[D017] Ocieplenie poddasza

układanie wełny szklanej
Dach ocieplony wełną szklaną

Cześć!

W ostatnim wpisie relacjonującym postępy prac na budowie domu Tuluza VII pokazywałem jak zostało wykonane ogrzewanie podłogowe i wylewka betonowa. Już niewiele brakuje aby można było włączyć kocioł gazowy i poczuć pierwsze ciepło w nowym domu. Zanim to jednak nastąpi warto jeszcze ocieplić poddasze, żeby wiatr już nie hulał w środku.

Wstępne krycie papą, a wentylacja dachu

Słowem wstępu muszę przypomnieć “na czym stoimy”. Mamy wykonany dach z pełnym deskowaniem, wstępne krycie papą, a na tym dachówka ceramiczna. Oznacza to, że potrzebujemy szczeliny wentylacyjnej pod deskowaniem, tak aby ewentualna para wodna z wewnątrz domu mogła swobodnie wydostać się na zewnątrz i nie “utknęła” w grubości ocieplenia. Wstępne krycie dachu z papy powoduje, że mamy najtrudniejszy z możliwych przypadków wentylowania dachu, a szczegółowo ten temat opisywałem w artykule: [B044] Wstępne krycie dachu cz. 1/3 – Deskowanie czy bez? Papa czy membrana?

Co trzeba zrobić? Warstwa ocieplenia nie może bezpośrednio dotykać deskowania, musi między nimi zostać około 3cm szczeliny. Jednocześnie chcemy chronić wełnę przed nawiewaniem zimnego i wilgotnego powietrza. Dlatego w tym przypadku Inwestor zdecydował się na założenie od wewnątrz membrany paroprzepuszczalnej. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć efekt z pierwszego etapu prac.

membrana dachowa wewnątrz
Membrana paroprzepuszczalna pod papą i pełnym deskowaniem tworzy dodatkową szczelinę wenytlacyjną

Ruszt pod sufit z płyt G-K

Kolejnym krokiem na drodze do wykończenia poddasza jest przygotowanie rusztu ze stalowych profili na którym zamocowane zostaną płyty gipsowo-kartonowe. Mamy tu kilka systemów do wyboru i zależnie od rozwiązania haki montuje się przed lub po ułożeniu warstwy ocieplenia. W tym wypadku mamy system mocowany przed ociepleniem.
profile pod płyty g-k
przymiarka stalowego rusztu pod płyty G-K przed ułożeniem ocieplenia

POSŁUCHAJ PODCASTU "DYLEMATY BUDOWLANE"

Nowe odcinki dostępne na YouTube i platformach podcastowych w każdy wtorek o 19:00

Układanie wełny

Po wcześniejszych pracach przygotowawczych można przystąpić do układania wełny szklanej lub mineralnej. Tutaj Inwestor zdecydował się na wełnę szklaną, którą układa w dwóch warstwach: między krokwiami oraz na krokwiach, a pod stelażem. Dzięki temu unikamy niepotrzebnych mostków cieplnych i nieszczelności. I tutaj bym chciał zwrócić Twoją uwagę na kilka detali.

Pierwszy z nich jest taki, że izolacja powinna być ułożona pomiędzy górną powierzchnią ścian, a deskowaniem. Nie powinno się murować ścian tak aby dotykały bezpośrednio deskowania bo jest to poważny błąd z punktu widzenia izolacyjności cieplnej.
Druga sprawa to kontrola wykonania prac. Układanie wełny jest bardzo nieprzyjemne, a jeśli pierwszej warstwy nie widać bo będzie zakryta drugą, to po co się starać… Z takiego założenia mogą wychodzić niektórzy, mniej uczciwi, wykonawcy. Dlatego zawsze należy sprawdzić, czy pierwsza warstwa została dokładnie wykonana, zanim przystąpimy do układania kolejnej warstwy.

ocieplenie poddasza
Warstwa ocieplenia pomiędzy ścianą poddasza, a deskowaniem

Do uzyskania stanu deweloperskiego pozostało już całkiem niewiele: zabudowa poddasza płytami GK, montaż kotła gazowego, ocieplenie na zewnątrz budynku i zagospodarowanie działki. Dwie z tych czterech prac nastąpią już wkrótce, więc zapraszam do kolejnej relacji!

budowa w praktyce
Tutaj znajduje się sekcja komentarzy dostępna dla subskrybentów pakietu Premium.

WITAJ!

Czy już znasz podcast „Dylematy budowlane”?

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ KONIECZNIE!