Z tego artykułu dowiesz się
- Z jakich elementów składa się strop;
- W jaki sposób montuje się stropy gęstożebrowe;
- Jak wykonuje się zbrojenie stropu;
- Na co zwrócić uwagę przy kontrolowaniu budowy stropu;
Jak powinien wyglądać strop w Twoim domu?
Z poprzedniego artykułu znasz już najważniejsze rodzaje stropów jakie stosowane są we współczesnym budownictwie jednorodzinnym. Mam też nadzieję, że pomogłem Ci w wyborze najlepszego rozwiązania. Jeśli zdecydowałeś się na strop gęstożebrowy typu Teriva to mam dla Ciebie jeszcze jedną, dobrą wiadomość. Ze względu na dużą popularność tego typu rozwiązania, poniżej opowiem Ci jak taki strop powinien być wykonany i jak skontrolować wykonawcę podczas prac. Przy okazji uwzględnię wykonanie wylewek żelbetowych, czyli fragmentów stropu monlitycznego. Jeśli jednak wybrałeś dla siebie inny rodzaj stropu to na pewno poniżej też znajdziesz dla siebie cenne informacje. Mimo różnorodności rozwiązań, wszystkie stropy mają elementy wspólne.
Strop zaczyna się od ścian
Solidną podstawą i pierwszym etapem do wykonania stropu jest odpowiednie przygotowanie ścian nośnych. Przecież to właśnie na ścianach będzie opierał się ciężar całego stropu i wyższych kondygnacji. W przypadku stropu gęstożebrowego mamy do czynienia z prefabrykowaną belką, którą na samym początku montażu trzeba oprzeć na ścianie. Powierzchnia na jakiej belka styka się ze ścianą jest stosunkowo mała, a musisz wiedzieć, że podczas montażu i betonowania to właśnie na tę powierzchnię będzie przekazywany ciężar budowanego stropu (analogicznie jest w stropach Filigran, Vector, płyt kanałowych). Nie każda ściana jest zdolna do bezpiecznego przeniesienia takiego obciążenia. Żeby nie uszkodzić ściany i nie doprowadzić do katastrofy budowlanej koniecznie trzeba zadbać o właściwe oparcie stropu na ścianie. Detal ten powinien być dokładnie narysowany w projekcie ponieważ mamy tu do wyboru kilka możliwości:
- Najstarszym i dzisiaj rzadko praktykowanym rozwiązaniem jest wykonanie ostatniej warstwy muru z cegły pełnej. Cegła ma dużo większą wytrzymałość niż np. gazobeton więc pomaga lepiej rozłożyć obciążenia na “słabszy” materiał poniżej.
- Rozwiązaniem popularnymi, ale żmudnym do wykonania jest zakończenie górnej części ściany za pomocą tzw. podlewki, poduszki betonowej, czyli warstwy betonu o grubości około 4-5cm. Podlewka ta może być wykonana przed układaniem stropu, ale wtedy wymaga dwukrotnego betonowania, albo może być wylana razem ze stropem (wtedy nazywana jest też wieńcem opuszczonym), ale wymaga solidnego deskowania bo właśnie na nim będzie opierał się cały strop w trakcie prac.
- Prawdopodobnie najlepszym dostępnym rozwiązaniem jest zastosowanie wieńcowych kształtek szalunkowych. Są to elementy w kształcie litery “L” lub “U”, które pełnią jednocześnie dwie funkcje: stanowią właściwe oparcie dla stropu w czasie montażu i są szalunkiem traconym dla wieńca budynku. I właśnie to rozwiązanie chciałbym szerzej omówić poniżej.
Kształtki szalunkowe muruje się jako ostatnią warstwę ścian, tak aby uzyskać docelową wysokość pomieszczeń. Murowanie wykonuje się na tradycyjną spoinę. Umożliwia to ich bardzo dokładne wypoziomowanie. Im większa dokładność wymurowanych kształtek tym równiejszy będzie sufit.
Kształtki dostępne są w dwóch wariantach: w kształcie litery “L” lub “U”. Kształtki typu “L” mają zwykle wysokość dopasowaną do całkowitej grubości stropu. Stosuje się je na ścianach zewnętrznych. Kształtki typu “U” są znacznie niższe, a ich zadaniem jest tylko stworzenie podstawy pod strop na ścianach nośnych wewnętrznych. Kształtki mogą być wykonane zarówno z keramzytobetonu (tak jak pustaki stropowe teriva) lub z ceramiki, jako element systemu ściennego z pustaków ceramicznych.
Przy wyborze kształtek szalunkowych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość samych kształtek. Jeżeli kupujesz je od tego samego producenta, co system stropowy to nie powinno być problemu. Jeśli kupujesz kształtki osobno, albo chcesz je zastosować do stropu o mniejszej grubości to konieczne będzie docinanie kształtek na odpowiedni wymiar. Podczas zakupu poproś też producenta o wydanie stosownej Deklaracji Właściwości Użytkowych wyrobu. Ten dokument świadczy o wytrzymałości elementu na którym opiera się ciężar całego stropu!
POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"
Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00
Długość oparcia stropu na ścianie
Kolejnym aspektem, ważnym na samym początku budowy stropu jest długość na jakiej belki stropu gęstożebrowego (analogicznie płyty Filigran, Vector, kanałowe) opierają się na ścianie (a właściwie już na kształtkach szalunkowych). Długość tą określa producent stropu lub projektant i bezwzględnie należy ją zachować! Zwykle jest to minimum 6cm.
Warto tu wspomnieć o sytuacji, gdy ściana wykonana jest z bloczków betonowych lub w całości jako żelbetowa. Wtedy stosowanie wzmocnienia z podlewki betonowej lub kształtek szalunkowych nie jest konieczne, ale dalej obowiązuje zachowanie minimalnej długości oparcia.