[D004] Murowanie ścian parteru i kominów

Tuluza IVV

Witaj!

Po małej przerwie wracam z relacją budowy domu według projektu Tuluza VII. W ciągu ostatniego tygodnia powstały ściany nośne i kominy na parterze. Zobaczmy jak spisał się wykonawca.

Murowanie ścian i kominów

Hydroizolacja pozioma

Pod ścianami parteru wykonana została pozioma hydroizolacja z papy. Papa, zgodnie ze sztuką, została szczelnie zgrzana do podłoża. Od strony zewnętrznej papa i styropian fundamentowy został zabezpieczony folią kubełkową przed zabrudzeniem. Niestety po stronie wewnętrznej Wykonawca nie osłonił wystającej papy, a szkoda. Brudną papę trzeba będzie oczyścić przed ułożeniem na niej hydroizolacji posadzki i płyt styropianowych. Niby drobiazg, a generuje dodatkową pracę na późniejszych etapach.

hydroizolacja pozioma ścian
Hydroizolacja pozioma z papy pod ścianą parteru. Brak osłonięcia papy spowodował, że została ubrudzona podczas murowania ścian.

Najlepszy materiał do budowy ścian

Inwestor zdecydował się na budowę ścian z bloczków gazobetonowych. Moim zdaniem, jest to najlepszy wybór przy budowie domu jednorodzinnego. Tutaj dodatkowo mamy do czynienia z bloczkami pióro+wpust, które nie wymagają wypełniania spoin pionowych, a mimo to Wykonawca dołożył trochę pracy i spoiny jednak wypełnił. Bardzo polecam wypełnianie właśnie tych spoin pionowych, żeby zwiększyć szczelność ściany na etapie budowy. Natomiast później zapobiega temu aby pod ociepleniem nic nie zamieszkało.

budowa domu z betonu komórkowego
Ściany z gazobetonu murowane na cienką spoinę.

Nadproża okienne

Razem ze ścianami powstały również otwory okienne drzwiowe i nadproża. Te nadproża o mniejszej rozpiętości wykonane są z typowych prefabrykowanych belek typu L19 i wypełnione betonem. Tutaj Wykonawca również spisał się wzorowo i zachował właściwie długości oparcia i podmurówki. W ścianach gazobetonowych warto opierać nadproża na podmurówce z betonu lub cegły żeby lepiej przenieść obciążenia z nadproża na mur. Dobrze, że Wykonawca o tym pamiętał, bo w typowych projektach często brakuje tego szczegółu.

Nadproża o dużej rozpiętości, takie jak nadproże bramy garażowej i witryny w salonie są zaprojektowane jako żelbetowe, wylewane na budowie. Nie wymagają opierania na podkładce ceglanej, bo całą swoją powierzchnią będą przylegały do muru. A na ich wykonanie musimy poczekać jeszcze kilka dni.

nadproża L19 prefabrykowane
Nadproża prefabrykowane typu L19 oparte na murze z gazobetonu przez podkładkę z cegły.

Kominy

Jednocześnie ze ścianami powstają kominy wentylacyjne, dymowe (do kominka) i spalinowe (do kotła gazowego). O ile same prace postępują bez żądnych zastrzeżeń, to dużo bardziej niepokoi mnie sam projekt w tym zakresie. Wentylacja pomieszczeń jest zaprojektowana bardzo skąpo. Tzn. wentylowane mają być tylko pomieszczenie z kotłami, kuchnia i łazienki. Brakuje wentylacji do pokoju na parterze i do wszystkich pomieszczeń na poddaszu. To bardzo minimalistyczne podejście, które moim zdaniem odpowiadało rozwiązaniom lat 80-tych ubiegłego wieku, ale w żaden sposób nie przystaje do dzisiejszych standardów. Obecnie budowane domy są na tyle szczelne dla przepływu powietrza i pary wodnej (potocznie mówiąc: „nie oddychają”), że wentylacja w każdym pomieszczeniu nie jest fanaberią, a powinna być koniecznością. Moja rada jest taka: na etapie projektowania wentylacja powinna być przewidziana w każdym pomieszczeniu. Bez wymówek.

kominy prefabrykowane
Bardzo mała ilość kanałów wentylacyjnych jak na cały dom.

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

Porządek na budowie

Na koniec chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Na tej przykładowej budowie Wykonawca wzorowo trzyma porządek. Sam zobacz na zdjęciach jak wygląda budowa i jej otoczenie. Wszystkie śmieci są na bieżąco zbierane i usuwane.
Kiedy szukasz wykonawcy to właśnie taki porządek świadczy o profesjonalnym podejściu do pracy. Jeżeli Twój wykonawca nic nie sprząta po sobie to możesz mu śmiało pokazać jaki standard powinien utrzymać. A najlepiej, gdy zapis o regularnym sprzątaniu zawrzesz w umowie o roboty budowlane.

porządek na budowie
Wzorowy porządek na placu budowy.

Pogoda w październiku

Nadszedł październik i pogoda zmienia się na coraz bardziej zimową. Coraz więcej deszczu oznacza coraz mniej pracy na zewnątrz. Na przyszły tydzień planowane jest wykonanie stropu żelbetowego. Zobaczymy, czy pogoda pozwoli…

budowa w praktyce
Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!