[D004] Murowanie ścian parteru i kominów

Tuluza IVV

Witaj!

Po małej przerwie wracam z relacją budowy domu według projektu Tuluza VII. W ciągu ostatniego tygodnia powstały ściany nośne i kominy na parterze. Zobaczmy jak spisał się wykonawca.

Murowanie ścian i kominów

Hydroizolacja pozioma

Pod ścianami parteru wykonana została pozioma hydroizolacja z papy. Papa, zgodnie ze sztuką, została szczelnie zgrzana do podłoża. Od strony zewnętrznej papa i styropian fundamentowy został zabezpieczony folią kubełkową przed zabrudzeniem. Niestety po stronie wewnętrznej Wykonawca nie osłonił wystającej papy, a szkoda. Brudną papę trzeba będzie oczyścić przed ułożeniem na niej hydroizolacji posadzki i płyt styropianowych. Niby drobiazg, a generuje dodatkową pracę na późniejszych etapach.

hydroizolacja pozioma ścian
Hydroizolacja pozioma z papy pod ścianą parteru. Brak osłonięcia papy spowodował, że została ubrudzona podczas murowania ścian.

Długi i skomplikowany artykuł? Nie wszystko jest jasne i masz pytania? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

Najlepszy materiał do budowy ścian

Inwestor zdecydował się na budowę ścian z bloczków gazobetonowych. Moim zdaniem, jest to najlepszy wybór przy budowie domu jednorodzinnego. Tutaj dodatkowo mamy do czynienia z bloczkami pióro+wpust, które nie wymagają wypełniania spoin pionowych, a mimo to Wykonawca dołożył trochę pracy i spoiny jednak wypełnił. Bardzo polecam wypełnianie właśnie tych spoin pionowych, żeby zwiększyć szczelność ściany na etapie budowy. Natomiast później zapobiega temu aby pod ociepleniem nic nie zamieszkało.

budowa domu z betonu komórkowego
Ściany z gazobetonu murowane na cienką spoinę.

Nadproża okienne

Razem ze ścianami powstały również otwory okienne drzwiowe i nadproża. Te nadproża o mniejszej rozpiętości wykonane są z typowych prefabrykowanych belek typu L19 i wypełnione betonem. Tutaj Wykonawca również spisał się wzorowo i zachował właściwie długości oparcia i podmurówki. W ścianach gazobetonowych warto opierać nadproża na podmurówce z betonu lub cegły żeby lepiej przenieść obciążenia z nadproża na mur. Dobrze, że Wykonawca o tym pamiętał, bo w typowych projektach często brakuje tego szczegółu.

Nadproża o dużej rozpiętości, takie jak nadproże bramy garażowej i witryny w salonie są zaprojektowane jako żelbetowe, wylewane na budowie. Nie wymagają opierania na podkładce ceglanej, bo całą swoją powierzchnią będą przylegały do muru. A na ich wykonanie musimy poczekać jeszcze kilka dni.

nadproża L19 prefabrykowane
Nadproża prefabrykowane typu L19 oparte na murze z gazobetonu przez podkładkę z cegły.

Kominy

Jednocześnie ze ścianami powstają kominy wentylacyjne, dymowe (do kominka) i spalinowe (do kotła gazowego). O ile same prace postępują bez żądnych zastrzeżeń, to dużo bardziej niepokoi mnie sam projekt w tym zakresie. Wentylacja pomieszczeń jest zaprojektowana bardzo skąpo. Tzn. wentylowane mają być tylko pomieszczenie z kotłami, kuchnia i łazienki. Brakuje wentylacji do pokoju na parterze i do wszystkich pomieszczeń na poddaszu. To bardzo minimalistyczne podejście, które moim zdaniem odpowiadało rozwiązaniom lat 80-tych ubiegłego wieku, ale w żaden sposób nie przystaje do dzisiejszych standardów. Obecnie budowane domy są na tyle szczelne dla przepływu powietrza i pary wodnej (potocznie mówiąc: „nie oddychają”), że wentylacja w każdym pomieszczeniu nie jest fanaberią, a powinna być koniecznością. Moja rada jest taka: na etapie projektowania wentylacja powinna być przewidziana w każdym pomieszczeniu. Bez wymówek.

kominy prefabrykowane
Bardzo mała ilość kanałów wentylacyjnych jak na cały dom.

Pracując na budowach ciągle spotykam się z tymi samymi błędami. Ty możesz ich łatwo uniknąć. Po prostu zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook!

Dodatkowo otrzymasz 10 plików pomocnych przy budowie domu i powiadomienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

Porządek na budowie

Na koniec chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Na tej przykładowej budowie Wykonawca wzorowo trzyma porządek. Sam zobacz na zdjęciach jak wygląda budowa i jej otoczenie. Wszystkie śmieci są na bieżąco zbierane i usuwane.
Kiedy szukasz wykonawcy to właśnie taki porządek świadczy o profesjonalnym podejściu do pracy. Jeżeli Twój wykonawca nic nie sprząta po sobie to możesz mu śmiało pokazać jaki standard powinien utrzymać. A najlepiej, gdy zapis o regularnym sprzątaniu zawrzesz w umowie o roboty budowlane.

porządek na budowie
Wzorowy porządek na placu budowy.

Pogoda w październiku

Nadszedł październik i pogoda zmienia się na coraz bardziej zimową. Coraz więcej deszczu oznacza coraz mniej pracy na zewnątrz. Na przyszły tydzień planowane jest wykonanie stropu żelbetowego. Zobaczymy, czy pogoda pozwoli…

budowa w praktyce

4 komentarzy do “[D004] Murowanie ścian parteru i kominów

 1. W takim razie czekam z niecierpliwością do niedzieli. Ja na własne potrzeby własną analize już wykonałem dla wszystkich dostępnych materiałów budowlanych. W efekcie końcowym tylko te dwa materiały spełniały moje założenia i różnej kombinacji. Utwierdziles mnie tylko w słuszności moich założeń i wyciągniętych wniosków. Wspominasz o wykonaniu ścian nośnych wewnętrznych także z silikatu. Możliwość taką daje tylko wykorzystanie pustaków o takiej samej wysokości np. Silka 199mm + Ytong 199mm. Pozostałe silikat H+H 220mm, beton komórkowy H+H/ Solbet/ 240mm. W przeciwnym razie pojawi się problem przywiązania.
  W przypadku ścian działowych też będzie występować to samo zagadnienie, lecz mniej wpływające na jednorodność.
  Chętnie poznam Twoja opinie w tej kwestii.

  Ps. Czy przewidujesz artykuł dotyczący analizy dostępnych rozwiązań stropowych?

  1. Łączenie ścian z różnych materiałów można wykonać na kilka sposobów. Połączenie poprzez murowanie jest tylko jednym z nich. W przypadku połączenia ściany nośnej i działowej nie ma żadnego problemu – najlepiej zastosować połączenie z użyciem płaskich blach stalowych kotwionych w ścianie nośnej. Różna wysokość materiału nie ma tu znaczenia.
   Nieco trudniej może być w ścianach nośnych. Tutaj wszystko zależy od układu ścian. Mogą być ściany wewnętrzne, któe wcale nie są powiązane z zewnętrznymi, albo powiązane np, tylko przez nadproża. Mogą być też ściany wewnętrzne, które bezpośrednio stykają się z zewnętrznymi, ale z konstrukcyjnego punktu widzenia to połączenie nie jest potrzebne – wtedy można połączyć ściany nośne tak samo jak działowe. Mogą być też ściany zewnętrzne i wewnętrzne, które muszą być połączone ze względów konstrukcyjnych – wtedy połączenie też jest możliwe, ale osobiście bym go nie robił ze względu na trudności wykonawcze i możliwość różnej pracy obu materiałów. Podsumowując: łączenie różnych materiałów jest możliwe, a decyzja jak łączyć ściany należy do projektanta.

   W przyszłości na pewno pojawi się również porównanie systemów stropowych.

 2. Trafiłem na Twojego bloga wyszukujac frazę w google i na pewno zostaję na dłużej! Przeczytalem kilka wpisów i mam tylko jeden wniosek- konkretnie, rzeczowo i profesjonalnie☺
  Trwają przygotowania do rozpoczęcia wlasnej budowy w przyszłym roku. Mam do Ciebie pytanie: co sądzisz o budowie całego parterowego domu z silikatu lub zastosowaniu silikatu tylko na ściany działowe, natomiast nośne beton komórkowy typ 600?

  1. Witaj Piotrze!
   Dobrze trafiłeś, bo już za tydzień ukarze się nowy artykuł właśnie na temat materiałów do budowy ścian. Zapraszam w niedzielę o 18:00.
   Nie znam dobrze wszystkich Twoich potrzeb i oczekiwań co do materiału na ściany, ale moim zdaniem beton komórkowy na ściany zewnętrzne i silikaty na ściany wewnętrzne (nośne i działowe) to jeden z najlepszych wyborów dla domów jednorodzinnych. Zalety: stosunkowo dobra izolacyjność cieplna z zewnątrz, dobra izolacyjność akustyczna wewnątrz, „zdrowe” materiały, łatwe w budowie. Wady? Kiedy dom się już nagrzeje, to długo potrwa jego schłodzenie, szczególnie latem. Ale to wada wielu współczesnych, bardzo mocno zaizolowanych domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.