[D006] Zabetonowany strop, schody i wieńce

Cześć!

Po wykonaniu zbrojenia stropu, schodów, wieńców i zrobieniu niezbędnych poprawek nadszedł czas na betonowanie. Wykonawca postarał się żeby wszystko zabetonować na jeden raz. Jak wyszło? Zobacz sam.

Betonowanie stropu

Szalowanie jednocześnie stropu, wieńców, ścianek kolankowych i schodów jest bardziej skomplikowane niż szalowanie i betonowanie każdego elementu po kolei. Z drugiej strony umożliwia zabetonowanie wszystkiego za jednym razem, co zmniejsza koszty. Płacimy wtedy tylko raz za przyjazd betoniarki i pompy.

Jaki jest efekt betonowania? Całkiem dobry. Po kilku dniach wiązania nie widać na powierzchni stropu większych spękań. Świadczy to o prawidłowej pielęgnacji betonu. Pewnie sporą zasługę ma tu również październikowa, pochmurna i wilgotna pogoda. Dzięki niej woda z betonu nie odparowuje zbyt szybko.

Do ideału brakuje tylko lepszego wygładzenia powierzchni betonu. Nie jest źle, ale im gładsza powierzchnia tym lepiej dla późniejszych warstw wykończeniowych. Należy pamiętać, że bezpośrednio na betonie stropu będzie w przyszłości ułożona warstwa styropianu i wylewka z ogrzewaniem podłogowym (chyba, że Inwestor zdecyduje się na inny rodzaj podłogi). Na krzywym podłożu betonowym zwiększa się ryzyko nierównomiernego osiadania posadzki. Pisałem o tym więcej w artykule poświęconym wykonaniu wylewki betonowej na poziomie zero.

Długi i skomplikowany artykuł? Nie wszystko jest jasne i masz pytania? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

betonowanie schodów
Zabetonowane schody.
wieniec żelbetowy
zabetonowany wieniec i jednocześnie nadproża w garażu.
strop żelbetowy
Przeciętne wygładzenie powierzchni betonu.

Co warto zrobić po betonowaniu?

Po zakończeniu prac związanych z wykonaniem stropu gęstożebrowego warto go sobie zmierzyć i narysować. A dokładniej zmierzyć i nanieść na rysunek rozstaw belek stropowych. Po otynkowaniu sufitu na parterze ułożenie belek i pustaków stropowych będzie bardzo trudne do określenia.

Do czego to potrzebne? W przyszłości może zajść potrzeba powieszenia czegoś cięższego na suficie i wtedy należ zakotwić się do belki, a nie do pustaka. Przy wieszaniu oświetlenia nie ma to znaczenia, ale np. bujawka dla dziecka jest już trochę za ciężka żeby kotwić ją w pustaku.

strop gęstożebrowy
Teraz belki i pustaki stropowe są wyraźnie widoczne. Po tynkowaniu będą nie do odróżnienia.

Pracując na budowach ciągle spotykam się z tymi samymi błędami. Ty możesz ich łatwo uniknąć. Po prostu zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook!

Dodatkowo otrzymasz 10 plików pomocnych przy budowie domu i powiadomienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

Dalsze prace

Strop jest solidnie podparty stemplami, beton wstępnie związał, można więc przystąpić do dalszych prac. Na stropie stoją już bloczki z betonu komórkowego i czekają na swoją kolej. Do wymurowania pozostały jeszcze tylko ściany szczytowe, potem więźba i mam nadzieję, że uda się przykryć dach przed zimą.

Jeśli chcesz wiedzieć jak idzie budowa to zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów!

budowa w praktyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.