Po małej przerwie wracam z relacją budowy domu według projektu Tuluza VII. W ciągu ostatniego tygodnia powstały ściany nośne i kominy na parterze. Zobaczmy jak spisał się wykonawca.
Murowanie ścian i kominów
Hydroizolacja pozioma
Pod ścianami parteru wykonana została pozioma hydroizolacja z papy. Papa, zgodnie ze sztuką, została szczelnie zgrzana do podłoża. Od strony zewnętrznej papa i styropian fundamentowy został zabezpieczony folią kubełkową przed zabrudzeniem. Niestety po stronie wewnętrznej Wykonawca nie osłonił wystającej papy, a szkoda. Brudną papę trzeba będzie oczyścić przed ułożeniem na niej hydroizolacji posadzki i płyt styropianowych. Niby drobiazg, a generuje dodatkową pracę na późniejszych etapach.
Najlepszy materiał do budowy ścian
Inwestor zdecydował się na budowę ścian z bloczków gazobetonowych. Moim zdaniem, jest to najlepszy wybór przy budowie domu jednorodzinnego. Tutaj dodatkowo mamy do czynienia z bloczkami pióro+wpust, które nie wymagają wypełniania spoin pionowych, a mimo to Wykonawca dołożył trochę pracy i spoiny jednak wypełnił. Bardzo polecam wypełnianie właśnie tych spoin pionowych, żeby zwiększyć szczelność ściany na etapie budowy. Natomiast później zapobiega temu aby pod ociepleniem nic nie zamieszkało.
Nadproża okienne
Razem ze ścianami powstały również otwory okienne drzwiowe i nadproża. Te nadproża o mniejszej rozpiętości wykonane są z typowych prefabrykowanych belek typu L19 i wypełnione betonem. Tutaj Wykonawca również spisał się wzorowo i zachował właściwie długości oparcia i podmurówki. W ścianach gazobetonowych warto opierać nadproża na podmurówce z betonu lub cegły żeby lepiej przenieść obciążenia z nadproża na mur. Dobrze, że Wykonawca o tym pamiętał, bo w typowych projektach często brakuje tego szczegółu.
Nadproża o dużej rozpiętości, takie jak nadproże bramy garażowej i witryny w salonie są zaprojektowane jako żelbetowe, wylewane na budowie. Nie wymagają opierania na podkładce ceglanej, bo całą swoją powierzchnią będą przylegały do muru. A na ich wykonanie musimy poczekać jeszcze kilka dni.
Kominy
Jednocześnie ze ścianami powstają kominy wentylacyjne, dymowe (do kominka) i spalinowe (do kotła gazowego). O ile same prace postępują bez żądnych zastrzeżeń, to dużo bardziej niepokoi mnie sam projekt w tym zakresie. Wentylacja pomieszczeń jest zaprojektowana bardzo skąpo. Tzn. wentylowane mają być tylko pomieszczenie z kotłami, kuchnia i łazienki. Brakuje wentylacji do pokoju na parterze i do wszystkich pomieszczeń na poddaszu. To bardzo minimalistyczne podejście, które moim zdaniem odpowiadało rozwiązaniom lat 80-tych ubiegłego wieku, ale w żaden sposób nie przystaje do dzisiejszych standardów. Obecnie budowane domy są na tyle szczelne dla przepływu powietrza i pary wodnej (potocznie mówiąc: „nie oddychają”), że wentylacja w każdym pomieszczeniu nie jest fanaberią, a powinna być koniecznością. Moja rada jest taka: na etapie projektowania wentylacja powinna być przewidziana w każdym pomieszczeniu. Bez wymówek.
POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"
Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00
Porządek na budowie
Na koniec chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Na tej przykładowej budowie Wykonawca wzorowo trzyma porządek. Sam zobacz na zdjęciach jak wygląda budowa i jej otoczenie. Wszystkie śmieci są na bieżąco zbierane i usuwane. Kiedy szukasz wykonawcy to właśnie taki porządek świadczy o profesjonalnym podejściu do pracy. Jeżeli Twój wykonawca nic nie sprząta po sobie to możesz mu śmiało pokazać jaki standard powinien utrzymać. A najlepiej, gdy zapis o regularnym sprzątaniu zawrzesz w umowie o roboty budowlane.
Pogoda w październiku
Nadszedł październik i pogoda zmienia się na coraz bardziej zimową. Coraz więcej deszczu oznacza coraz mniej pracy na zewnątrz. Na przyszły tydzień planowane jest wykonanie stropu żelbetowego. Zobaczymy, czy pogoda pozwoli…
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych przez cookies dla zapewnienia prawidłowego działania strony internetowej oraz zbierania i analizy danych o ruchu na stronie.ZgodaNie wyrażam zgodyPolityka prywatności