[D017] Ocieplenie poddasza

układanie wełny szklanej
Dach ocieplony wełną szklaną

Cześć!

W ostatnim wpisie relacjonującym postępy prac na budowie domu Tuluza VII pokazywałem jak zostało wykonane ogrzewanie podłogowe i wylewka betonowa. Już niewiele brakuje aby można było włączyć kocioł gazowy i poczuć pierwsze ciepło w nowym domu. Zanim to jednak nastąpi warto jeszcze ocieplić poddasze, żeby wiatr już nie hulał w środku.

Wstępne krycie papą, a wentylacja dachu

Słowem wstępu muszę przypomnieć “na czym stoimy”. Mamy wykonany dach z pełnym deskowaniem, wstępne krycie papą, a na tym dachówka ceramiczna. Oznacza to, że potrzebujemy szczeliny wentylacyjnej pod deskowaniem, tak aby ewentualna para wodna z wewnątrz domu mogła swobodnie wydostać się na zewnątrz i nie “utknęła” w grubości ocieplenia. Wstępne krycie dachu z papy powoduje, że mamy najtrudniejszy z możliwych przypadków wentylowania dachu, a szczegółowo ten temat opisywałem w artykule: [B044] Wstępne krycie dachu cz. 1/3 – Deskowanie czy bez? Papa czy membrana?

Co trzeba zrobić? Warstwa ocieplenia nie może bezpośrednio dotykać deskowania, musi między nimi zostać około 3cm szczeliny. Jednocześnie chcemy chronić wełnę przed nawiewaniem zimnego i wilgotnego powietrza. Dlatego w tym przypadku Inwestor zdecydował się na założenie od wewnątrz membrany paroprzepuszczalnej. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć efekt z pierwszego etapu prac.

Nie wszystko jest jasne i masz pytania? Zapytaj w komentarzu albo dołącz do Grupy wsparcia na Facebooku!

membrana dachowa wewnątrz
Membrana paroprzepuszczalna pod papą i pełnym deskowaniem tworzy dodatkową szczelinę wenytlacyjną

Ruszt pod sufit z płyt G-K

Kolejnym krokiem na drodze do wykończenia poddasza jest przygotowanie rusztu ze stalowych profili na którym zamocowane zostaną płyty gipsowo-kartonowe. Mamy tu kilka systemów do wyboru i zależnie od rozwiązania haki montuje się przed lub po ułożeniu warstwy ocieplenia. W tym wypadku mamy system mocowany przed ociepleniem.
profile pod płyty g-k
przymiarka stalowego rusztu pod płyty G-K przed ułożeniem ocieplenia

Pracując na budowach ciągle spotykam się z tymi samymi błędami. Ty możesz ich łatwo uniknąć. Po prostu zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook!

Dodatkowo otrzymasz 10 plików pomocnych przy budowie domu i powiadomienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.

Układanie wełny

Po wcześniejszych pracach przygotowawczych można przystąpić do układania wełny szklanej lub mineralnej. Tutaj Inwestor zdecydował się na wełnę szklaną, którą układa w dwóch warstwach: między krokwiami oraz na krokwiach, a pod stelażem. Dzięki temu unikamy niepotrzebnych mostków cieplnych i nieszczelności. I tutaj bym chciał zwrócić Twoją uwagę na kilka detali.

Pierwszy z nich jest taki, że izolacja powinna być ułożona pomiędzy górną powierzchnią ścian, a deskowaniem. Nie powinno się murować ścian tak aby dotykały bezpośrednio deskowania bo jest to poważny błąd z punktu widzenia izolacyjności cieplnej.
Druga sprawa to kontrola wykonania prac. Układanie wełny jest bardzo nieprzyjemne, a jeśli pierwszej warstwy nie widać bo będzie zakryta drugą, to po co się starać… Z takiego założenia mogą wychodzić niektórzy, mniej uczciwi, wykonawcy. Dlatego zawsze należy sprawdzić, czy pierwsza warstwa została dokładnie wykonana, zanim przystąpimy do układania kolejnej warstwy.

ocieplenie poddasza
Warstwa ocieplenia pomiędzy ścianą poddasza, a deskowaniem

Do uzyskania stanu deweloperskiego pozostało już całkiem niewiele: zabudowa poddasza płytami GK, montaż kotła gazowego, ocieplenie na zewnątrz budynku i zagospodarowanie działki. Dwie z tych czterech prac nastąpią już wkrótce, więc zapraszam do kolejnej relacji!

budowa w praktyce

10 komentarze do “[D017] Ocieplenie poddasza

  1. Witaj Michał!
   Trudno powiedzieć czy zastosowanie takiej folii paroizolacyjnej ma sens. Ten produkt który pokazałeś już na wstępie budzi moje wątpliwości z dwóch powodów. Po pierwsze: brak podanego parametru Sd, który jest kluczowy dla paroizolacji. Po drugie: reklama mówi że pozawala oszczędzać energię, ale brak tu jakichkolwiek konkretnych danych.
   Co do samej idei ekranu – pomysł i logika za tym stojąca są jak najbardziej poprawne. Folia ma za zadanie odbijać promieniowanie cieplne. Problem polega na tym, że (tutaj) producent nie deklaruje żadnych konkretnych wartości oszczędności na ogrzewaniu z tego powodu.
   Pozdrawiam

 1. Dopiero teraz to zauważyłem więc dopytam – czy tutaj inwestor zrezynował z folii paroizolacyjnej? Widzę tylko folię paroprzepuszczalną od strony desek. Sam u siebie chcę zrezygnować z tej żółtej folii, bo mam wentylację mechaniczną i opinie są takie, że powietrze w takim domu jest raczej suche.

  1. Witaj Michał!
   Na zdjęciu widać po prostu etap jeszcze przed założeniem paroizolacji.
   Decyzję o zastosowaniu lub nie, folii paroizolacyjnej, najlepiej podjąć na podstawie obliczeń cieplno-wilgotnościowych. Generalnie, w naszym klimacie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie paroizolacji o zmiennym oporze dyfuzyjnym, tzw. inteligentnej, a nie jej całkowity brak.
   Pozdrawiam

 2. Witam, czy będzie wpis z porównaniem materiałów na ocieplenie poddasza? Najbardziej interesuje mnie porównanie wełna układana vs wdmuchiwana z granulatu. Dzięki!

  1. Witaj Miłosz!
   Być może kiedyś powstanie taki wpis. Wełna układana i wdmuchiwana to generalnie ta sama wełna, ale inny sposób montażu. Gdy chcesz ułożyć ją między krokwiami, to lepiej zastosować wełnę układaną (żeby zachowaćszczelinę wentylacyjną), a gdy wypełniasz np. powierzchnię nad sufitem z płyt GK, gdzie jest dużo zakamarków, to lepiej użyć wdmuchiwanej.

  1. Witaj Michał!
   Zdesperowane gryzonie są w stanie wejść w każdy materiał. Dlatego trzeba stosować (najlepiej stalowe) siatki zabezpieczające szczeliny wentylacyjne przed gryzoniami.
   Pozdrawiam

 3. Witaj Krystian,
  czy ta membrana paroprzepuszczalna jest odsunięta w jakiś sposób od desek? Czy w tym przypadku nie trzeba tych 3 cm? Nie widać tego na zdjęciach… Jaki typ wełny jest lepszy na poddasze? Skalna czy szklana? Ma to znaczenie? Czym się kierować przy wyborze? Pozdr.

  1. Witaj Mariusz!
   Membrana jest odsunięta od desek na około 3cm. Potem jest użyta wełna szklana. Różnice między szklaną a mineralną oczywiście są, ale to raczej szczegóły. Najważniejsze rzeczy przy wyborze to współczynnik przewodzenia ciepła i izolacyjność akustyczna -o ile jet to dla Ciebie ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witaj Inwestorze!

Na budowach i w projektach ciągle widzę te same, powtarzające się błędy. Ty nie musisz ich popełniać. Przecież możesz zapisać się na newsletter i pobrać darmowy ebook!

Oprócz niego dostaniesz 10 innych przydatnych plików i przypomnienia o nowych artykułach!Zapisując się wyrażasz jednocześnie zgodę na otrzymywanie newslettera.