[D011] Pokrycie dachowe – dachówki ceramiczne

Cześć!

Po długim oczekiwaniu zima wreszcie odpuszcza i wracamy do prac przy budowie domu Tuluza VII. Mamy już stan surowy zamknięty (o czym pisałem tutaj), w środku rozpoczęły się prace nad instalacją elektryczną, a na zewnątrz trwają prace nad dachem. Przyjrzyjmy się dzisiaj tym ostatnim.

Wymagająca dachówka

Do pokrycia głównej połaci dachu, Inwestor zdecydował się na nowoczesną, płaską dachówkę ceramiczną w grafitowym kolorze. Dachówka ceramiczna jest świetnym produktem. Gwarantuje trwałość na wiele lat, a dzięki podwójnym zamkom bocznym i górnym zapewnia również bardzo dobrą szczelność. Z drugiej strony dachówka o nowoczesnym, płaskim kształcie jest bardzo wymagająca dla dekarzy. Wymaga idealnie płaskiego dachu, bo inaczej będą widoczne wszelkie nierówności.

W momencie wykonywania pokrycia z płaskiej dachówki “wychodzi” jakość wykonania wcześniejszych etapów prac związanych z więźbą dachową. Dokładnie ustawione krokwie dadzą idealną płaszczyznę. Problemy mogą pojawić się, gdy do budowy dachu użyto drewna “mokrego” czyli takiego, które nie było suszone. Schnie ono i wygina się już na dachu. A finalny efekt może być różny. Jak było w tym przypadku? Do budowy więźby użyto niestety drewna mokrego, ale na szczęście miało ono chwilę czasu, żeby wyschnąć pod dachem. Dużą zaletą jest też pełne deskowanie dachu, które ogranicza odkształcenia krokwi. Na czas montażu dachówek, połać wymaga jedynie niewielkich poprawek płaszczyzny. Jak połać będzie wyglądała w przyszłości – czas pokaże.

dachówka ceramiczna
Podwójne zamki na dachówce ceramicznej gwarantują bardzo szczelne pokrycie
łaty i kontrłaty
Wyrównywanie łat za pomocą drewnianych klinów
płaska dachówka ceramiczna
Płaska dachówka jest bardzo wymagająca. Każda nierówność dachu będzie na niej widoczna.

Obróbka wokół kominów

Krytycznym miejscem na każdym dachu są wszelkiego rodzaju “otwory” w pokryciu. Szczególnie ważne są miejsca uszczelnienia wokół kominów. Tradycyjnie wykonuje się je z blachy i właśnie w taki sposób zostały wykonane na naszej przykładowej budowie. Zwracam na to uwagę, ponieważ można spotkać się z obróbkami wokół komina wykonanymi ze specjalnych taśm aluminiowych z klejem butylowym. Jest to rozwiązanie łatwiejsze do wykonania dla mniej doświadczonych wykonawców, ale ma też wady. Taśma jest elastyczna co z jednej strony ułatwia dopasowanie się do połaci dachowej i komina, ale z drugiej strony wymaga sporej wprawy, aby nadać odpowiedni kształt i spadki taśmie, w koszu pomiędzy kominem, a dachem. Dodatkowo, prawidłowo zrobiona obróbka z giętej blachy wygląda (moim zdaniem) lepiej i pokazuje prawdziwy kunszt pracy dekarza.

Czy zatem użycie taśmy jest błędem? Na pewno nie, ale uważam, że jako podstawowe rozwiązanie należy stosować obróbkę z blachy, czyli zrobić tak, jak widzisz na zdjęciach.

obróbka blacharska wokół komina
Obróbka blacahrska wokół komina

Kominki wentylacyjne

Zdarza się, że kominy wentylacyjne nie mogą “obsłużyć” wszystkich pomieszczeń w domu. Wtedy często stosuje się małe kominki wentylacyjne w formie specjalnych dachówek. Warto pamiętać, że mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje dachówek z kominkiem wentylacyjnym: do wentylacji pomieszczeń i do wentylacji pionów kanalizacyjnych. Jak je odróżnić? Te do wentylacji pomieszczeń są zwykle wyższe, a do kanalizacji niższe. Poza tym należy sprawdzić jakie jest przeznaczenie w dokumentacji producenta. Dlaczego to ważne? Ponieważ kominki do kanalizacji muszą spełniać mniejsze wymagania co do przepływu powietrza i mogą być niewystarczające do wentylacji pomieszczeń.
Dobrą praktyką jest umiejscowienie kominków wentylacyjnych z kanalizacji z dala od pozostałych. Dzięki temu nie ma ryzyka zaciągania zapachów z kanalizacji do domu.

dachówka z kominkiem wentylacyjnym
Dachówka z kominkiem wentylacyjnym
dachówka grafitowa
Ogólny widok połaci dachowej

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

Na tym jeszcze nie koniec prac dekarskich. Na dachu nad garażem mamy bardzo mały spadek i Inwestor zdecydował się na zastosowanie tam blachy. Producenci dachówek nie zapewniają szczelności pokrycia przy takich małych spadkach.

Jednocześnie w środku trwają prace nad elektryką i mam nadzieję, że już następnym razem będę mógł Ci pokazać finalny efekt.

Do następnego wpisu!

budowa w praktyce
Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!