[D009] Ściany działowe

ściany działowe

Cześć!

W ostatnim wpisie pokazałem jak na naszej przykładowej budowie zostało wykonane wstępne krycie dachu papą. Dzisiaj opowiem kilka słów o ścianach działowych, a to oznacza, że właśnie zakończony został etap budowy zwany stanem surowym otwartym (SSO). Niestety czas dostawy okien to blisko 2 miesiące, więc na rozpoczęcie prac wewnątrz trzeba jeszcze poczekać.

Podział pomieszczeń

Budowa ścian działowych daje pierwszy pogląd jak będą wyglądały przyszłe pomieszczenia. Są one jeszcze trochę za wysokie i niezbyt urodziwe, ale widok ten cieszy oczy.

Na tej budowie Inwestor zdecydował się na wykonanie “działówek” z tego samego materiału co ściany zewnętrzne: z betonu komórkowego. To bardzo dobry wybór, przy czym warto pamiętać, że gazobeton jest materiałem dość “miękkim” i na ściany działowe warto zastosować ten o grubości przynajmniej 12cm – z takim właśnie mamy tu do czynienia. Na cieńszych ściankach trudno powiesić szafki kuchenne i półki.

A jak tym razem poszło wykonawcy? Ściany są ustawione prosto, przewiązania w murze prawidłowe, więc całkiem nieźle. Niestety pod stropem nie pozostawiono żadnej dylatacji. Nie jest to duży błąd, ale niepotrzebnie zwiększa ryzyko powstania rys na ścianach.

Nadproża dla oszczędnych

Największą ciekawostką dzisiejszego dnia jest sposób wykonania nadproży w ścianach działowych. Zazwyczaj wykonuje się je jako żelbetowe z gotowych prefabrykatów. Tutaj jednak wykonawca cofnął się pamięcią do rozwiązań stosowanych w budownictwie stosowanych, kiedy wszystko murowało się z cegły. Stosowało się wtedy tzw. Nadproża Kleina – murowane z cegły ze zbrojeniem dolnym. I właśnie wariację na ten temat widzimy na zdjęciach: zbrojenie dolne i górna część murowana z gazobetonu. Jest to na pewno (niewielka) oszczędność pieniędzy, o nośność też się nie martwię, ale mam wątpliwości, czy z czasem nie wystąpią tu rysy na ścianie. Pożyjemy, zobaczymy.

Nadproża dla bardzo oszczędnych.

Podsumowanie kosztów

Zakończenie SSO to bardzo dobry moment na pierwsze podsumowania finansowe budowy. Ta konkretna budowa nastawiona jest przede wszystkim na niski koszt – stąd w poprzednich wpisach znajdziesz wiele rozwiązań oszczędnościowych. I rzeczywiście takie podejście przyniosło konkretne efekty. Budowa do tego momentu kosztowała 137491zł (bez przyłączy i działki). Więcej o kosztach budowy możesz przeczytać we wpisie [B014] Koszty budowy domu 2020 – Tuluza VII.

stan surowy otwarty
Stan surowy otwarty
dziennik budowy
Stan surowy otwarty

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

Stan surowy jeszcze nie zamknięty

Mamy już grudzień, temperatury około zera, prace na zewnątrz są utrudnione, czekamy na okna. To może oznaczać tylko jedno: przerwa na budowie i w moich relacjach.
Zima to zły czas na budowanie, ale idealny na planowanie. Dlatego, jeżeli jesteś właśnie w trakcie budowy domu, to zapraszam Cię do zapoznania się z moim blogiem. Znajdziesz tu wiele podpowiedzi, które warto przemyśleć zanim ruszą dalsze prace.

Do następnego wpisu!

budowa w praktyce
Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!