje się folia, a na jego powierzchni można ułożyć kolejną warstwę folii albo regularnie polewać wodą. Jeżeli beton zbyt szybko wyschnie to istnieje ryzyko spękania.
wylewka betonowa poziomu zero
Kiedy beton wysycha zbyt szybko to powstają rysy. Jest to normalne, ale taka wylewka nigdy już nie będzie szczelna i wymaga nałożenia hydroizolacji, która zdoła pokryć pęknięcia

Pracując na budowach ciągle spotykam się z tymi samymi błędami. Ty możesz ich łatwo uniknąć. Po prostu zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook!

Dodatkowo otrzymasz 10 plików pomocnych przy budowie domu i powiadomienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

Lista potrzebnych materiałów

Na etapie wykonania wylewki potrzebne będą:

 • folia budowlana
 • pianka dylatacyjna
 • pręty zbrojeniowe (pod ściany działowe)
 • beton

Oczywiście ilość materiałów zależna jest od powierzchni Twojego domu.

Stan zero

Po wykonaniu wylewki betonowej można wreszcie trochę odsapnąć: właśnie zakończyliśmy stan zerowy. To był trudny etap budowy, w którym trzeba było podjąć ważne decyzje. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem Ci zdecydować jakie materiały użyć, jakie rozwiązania przyjąć i ostatecznie jak sprawdzić poprawność ich wykonania. Myślę, że po przeczytaniu całej serii artykułów zdajesz sobie już sprawę dlaczego prawidłowe wykonanie stanu zerowego jest tak ważne: przede wszystkim dlatego że łatwo coś zepsuć, a trudno później poprawić.

Buduj praktycznie

Najniższa cena

Tak jak często pisałem w przypadku robót stanu zerowego: fundamenty to nie jest dobry moment do oszczędzania. Podobnie jest również w przypadku wylewki. Jedyną opcją wydaje się zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych na folii pod wylewką, ale czy warto?

Najwyższa jakość

Najwyższą jakość uzyskasz gdy wykonawca zastosuje się do wszystkich wyżej opisanych wskazówek. Dla kolejnych etapów bardzo ważne jest dokładne wykończenie powierzchni wylewki: musi być płaska i gładka. Wykonawcy mają różne sposoby aby uzyskać dobrą dokładność, ale nie zawsze im się chce “bo przecież tego nie będzie widać”. Musisz po prostu wymagać gładkiego i równego wykończenia.

Najkrótszy czas

Wykonanie wylewki nie jest zbyt czasochłonne. Najwięcej czasu zajmuje odpowiednie przygotowanie podłoża i dylatacji. Nie warto tutaj szukać oszczędności czasu.

Na tym kończymy przygodę z pracami ziemnymi i stanem zerowym. Jeśli masz jakiekolwiek pytania to śmiało możesz zadać je w komentarzu pod tym artykułem. 

W następnym artykule przejdziemy do kolejnego kroku i zaczniemy murowanie ścian parteru. Zapraszam!

budowa w praktyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.