Przed przystąpieniem do adaptacji gotowego projektu domu warto wykonać badania geotechniczne gruntu, na którym budynek ma stanąć. Warto pomimo, że aktualnie obowiązujące przepisy prawne pozwalają na uniknięcie tego, i fakt ten jest powszechnie wykorzystywany przez projektantów i architektów. Czy to źle? Czytaj dalej i oceń sam.
Co mówi prawo na temat konieczności wykonania badań geotechnicznych? Temat ten reguluje Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych. Wyróżnia ono trzy rodzaje warunków gruntowych (proste, złożone, skomplikowane) oraz trzy kategorie geotechniczne obiektu budowlanego (I, II, III). Konstruktor lub architekt opracowujący dokumentację dla danego budynku zalicza go do jednej z kategorii na podstawie rodzaju warunków gruntowych i wiedzy technicznej o samym budynku. Zazwyczaj domy mieszkalne w prostych warunkach gruntowych zalicza się do kategorii I. Dzięki temu możliwe jest określenie parametrów technicznych gruntu jedynie na podstawie jego oceny wizualnej! Konstruktor lub architekt często wydają taką Opinię Geotechniczną jedynie na podstawie ogólnych informacji o gruntach jakie występują na danym terenie. Nikt przecież nie robi kilku metrowego wykopu aby zobaczyć jak wyglądają grunty pod przyszłym domem. W praktyce wygląda to następująco: konstruktor lub architekt wykonujący adaptację gotowego projektu Twojego domu wie jakie grunty typowo występują na danym obszarze i automatycznie zalicza budynek do kategorii I, a parametry techniczne gruntu do projektowania fundamentów przyjmuje jako przeciętne dla tego gruntu. Jednocześnie w/w Rozporządzenie zobowiązuje projektanta budynku do zmiany kategorii geotechnicznej w razie gdy podczas budowy okaże się, że w rzeczywistości warunki gruntowe są inne niż zostały przyjęte. Ale wtedy taka zmiana może pociągnąć za sobą cały szereg konsekwencji formalnych i konstrukcyjnych (a wprowadzanie zmian na etapie budowy zawsze skutkuje przestojem i większymi kosztami).
Wiesz już co mówi prawo, ale co to właściwie są te badania geotechniczne i dlaczego są takie ważne? Badania geotechniczne to nic innego jak sprawdzenie w kilku miejscach na działce, jakie grunty się tam znajdują na kilka metrów w głąb. Metod wykonania badań jest bardzo wiele i dobór odpowiedniej metody najlepiej zostawić specjaliście w tej dziedzinie. Efektem przeprowadzonych badań będzie Opinia Geotechniczna, która określa na podstawie rzeczywistych warunków gruntowych kategorię posadowienia budynku, poziom wód gruntowych i parametry techniczne gruntu. To teraz już mogę przedstawić Ci cztery powody dla których badania geotechniczne są takie ważne.
Witaj Krystian, na wstępie chciałbym podziękować za Twoją ogromną wiedzę i sposób w jaki się nią dzielisz. Mam pytanie w kwestii badania geotechnicznego gruntu. Po otrzymaniu opinii mam wątpliwości czy omawiane badanie w pełni określa rzeczywisty poziom wód gruntowych? Czy jest to w ogóle możliwe wykonując to badanie jednorazowo bez dłuższej obserwacji gruntu? Poniżej przesyłam wnioski z badania. Czy według Ciebie projektant nie będzie miał wątpliwości jak posadowić budynek i jakiej hydroizolacji użyć? Czy warunki są rzeczywiście proste w sytuacji, gdy mamy doczynienia z gruntem wysadzinowym i pojawiającą się wodą w małej odległości od powierzchni?
7. PODSUMOWANIE.
7.1. Poniżej warstwy gleby podłoże gruntowe tworzą grunty mineralne rodzime. Są to nośne grunty niespoiste warstwy I oraz spoiste warstw IIa i IIb.
7.2. Obliczenia statyczne bezpośredniego posadowienia należy wykonać wg zaleceń normy PN-EN 1997-1:2008. Eurokod 7 przyjmując parametry geotechniczne podane w zał. 3.
7.3. Na podstawie kryteriów w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych (Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki
Morskiej z dn. 25 kwietnia 2012 r. – Dz. U. z 27.04.2012 r. Poz. 463.) obiekt zaliczony jest do I kategorii geotechnicznej. Podłoże gruntowe charakteryzuje się prostymi warunkami geologicznymi. Jest to podłoże warstwowane.
7.4. Podczas wykonywania wierceń (maj 2022) w otworach badawczych nr 1 i 3 nawiercono swobodne zwierciadło wód podziemnych na głębokości ok. 0,70 m p.p.t. W otworze nr 3 nawiercono również niestabilizowane zwierciadło wód podziemnych na głębokości 1,90 m
p.p.t. W otworach nr 2 i 4 nie nawiercono zwierciadła wód podziemnych do głębokości rozpoznania. Na skutek długotrwałych opadów bądź ich braku oraz w okresie wiosennych roztopów istnieje możliwość wahania się poziomu wód podziemnych oraz okresowego
utrzymywania się wód opadowych na stropie warstw spoistych. Obecny stan należy zaliczyć do stanów średnich.
7.5. Grunty spoiste warstw IIa i IIb należą do gruntów wysadzinowych (grupa C),
przemarzających i rozmakających po dodatkowym nawilgoceniu.
7.6. Głębokość strefy przemarzania w tym rejonie wynosi 1m p.p.t.
Będę wdzięczny za każdy komentarz. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
Witaj Paweł,
Badania geotechniczne określają poziom wód gruntowych w dniu badania. Jest on zmienny w czasie więc żeby określić maksymalny poziom trzeba by było zrobić serię badań przez kilka lat.
Nie chciałbym uogólniać tego co robią niektórzy projektanci, ale doświadczenie pokazuje że w większości przypadków projektant nie będzie miał żadnych wątpliwości jaką hydroizolację zastosować – po prostu bez zastanowienia wpisze to samo co zawsze…
„Proste warunki gruntowe” to zwrot pochodzący bezpośrednio z wymogów prawnych i dotyczy głównie nośności gruntu. W żaden sposób nie oddaje rzeczywistego zagrożenia wodą.
Wysoka woda gruntowa i grunty wysadzinowe same w sobie nie są problemem nie do przejścia, ale trzeba solidnie zastanowić się jak sobie z nimi poradzić.
Pozdrawiam